Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 38 από 38
  1. 11-07-18 14:37 #31
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη TheWorst

    Εγγραφή
    12-12-2010
    Μηνύματα
    5.059
    Προεπιλογή
    Οι προυποθεσεις δεν αναφερονται σε μεσο αθλουμενο γιατι και ας ειναι 300 ευρω για bcaa δεν εχει ο καθενας. Κατι αλλο σχετικα με τους προπονητες και αυτα περι αθλητων -μιλαμε για ατομα με χημικη υποστηριξη , οποτε πολυ ατοπο γενικα , θα συμφωνησεις..
    Τωρα πρακτικα να σου πω τα 2 σεντς μου γιατι τα βρισκω πολυ αχρηστα .. Οταν εκανα διαιτα και μιλαμε εφτασα κατω απο 10% σιγουρα ισως 7 8 % (αφου τα ποδια ηταν σχετικα κομμενα ινες ειχα στηθος ωμους φλεβες που δεν ειχα 8 πακ κοκ) ηθελα λιγο παρακατω να παω και πηρα bcaa και εκανα 40 γρ τη μερα , σεβαστη δοσολογια πιστευω. Οποιος εχει εμπειρια και εχει δοκιμασει διαφορα πραγματα ξερει ποσο λεπτη ειναι η γραμμη και ποσο ευκολα χανεις πυκνοτητα και σκληραδα . Ετσι απο 200 υ/α κατεβασα στα 120 και σε 2 μερες τα ιδια που βλεπουμε καθε φορα - χανεις σκληραδα και πυκνοτητα και μυς βεβαια φανερα μετα απο πιο μεγαλο διαστημα. Επειδη λεμε τωρα πολυ ειναι ανεβασα παλι στα 150 60 - καλυτερα βεβαια αλλα χωρις τα bcaa ειναι ιδια πραγματα και σε μυικοτητα σκληραδα και σε πυκνοτητα και αναρρωση . Αρα τα 40 γρ bcaa δεν μπορεσαν να αντικαταστησουν 40 γρ υ/α , πραγμα που με οδηγει στο συμπερασμσ να μην ασχολουμε καν , ασε που ηταν 8:1:1 και εχει λευκινη περισσοτερο
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 11-07-18 15:01 #32
    Προεπιλογή
    Κοίταξε, αφενός η δόση για τα BCAA είναι συγκεκριμένη (αναλόγως με τα κιλά), σίγουρα πάντως δε μιλάμε για απαγορευτικά (οικονομικά) νούμερα, αφετέρου μιλάμε για προπονητή που δεν ασχολείται με φάρμακα, το ίδιο και οι αθλητές που προπονεί κατά καιρούς, όσο περίεργο και να σου φαίνεται αυτό.
    Όσο αφορά το γιατί δε δούλεψαν για σένα, μπορεί να φταίνε άπειρα πράγματα (η συγκεκριμένη μάρκα BCAA, το timing, η ποσότητα κλπ) τα οποία δε μπορώ να γνωρίζω. Άσε που δεν είναι συγκρίσιμα πράγματα τα BCAA με τους υδατάνθρακες που προσπάθησες να αντικαταστήσεις (δεν κατάλαβα ακριβώς γιατί και πως), ο ρόλος τους είναι πολύ συγκεκριμένος, είτε προσπαθείς να χάσεις λίπος, είτε να βάλεις μυϊκή μάζα.
    Φυσικά, δεν είναι από τα συμπληρώματα που βλέπεις άμεσα αποτελέσματα, όπως για παράδειγμα η κρεατίνη, άρα δεν ξέρω τι ήθελες να καταφέρεις με αυτά ακριβώς ή τι πίστευες ότι θα καταφέρεις.
    Αυτό ισχύει για όλα τα συμπληρώματα βέβαια, πολύς κόσμος πιστεύει ότι θα πάρει κάτι και θα γίνει τούμπανο, ή θα χάσει μαγικά λίπος, ή δε γνωρίζει τι ακριβώς να πάρει, πότε και σε τι δόση. Και φυσικά, όπως έχω ξαναπεί σε άλλο ποστ, υπάρχουν πάρα πολλές εταιρίες συμπληρωμάτων με τουλάχιστον "αναποτελεσματικά" προϊόντα, για να μην πω τίποτα βαρύτερο...
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 11-07-18 15:27 #33
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη TheWorst

    Εγγραφή
    12-12-2010
    Μηνύματα
    5.059
    Προεπιλογή
    Περι αθλητων ββ χωρις υποστηριξη μου φαινεται science fiction.. Για να χασεις λιπος πρεπει να κατεβασεις θερμιδες , λιπαρα εχω μηδενικα , μονο υ/ας μενει και λεμε βαζοντας bcaa να χαμηλωσεις τις θερμιδες λιγο χωρις κινδυνο για απωλεια μυων,αλλα.. Το ταιμιγκ γυρω απτη προπονηση και το πρωι οπως πρεπει να ειναι αλλωστε , αν και τεραστιο ρολο δε νομιζω να παιζει. Usp labs και musclepharm ειχα παρει 8:1:1 και το αλλο 3:1:1 , εχω δοκιμασει και xtend 2 φορες παλια φορμουλα και καινοργια (μουφα) .
    Γενικως αν με ρωτουσε καποιος που θελει να κανει διαιτα και ειδικα με περιορισμενο budget θα του ελεγα να μη σπαταλει χρηματα τζαμπα σε αυτα και να παρει πολυβιταμινες και joint support γιατι εχω παθει. Δεν απευθυνομαι στον καθε που θελει απο 20% να παει στο 14 -15% αλλα οταν θελει να στεγνωσει αρκετα και να πεσει πολυ σε λιπος και νερα.
    Θα τον βοηθησουν περισσοτερα , γιατι τοτε οι αρθρωσεις ειναι πιο ευαισθητες και απτη γκομενα μου
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 11-07-18 15:41 #34
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TheWorst Εμφάνιση μηνυμάτων
    Περι αθλητων ββ χωρις υποστηριξη μου φαινεται science fiction..
    Η πλειοψηφία των αθλητών που έχει ασχοληθεί δεν είναι ΒΒ.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TheWorst Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να χασεις λιπος πρεπει να κατεβασεις θερμιδες
    Θα μου επιτρέψεις να μη συμφωνήσω σ' αυτό, το γιατί είναι πολύ μεγάλη κουβέντα, αν βρω χρόνο και όρεξη μπορεί να γράψω δυό πράγματα σε κάποια φάση.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TheWorst Εμφάνιση μηνυμάτων
    λιπαρα εχω μηδενικα
    Τι εννοείς ακριβώς ? αν εννοείς ότι δεν τρως λίπος, τότε για εμένα είναι μεγάλο φάουλ.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 11-07-18 20:26 #35
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TheWorst Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να χασεις λιπος πρεπει να κατεβασεις θερμιδες , λιπαρα εχω μηδενικα , μονο υ/ας μενει και λεμε βαζοντας bcaa να χαμηλωσεις τις θερμιδες λιγο χωρις κινδυνο για απωλεια μυων,αλλα..
    αν οντως εχεις/ειχες μηδενικα λιπαρα δεν σου φταινε τα bcaa που δεν δουλευουν..μονο κ μονο που θα μηδενισεις τα λιπαρα εχεις μεγαλες πιθανοτητες να χασεις μυς.
    οι βασικες λειτουργειες του σωματος, ειδικα στο ενδοκρινολογικο ξεκινανε απο τα λιπαρα..οσο κ μηδενικα λιπαρα να εχεις το σωμα δημιουργει μεσω της denovo λιπογενεσης απο τους υ/ες κ τις πρωτεινες σαν fail safe, οταν απο ενα σημειο κ μετα δεν επαρκει η προσληψη τους, κατα συνεπεια αν γινεται χρηση πρωτεινων για αυτη τη διαδικασια, καταλαβαινεις οτι σε βγαζει κατα πολυ εξω απο τους διατροφικους υπολογισμους σου.
    τεσπα, ξεφευγουμε απο το θεμα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 12-07-18 01:34 #36
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη TheWorst

    Εγγραφή
    12-12-2010
    Μηνύματα
    5.059
    Προεπιλογή
    Υπαρχουν 2 γνωστοι μεθοδοι , εγω απτην αρχη της γραμμωσης εχω τοσα λιπαρα , ο υ/ας κατεβαινει και ριφιιντ ανα διαστηματα .. Το θεμα δεν ειναι η απωλεια λιπους αλλα για την μυικοτητα . Και σε τετοια ποσοστα λιπους νατουραλ και να εχεις πυκνοτητα δε γινεται χωρις 0 λιπαρα ,γιατι για να την εχεις χρειαζεσαι γλυκογονο και εκει ειναι το σφαλμα. Δε λεω οτι ειναι υγιες αντιθετως το ακριβως αντιθετο , αλλα αφου εγω με τον οχι τοσο καλο μεταβολισμο μπορω να φτασω με αυτον τον.τροπο και να διατηρησω σημαινει οτι σχεδον ο καθενας (που δεν εχει ορμονικα προβληματα) μπορει να το κανει ειδικα εχω δει καποιοι ενδομορφικοι (λεμε τωρα αν μετραει) οτι πολυ τους ταιριαζει αυτο . Το θεμα ηταν οτι τα bcaa δεν ειδα διαφορα καμια κατω απο ιδιες συνθηκες σε σεβαστη δοσολογια. Και επειδη απο 12 μηνες τους 11 κανω διαιτα για να διατηρησουμε το λιπος οσο μπορω χαμηλο ξερω αν φαω 40 50 γρ ρυζι παραπανω παρακατω τι θα συμβει και το βρισκο αν οχι εγκυρο σεβαστο τουλαχιστον , οχι σαν αποδειξη αλλα σαν γνωμη με καποια καλα επιχειρηματα πισω της
    Στον Αντον13 ηθελα ακομα το απογευμα να απαντησω αλλα βγαινουμε πολυ οφφ και δε βρισκω λογο , ο καθενας με τη γνωμη του..
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 14-07-18 12:35 #37
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    επι του θεματος, σου εγραψα απο πανω ,οτι διαφορα μπορει να μην ειδες με τα bcaa γιατι απο τη στιγμη που εχεις μηδενικα λιπαρα για τοσο μεγαλο χρονικο διαστημα, το σωμα θα φτιαξει ειτε το θες ειτε οχι, απο την πρωτεινη, που περιλαμβανει κ τα bcaa που παιρνεις στην προκειμενη, αλλα κ απο τους υ/ες, μεσω μιας διαδικασιας, γιατι το σωμα δεν προκειται να μεινει χωρις λιπαρα επειδη εσυ θες να μην τρως λιπαρα.
    στην πραξη δεν ξερεις καν που πηγαν τα εξτρα bcaa που επαιρνες γιατι μπορει το σωμα σου να τα εκανε ολα λιπαρα αφου διατροφικα εκει βρισκοσουν στο 0.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 14-07-18 14:16 #38
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη TheWorst

    Εγγραφή
    12-12-2010
    Μηνύματα
    5.059
    Προεπιλογή
    Αυτο που με κανει να πιστευω αυτο για τα bcaa ειναι γιατι η ντε νοβο λιπογενεση λογικα θα εχει σχεση με τους υ/ες πρωτα που τρωω και οχι με τη πρωτεινη και τα αμινοξεα , αφου εχω 150 - 200 υ/α αναλογως ,δηλαδη 2-2.5 χ βαρος καπου.Δεν θελω να αναλυσω αν ανεβασω θερμιδες (απο λιπαρα ή οτιδηποτε) γιατι τοτε φτανοντας θερμιδες συντηρησης πιο δυσκολα να δεις κατι απο τα bcaa ,τοσο στο θεμα αναρρωσης οσο και στη διατηρηση μυικοτητας.
    Με το ιδιο σκεπτικο αν δεν ειχα υ/ες θα ειχαν μετατραπει σε γλυκογονο με τη διαδικασια της γλυκονεογενεσης,που θετει το ερωτημα - πρεπει να παιρνω bcaa μονο υπο καθορισνενες προυποθεσεις, αλλιως δε προσφερουν τιποτα;
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123