Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 8 από 8
  1. 29-05-18 22:24 #1
    Προεπιλογή Γνωμες για απωλεια λιπους απο την κοιλια
    Αγαπητοι φιλοι σας χαιρετω. Λεγομαι Νικος και ειμαι καινουργιος στο forum και θα ηθελα να σας ρωτησω τη γνωμη σας για ενα θεμα που με απασχολει. Ασχολουμαι πολλα χρονια με τη γυμναστικη και τα τελευταια ασχολουμαι ερασιτεχνικα στο γυμναστηριο. Παρα τις σχεδον καθημερινες προπονησεις μου και παρα τη προσοχη που δειχνω στη διατροφη μου με ταλαιπωρει ενα επιπλεον λιπος στη περιοχη της κοιλιας που δεν λεει να εξαφανηστει και μαζι με αυτο δεν λει να κατεβει και η ενδειξη της ζυγαριας. Σε συζητηση που εκανα με εναν πολυ σοβαρο επαγγελματια ιδιοκτητη καταστηματος με ειδη διατροφης μου ειπε οτι δεν υπαρχει σχεδον καμια περιπτωση να χασω αυτο το λιπος κυριως λογω της ηλικιας μου (ειμαι 51 ετων 1,75μ υψος και 77 κιλα μαζα) και του οτι δεν μου επιτρεπουν οι συνθηκες ζωης μου να τραβαω "τρελες" προπονησεις στις οποιες να τα δινω όλα.
    Απο την αλλη βλεπω πολλους αθλητες κοντα στην ηλικια μου που χωρις να κανουν επαγγελματικο bodybuilding εχουν ενα γραμμωμενο και στεγνο σωμα. Πιστευετε οτι εχει δικιο ο συγκεκριμενος επαγγελματιας ή οχι; Θα ηθελα επισης να συμπληρωσω οτι ο συγκεκριμενος επαγγελματιας με απετρεψε απο το να παρω συμπληρωμα χρωμιου ή καποιο θερμογεννετικο λεγοντας μου οτι δεν ειναι αυτα λυση στο προβλημα μου.
    Θα μπορουσατε να με συμβουλευσετε για το τι παιζει στο συγκεκριμενο θεμα;
    Σας ευχαριστω πολυ εκ των προτερων
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 29-05-18 22:40 #2
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    γεια χαρα φιλε..
    αρχικα ισχυει αυτο που σου ειπε για το συμπληρωμα..δεν σου χρειαζεται.
    για το αλλο θεμα που αναφερεις μην κοιτας το τελος του δρομου, το οποιο ειναι πως εχετε την ιδια ηλικια με καποιους που ειναι γυμνασμενοι κ στεγνοι με μυικοτητα, αλλα την αρχη του.
    που σημαινει οτι αν καποιος γυμναζεται απο τα 20 του χρονια non stop, ειναι λογικο να δειχνει ετσι στα 50 του..πραγμα που παλι οπως ειπε ο κυριος με το συμπληρωματαδικο, μαλλον θα ειναι δυσκολο για σενα να το πετυχεις λογω πολλων πραγματων, αλλα βασικα λογω ηλικιας, κ ορμονικου προφιλ..το αλλο ειναι οτι δεν εχεις υποβαθρο πολλων ετων στην γυμναστικη με βαρη, που να μπορουσε εστω να δικαιλογησει ενα come back..
    αυτο που θα μπορουσες ομως να κανεις, ειναι να συνεχισεις να κανεις τις προπονησεις σου, κ να φτιαξεις μια σωστη διατροφη για απωλεια λιπους..αδυνατο αυτο που θες δεν ειναι σιγουρα..δυσκολο, μπορει.
    ριξε μια ματια εδω

    Διατροφη για αρχαριους και οχι μονο...

    τελος, αυτο που πραγματικα σου συμβαινει, δεν ειναι μονο οτι εχεις παραπανω λιπος πανω σου..οι αναλογιες σου υψους/βαρους θα ηταν μια χαρα αν εισουν γυμνασμενος..αλλα δεν εισαι, που σημαινει οτι δεν εχεις μυς..οποτε θες σιγουρα προπονησεις με βαρη, αλλα κ παλι θα σου ειναι δυσκολο λογω των ανωτερω που αναφεραμε..το θεμα ειναι να ξεκινησεις να κανεις αυτο που σε ευχαριστει, κ ολα τα αλλα θα ερθουν στην πορεια, κ στον βαθμο που μπορουν να ερθουν..
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 30-05-18 00:04 #3
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο beefmeup Εμφάνιση μηνυμάτων
    γεια χαρα φιλε..
    αρχικα ισχυει αυτο που σου ειπε για το συμπληρωμα..δεν σου χρειαζεται.
    για το αλλο θεμα που αναφερεις μην κοιτας το τελος του δρομου, το οποιο ειναι πως εχετε την ιδια ηλικια με καποιους που ειναι γυμνασμενοι κ στεγνοι με μυικοτητα, αλλα την αρχη του.
    που σημαινει οτι αν καποιος γυμναζεται απο τα 20 του χρονια non stop, ειναι λογικο να δειχνει ετσι στα 50 του..πραγμα που παλι οπως ειπε ο κυριος με το συμπληρωματαδικο, μαλλον θα ειναι δυσκολο για σενα να το πετυχεις λογω πολλων πραγματων, αλλα βασικα λογω ηλικιας, κ ορμονικου προφιλ..το αλλο ειναι οτι δεν εχεις υποβαθρο πολλων ετων στην γυμναστικη με βαρη, που να μπορουσε εστω να δικαιλογησει ενα come back..
    αυτο που θα μπορουσες ομως να κανεις, ειναι να συνεχισεις να κανεις τις προπονησεις σου, κ να φτιαξεις μια σωστη διατροφη για απωλεια λιπους..αδυνατο αυτο που θες δεν ειναι σιγουρα..δυσκολο, μπορει.
    ριξε μια ματια εδω

    Διατροφη για αρχαριους και οχι μονο...

    τελος, αυτο που πραγματικα σου συμβαινει, δεν ειναι μονο οτι εχεις παραπανω λιπος πανω σου..οι αναλογιες σου υψους/βαρους θα ηταν μια χαρα αν εισουν γυμνασμενος..αλλα δεν εισαι, που σημαινει οτι δεν εχεις μυς..οποτε θες σιγουρα προπονησεις με βαρη, αλλα κ παλι θα σου ειναι δυσκολο λογω των ανωτερω που αναφεραμε..το θεμα ειναι να ξεκινησεις να κανεις αυτο που σε ευχαριστει, κ ολα τα αλλα θα ερθουν στην πορεια, κ στον βαθμο που μπορουν να ερθουν..
    Σε ευχαριστω beefmeup για την απαντηση.Πρεπει εδω να αναφερω οτι και εγω γυμναζομαι για αρκετα χρονια και δεν νομιζω οτι μου λειπει η μυικοτητα σε μεγαλο βαθμο. Απλα δεν συμβαδιζει η εικονα του υπολοιπου σωματος μου με αυτη της κοιλιας...
    Επειδη η περιφερεια στην περιοχη της κοιλιας ειναι 96 εκ.(λιγο πανω απο το ανω οριο) εχω υποψια μηπως υπαρχει θεμα αντιστασης στην ινσουλινη... δεν ξερω αν ισχυει κατι τετοιο...
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 30-05-18 00:11 #4
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    κοιτα, για να ακριβολογουμε αν ειχες καλη μυικοτητα στα κιλα αυτα, δεν θα ειχες θεμα με την κοιλια..ισως λιγο λιπακι εκει γυρω, αλλα μεχρι εκει...
    οπως κ να χει, υποθεσεις κανω γιατι χωρις φωτογραφια, δεν μπορω να ξερω, οποτε το αφηνω σε σενα..

    για το θεμα που αναφερεις, ειναι πιθανον, αλλα ρυθμιζεται με διατροφη αυτο ως ενα σημειο..
    γενικα οι αποθηκες λιπους, διαφερουν απο ανθρωπο σε ανθρωπο, με τους αντρες να συνηθιζεται να συσωρευουν στο σημειο της κολιας, ενω τις γυναικες στους γλουτους, μπουτια..κυριως ειναι θεμα υποδεχεων (οχι μονο ομως), συγκεκριμενα των αλφα2, οι οποιοι βρισκονται σε μεγαλυτερη συγκεντρωση στα σημεια αυτα που ανεφερα..
    η τοπικη λιπολυση ειναι δυσκολο κομματι, ειδικα σε μεγαλυτερες ηλικιες..ειναι πολυπαραγοντικο κομματι, αλλα σιγουρα μπορεις να το ρυθμισεις καπως ξεκινοντας με μια πιο στοχευμενη διατροφη.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 30-05-18 00:36 #5
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη TheWorst

    Εγγραφή
    12-12-2010
    Μηνύματα
    5.059
    Προεπιλογή
    Κι εγω νομιζω οτι απλα λειπει μυικοτητα με 1.75 77 κιλα τα 96 εκατοστα μου φαινονται πολλα.. Αλλα το καλο ειναι οτι με μια ηπεια υποθερμιδικη / ισοθερμιδικη και εξυπνες προπονησεις αεροβιες και αναεροβιες αυτο διορθωνεται. Δε χρειαζονται "τρελες" οπως λες προπονησεις , αποτελεσματα μπορεις να εχεις και χωρις να κινδυνεψεις τραυματισμους
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 30-05-18 12:54 #6
    Προεπιλογή
    Μαλλον δεν εχω καταλαβει καλα τι εννοουμε με τον ορο μυικοτητα. Αυτο που εννοω εγω ειναι οτι βλεποντας με καποιος αντιλαμβανεται οτι εχω κανει γυμναστικη με την εννοια οτι υπαρχει μια σχετικη γραμμωση κυριως στο πανω μερος του σωματος. Τα πραγματα δεν ειναι οσο καλα θα ηθελα με την περιοχη της κοιλιας.
    Οσον αφορα τις προπονησεις μου κανω 5-6 προπονησεις την εβδομαδα. Ολες περιλαμβανουν γυρω στη μιση ωρα αεροβιο (διαδρομο ή ελλειπτικο) και μετα 3/4 της ωρας βαρη ( 2 μυικες ομαδες καθε μερα).
    Απο πλευρας διατροφης 5-6 γευματα την ημερα (ανα 3 ωρες περιπου) παντα πρωτεινη συνδυασμενη με υδατανθρακα. Αν δεν μπορω καποιο γευμα της ημερας ειναι ροφημα πρωτεινης πολλων συστατικων.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 30-05-18 14:08 #7
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη TheWorst

    Εγγραφή
    12-12-2010
    Μηνύματα
    5.059
    Προεπιλογή
    Θα σου πρωτεινα πρωτα τα βαρη και μετα την αεροβια. Κατα τα αλλα για την διατροφη μπορει να ανοιξεις θεμα στην αναλογη ενοτητα να παρεις γνωμη απο περισσοτερα ατομα εδω μεσα , οπως και το ιδιο ισχυει και για τις προπονησεις.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 30-05-18 18:58 #8
    Προεπιλογή
    Σας ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σας, θα τις ενταξω αμμεσα στο προγραμμα μου. Θα ηθελα επισης να ρωτησω κατι ακομα: υπαρχει τροπος να καταλαβουμε το λιπος της κοιλιας αν ειναι σπλαχνικό ή υποδοριο και αν υπαρχει καποια εξεταση για το σπλαχνικό λιπος ποια ειναι αυτη;
    Απάντηση με παράθεση