Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 3 από 3
  1. 01-07-18 22:04 #1
    Το avatar του χρήστη rambo1

    Εγγραφή
    26-08-2013
    Περ.
    Λεμεσός
    Μηνύματα
    28
    Προεπιλογή 16 χρονων Γεια σας και παλι
    Ειμαι ο Παντελης 16 χρονων απο Κυπρο.
    1.73 m υψος
    66.7 κιλα
    Υπολογιζω περιπου 15% λιπος
    Ειναι 3η φορα που ξαναμπαινω στην διαδικασια αλλαγης ζωης με γυμναστικη και ανεβαζω θεμο στο φορουμ .Μη φοβαστε ειναι η τελικη αποφαση.Το ταξιδι ξεκινα πριν 4 χρονια που ειμουν 43 κιλα 1.50 υψος αν θυμαμαι και ειμουν πολυ λεπτος skinny.Καθε χρονο ελεγα θα ξεκινησω να γυμναζομαι και καθε χρονο ξανα απο την αρχη επειδη παρολο που ειχα παθος τα παρατουσα.Σιγα σιγα χωρις να αθλουμαι και πολυ περασαν 3,5 χρονια και εφτασα στα 75kg και εγινα <<skinny fat>>.Τον Φεβραρη αποφασισα να αλλαξω και σιγα σιγα επεσα στα 66 κιλα τον Μαη.Ετσι εγινα παλι skinny με λογο λιποσ γυρω απο την κοιλια και στα ποδια και λιγους μυς.Τελειωσαν οι εξετασεις και απο τον Ιουνη ξεκινησα προγραμμα γυμναστικης για το σπιτι.Δεν πηγαινω γυμναστηριο κανω γυμναστικη στο σπιτι.Επισης 4 φορες την εβδομαδα πηγαινω 2 ωρες συνολο για περπατημα και τρεξι .Τα οργανα που εχω ειναι:
    Διζυγο
    Μονοζυγο
    5kg dumbells
    Μπαρα 8kg
    30κg αλτηρες
    Σχοινακι


    Βασικα θα ηθελα την βοηθεια σας να βρω ή να φτιαξω ενα προγραμμα που συνδιαζει καλισθενικη με βαρη (με τα οργανα που εχω).Κοιταξα στο φορουμ αρκετη ωρα αλλα ηταν λιγο δυσκολο να βρω κατι αναλογο.Στοχος μου ειναι να βαλω μυες και να γινω αθλητικος τυπος(Που μπορει να σηκωσει καποιο ικανοποιητικο βαρος,να κανει ασκησεις σωματος-ασκησεις καλησθενικης οπως muscle up/front lever/handstand,να εχει αντοχη και γρηγοραδα)

    Απο διατροφη ...Σταματησα τα αναψυχτικα ,τα γλυκα.Στο σπιτι μαγειρευουμαι 1-2 φορες την εβδομαδα τηγανητα,μερικες φορες και καθολου.Σταματησα να τρωω απο φαστφουνταδικα.Τρωω το φαγητο της μαμας που περιλαμβανει οσπρια (4 φορες την εβδομαδα),σαλατες-λαχανικα,στηθος κοτοπουλου 1 φορα την εβδομαδα, τα πρωινα βρωμη με αλλα δημητριακα που εχουν ξηρους καρπους,αυγα ,φρουτα μεταξυ των κυριων φαγητων.Δεν τρωω πολυ ψωμι προσπαθω να το αποφευγω.

    Αυτες ειναι καποιες φωτογραφιες απο την τωρινη μου φυσικη κατασταση.Συγγνωμη αν σας τρελανα.Γραψτε μου γενικα την γνωμη σας

    Στάλθηκε από το SM-T560 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    "The worst thing I can be is the same as everybody else"
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 01-07-18 22:44 #2
    Προεπιλογή
    Αρχικά καλός ήρθες στην παρέα μας

    Δεν θα μπω σε πολλα λογια δεν χρειάζεται αυτη την στιγμη,μπράβο που πήρες την απόφαση για να ξεκίνησης την γυμναστική,απο εκει και πέρα στην φαση που εισαι πρεπει να τρως να τρως πολυ ώστε να βάλεις κιλά και ας βάλεις και λίπος μαζι αυτη την στιγμη δεν πρεπει να σε νοιάζει,και απο θέμα προπόνησης βαρη ειναι μονόδρομος ώστε σιγα σιγα να αυξάνεται ο μυϊκός ιστός,βρες κάποιον τροπο να πας σε γυμναστηριο.

    Κανε μια αναζήτησή στις ενότητες προπονηση-διατροφη να παρεις μια ιδεα,καλη συνέχεια.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 01-07-18 22:54 #3
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Ioannis Duff

    Εγγραφή
    20-01-2017
    Περ.
    Πειραιας
    Μηνύματα
    848
    Προεπιλογή
    Μιας και εχεις μονοζυγο και διζυγο τα πραγματα ειναι πολυ απλα. Θα το πας φουλ απλοϊκα. Ο στοχος σου πρεπει να ειναι να αποκτησεις μια βαση.
    Δηλαδη να γινεις δυνατος στο μονοζυγο, το διζυγο και τα πουσαπς.

    pull ups 3x3, 3x6-8
    dips 3x5, 3x6-8
    rear delt flies 3x15(?)
    pushups 3x max
    lateral raises 3x15(?)
    tuck L-sit hold η tuck front lever hold 3x max
    bicep curls 3x12(?)

    Τα ερωτηματικα ειναι επειδη εχεις λες μονο 5kg αλτηρες, δεν ξερω το τωρινο σου επιπεδο. Στις 2 πρωτες των ωμων θες πολλες επαναληψεις. Για δικεφαλους μπορουν να κατεβουν. Οτι θες.
    Τα πρασινα ειναι το ολο νοημα, αρχισε με βαρος που βγαζεις ευκολα τις επαναληψεις που δειχνει και προσπαθησε να αυξανεις τα κιλα με τον καιρο.
    Στο skill προχωρα μια σκαλα οταν ειναι πια ευκολο: one leg L-sit > L-sit > L-sit στο πατωμα και one leg front lever > front lever.
    Οταν βγαζεις ομορφα τη τελευταια σκαλα βαλε 2 αλλα skills στο προγραμμα και αρχισε απο την αρχη.
    Μπορεις να το κανεις και καθε μερα ανετα.
    Απάντηση με παράθεση