Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 11 από 11
  1. 13-08-18 13:05 #1
    Προεπιλογή συμπληρωματα-μυικη αναπτυξη
    Καλησπερα. Εκτος απο πρωτεινη τι αλλο συμπληρωμα θεωρειτε καλυτερο για περιοδο ογκου; Επισης την myprotein πιστευετε μπορω να την εμπιστευτω αφοβα;
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 13-08-18 19:17 #2
    Το avatar του χρήστη mono AEK

    Εγγραφή
    25-10-2011
    Περ.
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    452
    Προεπιλογή
    Κρεατινη
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 14-08-18 15:54 #3
    Προεπιλογή
    γλουταμινη η bcaa ;
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 14-08-18 16:09 #4
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.562
    Προεπιλογή
    Κοιτα φίλε, στα supps υπάρχει μια "ιεραρχεία", ανάλογα το μπάτζετ που μπορείς να διαθέσεις, υπάρχουν δλδ τα πλέον βασικά όπως η κρεατίνη, .
    Τόσο η γλουταμίνη, αν και διάφορες έρευνες στο παρελθόν βγήκαν και έλεγαν ότι δεν συνεισφέρει πολύ, αλλά και τα BCAA χωράνε σε ένα πρόγραμμα που θες να φορτώσεις.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 14-08-18 16:19 #5
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη TheWorst

    Εγγραφή
    12-12-2010
    Μηνύματα
    5.059
    Προεπιλογή
    Οτι συμπληρωμα και να παρεις χωραει σε περιοδο ογκου. Αλλα γλουταμινη και bcaa δε νομιζω να σου προσφερουν πολλα οταν εχεις ελλειμα θερμιδικο και η διατροφη σου ειναι οπως πρεπει. Γενικως ειναι πολυσυζητημενα συμπληρωματα που ακομα και σε περιοδο γραμμωσης ειναι debatable.. Κρεατινη , πρωτεινη αν θες να συμπληρωσεις λιγο τη διατροφη σου (ειδικα στον ογκο που πρεπει να καταναλωνεις μεγαλες ποσοτητες φαγητου) , πολυβιταμινες , fish oil , κανενα joint complex , γιατι εκτος απο μυς εχεις κι αλλα πραγματα που πρεπει να δωσεις σημασια , αλλα αυτα ειναι και αναλογως του budget
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 14-08-18 16:24 #6
    Προεπιλογή
    Να το πω αλλιως. Αν ειναι να διαλεξω 3 συμπληρωματα ποια θα ηταν τα πιο σημαντικα με δεδομενο οτι ακολουθω σωστη διατροφη και εχω επαρκη υπνο; Επισης εχετε καμια γνωμη για τη myprotein; Εχω ακουσει διαφορα για την ποιοτητα της αν και γενικα εγω δεν ειχα ποτε θεμα με τα προιοντα της.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 14-08-18 17:21 #7
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο stefcurry Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να το πω αλλιως. Αν ειναι να διαλεξω 3 συμπληρωματα ποια θα ηταν τα πιο σημαντικα με δεδομενο οτι ακολουθω σωστη διατροφη και εχω επαρκη υπνο; Επισης εχετε καμια γνωμη για τη myprotein; Εχω ακουσει διαφορα για την ποιοτητα της αν και γενικα εγω δεν ειχα ποτε θεμα με τα προιοντα της.
    Πρωτεΐνη κρεατινη γλουταμινη θα έλεγα εγώ.. Καλή η mpσε σχέση τιμής προϊόντος.. βέβαια υπάρχουν και ποιοτικότερα προϊόντα..σε πρωτεΐνες κλπ την εμπιστεύομαι εγώ διοτι αν κανεις καλη διατροφη και σωστη απλα περνεις μια πρωτρινη γ συμπληρωμα..Τωρα αν εσυ κανρις 3 γευματα της ημερας σ με.σκονη,τι να πω..
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 14-08-18 17:40 #8
    Προεπιλογή
    Πρωτεινη παιρνω μισο σκουπ μαζι με το πρωινο για συμπληρωμα και ενα σκουπ μαζι με μια μπανανα μετα την προπονηση. Την γλουταμινη να την βαλω μαζι με την πρωτεινη μεταπροπονητικα ή καλυτερα πριν τον υπνο μαζι με το τελευταιο γευμα που συνηθως ειναι γιαουρτι με φυστικοβουτηρο;
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 14-08-18 17:42 #9
    Το avatar του χρήστη mono AEK

    Εγγραφή
    25-10-2011
    Περ.
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    452
    Προεπιλογή
    Φίλε μου πρέπει να καταλάβεις ότι δεν παίρνεις συγκεκριμένη απάντηση γιατί η ερώτηση που κάνεις είναι λάθος

    Δεν υπάρχουν συμπληρώματα όγκου όλα είναι συμπληρώματα διατροφής και τα χρησιμοποιούμε για να συμπληρώσουμε τη διατροφή μας εκεί που έχει κενά ανάλογα με τους στόχους μας

    Αν εσύ τρως αρκετή πρωτεΐνη πχ η πρωτεΐνη σα συμπλήρωμα είναι περιττή
    Αν δε μπορείς να πιάσεις με τίποτα τις θερμίδες που έχεις θέσει σα στόχο μια φόρμουλα με πρωτεΐνη υδατάνθρακα κλπ είναι αυτό που χρειάζεσαι
    Αν δε τρως ψάρια γιατί δε σου αρέσουν τότε το ω3 είναι επίσης ένα βασικό συμπλήρωμα

    Δεν υπάρχει κανόνας ότι θέλω 3 συμπληρώματα αυτά είναι τα καλύτερα

    Παρόλα αυτά η κρεατινη είναι ένα συμπλήρωμα που ανεξαρτήτως όγκου γράμμωσης έχει θέση στις περισσότερες διατροφες γιατί βελτιώνει την απόδοση στα βάρη αλλά και την αποθεραπεία από αυτά για αυτό και είναι το μόνο που σου προτείναμε όλοι

    Βασικά συμπληρώματα μπορούν να θεωρηθούν πάρα πολλά όπως η πρωτεΐνη τα bcaa η γλουταμινη κλπ άλλα και κανένα από αυτά ταυτόχρονα
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mono AEK : 14-08-18 στις 17:44
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 14-08-18 17:49 #10
    Προεπιλογή
    Καταλαβαινω αυτο που λες. Οπως ειπα πιο πριν η διατροφη μου ειναι ολοκληρωμενη. Και ψαρια τρωω και τις θερμιδες που χρειαζομαι μπορω να φτασω. Παρολα αυτα ομως μια πρωτεινη whey μετα την προπονηση παντα θα βοηθησει οπως επισης και η κρεατινη που αναφερατε ολοι σας. Ισως τωρα που το σκεφτομαι αυτα τα δυο να αρκουν.
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 14-08-18 22:07 #11
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.562
    Προεπιλογή
    Μια καλή επιλογή πάντως μεταπροπονητικά για να είσαι κατοχυρωμένος ότι θα έχεις καλή αποκατάσταση, είναι τα τύπου all-in-one, Πχ Complete After της Warriolab, το Omni-Mx Leancore της SCI-MX.
    Απάντηση με παράθεση