Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 20
  1. 10-07-18 10:16 #1
    Προεπιλογή Νέα στο φόρουμ - Απορίες !
    Καλημέρες σας! Είμαι καινούρια στο φόρουμ και έχω κάποιες απορίες, γενικά πάνω στη διατροφή κ την άσκηση, δεν ήξερα που πρέπει να το βάλω και επέλεξα στην τύχη μιας και οι πιο πολλές απορίες μου αφορούν την προπόνηση.

    Με λίγα λόγια είμαι 26 χρονών, 1,70 ύψος, 115 κιλά (140 πριν 5 μήνες). Με παρακολουθεί ενδοκρινολόγος για κάποια ορμονικά θέματα και οι πολύ γενικές συμβουλές της είναι άσκηση, γεύμα ανα 3 ώρες, καλός ύπνος, και με κάθε 15-20 κιλά απώλειας να κάνω μια παύση για περιπου 2 εβδομάδες, και να παίρνω θερμίδες συντήρησης, για να αποφεύγω τα κολλήματα της ζυγαριάς, να μην κουράζεται ο οργανισμός και να μην επιβραδύνει σημαντικά ο ρυθμός καύσης λίπους.

    Το πρόβλημά μου είναι πως μετά από σπουδές, δουλειές κλπ γύρισα σπίτι μου, σε μικρή επαρχιακή πόλη. Γράφτηκα στο "καλύτερο" γυμναστήριο, όπου οι "γυμναστές" είναι απλά εργαζόμενοι με ελάχιστη έως καμία σχέση με γυμναστική και διατροφή. Μόνο ένας είναι όντως γυμναστής, αλλά είναι της νοοτροπίας "όταν χάνεις κιλά κάνεις μόνο αερόβιο, και τέλος". Οπότε είμαι λίγο μετέωρη και πρέπει να κανονίζω μόνη μου το πρόγραμμά μου. Με τη διατροφή δεν έχω πρόβλημα, έχω την αίσθηση ότι τα πάω αρκετά καλά, αλλά στην άσκηση δεν είμαι ειδικός, κυρίως σχετικά με τα βάρη. Θα σας γράψω το ενδεικτικό πρόγραμμά μου και πείτε μου οτιδήποτε έχετε να σχολιάσετε, και στο τέλος θα σας πω και κάποιες απορίες.

    09.00 --> Καφές
    10.00 --> Αερόβιο 30-40', συνήθως ελλειπτικό ή τζοκνγκ
    11.30 --> 1 πίτα (3 ασπράδια + 2κσ αλεύρι βρώμης) με μαρούλι, 2κσ κότατζ και λίγο στήθος κοτόπουλο, ή
    1 γιαούρτι 2% + 2-3κσ βρώμη + 1 μπανάνα ή
    ομελέτα με 1 αυγό + 3-4 ασπράδια + λαχανικά + 1κσ βρώμη
    14.30 --> μπιφτέκι/κοτόπουλο/μοσχαρίσιο νουά/συκώτι/ψάρι + 1 πατάτα/1φλ ρύζι + σαλάτα με 2κγ λάδι
    17.30 --> 1/2 μπανάνα + 1/2 γιαούρτι ή 1/2 κότατζ
    18.30 --> προπόνηση με αντιστάσεις 40-60'
    19.30 --> 1/2 μπανάνα + 1/2 γιαούρτι ή 1/2 κότατζ
    20.30-21.30 --> το ίδιο με το μεσημέρι ή το ίδιο με το πρωί

    Η προπόνηση με αντιστάσεις περιλαμβάνει τα όργανα του γυμναστηρίου, βαράκια και λάστιχα. Κάνω 5 φορές την εβδομάδα
    Δ --> χέρια
    Τρ --> πόδια και κοιλιακοί
    Πε --> πλάτη και ώμοι
    Πα --> χέρια
    Σα --> στήθος και κοιλιακοί

    από 5 σετ των 20-15-12-10-8 επαναλήψεων . Όσο μειώνονται οι επαναλήψεις, εκτελώ πιο αργά, με τα τελευταία σετ να είναι πολύ αργά.

    Απορίες!

    1) τελικά είναι καλύτερα να κάνουμε πολλές επαναλήψεις γρήγορα, ή λίγες και πιο αργά?
    2) Είναι τελικά εφικτό να πετυχαίνεις ταυτόχρονα μείωση λίπους και αύξηση μυικής μάζας, ή έστω διατήρησή της, με την προπόνηση με αντιστάσεις? Ή ασχολούμαι τσάμπα και πρέπει όντως να κάνω μόνο αερόβιο?
    3) Έχετε να προτείνετε αλλαγές στο πρόγραμμα διατροφής και προπόνησης??

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων και σόρι για τη μεγάλη έκταση του ποστ
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 10-07-18 10:51 #2
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο giouvarlaki Εμφάνιση μηνυμάτων
    1) τελικά είναι καλύτερα να κάνουμε πολλές επαναλήψεις γρήγορα, ή λίγες και πιο αργά?
    2) Είναι τελικά εφικτό να πετυχαίνεις ταυτόχρονα μείωση λίπους και αύξηση μυικής μάζας, ή έστω διατήρησή της, με την προπόνηση με αντιστάσεις? Ή ασχολούμαι τσάμπα και πρέπει όντως να κάνω μόνο αερόβιο?
    3) Έχετε να προτείνετε αλλαγές στο πρόγραμμα διατροφής και προπόνησης??
    Προσωπικές απόψεις-απαντήσεις:
    1) Δεν υπάρχει καλύτερο και χειρότερο ανάμεσα στον αριθμό των επαναλήψεων (πολλές vs λίγες), εξαρτάται από το τι θέλεις να κάνεις, πάντως όσο αφορά την ταχύτητα, τουλάχιστον το αρνητικό κομμάτι της άσκησης πρέπει να γίνεται πάντα υπό έλεγχο και καλή τεχνική.
    2) Ναι είναι, αλλά τα αποτελέσματα θα είναι πιο αργά και δεν είναι πολύ εύκολο. Καλύτερα να βάζεις ένα στόχο τη φορά, ο οποίος στην περίπτωσή σου πρέπει να είναι η μείωση του σωματικού λίπους και μόνο.
    3) Προσωπικά έχω πολλές διαφωνίες με το πρόγραμμα διατροφής κυρίως, αλλά οι απόψεις μου γενικά είναι μάλλον αιρετικές, οπότε δε θέλω να σε μπερδέψω. Πάντως, στη θέση σου θα ελάττωνα πολύ τους υδατάνθρακες, θα αύξανα την πρωτεϊνη κυρίως από ζωϊκές πηγές και θα αύξανα και το καλό λίπος, αυτά.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 10-07-18 10:59 #3
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    καλημερα.
    επιγραμματικα θα σου απαντησω στις 3 ερωτησεις.
    1) αυτο που πρεπει να κοιτας αν σε ενδιαφερει η μυικη υπετροφια ειναι να εχεις ενα ευρος απο 7-12 αναλογα τη μυικη ομαδα.
    συνεπως το ευρος που βλεπω οτι αναφερεις περι τις 15-20 δεν κανει κ κατι..πρεπει να ανεβασεις τα βαρη που σηκωνεις σιγα σιγα κ να ριξεις επαναληψεις.

    2) φυσικα κ ειναι, γιαυτο το λογο δεν κανεις μονο αεροβια, αλλα κ βαρη μαζι γιατι τα βαρη δινουν εναυσμα στο σωμα να κρατησει κ να βαλει επλεον μυς.

    3)για τα δικα σου δεδομενα κ εφ οσον βλεπεις διαφορα πανω σου με αυτα που κανεις συνεχισε τα διατροφικα.

    για το προγραμμα που κανεις απο τη στιγμη που εχεις δυνατοτητα να πηγαινεις τοσες φορες γυμναστηριο καλο θα ειναι να το αλλαξεις λιγο.
    αν θες να κανεις κατι σε κλασσικο ββ split δες κατι σε
    -πλατη
    -ποδια
    -στηθος
    -ωμους/χερια
    -ποδια

    η δες κατι σε push/pull

    κ φυσικα μπορεις να κανεις κ full body.

    η λογικη στα κιλα/επαναληψεις, ειναι να ξεκινας με ενα βαρος που θα μπορεσεις να κανεις 10-12 ρεπς, αλλα να ζοριζεσαι αρκετα να βγαλεις τις 2-3 τελευταιες..οσο προχωρας αυξανεις τα βαρη κ μπορεις να ριχνεις επαναλληψεις κατα βουληση.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 10-07-18 14:46 #4
    Προεπιλογή
    Ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις!!!
    Οκ, άρα να μειώσω τις επαναλήψεις σε 10-12 και να διορθώσω λίγο το διαχωρισμό των μυϊκών ομάδων.

    Από πρωτεΐνη είμαι εντάξει; Ανάλογα με τη μέρα, είμαι μεταξύ 70-90 gr συνήθως. Από διάβασμα από δω κ από κει, είδα ότι προτείνεται κάτι μεταξύ 1,2 και 1,5gr ανά κιλό σωματικού βάρους. Άρα πρέπει να την αυξήσω?
    Να την ανεβάσω με παραπάνω φαγητό δύσκολο γιατί φοβάμαι οτι θα ξεφεύγω πολύ σε θερμίδες μετά. Να έπαιρνα ένα συμπλήρωμα πρωτεΐνης;
    Δεν περιμένω να δω καμιά γράμμωση στα 115 κιλά, προς Θεού, θα ήταν ανέκδοτο. Αλλά θέλω τουλάχιστον να μη χάνω μυική μάζα κ φοβάμαι ότι θα γίνει αν δεν παίρνω αρκετή πρωτεΐνη (βάσει όσων διαβάζω πάντα).
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 10-07-18 15:23 #5
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    οσο χανεις βαρος μην αλλαξεις κατι δεν εχει νοημα.
    η ληψη της πρωτεινης σου εκει που λες ειναι οκ, δεν θα εχεις θεμα..ετσι κ αλλιως κ συμπληρωμα πρωτεινης να παρεις, θερμιδες θα σου δωσει κ αυτο..απλα οι θερμιδες της πρωτεινης διαχειρειζονται διαφορετικα απο το σωμα αποτι τα αλλα μακροσυστατικα, κ ειναι δυσκολο να γινουν λιπος απο μονες τους.
    αν θες να διαβασεις περισοτερα, ριξε μια ματια εδω
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 10-07-18 16:38 #6
    The Banned
    Το avatar του χρήστη lila_1

    Εγγραφή
    14-11-2009
    Περ.
    Εὐλόγησον
    Μηνύματα
    6.079
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο giouvarlaki Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις!!!
    Οκ, άρα να μειώσω τις επαναλήψεις σε 10-12 και να διορθώσω λίγο το διαχωρισμό των μυϊκών ομάδων.

    Από πρωτεΐνη είμαι εντάξει; Ανάλογα με τη μέρα, είμαι μεταξύ 70-90 gr συνήθως. Από διάβασμα από δω κ από κει, είδα ότι προτείνεται κάτι μεταξύ 1,2 και 1,5gr ανά κιλό σωματικού βάρους. Άρα πρέπει να την αυξήσω?
    Να την ανεβάσω με παραπάνω φαγητό δύσκολο γιατί φοβάμαι οτι θα ξεφεύγω πολύ σε θερμίδες μετά. Να έπαιρνα ένα συμπλήρωμα πρωτεΐνης;
    Δεν περιμένω να δω καμιά γράμμωση στα 115 κιλά, προς Θεού, θα ήταν ανέκδοτο. Αλλά θέλω τουλάχιστον να μη χάνω μυική μάζα κ φοβάμαι ότι θα γίνει αν δεν παίρνω αρκετή πρωτεΐνη (βάσει όσων διαβάζω πάντα).


    εγώ θα πρότεινα να κάνεις upper-lower αν πηγαίνεις 5 φορές τη βδομάδα. ή 3 full body, 1 upper 1 lower. Θα δείς πιο γρήγορα αποτελέσματα και θα καις και περισσότερες θερμίδες.

    η πρωτείνη σου είναι καλά στα 70-90 προς το παρόν.
    Μπορείς να πάρεις συμπλήρωμα αν σε διευκολύνει.
    Επαναλήψεις 5-15 ανάλογα την άσκηση.

    Εννοείται ότι γίνεται να κάνεις body recomp, πόσω μάλλον στα κιλά που είσαι τώρα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 10-07-18 19:49 #7
    Προεπιλογή
    full body πως να κάνω, μέσα σε φυσιολογικα χρονικά ορια?? Όπως το πάω τώρα, με 8-10 ασκήσεις για κάθε μυική ομάδα, και τόσες επαναλήψεις, με δυσκολία προλαβαίνω να τελειώσω σε 50'.Άντε να πέσω στα 35-40 αφου θα μειώσω τις επαναλήψεις. Αλλά για όλες τις μυικές ομάδες..θα θέλω ένα 5ωρο να τελειώσω....

    Προφανώς θα εννοείτε να μειώσω και τις ασκήσεις που κάνω, για να βγει full body σε νορμαλ χρόνο, έτσι?
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 10-07-18 21:54 #8
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    το full θελει χρονο.
    επισης τι 8 ασκησεις, για καθε μυικη ομαδα...3-4 θες αν τις κανεις σωστα, τη φορα (αν υποθεσουμε οτι κανεις απο 2 φορες την καθε ομαδα την βδομαδα), για τις μεγαλες ομαδες κ 1-2 για τα χερια..πρεπει να αναθεωρησεις λιγο την προπονηση σου.
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 10-07-18 22:11 #9
    Unhappy
    Να την αναθεωρήσω, και να την αλλάξω και εντελώς αν χρειάζεται, δεν έχω πρόβλημα. Αφού ερχόμενη στο καινούριο γυμναστήριο, είπα τι πρόγραμμα έκανα πριν με περσοναλ, και ρώτησα τι αλλαγές να κανω. Και γω που είμαι άσχετη, καταλαβαίνω ότι πρέπει να υπάρχουν κάποιες αλλαγές με τον καιρό, στα κιλά, στον αριθμό των σετ η των επαναλήψεων. Εφόσον λοιπόν όλες οι κοπέλες - "γυμναστριες" με παρεπεμψαν στον γυμναστή, του είπα το πρόγραμμα μου κ η συζήτηση ήταν κάπως ετσι
    - έκανα αυτό, αυτό κ αυτό, για 1 μήνα. Μετά αυτό κ εκείνο για 2 μήνες, κ μετά έτσι κ αλλιώς για άλλους 2 μήνες. Τώρα τι να κάνω;
    - αερόβιο μόνο. Με τα άλλα χάνεις το χρόνο σου.
    Τα βάρη δεν είναι για γυναίκες, και απαγορευονται όταν θες να χάσεις βάρος.
    - εγώ ξέρω ότι πρέπει, και θέλω να κάνω. Τι αλλαγές να κάνω; να ανεβάσω κιλά; περισσότερα σετ; περισσότερες ασκήσεις για κάθε μυική ομάδα;
    - τι να σου πω, κάνε ότι σε βολεύει. Δοκίμασε πιο πολλά σετ, αν αντέχεις οκ. Αν δεν αντέχεις δοκίμασε λιγότερα, κ πιο πολλά κιλά. Όσα αντέχεις. Αν πιανεσαι πολύ, κάνε λιγότερα. Κλπ κλπ κλπ

    Ε πως να συνεννοηθώ έτσι; κάνω κ εγώ πειράματα μόνη μου, ότι να ναι..
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 10-07-18 22:42 #10
    Το avatar του χρήστη mono AEK

    Εγγραφή
    25-10-2011
    Περ.
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    452
    Προεπιλογή
    Το πρώτο πράγμα που πρέπει να κάνεις είναι να μην ξαναρώτησεις για τίποτα αυτό το γυμναστή

    Από διατροφή εφόσον στην έχει βγάλει διατροφολόγος και βλέπεις αποτέλεσμα συνέχισε έτσι

    ΣΤο φουλ μποντυ δε κάνεις όλες τις ασκήσεις κάθε μέρα κάνεις μια επιλογή και πορεύεσαι με αυτές
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 10-07-18 23:57 #11
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.563
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο giouvarlaki Εμφάνιση μηνυμάτων
    full body πως να κάνω, μέσα σε φυσιολογικα χρονικά ορια?? Όπως το πάω τώρα, με 8-10 ασκήσεις για κάθε μυική ομάδα, και τόσες επαναλήψεις, με δυσκολία προλαβαίνω να τελειώσω σε 50'.Άντε να πέσω στα 35-40 αφου θα μειώσω τις επαναλήψεις. Αλλά για όλες τις μυικές ομάδες..θα θέλω ένα 5ωρο να τελειώσω....

    Προφανώς θα εννοείτε να μειώσω και τις ασκήσεις που κάνω, για να βγει full body σε νορμαλ χρόνο, έτσι?
    Καλησπέρα.
    Ενα παράδειγμα full body που έπεσε στα μάτια μου γρήγορα-γρηγορα στο forum είναι αυτό:


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Fataoulas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Day 1

    Squats 3 X 6-15
    Παγκος ισιος 3 X 6-10
    Μονοζυγο 3 X 6-12
    Μηριαια δικεφαλα 3 X 8-15
    Upright row (τραπεζιοι. μπαρα κατω απο το πηγουνι) 2 X 6-10
    Scullcrushers 2 X 6-10
    Δικεφαλα, ισια μπαρα 2 X 6-12
    Abdominals 2 X 10-25



    Day2

    Deadlifts 3X5-10
    Leg extension (τετρακεφ) 3 X 8-15
    Πιεσεις στηθος αλτηρες 3 X 6-10
    Πιεσεις ωμοι μπαρα 3 X 6-10
    Γαμπες στο σμιθ 2 X 10-20
    Τρικεφ τροχαλια 2 X 6-102
    Διεκεφ. αλτηρες αυτοσυγκ 2 X 6-12
    Rear laterals (αλτηρρες σκυμμενοι εκτασεις) 2 X 8-15



    Day 3

    Leg press 3 X 10-20
    κωπηλατικη με μπαρα 3 X 6-10
    Romanian lifts 2 X 6-10
    Επικλινηςς παγκος στηθος 3 X 6-10
    Δελτοειδης αλτηρες ορθιος 2 X8-15
    Παγκος μπαρα κλεστη λαβη 3 X 6-10
    Σφυρια 2 X 6-12
    Τραπεζιοι ορθιοι αλτηρες 2 X 8-15
    Abdominals 2 X 10-25



    Παρέμεινε ψύχραιμη, διαχειρισου λιγο τις πληροφορίες που λαμβάνεις απο διάφορες πλευρες, θα δείς πως όλα είναι ευκολα, αρκεί να το κάνεις σωστα. Φυσικά για το τελικό αποτέλεσμα δεν υπάρχει αποκλειστικά μονο ένας δρόμος. Welcome
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 11-07-18 00:20 #12
    The Banned
    Το avatar του χρήστη lila_1

    Εγγραφή
    14-11-2009
    Περ.
    Εὐλόγησον
    Μηνύματα
    6.079
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο giouvarlaki Εμφάνιση μηνυμάτων

    Ε πως να συνεννοηθώ έτσι; κάνω κ εγώ πειράματα μόνη μου, ότι να ναι..

    1o και βασικό

    Σταμάτα να μιλάς στο "γυμναστή" της κακιάς ώρας. Μη ζητάς τη γνώμη του για το παραμικρό, αμα σε ρωτήσει, πες ότι πληρώνεις περσοναλ εξ αποστάσεως.

    2ο
    Στο full body κάνεις 1-2 ασκήσεις ανα μυική ομάδα, κυρίως με πολυαρθρικες. Το κονσεπτ είναι ότι συμπληρώνεις ίδιο και μεγαλύτερο όγκο προπόνησης τη βδομάδα με τη συχνότητα.
    Σου προτείνω 1 απερ και 1 λοουερ εφόσον θες να πηγαίνεις 5 φορές για να συμπληρώνεις όγκο προπόνησης με απομονωτικές ή να δίνεις έμφαση σε μικρές μυικές ομάδες, και είναι σαφώς πιο ξεκούραστες προπονήσεις από το full body.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο giouvarlaki Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άντε να πέσω στα 35-40 αφου θα μειώσω τις επαναλήψεις.
    Οταν μειώνεις επαναλήψεις και αυξάνεις την αντίσταση, αυξάνεις την ένταση. Θες μεγαλύτερα διαλείμματα και άρα περισσότερο χρόνο
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lila_1 : 11-07-18 στις 00:23
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 11-07-18 00:25 #13
    Το avatar του χρήστη Fataoulas

    Εγγραφή
    06-07-2012
    Περ.
    Zakynthos
    Μηνύματα
    2.213
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο giouvarlaki Εμφάνιση μηνυμάτων
    - αερόβιο μόνο. Με τα άλλα χάνεις το χρόνο σου.
    Τα βάρη δεν είναι για γυναίκες, και απαγορευονται όταν θες να χάσεις βάρος. ..
    Και η απαντηση που επρεπε να του δωσεις.....

    "Εισαι σιγουρα γυμναστης?"
    Είμαι απλά ένα αγόρι που στέκεται μπροστά σε ένα ταψί παστίτσιο,
    ζητώντας ένα πιρούνι...
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 11-07-18 11:18 #14
    Προεπιλογή
    Παιδιά ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ για τις απαντήσεις, με βοηθήσατε απίστευτα!!

    Beefmeup πολύ ωραίο και κατατοπιστικότατο το άρθρο που με παρέπεμψες!! θενξ!!

    Στο άλλο που λες, 8-10 ασκήσεις για κάθε μυική ομάδα έκανα όταν έκανα πέρσοναλ, που στο πρόγραμμα ήταν 1 φορά την εβδομάδα η κάθε μυική ομάδα, κ μόνο πόδια 2 φορές. Και δεν εστίαζαν όλες στο ίδιο σημείο, πχ κοιλιακούς δεν έκανα σχεδόν ποτέ σε όργανο, έκανα πλάγιους όρθια με λάστιχο, 2 παραλλαγές, πλάγιους ξάπλα με δίσκο στο στήθος κ μετά το ίδιο με ταυτόχρονο ποδήλατο με λάστιχα αντίστασης στα πόδια, μετά τους κλασικούς κοιλιακούς κλπ. Ή σκουοτ, κάναμε πρώτα απλά καθίσματα, μετά με λάστιχα, μετά στο σμιθ. Κάπως έτσι πήγαινε, και έβγαιναν πολλές οι ασκήσεις. Αυτά εννοείται όχι από την πρώτη μέρα, έτσι? Μετά το πρώτο 3μηνο.

    lila_1 και οι λοιποί που αναφερθήκατε σε full body, δεν υποτίθεται ότι πρέπει να δίνουμε χρόνο σε κάθε μυική ομάδα να ξεκουραστεί? Αν κάνω φουλ κάθε μέρα, θα προλαβαίνω να ξεκουραστώ? Γιατί χθες έκανα 1 φουλ, και σήμερα είμαι αρκετά πιασμένη, δεν ξέρω πώς θα βγει το σημερινό... Ενώ με κάθε ομάδα ξεχωριστά, είχα 2 μέρες κουλά χέρια, μετά 2 μέρες κουλά πόδια κ πάει λέγοντας... Τώρα είμαι λίγο ερείπιο!
    (Βέβαια δεν είχα προλάβει να δω τις απαντήσεις σας και δεν έκανα μόνο από 1-2 ασκήσεις για κάθε μυική ομάδα, έκανα τουλάχιστον 5 για καθεμία, οπότε ίσως αυτό ήταν το φάουλ μου)


    Επίσης, ποια είναι η γνώμη σας για τα λάστιχα αντίστασης?? Με βολεύουν πολύ και νιώθω ότι ζορίζομαι πολύ περισσότερο απ'ότι με οτιδήποτε άλλο, και η αλήθεια είναι ότι τα χρησιμοποιώ περισσότερο από τα όργανα...
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 14-07-18 11:22 #15
    Προεπιλογή
    Καλημερες...
    Ρε παιδιά. Την 1η του μήνα ήμουν 115,1 kg. Από τότε είμαι κάθε μέρα στις 1500-1600 θερμίδες. Σύμφωνα με τους υπολογισμούς, οι θερμίδες συντήρησης μου είναι 2300,αν υποθέσουμε ότι κάνω καθιστική ζωή. Και από την πρώτη μέρα του μήνα δε σταμάτησα καθόλου, είμαι κανονικά στις 5-6 φορές τη βδομάδα 30-40' αερόβιο και 4-5 φορές βάρη 40-60'. Αλλά δεν έχω χάσει ούτε γραμμάριο. Καμία παρασπονδια, κανένα λάθος, τις θερμίδες μου είμαι σίγουρη ότι τις μετράω σωστά αφού υπολογίζω και το τελευταίο γραμμάριο, και τη μία γουλιά γάλα στον καφέ, τα πάντα!
    Είναι δυνατόν να έχασα κατιτίς, και να πήρα ακριβώς το ίδιο σε μυική μάζα; Είναι εξαντλητικές οι προπονήσεις μου αλλά δεν είμαι και κάνα τέρας, δε σηκώνω 100 κιλά... Ανάλογα την άσκηση και το όργανο, πάνω από 50κιλα δεν είμαι σε κανένα. Να πανικοβληθω;
    Μπορώ να φάω και λιγότερο, αλλά πόσο να ρίξω τις θερμίδες, θέλω να υπάρχει περιθώριο μείωσης για πιο μετά. Δηλ αν τις πάω τώρα 1400,στα 90-80 κιλά που θα τις φτάσω; help....
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία