Καλημέρες σας! Είμαι καινούρια στο φόρουμ και έχω κάποιες απορίες, γενικά πάνω στη διατροφή κ την άσκηση, δεν ήξερα που πρέπει να το βάλω και επέλεξα στην τύχη μιας και οι πιο πολλές απορίες μου αφορούν την προπόνηση.

Με λίγα λόγια είμαι 26 χρονών, 1,70 ύψος, 115 κιλά (140 πριν 5 μήνες). Με παρακολουθεί ενδοκρινολόγος για κάποια ορμονικά θέματα και οι πολύ γενικές συμβουλές της είναι άσκηση, γεύμα ανα 3 ώρες, καλός ύπνος, και με κάθε 15-20 κιλά απώλειας να κάνω μια παύση για περιπου 2 εβδομάδες, και να παίρνω θερμίδες συντήρησης, για να αποφεύγω τα κολλήματα της ζυγαριάς, να μην κουράζεται ο οργανισμός και να μην επιβραδύνει σημαντικά ο ρυθμός καύσης λίπους.

Το πρόβλημά μου είναι πως μετά από σπουδές, δουλειές κλπ γύρισα σπίτι μου, σε μικρή επαρχιακή πόλη. Γράφτηκα στο "καλύτερο" γυμναστήριο, όπου οι "γυμναστές" είναι απλά εργαζόμενοι με ελάχιστη έως καμία σχέση με γυμναστική και διατροφή. Μόνο ένας είναι όντως γυμναστής, αλλά είναι της νοοτροπίας "όταν χάνεις κιλά κάνεις μόνο αερόβιο, και τέλος". Οπότε είμαι λίγο μετέωρη και πρέπει να κανονίζω μόνη μου το πρόγραμμά μου. Με τη διατροφή δεν έχω πρόβλημα, έχω την αίσθηση ότι τα πάω αρκετά καλά, αλλά στην άσκηση δεν είμαι ειδικός, κυρίως σχετικά με τα βάρη. Θα σας γράψω το ενδεικτικό πρόγραμμά μου και πείτε μου οτιδήποτε έχετε να σχολιάσετε, και στο τέλος θα σας πω και κάποιες απορίες.

09.00 --> Καφές
10.00 --> Αερόβιο 30-40', συνήθως ελλειπτικό ή τζοκνγκ
11.30 --> 1 πίτα (3 ασπράδια + 2κσ αλεύρι βρώμης) με μαρούλι, 2κσ κότατζ και λίγο στήθος κοτόπουλο, ή
1 γιαούρτι 2% + 2-3κσ βρώμη + 1 μπανάνα ή
ομελέτα με 1 αυγό + 3-4 ασπράδια + λαχανικά + 1κσ βρώμη
14.30 --> μπιφτέκι/κοτόπουλο/μοσχαρίσιο νουά/συκώτι/ψάρι + 1 πατάτα/1φλ ρύζι + σαλάτα με 2κγ λάδι
17.30 --> 1/2 μπανάνα + 1/2 γιαούρτι ή 1/2 κότατζ
18.30 --> προπόνηση με αντιστάσεις 40-60'
19.30 --> 1/2 μπανάνα + 1/2 γιαούρτι ή 1/2 κότατζ
20.30-21.30 --> το ίδιο με το μεσημέρι ή το ίδιο με το πρωί

Η προπόνηση με αντιστάσεις περιλαμβάνει τα όργανα του γυμναστηρίου, βαράκια και λάστιχα. Κάνω 5 φορές την εβδομάδα
Δ --> χέρια
Τρ --> πόδια και κοιλιακοί
Πε --> πλάτη και ώμοι
Πα --> χέρια
Σα --> στήθος και κοιλιακοί

από 5 σετ των 20-15-12-10-8 επαναλήψεων . Όσο μειώνονται οι επαναλήψεις, εκτελώ πιο αργά, με τα τελευταία σετ να είναι πολύ αργά.

Απορίες!

1) τελικά είναι καλύτερα να κάνουμε πολλές επαναλήψεις γρήγορα, ή λίγες και πιο αργά?
2) Είναι τελικά εφικτό να πετυχαίνεις ταυτόχρονα μείωση λίπους και αύξηση μυικής μάζας, ή έστω διατήρησή της, με την προπόνηση με αντιστάσεις? Ή ασχολούμαι τσάμπα και πρέπει όντως να κάνω μόνο αερόβιο?
3) Έχετε να προτείνετε αλλαγές στο πρόγραμμα διατροφής και προπόνησης??

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και σόρι για τη μεγάλη έκταση του ποστ