Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 3 από 3
  1. 07-08-18 08:02 #1
    Προεπιλογή Αναζήτηση διατροφολόγου
    Καλημέρα σε όλους!!
    Έχω χαθει με τις πληροφορίες για ατο bulking και το cutting και από μόνη μου προφανώς και δε μπορώ να κατανοήσω κάποια πράγματα και να βρω τι σχήμα μου ταιριάζει. Ακολουθώ συγκεκριμένη διατροφή από τον Απρίλιο με συμπλήρωμα πρωτεινης μόνο, παραμένω στα ίδια κιλά (62-63 με 1,67 υψος), έχω χάσει πόντους στη μέση και έχω πάρει στους μηρούς και τους γλουτούς (αυτός ηταν ο αρχικός στόχος). Ωστόσο τους τελευταίους 3 μήνες δεν έχω πάρει πόντο στους γλουτους παρόλο που έχω αυξήσει τα βαρη.
    Είμαι προς αναζήτηση διατροφολόγου, κάποιον που θα μπορούσε να με αναλάβει από απόσταση, μιας και ζω επαρχεία και δεν εχω και πολλές επιλογές εδώ.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 18-08-18 16:02 #2
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.563
    Προεπιλογή
    Καλησπέρα.
    Οπως καταλαβαίνεις , ένας διατροφολόγος, θα πρέπει να σου κάνει κάποιες μετρήσεις.
    Με κάποια τσιμπίδα, DEXA, κτλ.
    Από απόσταση, θα πρέπει να πηγαίνεις να τις κάνεις μόνη σου, να του τις στέλνεις και κατόπιν να σου βγάζει μια διατροφή.
    Εξ΄ αποστάσεως, δεν είναι το πλέον δόκιμο, θα μπορείς να το κάνεις αυτό, να του στέλνεις φωτό , κάμερα κτλ;
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 21-08-18 17:33 #3
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.801
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο fofoula Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα σε όλους!!
    Έχω χαθει με τις πληροφορίες για ατο bulking και το cutting και από μόνη μου προφανώς και δε μπορώ να κατανοήσω κάποια πράγματα και να βρω τι σχήμα μου ταιριάζει. Ακολουθώ συγκεκριμένη διατροφή από τον Απρίλιο με συμπλήρωμα πρωτεινης μόνο, παραμένω στα ίδια κιλά (62-63 με 1,67 υψος), έχω χάσει πόντους στη μέση και έχω πάρει στους μηρούς και τους γλουτούς (αυτός ηταν ο αρχικός στόχος). Ωστόσο τους τελευταίους 3 μήνες δεν έχω πάρει πόντο στους γλουτους παρόλο που έχω αυξήσει τα βαρη.
    Είμαι προς αναζήτηση διατροφολόγου, κάποιον που θα μπορούσε να με αναλάβει από απόσταση, μιας και ζω επαρχεία και δεν εχω και πολλές επιλογές εδώ.
    Κατ αρχήν θα πρέπει να γνωρίζεις οτι ο κάθε άνθρωπος και κάθε σώμα αναπτύσετε και αναπτύσει σύμφωνα με τα δικά του χαρακτηριστικά σωματότυπου .
    Ενα γυναικείο σώμα το κλασικό ιδίως αναπτυσει την περιοχή της περιφέρειας γλουτων και τα πόδια αναπτύσσονται πιο εύκολα απο το επάνω μέρος του σώματος
    όμως όσο και να δυναμώνεις με τα βάρη και να αναπτύσεις γλουτούς και μηρούς , όταν χαθεί το λίπος που περιβάλει την περιοχή σε υπερβολικό βαθμό , αυτο δύσκολα αντισταθμίζετε με μυς , δηλαδη ενω οι μυς αναπτύσονται και τονίζουν την περιοχή το λίπος που τους περιβάλει αν δεν είναι βέβαια υπερβολικό , δείχνει ενα όμορφο σχήμα και θηλυκότητα και καμπύλες , σε υπερβολική μείωση του λίπους μπορεί να είναι το σώμα φιτ και γραμωμένο αλλα σε γυναικείο σώμα η υπερβολή δεν είναι το ζητούμενο και δεν είναι άσχημο να είναι και λίγο ζουμεράντζα μια γυναίκα με γυμνασμένο όμως σώμα

    επίσης τα σημεία που δειχνουν όμορφα και πλαισιώνουν το σώμα βοηθώντας στην συμμετρία αλλα και στην εικόνα του γυμνασμένου , είναι οι ώμοι που δειχνει πιο λεπτη η μέση με τονισμένους ώμους και η περιφέρεια και αν η κοιλιά έχει μια στοιχειώδη γράμμωση ώστε να διακρίνονται οι κοιλιακοί , αυτο μετράει ακόμη περισσότερο

    Τωρα στο ότι στην αρχή πήρες πόντους στους γλουτούς αλλα στην συνέχεια υπάρχει στασιμότητα είναι νορμάλ αυτο γιατι στην αρχή όταν κάποιος η κάποια ξεκινάνε τα βάρη συστηματικά τα αποτελέσματα είναι πιο γρήγορα , στην συνέχεια σταθεροποιούνται και είναι πιο αργα και αυτο είναι νορμάλ γιατι αν σταθερα είχαμε την ιδια ανάπτυξη οι γλουτοι θα γινόταν αερόστατα , οποτε αυτο δεν μπορεί να συμβεί και στις γυναίκες αυτες οι ωραίες καμπύλες που βλέπουμε και μας ενθουσιάζουν δεν είναι μόνο αποτέλεσμα μυικής ανάπτυξης αλλα και ποιοτικού λίπους που τους περιβάλει αλλα και ποιότητας δέρματος που τονίζει πιο όμορφα την γενική εικόνα

    στο θέμα διατροφολόγου τωρα αν καταφέρεις να τηρείς ενα βασικό κανόνα διατροφής και με πληροφορίες που μπορείς να πάρεις και απο το φόρουμ μπορείς να έχεις αποτελέσματα και όλα χτίζονται σε βάθος χρόνου και η διατροφη πρέπει να είναι εύκολη και απλή ώστε να είναι τρόπος ζωής και ποτε να μην χρειάζεται ακραίες προσπάθειες για ενα καλό αποτέλεσμα και σίγουρα με τα χαιρετίσματα εύκολα δουλειά δεν γίνετε , αλλα πλέον είναι κάτι συνηθησμένο το ηλεκτρονικό κοουτσάρισμα , το θέμα είναι όμως ο σωστος και ορθολογικός τρόπος προπόνησης και εκτέλεσης ασκήσεων και η παρακολούθηση απο κοντα απο γνώστη ώστε να υπάρχουν σωστες βάσεις και το κυριότερο μην αγχώνεσαι γιατι οι στόχοι που έχεις είναι ρεαλιστικοί και εύκολα πραγματοποιήσιμοι και να μη σε φαίνονται όλα βουνό
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση