Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 16 έως 20 από 20
  1. 09-07-18 19:32 #16
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    ρωταει για συμπληρωμα γιατι προφανως εχει σκεφτει κ εχει καταληξει οτι για καποιο λονο του χρειαζεται ενα συμπληρωμα..μπορει να του ειπαν ετσι, μπορει να το διαβασε ο ιδιος, δεν ξερω εγω τι αλλο μπορει.
    προφανως κ θα του τονισουμε οτι προεχει το φαγητο σαν επιλογη, αλλα μεχρι εκει..μετα θα ειναι καλο να του απαντησουμε πανω σε αυτο που ρωταει με αιτιολογια κ οχι οπως θα εκαναν σε ενα μαγαζι που αναφερεις, για να μπορεσει βγαλει ενα μπουσουλα κ να καταληξει καπου σε αυτο που ρωταει..οτιδηποτε αλλο σαν απαντηση ειναι εκτος θεματος.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 09-07-18 20:01 #17
    Προεπιλογή
    παιδες συγγνωμη που επεμβαινω αλλα το θεμα εγινε αχταρμας εγω γουσταρω αυτες τις συμβουλες που δινετε γτ και εγω μαθαινω και μαθαινα απο αυτα τα λογια των εμπειροτερων ! απλα θα πρεπε οποιος θελει να εχει αποψη στο θεμα να δινει μια απλη απαντηση για το πια πρωτεινη ειναι καταλληλοτερη γιαυτον . ας πουμε το παιδι θελει ογκο απο οτι ειδα αρα σιγουρα μια φορμουλα θα ειναι ταμαμ στην περιπτωση του με προσεγμενο υδατανθρακα και αλλα καλουδια μαζι .. οπως κρεατινη και γιατι οχι και HMB.φιλε 2 πολυ καλες φορμουλες ειναι οπως ειπα και πριν η sci mx omni mx hard core ,iso synergy 7 της phd ,εχω δοκιμασει και της δυο .η γευση της iso synergy δεν με ενθουσιασε και τοσο αλλα γενικα και οι 2 ειναι πολυ καλες για μενα!
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 09-07-18 23:03 #18
    Προεπιλογή
    @thegravijia & TheWorst: Καλοί μου φίλοι, αν και δε μπορώ να κατανοήσω τα ειρωνικά σας σχόλια, πιθανόν να παρανοήσατε μερικά πράγματα, ίσως και δίκαια, μιας και δεν είναι σύνηθες να εμφανίζεται ένας καινούργιος χρήστης και να προσπαθεί να "καθοδηγήσει" κάποιους φίλους που έχουν μερικές απορίες.
    Είμαι συνηθισμένος σε τέτοιες πρακτικές και παρεξηγήσεις λόγω της μακροχρόνιας ενασχόλησής μου με τα φόρουμ, σε πολλά από τα οποία έχω διατελέσει administrator & moderator, όσο και απλός χρήστης φυσικά, οπότε μπορώ να το καταλάβω.
    Καταρχήν, το γεγονός ότι τώρα γράφτηκα στο φόρουμ, δε σημαίνει ότι είμαι διάττοντας αστέρας που προσπαθώ να ψαρέψω πελατεία γιατί πουλάω συμπληρώματα "που δεν υπάρχουν στην Ελλάδα" ή κάτι τέτοιο.
    Ήδη έχω στείλει πμ στον φίλο (και το έστειλα πριν διαβάσω τα δικά σας σχόλια) και πουθενά δεν προσφέρθηκα να του "φέρω εγώ" αν θέλει κάποιο από τα συμπληρώματα που του ανέφερα. Μάλιστα, δεν έχω κανένα πρόβλημα αν εκείνος το κρίνει σκόπιμο, να δημοσιεύεσει το μήνυμα που του έστειλα για του λόγου το αληθές, όσο και για να καταλάβετε γιατί δεν έχω εμπιστοσύνη σε καμία σχεδόν εταιρία συμπληρωμάτων, από τις περισσότερες που κυκλοφορούν στην Ελλάδα (και όχι μόνο φυσικά, απλά εδώ τυχαίνει να ζούμε).
    Τώρα, όσο αφορά τα σχόλια περί σκόνης υδατανθράκων μετά την προπόνηση μαζί με τη whey και γιατί είναι καλύτερη λύση από μια στέρεα τροφή, ο λόγος είναι απλός: μετά την προπόνηση, θέλουμε να ρίξουμε τα επίπεδα της κορτιζόλης όσο πιο άμεσα μπορούμε προκειμένου να δημιουργήσουμε αναβολικό περιβάλλον (ως γνωστόν η κορτιζόλη είναι καταβολική ορμόνη και στην προπόνηση αυξάνεται πολύ).
    Όπως είναι γνωστό, ο ταχύτερος τρόπος να κατεβάσουμε την κορτιζόλη, είναι να ανεβάσουμε την ινσουλίνη, άρα θέλουμε ένα γεύμα με υψηλό γλυκαιμικό δείκτη αμέσως μετά την προπόνηση και ως γνωστόν οι σκόνες υδατανθράκων (μαλτοδεξτρίνες, δεξτρόζη κλπ) σε συνδυασμό με την whey είναι πιο ιδανικές για τον σκοπό αυτό, από ένα γεύμα κοτόπουλο με ρύζι για παράδειγμα όπως αναφέρθηκε, αυτό δε σηκώνει συζήτηση. Όποιος έχει έστω και ένα μικρό background διατροφολογίας το καταλαβαίνει αυτό.
    Άρα λοιπόν, εν κατακλείδι, πριν βιαστούμε να ειρωνευτούμε και να κάνουμε άκομψα σχόλια, καλό θα είναι να το σκεφτόμαστε λίγο παραπάνω.
    Αυτά εντελώς φιλικά, από κάποιον που έχει κάρτα μέλους του Bodybuilding Club στη Σταδίου το 1986 και ασχολείται με το "άθλημα" συστηματικά τα τελευταία 25 χρόνια, έτσι για να βάζουμε μερικά πράγματα στη θέση τους...

    Επίσης, να προσθέσω ότι δεν ανέφερα δημόσια ποιές εταιρίες θεωρώ καλύτερες ή καλές ή γιατί θεωρώ ότι η συγκεκριμένη δεν είναι καλή κατά την άποψή μου, προκειμένου να μη θεωρηθεί διαφήμιση ή δυσφήμιση αντίστοιχα, στο πμ που έστειλα στον φίλο του απάντησα λεπτομερώς.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη anton13 : 09-07-18 στις 23:07
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 11-07-18 12:12 #19
    Προεπιλογή
    Κάτι που ξέχασα ν' αναφέρω, για να μην υπάρχει καμία παρεξήγηση, όταν αναφέρθηκα στους "επαγγελματίες" του χώρου (οι οποίοι έχουν πρόσβαση στις συγκεκριμένες εταιρίες συμπληρωμάτων), δεν εννούσα επαγγελματίες αθλητές (IFBB Pros όπως γράφτηκε), αλλά heathcare practitioners, οι οποίοι υποτίθεται έχουν τη γνώση ποιά σκευάσματα χρειάζονται για συγκεκριμένες περιπτώσεις και σε τι ποσότητες.
    Ούτως ή άλλως, οι IFBB Pros χρησιμοποιούν τόσα φαρμακευτικά σκευάσματα που οτιδήποτε και να πάρουν (που λέει ο λόγος) από πρωτεϊνες και συμπληρώματα δεν τους κάνει και διαφορά...
    Οι συγκεκριμένες εταιρίες λοιπόν που ανέφερα στο ποστ μου, έχουν πολύ υψηλά στάνταρ και ποιοτικούς ελέγχους (άρα και αυξημένο κόστος), συν το γεγονός ότι οι περισσότερες βρίσκονται εκτός ΕΕ, οπότε έχουμε τελωνεία και δασμούς, με αποτέλεσμα το τελικό κόστος να είναι απαγορευτικό για την πλειοψηφία από εμάς.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 13-09-18 11:02 #20
    Προεπιλογή
    φιλε μου μια χαρα πρωτεινουλα ειναι! την επαιρνα για 2 χρονια. μετα ειπα να δοκιμασω διαφορετικη μιας κ μ ελεγαν οτι ειναι υπερεκτιμημενη και δεν ειχα καμια σχεση σε αποτελεσμα. απλα ειχαν οι αλλες πιο ωραια γευση. ασε να λενε οτι θελουν και στο ιντερνετ και στα μαγαζια να πουλησουν θελουν! και οσο καλη διατροφη και να κανεις τ αποτελεσματα που θες ή δεν θα τα πετυχεις ποτε η θα περασουν χρονια. το να περασουν χρονια δεν ειναι κατι κακο! ισα ισα που μετα την ληψη τους δεν χανεις οτι πηρες γιατι ειναι τελειως φυσικο αποτελεσμα. αλλα οπως και να το κανουμε στην σημερινη κοινωνια που πρεπει να δουλευεις σαν σκυλος αν θες μετα να γυρνας σπιτι και να μην σερνεσαι μια βοηθεια την θες...
    αλλα προσεξε τι λεω.. βοηθεια! δεν βασιζεσαι εκει δλδ! αν δεν δουλεψεις σκληρα στο γυμναστηριο σου και με το φαγητο σου δεν θα δεις κανενα αποτελεσμα..ισα ισα που θα καταστρψεις και την υγεια σου! και προς θεου οχι υπερδοσολογιες! δεν σημαινει οτι αν παρεις παραπανω θα δεις καλυτερα αποτελεσματα
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12