Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 16 έως 30 από 38
  1. 15-06-18 21:57 #16
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Ioannis Duff

    Εγγραφή
    20-01-2017
    Περ.
    Πειραιας
    Μηνύματα
    848
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο sobral Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το κακό με την βιομηχανία των συμπληρωμάτων είναι ότι υπάρχει η τάση για υπερβολή στο οτιδήποτε. Κάποτε με το που βγήκαν καλά λόγια για τα bcaa's, δεν υπήρχε εταιρία που να μην έβγαλε κι επικράτησε ένας πανζουρλισμός στον γυμναστηριακό κόσμο που έτρεχε να αγοράσει. Τώρα επειδή βγήκε μία έρευνα (με τα τρωτά σημεία που αναφέρει ο beef από πάνω) που εξετάζει μόνο τα οφέλη των bcaa ως προς την μυική ανάπτυξη, όλοι τρέχουν να τα σταυρώσουν. Καλό είναι να τα ξέρουμε αυτά, αλλά κανείς δεν νομίζω να πήρε ποτέ σκέτα bcaa για να δημιουργήσει περιβάλλον μυικής ανάπτυξης... Εγώ και παλιότερα τα είχα στο νου μου πρώτα για αποθεραπεία (against DOMS) ή σε φάσεις αερόβιας με άδειο στομάχι κτλ. Πρακτικά κιόλας είδα καλύτερη αποθεραπεία και δεν ήταν placebo (αξέχαστα αυτά τα aminocell ). Το πλήρες προφίλ αμινοξέων (είτε από προ-χωνευμένα ΕΑΑ είτε από whey) ήταν και είναι σίγουρα καλύτερα ως προς την πρωτεϊνοσύνθεση, αλλά πρέπει να εξετάζουμε κι άλλες παραμέτρους.
    μονο που δεν εχει βγει μια ερευνα, (η οποια, προκειται για παρεξηγηση, δεν εχει τρωτα σημεια) εχουν βγει πολλες ερευνες καθως και ενα meta analysis και ολες καταληγουν οτι ειναι αν οχι αχρηστα σχεδον αχρηστα. Οσοι αγοραζουν bcaas σχεδον παντα το κανουν επειδη θελουν στο σωμα τους ενα αναβολικο περιβαλλον και επειδη υποτιθεται οτι εχει αντικαταβολικες ιδιοτητες. Αυτα ειναι που υποσχονται οι εταιριες και για αυτο βλεπεις ατομα που πινουν συνεχεια bcaa drinks μεσα στην ημερα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 15-06-18 22:06 #17
    Το avatar του χρήστη liveris

    Εγγραφή
    27-06-2012
    Περ.
    winter is coming
    Μηνύματα
    3.504
    Προεπιλογή
    οντως τελευταια οι ερευνες δειχνουν οτι ειναι waste of money!αν παιρνεις επαρκη ποσοτητα πρωτεινης μεσα στην μερα δεν χρειαζεται εξτρα bcaa.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 15-06-18 23:35 #18
    Το avatar του χρήστη LuNaT1C

    Εγγραφή
    07-07-2014
    Περ.
    Ioannina
    Μηνύματα
    532
    Προεπιλογή
    Και όμως υπήρχαν πολλοί που έπαιρναν (και ακόμα παίρνουν) ίσως μόνο BCAA γιατί θεωρούνε ότι θα τους βοηθήσει. Υπάρχουν άπειρα overpriced προϊόντα κατ'εμε (Βλέπε XTEND) που πληρώνεις τους ηλεκτρολύτες ΧΡΥΣΑΦΙ + τα άχρηστα?! BCAA
    Εγώ προσωπικά έχω αρκετό καιρό που τα έχω σταματήσει και στην θέση τους παίρνω κάποια EAA συμπληρώματα
    Δεν θα πω εάν βοηθάνε ή όχι , πάντως έχω παρατηρήσει ότι σε 2-3 φάσης της γυμναστηριακής μου ζωής έως τώρα τα τελευταία 3+ χρόνια συνέπεσαν?έτυχε να είμαι στα καλύτερά μου όταν τα χρησιμοποιούσα έναντι απλών BCAA

    Αρκετά ΚΕΤΟ βιντεάκια που βλέπω πάντως τώρα τελευταία μιας και ακολουθώ πλέον αυτή τη διατροφή προτείνουν ή μιλάνε για μεγάλες ποσότητες μόνο Λευκίνης.
    Loosers in mind have no life...
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 15-06-18 23:43 #19
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Ioannis Duff Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απο την παραγραφο discussion της ερευνας:

    Το παρελειψαν απο την περιληψη αλλα ο τυπος στο βιντεο δεν το εβγαλε απο το μυαλο του.
    εστω οτι υπαρχει η μελετη κ η συγκριση που κανει ισχυει..που κ παλι μου φαινεται περιεργο να παιρνουν τα αποτελεσματα απο μια μελετη που συγκρινει το Α με το Β και να τα συγκρινουν με μια αλλη μελετη που εξεταζει το Β με το Γ, με διαφορετικες παραμετρους.

    το αλλο λαθος στο σκεπτικο ειναι το εξης.

    το βιντεο μιλαει για αυξηση πρωτεινοσυνθεσης μεσα στην προπονηση, η αυξηση της μετα την προπονηση.
    κ οι μελετες που αναφερεται μιλανε για αυτα.
    το σκεπτικο αυτο ειναι σωστο, αλλα κ παλι απεχει απο την ορθη χρηση bcaa, ειδικα για μεσα στην προπονηση.

    η περιγραφη του βιντεο, δεν κανει διαχωρισμο της μυικης πρωτεινοσυνθεσης, κ του καταβολισμου..προφανως, ενας ανθρωπος που κανει προπονηση δεν περιμενει να αυξησει την μυικη του πρωτεινοσυνθεση μεσα στην προπονηση..αυτο θα γινει μετα.
    απο μελετες που δεν ειναι αναγκη να τις παραθεσω, αλλα θα το κανω παρολα αυτα στο τελος του ποστ για οποιον εχει ορεξη να διαβασει, γνωριζουμε οτι μεσα στην προπονηση υπαρχει καταβολισμος των αμινοξεων bcaa απο το σωμα.

    με αυτο σαν δεδομενο, οταν εισαι σε μια περιοδο διαιτας κ δεν εχεις κ ιδιαιτερα πολυ λιπος να καψεις, αλλα θες να διατηρησεις μυικο ιστο, η τουλαχιστον να περιορισεις τυχον καταβολισμο, η χρηση bcaa μεσα στην προπονηση δεν θα γινει για να αυξησεις την μυικοτητα σου, αλλα για αυτο ακριβως τον λογο που εγραψα..να σταματησεις καταβολισμο των υπορχοντων bcaa του σωματος.
    εχουμε ξαναγραψει στο παρελθον κ εγω κ ο devil χρονια πισω, οτι το σωμα, κατα προτιμηση θα καψει οτι υπαρχει διαθεσιμο πριν φτασει στα αποθεματα, ειτε αυτα λεγονται λιπος (ενεργεια), ειτε μυς (δυνητικη ενεργεια).
    αυτο πρακτικα σημαινει οτι, αν υπαρχει εστω μια στις τοσες περιπτωση να καψεις αμινοξεα (μυς) μεσα στην προπονηση, το σωμα θα καταβολισει τα ετοιμα που θα του δωσεις απο ενα ροφημα κ δεν θα χρειαστει να ψαξει αλλου.

    το λαθος σε ολο το σκεπτικο, που ο τυπος περιγραφει μεσω των μελετων που δινει, ειναι η καταληξη του, κ η σχεση της με την πραγματικοτητα οσον αφορα τα bcaa

    To conclude, the ingestion of BCAAs alone, without the concurrent ingestion of other EAA, intact protein or other macronutrients, increases the stimulation of mTORC1 activity and myofibrillar-MPS following exercise in resistance-trained young men. Our data support the notion that BCAA ingestion alone does not maximally stimulate myofibrillar-MPS following exercise despite stimulation of translation initiation pathways. The lack of sufficient EAA appears to limit the response of myofibrillar-MPS following exercise. Thus, whereas our data clearly show that BCAA ingestion activates cell-signaling pathways that result in increased myofibrillar-MPS, ingestion of BCAAs alone may not be the optimal nutritional regimen to stimulate a maximal MPS response to resistance exercise training.
    πουθενα στο αρθρο δεν μελετανε την χρηση bcaa οσον αφορα τον μυικο καταβολισμο, αλλα μελετανε την χρηση τους οσον αφορα την μυικη πρωτεινοσυνθεση κ δινουν σαν αποτελεσμα το απο πανω...η διαδικασια του αναβολισμου, κ η διαδικασια του καταβολισμου δεν ειναι το ιδιο πραγμα.
    με το να ξερουμε οτι το Α σου δινει καλυτερο αναβολισμο απο το Β, δεν σημαινει ταυτοχρονα οτι το Β δεν μπορει να σταματησει τον μυικο καταβολισμο.

    οποτε με ενα λογικο αλμα, καταληγει οτι αφου δεν δινουν κατι στο μυικο αναβολισμο σε σχεση με την whey, ειναι αχρηστα..η χρηση τους ομως, δεν ειναι αυτη.
    η χρηση τους ειναι, οτι αν το σωμα χρειαστει να δαπανησει ενεργεια που δεν θα την βρει απο υ/ες η λιπαρα,κατα την διαρκεια της προπονησης δεν θα στραφει σε μυς, αλλα στα bcaa..ενεργεια δλδ.

    οσον αφορα τωρα το τι μπορει να κανουν τα bcaa







    τελος, αχρηστα κ πεταμενα λεφτα δεν ξερω αν ειναι, αλλα αυτο που ξερω ειναι οτι σιγουρα ο τυπος εχει παρει 2 μελετες προσφατες, η συνοψη μελετων κ θεωρει οτι εχει βρει το αγιο δισκοποτηρο της απατης της σατανικης βιομηχανιας συμπληρωματων..στην μελετη που αναφερει πως τα bcaa μειωνουν την μυικη πρωτεινοσυνθεση "when fasted" αν ψαξει να διαβασει κανεις το κειμενο θα δε τις φρασεις "may", "might" "could affect" κ διαφορες αλλες τετοιες υποθεσεις..
    κ η μελετη κλεινει με αυτο που πραγματικα εξεταζει

    We conclude that dietary BCAA supplements alone do not promote muscle anabolism.
    που ειναι κ αυτο που εγραψα απο πανω..δεν εξεταζει τις επιπτωσεις στον καταβολισμο.

    αν τωρα αυτο μεταφραζεται σε bcaa's = waste of money, οκ i rest my case..
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 16-06-18 00:36 #20
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη sobral

    Εγγραφή
    26-01-2011
    Περ.
    Chania, Crete
    Μηνύματα
    3.615
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Ioannis Duff Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απο την παραγραφο discussion της ερευνας:

    "The present study demonstrated that ingesting of all three BCAAs alone, without concurrent ingestion of other EAA, protein, or macronutrients, stimulated a 22% greater response of myofibrillar-MPS following resistance exercise compared with a placebo. The magnitude of this increased response of myofibrillar-MPS was ~50% less than the previously reported myofibrillar-MPS response to a dose of whey protein containing similar amounts of BCAAs (Churchward-Venne et al., 2012; Witard et al., 2014). Taken together, these results demonstrate that BCAAs exhibit the capacity to stimulate myofibrillar-MPS, however a full complement of EAA could be necessary to stimulate a maximal response of myofibrillar-MPS following resistance exercise. This information potentially has important nutritional implications for selecting amino acid supplements to facilitate skeletal muscle hypertrophy in response to resistance exercise training and the maintenance of muscle mass during aging, unloading, or disease."

    Το παρελειψαν απο την περιληψη αλλα ο τυπος στο βιντεο δεν το εβγαλε απο το μυαλο του.
    Η παραπάνω έρευνα επιβεβαιώνει αυτό που γράφω. Αυτό λέω κι εγώ, τα bcaa’s δεν τα παίρνεις για αύξηση της MPS.
    Visit my website here ➡ https://iqfitness.gr/
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 16-06-18 03:02 #21
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Ioannis Duff

    Εγγραφή
    20-01-2017
    Περ.
    Πειραιας
    Μηνύματα
    848
    Προεπιλογή
    Ο λογος που οι ερευνες του βιντεο και αυτη που παρεθεσα εχουν μεγαλυτερη βαρυτητα ειναι επειδη εχουν υποκειμενο των ανθρωπο. Οι 3 ερευνες που παραθετεις ειναι
    κυριως πανω σε αρουραιους. Και τωρα που βλεπουμε σιγα σιγα ερευνες σε ανθρωπους παρατηρουμε οτι τα bcaas ηταν ανθρακας ο θησαυρος. Αν ο λογος που παιρνουμε bcaas ειναι
    για να δινουμε ενεργεια στο σωμα να χρησιμοποιησει οταν γυμναζομαστε με αδειο στομαχι γιατι δεν παιρνουμε ενα κριτσινι να μασουλαμε αναμεσα στα σετ? Ενεργεια ειναι και αυτο.

    Εχουμε λοιπον εμπεδωσει οτι τα bcaas δεν βοηθουν στην αναβολικοτητα και την πρωτεινοσυνθεση απο μονα τους παρολο που μαρκεταρονται λεγοντας οτι ακριβως αυτο κανουν.
    Αρα η μονη χρηση τους ειναι να δινουν ενεργεια αν και μονο αν γυμναζεσαι με αδειο στομαχι για να μην καταβολιζεις τους μυς σου? Τοτε τρωμε ενα γευμα πλουσιο σε πρωτεινη
    1 ωρα πριν την προπονηση και γλυτωνουμε τα λεφτα μας. Εχει πονεσει το κεφαλι μου με ολα αυτα, ο καθενας μπορει να κανει οτι θελει αν πιστευει οτι τον βοηθανε αλλα εγω μεχρι να δω
    ελπιδοφορες ερευνες σε ανθρωπους δεν προκειται να τα πλησιασω η να τα προτεινω σε αλλους.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 17-06-18 09:55 #22
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Ioannis Duff Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο λογος που οι ερευνες του βιντεο και αυτη που παρεθεσα εχουν μεγαλυτερη βαρυτητα ειναι επειδη εχουν υποκειμενο των ανθρωπο. Οι 3 ερευνες που παραθετεις ειναι
    κυριως πανω σε αρουραιους.
    δεν ξερω πως κατεληξες σε αυτο το συμπερασμα.
    το πρωτο λινκ ειναι επικοπιση 36 μελετων, κ οκ προφανως καποιες ειναι ανω σε ποντικες, αλλα καποιες ειναι σε ανθρωπους.
    το 2ο λινκ ειναι πανω σε ανθρωπους με συνδιασμο γυμναστικης.
    κ το 3ο λινκ ειναι επισκοπιση του Νορτον μαζι με ενα αλλο κυριο κ περιλαμβανει 40 μελετες..που κ παλι προφανως καποις ειναι σε ποντικες, αλλα υπαρχουν κ μελετες σε ανθρωπους.

    κ παλι ομως, οι μελετες αυτες που παρεθεσα αφορουν το ρολο των bcaa στο σωμα κ την λειτορυργεια τους, δεν εξεταουμε τον μυικο αναβολισμο σε σχεση με την whey που αναφερει ο τυπος στο βιντεο του, ειναι διαφορετικα πραγματα.

    η μονη χρηση των bcaa μεσα στην προπονηση, κ υπο προυποθεσεις, ηταν παντα αυτη, δεν μαθαινουμε κατι καινουριο τωρα κ σιγουρα οχι οταν ξαναγραφω πως κ εγω με τον devil τα γραφαμε κοντα 10 χρονια πισω..δεν υπαρχει καποια εκπληξη εδω, ουτε κατι καινουριο...χαρακτηριστικα μια μελετη μεταφρασμενη το 2011, που αναφερει σε ανθρωπους ενα αποτελεσμα με χορηγηση λευκινης..εκτος απο αυτη, υπαρχουν πολλες αλλες αν ψαξει κανεις, κατα καιρους εχουν ανεβει κ σε διαφορα θεματα στο φορουμ.

    το να παρουμε ομως μια η δυο μελετες κ να καταληξουμε σε ενα συμπερασμα, οπως κανει αυτος εκει στο βιντεο που συγκρινει μια μελετη που εξετασαν χορηγηση αμινοξεων bcaa k placebo που εδωσε ενα χ ποσοστο παραπανω μυικης πρωτειοσυνθεσης, κ να συγκρινει αυτη την μελετη με μια αλλη μελετη που εδωσε σαν μυικη πρωτεινοσυνθεση χ+10%, η οποια ομως συγκρινει ληψη πρωτινης whey σε σχεση με αμινοξεα, κ ναι λεει οτι τελικα η 2η μελετη δινει καλυτερα αποτελεσματα σε σχεση με την πρωτη ειναι τουλαχιστον ατοπο..δεν ειναι λιγες οι φορες που συναναταμε κακογραμμενα paper.

    ειναι 2 διαφορετικες μελετες, που ελεβαν χωρα σε διαφορετικα χρονικα πλαισια, κ με διαφορετικες παραμετρους, δεν μπορει να συγκριθουν ως προς τα αποτελεσματα τους.

    η αποψη μου ειναι πως σαν συμπληρωμα για μεσα στην προπονηση δεν ειναι σιγουρα απαραιτητο για ολους, αλλα αν καποιος θελει να ειναι σιγουρος επειδη "δουλευει" οριακα με την διατροφη του, οκ κακο δεν θα του κανουν..θεμα επιλογης ειναι..τελος για την τιμη που αναφερεις, εγω αγοραζω ενα κουτι αμινοξεα για ιντρα, με 20 ευρω κ μου βγαζει 2 μηνες περιπου..οποτε, ακομα κ απο πλευρας εξοδων δε νομιζω οτι μιλαμε για τοσο τραγικες καταστασεις οπως θελουν να τις παρουσιασουν καποιοι..

    γενικα μιλοντας με αφορμη το θεμα αυτο..
    εχω παρατηρησει εδω κ κανα 2 χρονια, διαφορες αναφορες απο ανθρωπους μεσω youtube, η διαφορων αλλων μεσω κοινωνικης δυκτιωσης που ανεβαζουν διαφορα κ εχω προσεξει οτι τελικα ολοι αυτοι υποστηριζουν οτι

    τα αμινοξα ειναι πεταμενα λεφτα.
    τελικα το μεταπροπονητικο δεν παιζει κ τοσο ρολο.
    μπορεις να φας οτι θες, κ δεν υπαρχει επιπτωση στο σωμα.
    το ορμονικο προφιλ δεν παιζει ρολο στη μυικη αναπτυξη.
    ειτε κανεις βαριες προπονησεις, ειτε κανεις χαλαρες προπονησεις θα βαλεις μυς , κ δεν ειναι αναγκη να σηκωνεις πολλα κιλα.
    μπορεις να τρως 1 γευμα τη μερα κ να εχεις καλα αποτελεσματα

    κ διαφορα αλλα..
    καποια απο αυτα, εχουμε ενδειξεις απο διαφορες μελετες, οτι μπορει να υποστηριζονται.
    καποια αλλα οχι τοσο, αλλα κ παλι απο τα συμφραζομενα, καποιοι τα υποστηριζουν, παρολο που εινα μπαρουφες.

    οποτε τελικα, οπως το καταλαβαινω απο αυτα που διαβαζω, ολα ειναι θεμα τυχης κ δεν υπαρχει ενα πλαισιο που να πρεπει να δουλεψει καποιος για να βαλει μυς..κ γενικα βλεπω μια πληρη αποδομηση οσον αφορα αυτο το κομματι.
    κανε ο,τι νομιζεις απλα να σηκωνεις βαρη κ θα φτιαξεις σωμα..

    ο καθενας καλο ειναι να διαβαζει κ να μπορει να αξιολογησει αυτα που διαβαζει, κ να παιρνει τις αποφασεις του...
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 17-06-18 13:51 #23
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Ioannis Duff Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν ο λογος που παιρνουμε bcaas ειναι
    για να δινουμε ενεργεια στο σωμα να χρησιμοποιησει οταν γυμναζομαστε με αδειο στομαχι γιατι δεν παιρνουμε ενα κριτσινι να μασουλαμε αναμεσα στα σετ? Ενεργεια ειναι και αυτο.

    Τοτε τρωμε ενα γευμα πλουσιο σε πρωτεινη 1 ωρα πριν την προπονηση και γλυτωνουμε τα λεφτα μας.
    επισης, ξεχασα να γραψω κατι για αυτα λογω του μεγαλου ποστ.
    δεν θα γραψω για ποιο λογο να παρει καποιος bcaa, θα γραψω για ποιο λογ ειναι καλυτερο να μην κανει καποιος κατι απο τα 2 απο πανω.

    το κριτσινι θα σου δωσει καμια 80αρα θερμιδες μονο απο υ/α, ενω τα bcaa καπου 15 θερμιδες, οχι απο υ/α.
    επισης, θα πρεπει να χωνευτει με καποιο τροπο αναμεσα στα σετ, πραγματα που θα τραβηξει αιμα απο τους μυς στο στομαχι, ενω τα bcaa οχι, μιας κ θα περασουν απευθειας στο αιμα.

    το γευμα μια ωρα πριν την προπονηση, θα σου ανεβασει την ινσουλινη σε μεγαλο βαθμο κατα τη διαρκεια της προπονησης κ αυτο δεν το θες.
    ο ιατρος χειρουργος λεει οτι για να φυγει να γευμα απο το στομαχι θελει καπου 3μιση ωρες, αρα θα πας για προπονηση με γεματο στομαχι, με ο,τι συνεπαγεται αυτο οσον αφορα το αιμα, την διαδικασια πεψης κλπ...σιγουρα καποιος μπορει να το κανει, αλλος μαλλον οχι, κ οποιος το κανει συστηματικα μετα απο καποια χρονια θα εχει προβλημα με το στομαχι του.

    κ αφηνω ενα τελευταιο λινκ για το θεμα απο το examine με 140 μελετες πανω σε ανθρωπους για τα bcaa, που εξεταζουν διαφορες παραμετρους οσον αφορα επιδρασεις, επιπτωσεις κλπ, με τελευταιο update πριν κατι μηνες για οσους θελουν να διαβασουν κ οπως εγραψα κ απο πανω ο καθενας ας βγαλει τα δικα του συμπερασματα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 17-06-18 15:31 #24
    Το avatar του χρήστη LuNaT1C

    Εγγραφή
    07-07-2014
    Περ.
    Ioannina
    Μηνύματα
    532
    Προεπιλογή
    Απο το Examine εγώ κρατάω αυτό

    BCAA supplementation is not necessary if enough BCAAs are provided through the diet. Further research is needed to determine valine’s optimal dosage and reason for supplementation.
    Loosers in mind have no life...
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 17-06-18 15:36 #25
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    κρατα κ αυτο

    Supplementation is unnecessary for people with a sufficiently high protein intake (1-1.5g per kg of bodyweight a day or more).
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 11-07-18 13:05 #26
    Προεπιλογή
    Τα BCAAs έχουν κυρίως αντικαταβολική δράση, ενώ τα ΕΑΑs κυρίως αναβολική.
    Άρα, η κυριότερη χρησιμότητα των BCAA είναι κατά τη διάρκεια της προπόνησης και στο υγρό γεύμα αμέσως μετά. Τα BCAAs έχουν και άλλες πολύ χρήσιμες ιδιότητες (πχ κατά τη διάρκεια ανάρρωσης μετά από ατύχημα όπου είσαι καθηλωμένος σπίτι, προκειμένουν να διατηρήσεις όσο περισσότερο μυϊκή μάζα μπορείς), άρα σίγουρα δεν είναι πεταμένα λεφτά σε καμία περίπτωση.
    Το κάθε συμπλήρωμα, όταν χρησιμοποιείται όταν χρειάζεται και σε συγκεκριμένες ποσότητες, μπορεί να κάνει πραγματικά θαύματα, σε καμία περίπτωση πάντως δε σημαίνει ότι υποκαθιστούν για σωστή διατροφή.
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 11-07-18 13:21 #27
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη TheWorst

    Εγγραφή
    12-12-2010
    Μηνύματα
    5.059
    Προεπιλογή
    Αμα εχεις διαβασει καποια απο τα παραπανω θα δεις οτι το συμπερασμα μου βγαζουν οι μελετες ειναι οτι αν εχεις επαρκη ποσοτητα πρωτεινης δεν κανουν τιποτα. Εγω και στην πρακτικη το εχω δει - bcaa , γλουταμινη , eaas και γενικως αλλα πολλα ειναι χρηματα που ριχνεις στο καζανακι τουαλετας .Λιγα συμπληρωματα ειναι που αξιζουν δυστυχως , μιλωντας για μυικη υπερτροφια , αντικαταβολικες ιδιοτητες και οχι βιταμινες , ελαια και ιχνοστοιχεια διαφορα
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 11-07-18 13:29 #28
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    οι μελετες εχουν γινει στο μεσο ορο των αθλουμενων, οχι σε προχωρημενους αθλητες με χαμηλα ποσοστα λιπους..ειναι πολυ διαφορα τα δεδομενα εκει, οση επαρκεια πρωτεινης κ να υπαρχει στα χαμηλα ποσοστα λιπους..για ποιον παιζει με λεπτομεριες κ ειναι χαμηλα σε ποσοστα λιπους μπορει να αποδειχτουν καλο εργαλειο, θεμα επιλογης ειναι..
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 11-07-18 13:41 #29
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη TheWorst

    Εγγραφή
    12-12-2010
    Μηνύματα
    5.059
    Προεπιλογή
    Βεβαια το θεμα ειναι οτι ποσοστο αυτων ειναι ελαχιστο. Αρα οι μελετες ισχυουν στο μεγαλυτερο ποσοστο οι οποιοι ειναι οι περισσοτεροι μεσα στο φορουμ.
    Γενικως απο αυτα που εχω δει σε μελετες και απο ατομα αλλα(που ασχολουνται με το ββ και πλ) κατω απο 25 30 γρ bcaa την μερα δεν εχει μεγαλο νοημα , ειχα διαβασει μια ερευνα με 60 γρ τη μερα που ειχε θετικα αποτελεσματα σε ατομα με χαμηλο υ/α και θερμιδες κατω της συντηρησης..Βεβαια ενας μεσος ανθρωπος δε προκειται να παρει 60 γρ bcaa , επειδη κοστιζουν καπως .
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 11-07-18 13:48 #30
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TheWorst Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αμα εχεις διαβασει καποια απο τα παραπανω θα δεις οτι το συμπερασμα μου βγαζουν οι μελετες ειναι οτι αν εχεις επαρκη ποσοτητα πρωτεινης δεν κανουν τιποτα. Εγω και στην πρακτικη το εχω δει - bcaa , γλουταμινη , eaas και γενικως αλλα πολλα ειναι χρηματα που ριχνεις στο καζανακι τουαλετας .Λιγα συμπληρωματα ειναι που αξιζουν δυστυχως , μιλωντας για μυικη υπερτροφια , αντικαταβολικες ιδιοτητες και οχι βιταμινες , ελαια και ιχνοστοιχεια διαφορα
    Το κακό με μερικές από τις έρευνες, είναι ότι πολλές φορές, τα συμπεράσματά τους είτε δεν έχουν πολύ σχέση με τα πραγματικά αποτελέσματα της έρευνας, είτε οδηγούν σε εντελώς λανθασμένα (σκόπιμα) συμπεράσματα, είτε δεν πληρούν τις απαραίτητες προϋποθέσεις προκειμένου να μπορούν να χαρακτηριστούν "έγκυρες" και χρήσιμες.
    Αυτό τις περισσότερες φορές συμβαίνει όταν πχ την έρευνα την έχει παραγγείλει κάποια εταιρία που έχει συμφέροντα. Για παράδειγμα, πως περιμένεις στα συμπεράσματα μιας έρευνας που ασχολείται με την επίδραση των στατινών στον άνθρωπο να βγάλει κάτι πέρα από την ευεργετική τους δράση, όταν την έχει παραγγείλει μια φαρμακευτική εταιρία που παρασκευάζει στατίνες (τα παραδείγματα είναι άπειρα σε πολλούς τομείς, αλλά δεν είναι της παρούσης) ?
    Στο συγκεκριμένο θέμα τώρα, απ' όσο γνωρίζω (και έχω καλή πληροφόρηση σ' αυτά τα θέματα), μερικές από τις τελευταίες έρευνες που προσπαθούν να "βγάλουν άχρηστα" τα BCAA, έχουν από πίσω εταιρίες που προωθούν EAA αν κάτι σου λέει αυτό.
    Πέρα όμως από τις έρευνες, υπάρχει και τεράστια εμπειρία ανθρώπων με πολλά χρόνια στο χώρο (μιλάω για ανθρώπους που έχουν προπονήσει εκατοντάδες αθλητές με τεράστια επιτυχία), οι οποίοι έχουν δοκιμάσει διάφορα πρωτόκολλα και έχουν καταλήξει στα παραπάνω συμπεράσματα που έγραψα στο προηγούμενο ποστ μου. Συν τοις άλλοις, οι ποσότητες που δουλεύουν είναι κατά πολύ μεγαλύτερες απ' ότι συνηθίζεται, άλλος ένα λόγος που δεν υπάρχουν έρευνες πάνω στην αποτελεσματικότητά τους.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη anton13 : 11-07-18 στις 13:59
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία