Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 9 από 9
  1. 02-07-18 11:53 #1
    Προεπιλογή Γυμναστική Υψηλής Συχνότητας
    Καλησπέρα σήμερα το πρώι είδα ένα βίντεο https://www.youtube.com/watch?v=9YZEJVwmzj4 (δεν κάνω διαφίμηση και έγω σ΄λημερα τον έμαθα) όπου λεεί για μία νέα ε΄ρευνα οτι η γυμναστική υψηλήσ συχνότητασ είναι ανώτερη απ'ολες απο τι κατάλαβα εννοέι να γυμνάζουμε πολλές μυίκες όμαδες μάζι και να μήν αφήνουμε πάνω απο 3 μέρες να μείνει αγύμναστη μια όμαδα.Επειδή είμαι καινούριος σκετικά στον κόσμο της γυμναστικής 1.5 χρόνο περιπύ βλέπω αυτά και ψάχνομαι για το τι πρόγραμμα να κάνω αυτήν την περιόδο κάνω ενα πρόγραμμα 5 ημερών (Στηθος-Πλάτη-Χέρια-Ωμοι-Πόδια ).Αν μπορείτε να μου πείτε την γνώμη σας πάνω σε αύτο και αν κάποιος έχει κάποιο πρόγραμμα 5 ημερών για πρπόνηση υψηλής συχνότητας αν μπορεί να το αφήσει απο κάτω.Εδω είναι η έρευνα που λεέι για την προπόνηση υψηλήα συχνότητας ( https://journals.lww.com/nsca-jscr/A...cle.95259.aspx )!
    Ευχαριστώ
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 02-07-18 12:53 #2
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    βαλτός εισαι φιλε?
    χτες εκανα κουβεντα για την ερευνα αυτη..υπαρχει κ ενα σχετικο αρθρο καπου στο νετ καποιου τυπου που την αναλυει.

    αν διαβασεις το συμπερασμα, πρακτικα διαφορες δεν ειχαν σε δυναμη, απλα γραφει οτι στο προγραμμα με τις περισοτερες μερες μπορει να υπαρχει καλυτερη επιδραση στην υπετροφια..το μπορει, ειναι μεγαλη λεξη ομως κ εξαρταται απο πολλα πραγματα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 02-07-18 13:13 #3
    Προεπιλογή
    Χαχα, πάντος εγώ τώρα με αύτο το πρόγραμμα των 5 ήμερων βλέπω βελτίωση απλα ειναι αύτο οτι κάνω στήθος δεύετερα και μετά πάλι την άλλη δεύτερα τώρα τι να πώ δεν ξέρω είανι οτι δεν είμαι καιρό στον χώρο και ψάχνομαι γενικά γιατί όλοι λένε τα δικά τους.Πάντος κάτι σε upper body lower body split σκεφτόμουν να κάνω αλλά δεν ξέρω κατα πόσο θα με βοηθήσει
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 02-07-18 13:17 #4
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    το upper/lower ειναι πολυ καλη επιλογη, εγω οταν το ξεκινησα ειδα μεγαλη διαφορα..κ πλεον μονο αυτο κανω αλλα κ για αλλους λογους.
    το βασικο ειναι να δοκιμασεις πραγματα, αφου λες οτι εισαι κ νεος στον χωρο κ να καταληξεις με δικα σου δεδομενα καπου..κ μετα, καλο ειναι αυτο που κανεις να σου αρεσει σαν split κ να μη το βαριεσαι..τελος, το βασικοτερο ειναι, το split που θα επιλεξεις να εχει μια θεση στην καθημερινοτητα σου, κ να μπορεις να το υποστηριξεις συνδιαστικα με ολα το υπολοιπο προγραμμα της ζωης σου..γιατι η θεωρια ειναι καλη, αλλα η πραξη ειναι διαφορετικο πραγμα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 02-07-18 13:49 #5
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη TheWorst

    Εγγραφή
    12-12-2010
    Μηνύματα
    5.059
    Προεπιλογή
    Υποθετικα λεει το συμπερασμα.. Καποια πραγματα που με χαλανε στην ερευνα ειναι (εκτος του τεστ δυναμης) δε βλεπουμε την ενταση και τον ογκο προπονησης που ειναι κυριοι παραγοντες παλι οσον αφορα μυικη υπερτροφια . Οι προπονησεις ολου του σωματος ειναι αποτελεσματικες παντως αλλα πρεπει να βρεις σωστα και να ισορροπησεις ενταση,ογκο,συχνοτητα , κατι το οποιο λιγοι θα το κανουν αν βεβαια μιλαμε για βελτιστα αποτελεσματα σε αθλητες πιο προχωρημενου επιπεδου που εχουν πλεον νατουραλ αναπτυξει καποια μυικοτητα (υψος - 100 σε ποσοστο λιπους οχι πανω απο 12% και τα κιλα διαφερουν αναλογως του υψους βεβαια)
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 02-07-18 14:52 #6
    The Banned
    Το avatar του χρήστη lila_1

    Εγγραφή
    14-11-2009
    Περ.
    Εὐλόγησον
    Μηνύματα
    6.079
    Προεπιλογή
    εδώ είναι ο σχολιασμός της μελέτης :
    https://bayesianbodybuilding.com/hig...e-trained-men/
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 02-07-18 17:18 #7
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Ioannis Duff

    Εγγραφή
    20-01-2017
    Περ.
    Πειραιας
    Μηνύματα
    848
    Προεπιλογή
    Να τονισω κατι που ισως αγνοειται - διορθωστε με αν κανω λαθος. Η ερευνα αυτη κοιταει αν η συχνοτητα 5x την βδομαδα ειναι καλυτερη απο χαμηλοτερες συχνοτητες οταν ο συνολικος ογκος προπονησης ειναι ιδιος. Το προγραμμα που κανεις αυτην την στιγμη εχει κατα κυριο λογο 1x συχνοτητα αν εξαιρεσεις την εμμεση αναμειξη των χεριων,μπροστα και πισω δελτοειδη σε push/pull. Αυτη η ερευνα ειναι ατοπη στην ερωτηση bro split η upper lower που κανεις αργοτερα. Τα αποτελεσματα ισως να μην ειναι κατηγορηματικα αλλα αυτο δεν ειναι κατι καινουργιο. Ηταν ηδη γεγονος οτι η αυξηση της συχνοτητας εχει diminishing returns για τον μεσο αθλουμενο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 02-07-18 20:08 #8
    Προεπιλογή
    Εύχαριστώ για τις γνώμες σας παιδία.beefmeup να σε ρωτήσω μπορείς να μου πείς το πρόγραμμα που κάνεις αύτην την στιγμή η να μου στείλεις κάτι παρόμοιο ;;
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 03-07-18 00:57 #9
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη TheWorst

    Εγγραφή
    12-12-2010
    Μηνύματα
    5.059
    Προεπιλογή
    Εγω τα κοιταω και αναρωτιεμαι θα υπαρχει αναρρωση με 5 φορες ολα αν υποθεσουμε οτι κανουμε περιπου ιδιο ογκο και ενταση.. Μαλλον οχι γιατι τις περισσοτερες φορες θα αυξηθουν ισως και τα δυο αν και θα παιρνει πολυς χρονος στο γυμναστηριο ετσι σιγουρα αν θες να διατηρησεις ενταση σε αυτο το μεγαλο γενικα volume .. Ισως κατω απο 40 50 σετ δε πεφτεις..
    Και μονο που σκεφτομαι για τραπς τη μπαρα 190 - 200 κιλα που φορτωνω να τη φορτωνω για 1 - 2 σετ και μετα λεγκ πρες με 400 κιλα κι εκει και να ξεφορτωνεις και αυτο καθημερινα μου ερχεται να αυτοκτωνησω.. Θα θελει κανα μισαωρο μονο να ανεβοκατεβαζουμε κιλα..
    Απάντηση με παράθεση