Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 2 από 2
  1. 11-06-18 08:19 #1
    Προεπιλογή Γυμναστήριο μέρα παρά μέρα
    Παίδες καλημέρα σας! Ονομάζομαι Ζήσης και είμαι αρχάριος στην γυμναστική. Πριν 6 βδομάδες άλλαξα εντελώς τον τρόπο ζωής μου καί αποφάσισα να ασχοληθώ σοβαρά με την διατροφή μου και τη γυμναστική. Παρακολουθώ το φόρουμ εδώ καί μήνες και η αλήθεια είναι ότι εμπνεύστηκα πολύ από σας. Όταν ξεκίνησα ήμουν 60 κιλά και τώρα είμαι 67 κι είμαι πολύ χαρούμενος που μπήκα στον κόπο να δοκιμάσω τον εαυτό μου. Τελικά ισχύει το η αρχή είναι τό ήμισυ του παντός.
    Τώρα στο θέμα που με καίει. Μέχρι στιγμής γυμνάζομαι 3 μέρες συνεχόμενα, μετά μια μέρα ξεκούραση και μετά ξανά 3 μέρες κ.ο.κ. Το πρόγραμμα μου είναι all in δηλαδή κάνω ασκήσεις για όλο το σώμα με έμφαση όμως στο πάνω μέρος ( ώμοι, χέρια, πλάτες, στήθος) και διάρκεια περίπου μιάμιση ώρα. Η αλήθεια είναι ότι ήδη βλέπω διαφορά στο σώμα μου οπότε μάλλον στην περίπτωση μου το σύστημα αυτό δουλεύει. Από βδομάδα όμως αναγκαστικά πρέπει να αλλάξω αυτό το πρόγραμμα καθώς θα έχω πρόσβαση στο γυμναστήριο μόνο μέρα παρά μέρα. Θα'θελα να ρωτήσω,θα έχω εξίσου καλά αποτελέσματα όπως μέχρι τώρα ή είναι πολύ η ξεκούραση; Το έχει δοκιμάσει κανείς έτσι, μέρα παρά μέρα κι αν είχε κάποιο αποτέλεσμα. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 11-06-18 11:26 #2
    Προεπιλογή
    Καταρχήν μπράβο σου για την απόφαση που πήρες και όπως λέει και η παροιμία κάλιο αργά παρά ποτέ.
    Τώρα για το προπονητικό μέρος,αυτή την στιγμή ότι και να κάνεις σε θέμα προπόνησης με αντιστάσεις θα δεις αποτέλεσμα,αυτό είναι κάτι που συμβαίνει σε όλους τους αρχάριους,μετά από κάποιο διάστημα αυτό σιγά σιγά σταματάει να γίνεται με τόσο γρήγορο ρυθμό.
    Τώρα πάμε στο τριήμερο πλάνο αφού δεν έχεις την δυνατότητα για περισσότερες μέρες,αυτό που θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις χωρίς να θέλω να σε πείσω ότι είναι και το καλύτερο ή το σωστότερο απλά μια γνώμη σου λέω και αν θέλεις το δοκιμάζεις είναι.

    ΔΕΥΤΈΡΑ Άνω σώμα

    ΤΕΤΆΡΤΗ: πόδια

    ΠΑΡΑΣΚΕΥΉ :όλο το σώμα (αυτό που λένε οι αγγλομαθείς full body )

    Η προπόνηση έχει σαν βάση τις πολυαρθρικες ασκήσεις (πιέσεις πάγκου με μπάρα η αλτήρες,στρατιωτικές πιέσεις ωμων,καθίσματα με μπάρα,άρσεις θανάτου, διζυγο, μονόζυγο)
    Αυτό είναι ο κορμός τώρα πάνω σε αυτό τον κορμό προσαρμοζεις και ασκήσεις απομόνωσης πχ.πλαγιες εκτάσεις αλτήρων για ώμους,κάμψεις για μηριαια δικέφαλα, γάμπες,κάμψεις με μπάρα η αλτήρες για δικέφαλα,πιέσεις τροχαλίας για τρικέφαλα,χαμηλή (καθιστή) κωπηλατική για πλάτη.
    Και μη ξεχνάς το αεροβιο είναι πολύ συμαντικο όχι μόνο για την καρδιά.
    Απάντηση με παράθεση