Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 5 από 5
  1. 01-07-18 22:33 #1
    Προεπιλογή Συμπληρωμα πρωτεινης χωρις ζαχαρη?
    Παιδια καλησπερα σας, ψαχνω μια πρωτεινη χωρις ζαχαρη καθοτι ειμαι διαβητικος. Παλια επαιρνα καποια συμπληρωματα πρωτεινης (εχω κοψει τη γυμναστικη χρονια τωρα) και θυμαμαι πως ειχαν γλυκια γευση αρα μαλλον ειχαν ζαχαρη. Δε εχω θεμα να ειναι γλυκια η πρωτεινη λογω καποιας γλυκαντικης ουσιας οπως η ασπαρταμη, αλλα οχι απο ζαχαρη

    Ευχαριστω προκαταβολικα
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 01-07-18 22:36 #2
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    καμια whey δεν περιεχει ζαχαρη..ολες ειναι με γλυκαντικα, αλλα εισαι σιγουρος ομως, γιατι κ τα γλυκαντικα εχουν επιπτωση στην ινσουλινη..
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 01-07-18 22:51 #3
    Προεπιλογή
    Χωρις να ειμαι ειδικος, νομιζω πως η ζαχαρη γενικοτερα δε συστηνεται γιατι ανεβαζει το σακχαρο αποτομα και οχι γιατι εχει επιπτωση στην ινσουλινη. Επισης νομιζω πως εξαρταται και το γλυκαντικο. Εγω π.χ βαζω ενα χαπακι ασπαρταμη καθε μερα στον καφε μου για πανω απο 5 χρονια και δεν εχω ποτε παρατηρησει διαφορα. Τελος, ειναι και θεμα ατομου ειδικα οσον αφορα τον διαβητη τυπου 1 που ειναι αρκετα εξατομικευμενη ασθενεια (και ειναι αυτο που εχω εγω). Υπαρχουν πολλα ατομα που εχουν ΔΤ1 και δεν τους επηρεαζουν μικρες ποσοτητες ζαχαρης

    Ευχαριστω για την απαντηση σου, ανακουφιση που καμια whey δεν περιεχει ζαχαρη. Θα τσεκαρω τα στοιχεια της καθεμιας ομως για να τσεκαρω το ειδος του γλυκαντικου
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 01-07-18 22:54 #4
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    δυστυχως να εχεις υποψιν σου, οτι οι σκονες αυτες περιεχουν πολυ μεγαλη ποσοτητα γλυκαντικων που κατα προσωπικη εκτιμηση θεωρω οτι θα εχουν επιπτωση στην ινσουλινη.
    για μενα καλυτερα να κοιταξεις μια αγευστη, χωρις καθολου προσθετα..ειναι σαν γαλα αν την αναμιξεις με νερο, κ κατεβαινει πολυ ευκολα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 01-07-18 23:04 #5
    Προεπιλογή
    Αν περιεχουν πολυ μεγαλη ποσοτητα τοτε ναι θα τσεκαρω και τις πρωτεινες που λες. Ημουν διστακτικος να παρω μια τετοια στην αρχη γιατι νομιζα πως εχουν απαισια γευση Αλλα αμα μου λες πως δεν υπαρχει προβλημα να κατεβει τοτε μια χαρα.

    Θα παρω βεβαια και καποιο δειγμα απο τις πρωτεινες με γλυκαντικα (θα ρωτησω εναν φιλο μου που παιρνει να μου δωσει 2-3 scoop) και θα μετρησω σακχαρο πριν και μετα για 2-3 φορες, ετσι ωστε να δω ποσο επηρεαζει τον οργανισμο μου. Εξαλλου τα περισσοτερα οταν εχεις ΔΤ1 τα ανακαλυπτεις εμπειρικα

    Και παλι ευχαριστω πολυ για την βοηθεια
    Απάντηση με παράθεση