Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 16 έως 20 από 20
  1. 14-07-18 11:42 #16
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    υπαρχει μια περιπτωση να εχεις κανει ενα recomp σαν αρχαρια που εισαι κ να δειχνει αυτο στη ζυγαρια, αλλα ο τροπος να το δεις αυτο ειναι αν εχεις παρει μετρησεις σωματος πριν κ μετα σε εκατοστα..η αν τα ρουχα πανω σου, παρολο που εισαι στα ιδια κιλα, σου ειναι πιο χαλαρα.
    επισης, επειδη αναφερεις ενδοκρινολογικα θεματα, να ξερεις οτι μπορει να παιζει κ αυτο ρολο..παντα το σωμα σε παει εκει που τεινουν οι ορμονες του, οποτε εκει μαλλον θα δυσκολευτεις περισοτερο να χασεις σε σχεση με το αν δεν υπηρχαν τα θεματα αυτα.

    στην αεροβια που κανεις, τσεκαρεις παλμους να δεις αν εισαι εκει που πρεπει?
    αλλαξες κατι στο κομματι της προπονησης σε σχεση με αυτα που λεγαμε, η κανεις τα ιδια με επαναπηψεις που τεινουν στο απειρο?
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 14-07-18 11:53 #17
    Προεπιλογή
    Χαχαχα. Που τείνουν στο άπειρο λέει, χαχαχα καλό...!
    Λοιπόν, στα ρούχα διαφορά υπάρχει, και οι γύρω μου λένε ότι ξεφουσκωνω, εγώ δε μπορώ να καταλάβω.
    Στο αερόβιο μετράω συνεχώς παλμούς, υποτίθεται πρέπει να είμαι 135-155, και είμαι σχεδόν μόνιμα στο 140-150 (κάποιες φορές κάνω μικρα σπριντακια 2-3 λεπτά και προφανώς ανεβαίνουν παραπάνω οι παλμοί, αλλά ελπιζω να μην είναι τόσο πρόβλημα αυτό!)
    Στις προπονήσεις εννοείται τις έκανα τις αλλαγές που είπαμε, κάνω full body κάθε μέρα, 2-3 ασκήσεις για κάθε ομάδα, 2 για τα χέρια, 4 σετ και επαναλήψεις 10-12.

    Τα ορμονολογικα ξέρω ότι δυσκολεύουν τις προσπάθειες, αλλά φανταζόμουν ότι θα χάνω λιγότερο από άλλους, όχι να μένω σταθερή ενώ μου βγαινει η πίστη...
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 14-07-18 12:27 #18
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    αν υπαρχει διαφορα στα ρουχα κ στην εμφανιση, αλλα τα κιλα ειναι σταθερα, κανεις recomp, οποτε ο αρχικος σου φοβος να χασεις μυς δεν εγινε πραγματικοτητα, ενω στην πορεια αποτι δειχνει αυξησες κ την μυικοτητα σου..συνεχισε στις θερμιδες αυτες κ βλεπεις πως σε παει..οταν αυξανεις την μυικοτητα σου, το σωμα λειτουργει διαφορετικα κ κανει περισοτερες καυσεις, αποτι οταν εκανε στο ξεκινημα, οποτε αυτο θα λειτουργησει συνδιαστικα με το θερμιδικο ελλειμα..κ να γιατι κ τα βαρη χρειαζονται, μαζι με την αεροβια πες του γυμναστη σου.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 14-07-18 12:50 #19
    Talking
    Α υπήρξε κ άλλη πρόοδος με τον γυμναστή της κακιάς ώρας. Πολύ γέλιο έχει ο τύπος. Μου λέει πόσα κιλά έχασες; του λέω τις τελευταίες μέρες δεν έχασα τίποτα, αλλά ξαναμπηκα σ αυτό το σορτς που φορούσα παλιά στα 100 κιλά. Τώρα είμαι 115. Άρα; μήπως κάτι κάνω σωστα; Μπα. Θα άνοιξε, μου λέει. Τι άνοιξε ρε άνθρωπε, αφού δε χωρούσα κ δεν το φορούσα! Ποιος το άνοιξε; Τότε μάλλον ανοιξε με το πλύσιμο. Ποιο πλύσιμο; αφού δεν το φορούσε κανείς, γιατί να το πλεναμε;
    Νομίζω ότι έχει ένα μικρό ρατσισμό προς τους χοντρους, γι αυτό όλη αυτή η αρνητικότητα. Δεν εξηγείται αλλιώς...
    Το καλό είναι ότι έχουμε αρκετούς φουσκωτους στο γυμν με πολλή καλή διάθεση να βοηθήσουν, και απευθύνομαι σ αυτούς για καμιά ερώτηση, να βεβαιωθώ ότι κάνω σωστά τις ασκήσεις κλπ. Όχι τίποτα άλλο, ας πάνε στο διαολο τα κιλά, αλλά μη μείνουμε και από καμιά μέση στα καλά καθούμενα!

    Τι να πω, ας ελπίσουμε να χανω λίγο λιπακι, και να μην κάνω μια τρύπα στο νερό.

    Άλλες 2 ερωτήσεις έχω. Πρώτον, όταν πιανομαι κάπου, να παραλειπω τη συγκεκριμένη μυική ομάδα στην επόμενη προπόνηση μέχρι να είναι καλύτερα; εννοώ πολύ πιάσιμο. Πχ την Τρίτη οι κοιλιακοι μου τα έφτυσαν, δε μπορούσα ούτε να γελάσω την επόμενη κ μεθεπόμενη μέρα. Συνέχισα κανονικά full body τις επόμενες μέρες, έκανα τα πάντα πλην κοιλιακών. Την Παρασκευή μπόρεσα δειλά δειλά να ξανακάνω κοιλιακούς. Να το κάνω έτσι η δεν πειράζει, να κάνω κανονικά και ας πονάω;

    Δεύτερη ερώτηση. Στο αερόβιο, καλύτερα 30-40' χαμηλής έντασης, η λιγότερη ώρα διαλειμματικη;; Κανα 20λεπτο πχ;
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 14-07-18 15:01 #20
    Προεπιλογή
    Τους κοιλιακούς δεν ειναι απαραίτητο να τους χτυπάς σε καθε προπονηση μπορεις να τους γυμναζεις Δευτέρα και Παρασκευή,οι κοιλιακοί δουλεύουν σχεδόν με ολες τις ασκήσεις,οποτε για προπονηση απομόνωσης δυο φορες αρκούν.

    Τη ένταση θα εχει το αεροβιο ειναι σχετικό δλδ αν η προπονηση με τα βαρη δουλεύει σε φουλ ένταση (HIT) λόγο οτι εχεις μικρά διαλείμματα ανάμεσα στα σετ π.χ. 20" τοτε το αεροβιο μπορεις να το κανεις σε μέτρια ένταση 30'-45',αν τα διαλείμματα ειναι στα 60"-90" τοτε το αεροβιο μπορεις να το κανεις HIT έως 20'max,ολα αυτα ομως ειναι θεωρίες,δεν σημαίνει οτι το ενα αναιρεί το αλλο η οτι το ενα δουλεύει ενω το αλλο οχι,εγω θα σου πρότεινα να κανεις μέτριας εντάσεις αεροβιο 30'-45' άσχετα με το πως δουλεύεις την προπονηση με τα βαρη.
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12