Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 11 από 11
  1. 20-07-18 19:26 #1
    Προεπιλογή Καψιμο μυών...
    Τους τελευταίους μήνες εχω το εξής θεμα. Μετα απο κάθε προπόνηση πιάνονται οι μυες για 4-5 μέρες συνολικά με αποτέλεσμα να μην μπορώ να προπονηθώ άμεσα. Περιμένω να επανέλθουν στην φυσικη κατάσταση. Δε θεωρω πως καταπονώ τους μύες. Τους δουλευω σε νορμαλ ένταση κ επαναλήψεις. Τις προάλλες έκανα σκουοτ με 20 κιλάκια κ τα έφτυσαν οι τετρακέφαλοι. Τί πρέπει να κάνω?
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 20-07-18 20:01 #2
    Προεπιλογή
    μηπως δεν ξεκουραζεσαι καλα???ποσες ωρες κοιμασαι περιπου
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 20-07-18 21:32 #3
    Προεπιλογή
    Κοιμάμαι ενα 8ωρο σερι. Παίρνω κ βιταμίνες κ η διατροφή ειναι ισορροπημένη. Αλλα δε πιέζω τους μυς. Αν τους πιέσω αρκετά δε θα μπορώ να περπατήσω.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 20-07-18 23:46 #4
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη TheWorst

    Εγγραφή
    12-12-2010
    Μηνύματα
    5.059
    Προεπιλογή
    Κανε πιο συχνα , ακομα και με ντομς παλι κανε . Οταν αυξησεις τη συχνοτητα δε θα εχεις θεμα , κανε ανα 5 μερες για αρχη και μετα βλεπεις .
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 21-07-18 11:40 #5
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Ioannis Duff

    Εγγραφή
    20-01-2017
    Περ.
    Πειραιας
    Μηνύματα
    848
    Προεπιλογή
    και εγω αυτο σου προτεινω, αν εχεις θεματα με doms αυξησε την συχνοτητα
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 21-07-18 17:45 #6
    Το avatar του χρήστη mono AEK

    Εγγραφή
    25-10-2011
    Περ.
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    452
    Προεπιλογή
    Και που είναι το κακό?

    Υπάρχει πιο ωραία αίσθηση από αυτό?
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 21-07-18 18:19 #7
    Το avatar του χρήστη billy89

    Εγγραφή
    18-04-2011
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    2.505
    Προεπιλογή
    Αύξησε τη συχνότητα που προπονείς κάθε μυική ομάδα και μην αλλάζεις συχνά ασκήσεις διάλεξε μερικές πολυαρθρικές και επικεντρώσου σε αυτές.
    SURVIVAL OF THE FITTEST
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 23-07-18 22:40 #8
    Προεπιλογή
    Σωστα. Θα αυξησω τη συχνοτητα κ θα μειώσω λιγο την ένταση. Δεν ειναι ωραιο αίσθημα να εισαι πιασμένος. Τις προάλλες έκανα σκουοτ και δε μπορουσα να περπατήσω. Επίσης μετα απο κανα τρίμηνο αρχιζει ο δελτοειδης να θεραπευεται απο τραυματισμό σε πιεσεις πάγκου.
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 23-07-18 23:48 #9
    Banned
    Εγγραφή
    23-07-2018
    Μηνύματα
    19
    Προεπιλογή
    Διαφωνω με τους υπολοιπους.
    Το να αυξησεις την συχνοτητα, και να μειωσεις την ενταση. Ισως να σε κανει να εισαι πιο ξεκουραστος(αν και αυτο ειναι σχετικο) και ναι μερικες φορες λιγοτερη ενταση παραπανω συχνοτητα δημιουργει προβληματα. Αλλα:
    Δεν εξηγησες ακριβως ποιες μυικες ομαδες σε πονανε, ολες? ωμοι? τραπεζοειδης? δικεφαλα? πιχης? ποδια?
    Ανεφερες τον ωμο στις πιεσεις στηθους, κατι μου λεει οτι τοποθετεις τα χερια σου στο λαθος σημειο, δεν πρεπει να ειναι παραλληλα με το κεφαλι σου, αλλα λιγο πιο μπροστα διαγωνια.
    ΕΙΔΙΚΑ ΣΤΗΝ ΕΠΙΚΛΙΝΗ ΜΕ ΒΑΡΑΚΙΑ!
    Τωρα για το "squat", εκει θα συμφωνησω με τους υπολοιπους. Ναι θελει λιγοτερο πιεση παραπανω συχνοτητα.
    Το καψιμο μυων που λες, ειναι απιστευτα δυσκολο να συμβει εκτος αμα εισαι μια απο τις πεντε περιπτωσεις.
    1) εμμονικος, και εθισμενος με την γυμναστικη. Ριχνεις δυωρα με ενα λεπτο διαλειμα ανα σετ....
    2)μια αδυνατη μικρη μυικη ομαδα, υπερ-κουραζει-φορτωνει τις υπολοιπες, αφηνωντας σε κουρασμενο..
    3)κακη ξεκουραση, το σημαντικοτερο, ο υπνος νικαει την διατροφη στη γυμναστικη. ΠΑΝΤΟΥ και ΠΑΝΤΑ!
    4)κακη διατροφη, το δευτερο πιο σημαντικο μετα τον υπνο. Αν και το ενα ειναι αχρηστο χωρις το αλλο.
    5) σπανιο. Εχεις κουραστικη ζωη, η οποια δεν σε αφηνει να ξεκουραστεις οπως θα επρεπε, τα βαρη ειναι υποτιμημενη ασκηση, ορισμενες φορες θελουνε απιστευτη ξεκουραση, ειδικα σε προπονησεις heavy".
    Αμα τιποτα απο ολα αυτα δεν πιασει, αρχισε καλισθετικς. Βαλε μερικα στο προγραμμα σου, βοηθανε στον να συνηθιζει το σωμα σου μερικες στασεις.
    (ανηκω στην πρωτη κατηγορια, αν και μου αρεσει-και δεν μου αρεσει, οποτε ξερω πως περνας, φτιαχνεται)
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 26-07-18 22:54 #10
    Προεπιλογή
    Όλες οι μυικές ομάδες που ασκουνται την επομένη μέρα "πιανονται". Άλλες περισσότερο και άλλες λιγότερο. Πιο πολύ με πιάνει το στήθος και μετα 2κέφαλοι κ ώμοι. Χθές δοκίμασα μικρότερη ένταση και πιο πολλές επαναλήψεις κ το κάψιμο είναι σαφώς λιγότερο και ενοχλητικό. Θα δοκιμάσω και σήμερα πάλι στο ίδιο μοτίβο.

    Εμμονικώς είμαι κατα κάποιον τρόπο γιατί θέλω να έχω καλά αποτελέσματα σε συνάρτηση με τη διατροφή. Πέρασα μια φάση που είχα 30 κιλά παραπάνω κ τώρα είμαι σε καλό δρόμο. Ίσως πρέπει να χαλαρώσω ρυθμους αλλά τη ρουτίνα που κάνω τα τελευταία 2 χρόνια δε πρόκειται να την αφήσω πότε στη ζωή μου. Το να ασχολείσαι με το σώμα, ειναι το καλύτερο δωρο για τον εαυτό μας. Το κατάλαβα σε μεγάλη ηλικία αλλα δεν πειράζει.
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 27-07-18 18:22 #11
    Banned
    Εγγραφή
    23-07-2018
    Μηνύματα
    19
    Προεπιλογή d
    Η μεγαλη ηλικια ειναι προβλημα, χωρις παρεξηγηση αλλα.
    Εκτος αμα εισαστε πανω απο 55, ολα γεινονται.
    Απάντηση με παράθεση