Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 9 από 9
  1. 22-07-18 18:09 #1
    Προεπιλογή Αξιολόγηση διατροφής γράμμωσης.
    Γεια σας,ενώ παρακολουθώ το φόρουμ αρκετό καιρό ειναι η πρώτη φορά που ποστάρω,και θα ήθελα τι γνωμη σας σχετικά με την διατροφή μου.Προσφατα έκανα λιπομετρηση όπου και απογοητεύτηκα πρεπει να ομολογήσω.Ειμαι 25 ετών 1,75 υψος,85 κιλά,21.7% λιπος,39.3% μυικη μαζα.Ο σκοπός μου είναι να χάσω λιπος και όχι μυς (Όσο ειναι εφικτο).Για να το πετύχω αυτο εχω σχεδιάσει το εξής πλανο:
    Πρωινό
    100 γραμμάρια βρώμης
    Μισο σκούπ πρωτεΐνης whey
    1 μπανάνα
    Μεσημεριανό
    200 γραμμάρια κοτοπουλο φιλετο
    150 γραμμάρια μπρόκολο
    Μετά την προπόνηση
    1,5 σκούπ πρωτεΐνης
    Βραδυνό
    8 ασπράδια αυγού
    2 αυγά ολόκληρα
    1 κρεμμύδι
    200 γραμμάρια γιαούρτι Όλυμπος 2%
    Συμπληρωματικά πρεπει να προσθέσω τις δύο κουταλιές του γλυκού ελαιόλαδο που χρησιμοποιώ για να μαγειρέψω τα παραπάνω.Συνοψιζοντας,Σύμφωνα με το myfitnesspal τα παραπάνω μεταφράζονται σε 2250 θερμιδες,(228gr πρωτεΐνης 188gr υδατάνθρακες 70gr λιπαρα)(ξεχασα να αναφέρω ότι σύμφωνα με το tdee calculator οι θερμιδες συντήρησης μου σε μια ημέρα ειναι 2790.)Αυτή την στιγμή κανω προπόνηση με βάρη 6 φορες την εβδομαδα και εχω προσθέσει την τελευταία εβδομάδα 1 ωρα περπάτημα το πρωι πριν το πρωινο.Ελπιζω να μην κούρασα,και θα ήθελα την γνώμη σας!Ευχαριστώ!
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 22-07-18 18:29 #2
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη TheWorst

    Εγγραφή
    12-12-2010
    Μηνύματα
    5.059
    Προεπιλογή
    Με τα στατς αυτα αν ειναι πραγματικα σημαινει οτι κουβαλας μυς πανω σου σιγουρα αρκετους.. Δε ξερω πως τα υπολογισες αυτα, οι υ/ες πως ειναι 200 με100 γρ βρωμης και 1 μπανανα δε ξερω.. Η πρωτεινη ειναι πολυ αν ειναι σωστα αυτα..
    Θα ευγαζα τη μπανανα και το γιαουρτι και δε θα μεγειρευα με ελαιολαδο , το χρησημοποιουμε μονο ωμο , στη σαλατα σου βαλε ανετα.Θα ετρωγα τα αυγα ολοκληρα ,δε προκειται να εχεις 70 λιπαρα απο 2 αυγα εκτος κι αν δεν χρησημοποιεις πολυ λαδι.. Λεγοντας αυτα να σου πω καλυτερα μετρησε τα μονος σου χωριστα το καθενα γιατι δε μου φαινονται σωστα τα μακρος συμφωνα με τα γραμμαρια που βλεπω
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 22-07-18 19:35 #3
    Προεπιλογή
    Αρα ξεκιναω απο το οτι πρεπει να σταματησω να μαγειρευω με ελαιολαδο.Υποθετω καποια μαργαρινη τυπου Βιταμ light θα κανει τη δουλεια;
    Επισης ο υπολογισμος των μακρος εγινε με την χρηση αποκλειστικα της εφαρμογης myftinesspal (ξεχασα να βαλω λιγα βερυκοκα που τσιμπαω)
    Όνομα: Untitled.jpg Εμφανίσεις: 277 Μέγεθος: 77,0 KB
    Σημειωση,μην κρινεις απο την σειρα που τα εχω βαλει στην εφαρμογη,ειναι οπως να ναι.
    Σε ευχαριστω για το reply!
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 22-07-18 21:36 #4
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη TheWorst

    Εγγραφή
    12-12-2010
    Μηνύματα
    5.059
    Προεπιλογή
    200 γρ στηθος δεν εχουν 25 λιπος.. Κοψε και τα βερυκοκα καλυτερα . Το βιταμ ειναι το τελευταιο που πρεπει να υπαρχει σε μια διαιτα. Δεν τηγανιζεις τιποτα. Ελαιολαδο και μονο ωμο .
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 23-07-18 09:40 #5
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο gymrat25 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αρα ξεκιναω απο το οτι πρεπει να σταματησω να μαγειρευω με ελαιολαδο.Υποθετω καποια μαργαρινη τυπου Βιταμ light θα κανει τη δουλεια;
    Μακριά από μαργαρίνες, τηγάνισμα μόνο με λάδι καρύδας ή βούτυρο (κανονικό με πλήρη λιπαρά).
    Επίσης, προτίμησε γιαούρτι με πλήρη λιπαρά.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 23-07-18 12:40 #6
    Προεπιλογή
    Άρα ξεκινάω για αρχή να αλλάζω τον τρόπο που τα μαγειρεύω σε συνδυασμό με το λάδι κλπ.
    Κατά τα άλλα θεωρείται πως είναι επαρκής?
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 23-07-18 13:21 #7
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο gymrat25 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άρα ξεκινάω για αρχή να αλλάζω τον τρόπο που τα μαγειρεύω σε συνδυασμό με το λάδι κλπ.
    Κατά τα άλλα θεωρείται πως είναι επαρκής?
    Κοίταξε, ο καθένας έχει τη δική του άποψη και οπτική το είναι σωστό και τι όχι. Εγώ προσωπικά πιστεύω ότι δε γίνεται να προταθεί οποιαδήποτε δίαιτα/διατροφή χωρίς να γνωρίζεις μερικά πράγματα για τον καθένα (διατροφικές συνήθειες μέχρι τώρα, ακριβές ποσοστό λίπους, δηλαδή dexa, προβλήματα υγείας, τρόπο ζωής, τροφικές δυσανεξίες κλπ).
    Μερικά από αυτά είναι εύκολο να τα διαπιστώσεις (πχ προβλήματα υγείας κάνοντας μερικές εξετάσεις), άλλα είναι δύσκολο έως πολύ δύσκολο (πχ τροφικές δυσανεξίες μιας και τα συμπτώματα μπορεί να μην είναι εμφανή). Μη έχοντας λοιπόν διαθέσιμες όλες τις παραμέτρους, πρακτικά είναι αδύνατον να σου προτείνει κάποιος μια δίαιτα από το πληκτρολόγιο.
    Παρ' όλα αυτά, επειδή κατανοώ το γεγονός ότι υπάρχει η ανάγκη για μερικά βασικά βήματα (αυτό το νόημα έχει άλλωστε και το φόρουμ) και κατευθυντήριες γραμμές, θα σου πω την προσωπική μου γνώμη σε πολύ γενικές γραμμές, με δεδομένο πάντα ότι θέλεις να χάσεις λίπος.

    α) Θα αντικαθιστούσα το πρωϊνό με μια πηγή ζωικής πρωτεϊνης και λίγους ξηρούς καρπούς, όχι whey και υδατάνθρακες
    β) Στο μεσημεριανό, θα έβαζα μαζί με το μπρόκολο, κι άλλα λαχανικά (ντομάτα, αγγούρι, λάχανο, μαρούλι, πιπεριά κλπ), αβοκάντο και ελαιόλαδο. Όχι απαραίτητα όλα μαζί, αλλά καλό είναι η σαλάτα να έχει ποικιλία.
    γ) Στο βραδυνό, αντί για γιαούρτι θα έβαζα πάλι μια σαλάτα με ελαιόλαδο.

    Από κει και πέρα, αναλόγως με την πρόοδό σου, προσθέτεις, αφαιρείς και διαμορφώνεις τις ποσότητες. Ένα ελεύθερο γεύμα κάθε 5-6 μέρες όπου θα τρως αρκετούς υδατάνθρακες (όχι υπερβολές), πράσινο τσάϊ καθημερινά όσο μπορείς, αρκετό νερό, καλή ξεκούραση (κυρίως βαθύ και ποιοτικό ύπνο) και λογικά θα πάνε όλα καλά.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη anton13 : 23-07-18 στις 13:24
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 25-07-18 10:18 #8
    Προεπιλογή
    Ευχαριστω για την απαντηση,συμφωνω με οσα ειπες,τωρα συνεχιζω κανοντας καποιες μικροαλλαγες μεσα στην ημερα και θα περιμενω ενα μηνα να δω πως θα λειτουργησει.
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 25-07-18 10:40 #9
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο gymrat25 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστω για την απαντηση,συμφωνω με οσα ειπες,τωρα συνεχιζω κανοντας καποιες μικροαλλαγες μεσα στην ημερα και θα περιμενω ενα μηνα να δω πως θα λειτουργησει.
    Μια χαρά, περιμένουμε νέα !
    Απάντηση με παράθεση