Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 4 από 4
  1. 16-06-18 19:19 #1
    Προεπιλογή Υδατάνθρακες και πρωτεΐνη
    Καλησπέρα παιδιά, νέος στο φόρουμ σχετικά αλλά παρακολουθώ καιρό διάφορα θέματα. Μια απορία που έχω είναι σχετικά με το post workout γεύμα... Έχω ακούσει πως μετά την προπόνηση καλό είναι να λαμβάνονται πρώτα οι υδατάνθρακες (στέρεο φαγητό συγκεκριμένα και όχι δεξτροζη π.χ.)και ύστερα από μισή ώρα η πρωτεΐνη (whey συγκεκριμένα) ... Ισχύει κάτι τέτοιο? Δεν βρήκα αρκετά πράγματα στο διαδίκτυο για αυτό.
    Ένα άλλο ερώτημα είναι τα πρωινά που ξυπνάμε είναι καλό να λαμβάνουμε αμέσως ενα σκουπ πρωτεΐνης π.χ. Και αργότερα να φαμε το πρωίνο μας? Συγκεκριμένα εγώ θα φάω ένα μεγάλο μπολ με βρωμη, γάλα και μελι.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 17-06-18 00:52 #2
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη aris1994

    Εγγραφή
    17-09-2012
    Περ.
    ηλιούπολη
    Μηνύματα
    1.759
    Προεπιλογή
    γενικά μετά την προπόνηση θελουμε μια δώση πρωτείνης (20 γραμμάρια ειναι καλά) και μια δώσει υδατάνθρακα...από εκεί και πέρα αν ζητάς το ιδανικό καλό είναι να πάρεις μια δόση πρωτείνης δίχως πολλά λιπαρά (πχ στήθος κοτόπουλο,πρωτείνη ορου γαλακτος,ασπραδια αυγων) και μια δώσει απλού υδατανθρακα(πχ ριζι ασπρο,καποιο φρουτο)για μενα παρε υδατανθρακες και πρωτείνη μαζι και είσαι καλυμένος...
    οσο για το πρωινό,το γαλα με βρωμη σου δινει ανεπαρκή πρωτείνη,σκεψου ενα ποτύρι γαλα δινει 8 γραμμάρια...εγώ θα εβαζα πρωτείνη με γαλα και βρωμη και μελι ή θα ετρωγα το πρωι και κανα δυο αυγα αντι για πρωτείνη
    I do it because i can
    I can because i want to
    I want to because you said i couldn't
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 17-06-18 14:24 #3
    Προεπιλογή
    Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις, όσο αφορά την δεύτερη ερώτηση εγώ μαζί με το γεύμα που είπα, θα πάρω και λίγη πρωτεΐνη... Το ζήτημα είναι να την πάρω αμέσως με άδειο στομάχι και ύστερα να φάω ή να φάω πρώτα το γεύμα και επειδή πηγαίνω για προπόνηση μετά το πρωινό να κατανάλωσω την πρωτεΐνη μισή ώρα πριν πάω γυμναστήριο... Δεν ξέρω αν βοηθάει όπως λένε πολλές σελίδες η καταναλωση whey με άδειο στομάχι το πρωι
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 19-06-18 10:08 #4
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη aris1994

    Εγγραφή
    17-09-2012
    Περ.
    ηλιούπολη
    Μηνύματα
    1.759
    Προεπιλογή
    η λογική αυτή έχει να κάνει υποτίθεται με το ότι με άδειο στομάχι απορροφάται καλύτερα και ποιο άμεσα.Προσωπικά τα θεωρώ λεπτομέρειες,αν θες να πάρεις την whey σου μαζί με την βρώμη και το γάλα σου πάρτην,αν θες να πάρεις την whey πρώτα και μετά από 30 το άλλο γευμα πάρτω...
    I do it because i can
    I can because i want to
    I want to because you said i couldn't
    Απάντηση με παράθεση