Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 25
  1. 25-08-18 15:59 #1
    Προεπιλογή Andreas ισοθερμιδικη διατροφη
    Γειά σε όλους,

    Κατρχήν να πω πως είμαι 26χρ., 76κιλά και 174εκ ύψος.
    Γυμνάζομαι απο τα 14 μου σχεδόν ασταμάτητα, στίβο, τρέξιμο αποστάσεις, 2 χρόνια ράγκμπι και πάντα βάρη αλλά ουσιαστικά σαν συμπλήρωμα στις άλλες δραστηριότητες που έγραψα.
    Οπότε ούτε δυνατό παιδί με λες ούτε τούμπανο βέβαια. Από διατροφή απλά μπόλικο φαί για να έχω ενέργεια, ούτε μετρήσεις ούτε τίποτα.
    Πρίν 7 με 8 μήνες πήρα την απόφαση ( έπειτα και από παραινέσεις γνωστών μου ότι με τοση γυμναστική που κάνω θα έπρεπε να είμαι τούμπανο με κοιλιακούς χαχα) να ασχοληθώ μόνο με τα βάρη μπας και δυναμώσω και βάλω και μυς.
    Γενικά τα πόδια μου από πάντα ήταν πιο γυμνασμένα, έχω και ένα μικρό σωσίβιο και αδύνατα χέρια/0 στήθος.
    Το τελευταίο δίμηνο λόγω σοβαρών υποχρεώσεων έχασα όλα τα κέρδη μου οπότε λέω να κάνω μια νέα αρχή τώρα δίνοντας μεγάλη βάση στη διατροφή μου πλέον. Λοιπόν απόφασισα να ξεκινήσω με ισοθερμιδική, να δω πως θα πάω και ανάλογα να την προσαρμόσω στην πορεία.
    3 με 4 φορές γυμναστήριο την εβδομάδα, δουλειά γραφείου. Ουσιαστικά η μόνη κινησή μου είναι απο και προς το μετρό και η προπόνηση.
    Από πρόγραμμα είπα να ξεκινήσω με ένα push-pull-legs που βρήκα εδώ μέσα και μου φαίνεται αρκετά ενδιαφέρον.
    Λοιπόν η διατροφή μου:

    2200cal - 25%P (138gr) -25%F (61gr) -50%carbs (275gr)

    Πρωινό
    80γρ βρώμη
    5 ασπράδια, 1 κρόκος
    250μλ γάλα 0%

    Γεύμα 1
    100γρ κρέας/ψάρι
    100γρ ρύζι
    1κ ελαιόλαδο
    λαχανικά

    Γεύμα 2/μεταπροπονητικό
    100γρ κρέας/ψάρι
    100γρ ρύζι
    1κ ελαιόλαδο
    1 μπανάνα

    Γεύμα 3
    100γρ κρέας/ψάρι
    40γρ ξηρούς καρπούς
    λαχανικά
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 25-08-18 19:24 #2
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη aris1994

    Εγγραφή
    17-09-2012
    Περ.
    ηλιούπολη
    Μηνύματα
    1.759
    Προεπιλογή
    αρχικά,δεν μας γράφεις πόσες είναι οι θερμίδες συντήρησης σου.Στα κιλά και ύψος που λες,θα ακολουθούσα μια ισοθερμιδική διατροφή.Οι τροφές που έχεις επιλέξει μου αρέσουν,ωστόσο να ξες ότι με τόσους υδατάνθρακες ίσως ξεφύγει λίγο,ειδικά σε νερά.Για μένα,μια καλύτερη αναλογία θα ήταν,30 Π + 30 Λ + 40 Υ...
    Από εκεί και πέρα,το πρόγραμμα που έχεις επιλέξει,δεν ξέρω αν είναι η καλύτερη επιλογή για 3ημερο - 4ημερο...Το Push-pull-leg είναι ένα πολύ καλό πρόγραμμα,ωστόσο θεωρώ ότι θα πρέπει να γίνεται σαν 5ημερο ή 6ημερο...Από εκεί και πέρα όμως,το ακολουθείς και βλέπεις...
    I do it because i can
    I can because i want to
    I want to because you said i couldn't
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 25-08-18 19:30 #3
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο andreas_sto Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γειά σε όλους,

    Κατρχήν να πω πως είμαι 26χρ., 76κιλά και 174εκ ύψος.
    Γυμνάζομαι απο τα 14 μου σχεδόν ασταμάτητα, στίβο, τρέξιμο αποστάσεις, 2 χρόνια ράγκμπι και πάντα βάρη αλλά ουσιαστικά σαν συμπλήρωμα στις άλλες δραστηριότητες που έγραψα.
    Οπότε ούτε δυνατό παιδί με λες ούτε τούμπανο βέβαια. Από διατροφή απλά μπόλικο φαί για να έχω ενέργεια, ούτε μετρήσεις ούτε τίποτα.
    Πρίν 7 με 8 μήνες πήρα την απόφαση ( έπειτα και από παραινέσεις γνωστών μου ότι με τοση γυμναστική που κάνω θα έπρεπε να είμαι τούμπανο με κοιλιακούς χαχα) να ασχοληθώ μόνο με τα βάρη μπας και δυναμώσω και βάλω και μυς.
    Γενικά τα πόδια μου από πάντα ήταν πιο γυμνασμένα, έχω και ένα μικρό σωσίβιο και αδύνατα χέρια/0 στήθος.
    Το τελευταίο δίμηνο λόγω σοβαρών υποχρεώσεων έχασα όλα τα κέρδη μου οπότε λέω να κάνω μια νέα αρχή τώρα δίνοντας μεγάλη βάση στη διατροφή μου πλέον. Λοιπόν απόφασισα να ξεκινήσω με ισοθερμιδική, να δω πως θα πάω και ανάλογα να την προσαρμόσω στην πορεία.
    3 με 4 φορές γυμναστήριο την εβδομάδα, δουλειά γραφείου. Ουσιαστικά η μόνη κινησή μου είναι απο και προς το μετρό και η προπόνηση.
    Από πρόγραμμα είπα να ξεκινήσω με ένα push-pull-legs που βρήκα εδώ μέσα και μου φαίνεται αρκετά ενδιαφέρον.
    Λοιπόν η διατροφή μου:

    2200cal - 25%P (138gr) -25%F (61gr) -50%carbs (275gr)

    Πρωινό
    80γρ βρώμη
    5 ασπράδια, 1 κρόκος
    250μλ γάλα 0%

    Γεύμα 1
    100γρ κρέας/ψάρι
    100γρ ρύζι
    1κ ελαιόλαδο
    λαχανικά

    Γεύμα 2/μεταπροπονητικό
    100γρ κρέας/ψάρι
    100γρ ρύζι
    1κ ελαιόλαδο
    1 μπανάνα

    Γεύμα 3
    100γρ κρέας/ψάρι
    40γρ ξηρούς καρπούς
    λαχανικά

    Καταρχήν καλός ήρθες στην παρέα μας.

    Τωρα στο θέμα διατροφης,λοιπών,αυτα που θα άλλαζα αν την έκανα εγω αυτη την διατροφη ειναι.

    Πρωινό.

    80g βρώμη - κανέλα με νερο η βρώμη με γάλα αμυγδάλου χωρις ζάχαρη η γάλα καρύδας.
    Οχι γάλα και κυριος 0%.
    Τα αυγά ολόκληρα και τα πεντε,με όποιον τροπο θελεις να τα φτιάξεις εσυ.

    Γ2. Εκτός απο κρέας και ψάρι θα έβαζα και κοτοπουλο,γαλοπούλα + ελαιόλαδο ας ειναι και λιγο περισσοτερο απο μια κουτάλια η αβοκάντο.

    Γ3. Αν μετα την προπονηση πίνεις σεικ πρωτεΐνης τοτε μαζι μπορεις να βάλεις μπανάνα η μήλο.
    Θα ανέβαζα τον υδατανθρακα στα 170/200 g (βρασμένο το ρύζι)αν δεν έβαζα μπανάνα η μήλο,αν έβαζα θα το πήγενα έως 150g ,για αλλαγή μπορεις να κρατήσεις το ρύζι σε αυτο το γευμα και να βάλεις πατάτα /γλυκοπατάτα στο Γ2 η το αντίστροφο.
    Σε αυτο το γευμα θα έβγαζα το ψάρι και θα κράταγα κρέας μοσχάρι,κοτοπουλο,γαλοπούλα.
    Οχι ελαιόλαδο,και σαλάτα σ'αυτο το γευμα.
    Για την μπανάνα σου όπως σου ειπα πρην,αλλιώς την βγάζεις και μπορεις να την βάλεις στο Γ1(πρωινό)

    Γ4. Ψάρι η κοτοπουλο +λαχανικά η σαλάτα +ελαιόλαδο

    Γ5. Γιαούρτι 2% με μια χούφτα αμύγδαλα η καρύδια, η τυρί κοτατζ με λιγο ελαιόλαδο και μαρούλι.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 27-08-18 20:41 #4
    Προεπιλογή
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις ρε παιδιά!
    Επειδή ξέχασα να το αναφέρω έχω BMR=1801 cal και συντελεστή δραστηριότητας επέλεξα 1,2 καθώς κάνω καθιστική εργασία άρα έχουμε 2160 θερμίδες στο σύνολο που τις έκανα 2200.
    Τό πρόγραμμα που κάνω είναι αυτό https://bodybuilding.gr/forum/showth...81%CF%89%CE%BD .
    Σε ένα μήνα περίπου θα έχω τη δυνατότητα να πηγαίνω έως 5 φορες τη εβδομάδα γυμναστήριο άρα κάποιες μέρες θα το επαναλαμβάνω απο όσο καταλαβαίνω.
    Επειδή έρχομαι και απο αποχή τώρα στην αρχή το πάω σχετικά χαλαρά ανεβάζοντας σιγά σιγά. Πιστεύω σε 2 εβδομάδες θα είμαι σε φουλ ρυθμούς.
    Στη διατροφή τώρα, το γάλα αμυδάλου αγοράστηκε ήδη.
    Εκανα έναν υπολογισμό στις θερμίδες και αυτά που προτείνει ο Δημήτρης βγαίνουν περίπου στα ποσοστά που μου λεέι ο Άρης οπότε θα ξαναπροσαρμόσω τη διατροφή μου.
    Να πώ πως το ρύζι το ζυγίζω ωμό 100γρ και πρόσεξα πως βρασμένο πάει σχεδόν 270/300γρ.
    Με το κρέας εννοώ και κότα, γαλοπούλα, ψαρονέφρι. Συνήθως αγοράζω έτοιμο ψητό κοτόπουλο και το έχω για 1.5 μέρα. Μήπως πρέπει να τρώω μόνο στήθος και όχι και μπούτι κτλ?
    Από συμπληρώματα δεν παίρνω τίποτα. Έχω μια κρεατίνη απο δώρο η οποία είνια κλειστή καθώς δεν ξέρω αν έχει νόημα στο σταδιο που είμαι να τη χρησιμοποιήσω. Αν νομιζετε πως είναι απαραίτητο τότε μπορειτε να μου προτείνετε κάποια σκευάσματα.
    Ά και κάτι άλλο. Γυμναστήριο πάω γύρω στις 17.00, μέχρι να τελειώσω, ντους κτλ το μεταπροπονητικό το τρώω κατα τις 19.00. Αρα Δημήτρη το Γ4 το τρώω κατα τις 21.00 και το Γ5 γυρω στις 23.00 πριν κοιμηθώ?
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 27-08-18 23:36 #5
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο andreas_sto Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις ρε παιδιά!
    Επειδή ξέχασα να το αναφέρω έχω BMR=1801 cal και συντελεστή δραστηριότητας επέλεξα 1,2 καθώς κάνω καθιστική εργασία άρα έχουμε 2160 θερμίδες στο σύνολο που τις έκανα 2200.
    Τό πρόγραμμα που κάνω είναι αυτό https://bodybuilding.gr/forum/showth...81%CF%89%CE%BD .
    Σε ένα μήνα περίπου θα έχω τη δυνατότητα να πηγαίνω έως 5 φορες τη εβδομάδα γυμναστήριο άρα κάποιες μέρες θα το επαναλαμβάνω απο όσο καταλαβαίνω.
    Επειδή έρχομαι και απο αποχή τώρα στην αρχή το πάω σχετικά χαλαρά ανεβάζοντας σιγά σιγά. Πιστεύω σε 2 εβδομάδες θα είμαι σε φουλ ρυθμούς.
    Στη διατροφή τώρα, το γάλα αμυδάλου αγοράστηκε ήδη.
    Εκανα έναν υπολογισμό στις θερμίδες και αυτά που προτείνει ο Δημήτρης βγαίνουν περίπου στα ποσοστά που μου λεέι ο Άρης οπότε θα ξαναπροσαρμόσω τη διατροφή μου.
    Να πώ πως το ρύζι το ζυγίζω ωμό 100γρ και πρόσεξα πως βρασμένο πάει σχεδόν 270/300γρ.
    Με το κρέας εννοώ και κότα, γαλοπούλα, ψαρονέφρι. Συνήθως αγοράζω έτοιμο ψητό κοτόπουλο και το έχω για 1.5 μέρα. Μήπως πρέπει να τρώω μόνο στήθος και όχι και μπούτι κτλ?
    Από συμπληρώματα δεν παίρνω τίποτα. Έχω μια κρεατίνη απο δώρο η οποία είνια κλειστή καθώς δεν ξέρω αν έχει νόημα στο σταδιο που είμαι να τη χρησιμοποιήσω. Αν νομιζετε πως είναι απαραίτητο τότε μπορειτε να μου προτείνετε κάποια σκευάσματα.
    Ά και κάτι άλλο. Γυμναστήριο πάω γύρω στις 17.00, μέχρι να τελειώσω, ντους κτλ το μεταπροπονητικό το τρώω κατα τις 19.00. Αρα Δημήτρη το Γ4 το τρώω κατα τις 21.00 και το Γ5 γυρω στις 23.00 πριν κοιμηθώ?

    Το έτοιμο κοτοπουλο μια χαρα ειναι και εγω το τιμώ αρκετές φορες,δεν υπάρχει λόγος να σκέφτεσαι στήθος η μπούτι,ειναι πολυ απλή η απάντηση όλο χωρις την πέτσα βέβαια.
    Αν σου βγαινουν ετσι τα γεύματα απο θέμα ώρας ok.
    Το να παρεις συμπληρωμα πρωτεΐνης δεν ειναι κακο αλλα αν η ποσότητα πρωτεΐνης που λαμβάνεις απο το φαγητό σε καλύπτει τοτε δεν σου χρειάζεται άμεσα,απο την άλλη ομως πολλές φορες ειναι και ευκολία να πιούμε ενα ρόφημα πρωτεΐνης είτε γιατι είμαστε εξω και δεν έχουμε την δυνατότητα να φάμε στέρεο γευμα η γιατι δεν έχουμε πολυ χρονο το πρωι για να φάμε πρωινό,τωρα για το αν κανει δουλειά άμεσος μετα την προπονηση θα σου έλεγα οτι βοηθάει,και μιλάω για πρωτεΐνη whey η whey isolate,οποτε ειναι δίκη σου η επιλογή.
    Κρεατινη μπορεις να παιρνεις άνετα συνέχεια καθε μερα ακομα και τις οφ μερες 5g,για την κρεατινη εχουν γινει παρα πολλές έρευνες,ισως οι περισσότερες για συμπληρωμα καμία δεν έδειξε κατι το αρνητικό.
    Αν την ξεκινήσεις πας με 5g μετα την προπονηση θεωρώ οτι ειναι καλητερα μετα παρα πρην σε αυτη την δόση.
    Τωρα για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με την κρεατινη υπάρχουν πολλα θέματα να διαβάσεις στην αξιολόγηση συμπληρωμάτων.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 28-08-18 03:25 #6
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη TheWorst

    Εγγραφή
    12-12-2010
    Μηνύματα
    5.059
    Προεπιλογή
    Κοιτατε να τρωτε τα γευματα σας παιδια. Καλυτερα αν εισαι εξω οταν γυρυσεις να τρως μεγαλυτερο γευμα. Σκονη γευμα στερεο δε προκειται να αντικαταστησει , ειναι απλα ενα συν να εχεις ησυχη την συνειδηση σου. Μπορει να το χρησημοποιησεις σαν 'γεφυρα' μεταξυ των δυο στερεων γευματων σου ομως , βοηθαει αλλα δεν αντικαθιστα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 28-08-18 22:44 #7
    Προεπιλογή
    Ουσιαστικά δεν έχω ξεκινήσει την κρεατίνη ή κάποιο άλλο συμπλήρωμα όχι από φόβο απλώς επειδή είμαι αρχάριος ουσιαστικά στο θέμα με τα βάρη και θεωρώ ότι δε θα μου έδιναν κάτι τώρα. Βέβαια οκ εσείς ξέρετε καλύτερα που έχετε εμπειρία πάνω στο θέμα.
    Απλώς απο τη στιγμή που πλέον ανέβασα την πρωτείνη μου στο 30% των θερμίδων μήπως θα το παραέκανα αν έπαιρνα και πρωτείνη σε σκόνη επιπλέον?
    Δηάδή είμαι ήδη στα 165 γρ την ημέρα αν πάρω και ένα σκουπ παω στα 190γρ την ημέρα.
    Απλώς δεν ξέρω μήπως είναι καλύτερα να βγάλω το Γ5. Γιαούρτι 2% με μια χούφτα αμύγδαλα η καρύδια, η τυρί κοτατζ με λιγο ελαιόλαδο και μαρούλι. και να βάλω ένα σκουπ πρωτείνη + 5γρ κρεατίνη αμέσως μετά την προπόνηση. Το λέω αυτό γιατι έτσι όπως είναι ο χρόνος μου το Γ5 το τρώω κατά τις 11παρα και αμέσως κοιμάμαι. Συν ότι όταν τελειώνω την προπόνηση μέχρι να φάω περνάει ένα μισαωράκι με 40 λεπτά.
    Και κάτι άλλο. Τρώω το μεσημεριάνο μαξ στις 13.30 (τότε έχω διάλειμμα στη δουλειά) και μέχρι τις 17.00 που ξεκινάω προπόνηση νιώθω να μένω από δυνάμεις. Μεγάλο κενό το ξέρω αλλα ψιλοδύσκολο να κάνω και άλλο διάλειμμα αργότερα. Οπότε σκέφτηκα να πάρω καφείνη 200μγρ σε χαπάκι (σχεδόν ποτέ δεν πίνω καφέ). Όταν ζοριζόμουν στο γυμναστήριο ένιωθα λες και θα σπάσουν οι φλέβες στο κεφάλι μου χαχαχχ + ψιλοθολούρα/απώλεια συγκέντρωσης μπορώ να πω αλλά δεν ένιωθα τους μύες μου να ξυπνάνε κάπως.
    Πήρα μια εβδομάδα συνεχόμενα για να είμαι σίγουρος οτι δεν έτυχε απλά μια μέρα και έτσι τη σταμάτησα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 29-08-18 00:54 #8
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο andreas_sto Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ουσιαστικά δεν έχω ξεκινήσει την κρεατίνη ή κάποιο άλλο συμπλήρωμα όχι από φόβο απλώς επειδή είμαι αρχάριος ουσιαστικά στο θέμα με τα βάρη και θεωρώ ότι δε θα μου έδιναν κάτι τώρα. Βέβαια οκ εσείς ξέρετε καλύτερα που έχετε εμπειρία πάνω στο θέμα.
    Απλώς απο τη στιγμή που πλέον ανέβασα την πρωτείνη μου στο 30% των θερμίδων μήπως θα το παραέκανα αν έπαιρνα και πρωτείνη σε σκόνη επιπλέον?
    Δηάδή είμαι ήδη στα 165 γρ την ημέρα αν πάρω και ένα σκουπ παω στα 190γρ την ημέρα.
    Απλώς δεν ξέρω μήπως είναι καλύτερα να βγάλω το Γ5. Γιαούρτι 2% με μια χούφτα αμύγδαλα η καρύδια, η τυρί κοτατζ με λιγο ελαιόλαδο και μαρούλι. και να βάλω ένα σκουπ πρωτείνη + 5γρ κρεατίνη αμέσως μετά την προπόνηση. Το λέω αυτό γιατι έτσι όπως είναι ο χρόνος μου το Γ5 το τρώω κατά τις 11παρα και αμέσως κοιμάμαι. Συν ότι όταν τελειώνω την προπόνηση μέχρι να φάω περνάει ένα μισαωράκι με 40 λεπτά.
    Και κάτι άλλο. Τρώω το μεσημεριάνο μαξ στις 13.30 (τότε έχω διάλειμμα στη δουλειά) και μέχρι τις 17.00 που ξεκινάω προπόνηση νιώθω να μένω από δυνάμεις. Μεγάλο κενό το ξέρω αλλα ψιλοδύσκολο να κάνω και άλλο διάλειμμα αργότερα. Οπότε σκέφτηκα να πάρω καφείνη 200μγρ σε χαπάκι (σχεδόν ποτέ δεν πίνω καφέ). Όταν ζοριζόμουν στο γυμναστήριο ένιωθα λες και θα σπάσουν οι φλέβες στο κεφάλι μου χαχαχχ + ψιλοθολούρα/απώλεια συγκέντρωσης μπορώ να πω αλλά δεν ένιωθα τους μύες μου να ξυπνάνε κάπως.
    Πήρα μια εβδομάδα συνεχόμενα για να είμαι σίγουρος οτι δεν έτυχε απλά μια μέρα και έτσι τη σταμάτησα.
    Όπως σου ειπα αν η πρωτεΐνη που λαμβάνεις απο το φαγητό σου σε καλύπτει,τοτε δεν ειναι απαραίτητο το συμπληρωμα.
    Αν δεν βγαίνει ο χρόνος για το Γ5. γιατι ειναι αργα,τοτε μην το κανεις,δεν χρειάζεται άγχος,εγω σου έδωσα ενα πλάνο απο εκει και πέρα το προσαρμοζεις ανάλογα με το πως σε βολεύει.
    Δεν ειναι μεγάλος ο χρόνος τα 30'-40' για το γευμα μετα την προπονηση,οποτε εισαι ok.
    Τωρα για το μεσημεριανό γευμα ειναι αλήθεια πως απο τις 13:30 μέχρι τις 17:00 ειναι αρκετό διάστημα που μένεις νυστικος και κυριος που μετα πας καπάκι για προπονηση,ειναι λογικό να μην εχεις ενέργεια.
    Εγω θα προτιμούσα αν τελικα αποφασίσεις να παρεις συμπληρωμα να πίνεις ενα σεικ πρωτεινης (αν θελεις βάλε και 5g κρεατινη)πρην την προπονηση για να καλύπτεις το κενό μεταξύ 13:30-17:00,μια άλλη λύση ειναι,αν εχεις την δυνατότητα να αγόραζες μπάρες (οχι αυτες απο το super market) οποτε θα είχες ενα γευμα,βέβαια αυτα ειναι λύση ανάγκης γιατι η αλήθεια ειναι οτι τίποτα δεν ειναι το ιδιο με ενα κανονικό στέρεο γευμα.
    Τα συμπτώματα που αναφέρεις για την καφεΐνη εγω πιστεύω οτι πιο πολυ οφείλονται στην έλλειψη φαγητού και οχι στην καφεΐνη,αν ομως εσενα σε χάλασε απλα μην ξαναπαρεις η αν θελεις να ξαναδοκιμασεις να μην εισαι νυστικος τόση πολυ ωρα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 29-08-18 01:53 #9
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη TheWorst

    Εγγραφή
    12-12-2010
    Μηνύματα
    5.059
    Προεπιλογή
    Αυτο με τις μπαρες πρωτεϊνης ειναι πολυ καλο που σου ειπε ο Δημητρης . Σπιτικες μπαρες πρωτεϊνης , αν ενδιαφερεσαι μπορει να σου δωσω συνταγη απτο νετ που εχω χρησημοποιησει και μου αρεσει. Πολυ καλες βγαινουν και νοστημες. Εγω εβαζα και κοτατζ 500 γρ (για 12 μπαρες) , το μονο που ειναι βλεπεις καπου λιγο που ασπριζει και το κοτατζ δε το νιωθεις. Αλλα αυτο το εκανα οταν δεν εβαζα σκονη πρωτεϊνης.. Δεν ειναι οτι καλυτερο , αλλα ειναι οκ σαν αντικαταστατο στερεου γευματος,γιατι εχει μεσα και πρωτεϊνη και υ/ες και λιπαρα οπως βρωμη φυστικοβουτηρο σταφιδες και αλλα
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 29-08-18 18:43 #10
    Προεπιλογή
    Απλά Δημήτρη ξεκινάω ένα πρόγραμμα στο χαρτί και βλέπω και μετά πως μου πάει και στην πράξη και τελικά είδα οτι μου βγαίνει αργά για εμένα το τελευταίο γεύμα.
    Το θέμα είναι ότι θέλω να φτιάξω το πρόγραμμα μου οσο πιο καλα γινεται και να ανταποκρίνεται στην καθημερινότητα μου ώστε να το ακολουθήσω ολη τη χρονιά γι αυτό ίσως γίνομαι λίγο περίεργος.
    Θα προσπαθήσω το σάββατο να ανεβάσω τό αλλαγμένο πλάνο μου ώστε μη το δει και κανά άλλο άτομο που είναι στις θερμίδες μου και θέλει να πάρει ιδεές.

    Το ξέρω οτι είναι μεγάλο το διάστημα αλλά δε γίνεται αλλιώς λόγω δουλειάς. Σκέφτηκα να έκοβα θερμίδες από το πρωινό και το μεσημεριανό και να έτρωγα ένα σαντούιτς με το που τελειώνω δουλειά στις 16.30 και μετα να πάω γυμναστήριο 17.15 ας πούμε. Αλλα δε ξέρω αν αυτό τελικά θα βοηθήσει.

    Με την καφείνη επειδή δεν πίνω γενικά καθόλου καφέ και ίσως γι αυτό με ξετίναξε + που είμαι νυστικός βέβαια. Ε όταν ξεκινήσω τις μπάρες λεω να ξαναπάρω να δω πως θα πάει.

    Οπότε λέω να πάω στη λύση με τις μπάρες γι αυτο αν μπορείς στείλε μου τη συνταγή να δοκιμάσω να τις φτιάξω και αν δε τις πετύχω πάω και αγοράζω μετά.
    Οπότε θα πάω να πάρω και ενα 2κιλο πρωτείνη να υπάρχει για τις μπάρες η για σέικ.

    Και μια απορία. Να πω πως μένω σουηδία πλέον και πολλά άτομα στο γυμναστήριο πίνουν κατά τη διάρκεια ένα αναψυκτικό το οποίο περιέχει αμινοξέα + καφείνη. Είναι πολύ γνωστό εδω αυτό. Πολλοί το πίνουν και έτσι απλά σαν αναψυκτικό στην καθημερινότητά τους. Σκέφτηκα να το δοκίμαζα μη με ανέβαζε λίγο αλλα τώρα φοβάμαι την καφείνη χαχαχα. Λοιπόν αυτό το σκεύασμα πιστεύεται έχει νόημα ή είναι απλά μαρκέτινγκ;
    Περιέχει 3000mg bcaa και 180mg καφείνη και διάφορες βιταμίνες.
    4 θερμίδες/100ml
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 30-08-18 03:48 #11
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο andreas_sto Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απλά Δημήτρη ξεκινάω ένα πρόγραμμα στο χαρτί και βλέπω και μετά πως μου πάει και στην πράξη και τελικά είδα οτι μου βγαίνει αργά για εμένα το τελευταίο γεύμα.
    Το θέμα είναι ότι θέλω να φτιάξω το πρόγραμμα μου οσο πιο καλα γινεται και να ανταποκρίνεται στην καθημερινότητα μου ώστε να το ακολουθήσω ολη τη χρονιά γι αυτό ίσως γίνομαι λίγο περίεργος.
    Θα προσπαθήσω το σάββατο να ανεβάσω τό αλλαγμένο πλάνο μου ώστε μη το δει και κανά άλλο άτομο που είναι στις θερμίδες μου και θέλει να πάρει ιδεές.

    Το ξέρω οτι είναι μεγάλο το διάστημα αλλά δε γίνεται αλλιώς λόγω δουλειάς. Σκέφτηκα να έκοβα θερμίδες από το πρωινό και το μεσημεριανό και να έτρωγα ένα σαντούιτς με το που τελειώνω δουλειά στις 16.30 και μετα να πάω γυμναστήριο 17.15 ας πούμε. Αλλα δε ξέρω αν αυτό τελικά θα βοηθήσει.

    Με την καφείνη επειδή δεν πίνω γενικά καθόλου καφέ και ίσως γι αυτό με ξετίναξε + που είμαι νυστικός βέβαια. Ε όταν ξεκινήσω τις μπάρες λεω να ξαναπάρω να δω πως θα πάει.

    Οπότε λέω να πάω στη λύση με τις μπάρες γι αυτο αν μπορείς στείλε μου τη συνταγή να δοκιμάσω να τις φτιάξω και αν δε τις πετύχω πάω και αγοράζω μετά.
    Οπότε θα πάω να πάρω και ενα 2κιλο πρωτείνη να υπάρχει για τις μπάρες η για σέικ.

    Και μια απορία. Να πω πως μένω σουηδία πλέον και πολλά άτομα στο γυμναστήριο πίνουν κατά τη διάρκεια ένα αναψυκτικό το οποίο περιέχει αμινοξέα + καφείνη. Είναι πολύ γνωστό εδω αυτό. Πολλοί το πίνουν και έτσι απλά σαν αναψυκτικό στην καθημερινότητά τους. Σκέφτηκα να το δοκίμαζα μη με ανέβαζε λίγο αλλα τώρα φοβάμαι την καφείνη χαχαχα. Λοιπόν αυτό το σκεύασμα πιστεύεται έχει νόημα ή είναι απλά μαρκέτινγκ;
    Περιέχει 3000mg bcaa και 180mg καφείνη και διάφορες βιταμίνες.
    4 θερμίδες/100ml
    Καταρχήν είσαι πολύ τυχερός που ζεις σε ένα κράτος μοντέλο και οχι σε ένα κράτος Μπ@#%λο.
    Είναι πολύ σωστό και λογικό αυτό που λες και καλά κάνεις που το εφαρμοζεις ότι φτιάχνεις ένα πλάνο αρχικά στο χαρτί και μετά το ξεκινάς και το προσαρμοζεις ανάλογα για αυτό τον λόγο σου είπα ότι αν δεν σου βγαίνουν τα γεύματα χρονικά τότε μην κάνεις το τελευταίο γεύμα.
    Εγώ θα σου έλεγα ότι ακόμα και στην επιλογή του σάντουιτς να πας στην χειρότερη, να μην κόψεις θερμιδες από πουθενά και δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα,ενώ αν κόψεις από κάποια γεύματα.θα έχεις την ίδια εξάντληση που έχεις και τώρα και ας τρως το σάντουιτς.
    Συνταγή για μπάρες δεν έχω εγώ, μπορείς όμως να βρεις άπειρα video στο YouTube,η και μέσα στο φόρουμ νομίζω ότι έχει συνταγές η αλλιώς θα σου δώσει ο wrost,πάντως είναι μία πολύ καλή επιλογή, τίμια καί με μικρό κόστος.
    Πως ζεις χωρίς καφέ ? Κοίτα αυτά τα έτοιμα ροφήματα του εμπορίου,ενεργειακά ποτά κλπ κλπ θεωρώ ότι είναι μουφα,δεν προσφέρουν τίποτα, αλλά αν ψήνεσαι πάρε να δοκιμάσεις δεν χάνεις τίποτα,μπορεί να δεις κάτι στην αρχή η να νομίζεις είναι και τα παιχνίδια του μυαλού, επειδή δεν πίνεις καφέ,αλλά μέχρι εκεί.
    Αν θες να πάρεις pre workout συμπλήρωμα υπάρχουν πολλά που δεν έχουν καφεΐνη,και δεν έχουν καμία σχέση με αναψυκτικό.
    Καλή επιτυχία με τις μπάρες.
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 30-08-18 03:59 #12
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη TheWorst

    Εγγραφή
    12-12-2010
    Μηνύματα
    5.059
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο andreas_sto Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απλά Δημήτρη ξεκινάω ένα πρόγραμμα στο χαρτί και βλέπω και μετά πως μου πάει και στην πράξη και τελικά είδα οτι μου βγαίνει αργά για εμένα το τελευταίο γεύμα.
    Το θέμα είναι ότι θέλω να φτιάξω το πρόγραμμα μου οσο πιο καλα γινεται και να ανταποκρίνεται στην καθημερινότητα μου ώστε να το ακολουθήσω ολη τη χρονιά γι αυτό ίσως γίνομαι λίγο περίεργος.
    Θα προσπαθήσω το σάββατο να ανεβάσω τό αλλαγμένο πλάνο μου ώστε μη το δει και κανά άλλο άτομο που είναι στις θερμίδες μου και θέλει να πάρει ιδεές.

    Το ξέρω οτι είναι μεγάλο το διάστημα αλλά δε γίνεται αλλιώς λόγω δουλειάς. Σκέφτηκα να έκοβα θερμίδες από το πρωινό και το μεσημεριανό και να έτρωγα ένα σαντούιτς με το που τελειώνω δουλειά στις 16.30 και μετα να πάω γυμναστήριο 17.15 ας πούμε. Αλλα δε ξέρω αν αυτό τελικά θα βοηθήσει.

    Με την καφείνη επειδή δεν πίνω γενικά καθόλου καφέ και ίσως γι αυτό με ξετίναξε + που είμαι νυστικός βέβαια. Ε όταν ξεκινήσω τις μπάρες λεω να ξαναπάρω να δω πως θα πάει.

    Οπότε λέω να πάω στη λύση με τις μπάρες γι αυτο αν μπορείς στείλε μου τη συνταγή να δοκιμάσω να τις φτιάξω και αν δε τις πετύχω πάω και αγοράζω μετά.
    Οπότε θα πάω να πάρω και ενα 2κιλο πρωτείνη να υπάρχει για τις μπάρες η για σέικ.

    Και μια απορία. Να πω πως μένω σουηδία πλέον και πολλά άτομα στο γυμναστήριο πίνουν κατά τη διάρκεια ένα αναψυκτικό το οποίο περιέχει αμινοξέα + καφείνη. Είναι πολύ γνωστό εδω αυτό. Πολλοί το πίνουν και έτσι απλά σαν αναψυκτικό στην καθημερινότητά τους. Σκέφτηκα να το δοκίμαζα μη με ανέβαζε λίγο αλλα τώρα φοβάμαι την καφείνη χαχαχα. Λοιπόν αυτό το σκεύασμα πιστεύεται έχει νόημα ή είναι απλά μαρκέτινγκ;
    Περιέχει 3000mg bcaa και 180mg καφείνη και διάφορες βιταμίνες.
    4 θερμίδες/100ml
    Καλυτερα μη τρως στις 16 30 αν εχεις δυνατοτητα γιατι το να φας μιση ωρα πριν τη προπο δε λεει.. θελει χρονο να επεξεργαστει το φαι. Εξαρταται τι τρως κτλπ αλλα τουλαχιστον 2 ωρες.
    Η καφεινη σου φτανει για ολη τη μερα τα 180 γρ. Αλλα παλι εξαρταται απο ατομα σε ατομα , εγω για τη ΣΗΠ λεω

    Αυτο ειναι που σου ειπα για τις μπαρες ,αλλα απειρα ειναι τα βιντεο αν πατησεις στο youtube θα σου βγουν πολλα.

    https://m.youtube.com/watch?v=Dv-LcIC5gtc
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 30-08-18 21:49 #13
    Προεπιλογή
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και το λινκ παιδιά!
    Θα τις φτιαξω το σκ που έχω χρόνο να μετρήσω και θερμίδες κτλ...
    Κάποιες απορίες τώρα.
    Πόση ώρα να τις τρώω πριν τη προπόνηση;
    Πόση ποσότητα να τρώω; να υπολογίσω έτσι χοντρικά να βγαίνουν 200 θερμίδες ας πούμε;
    Απ τη στιγμή που θα πάρω έξτρα θερμίδες δε θα πρέπει να τις αφαιρέσω απο κάπου αλλού; Γιατί μετά ουσιαστικα θα είναι σα να κάνω υπερθερμιδική διατροφή και όχι ισοθερμιδική.

    Δεν έχω ψαχτεί για pwo απλά ήθελα κάτι να με τονώνει πριν τη προπόνηση. Θα δω με τις μπάρες πως θα πάει και αν θα έχω ενέργεια. Μετα θα κάνω πάλι μια δοκιμή με την καφείνη απο τη στιγμή που θα έχω φάει τις μπάρες. Τύπου να παίρνω μια κάψουλα 200μγ μετά το μεσημεριανό. Μα δω πως θα πάει και ανάλογα αποφασίζω.

    Λέω σε κανα 10μερο που θα χω μπει τελείως δυνατα να ξεκινήσω και τα 5γρ κρεατίνη μεταπροπονητικά. Ίσως να με βοηθήσει και αυτό λίγο.

    ΥΓ. Κοίτα να δεις Δημήτρη. Γη της επαγγελίας πουθενά δεν υπάρχει. Και κακά τα ψέματα αν δεν μας έβρισκε η κρίση λίγοι θα φεύγαμε απλά για λίγο εμπειρία και καριέρα έξω. Τι να κάνουμε...μας αρέσει η ανοργανωσιά χαχαχ
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 31-08-18 00:43 #14
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο andreas_sto Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και το λινκ παιδιά!
    Θα τις φτιαξω το σκ που έχω χρόνο να μετρήσω και θερμίδες κτλ...
    Κάποιες απορίες τώρα.
    Πόση ώρα να τις τρώω πριν τη προπόνηση;
    Πόση ποσότητα να τρώω; να υπολογίσω έτσι χοντρικά να βγαίνουν 200 θερμίδες ας πούμε;
    Απ τη στιγμή που θα πάρω έξτρα θερμίδες δε θα πρέπει να τις αφαιρέσω απο κάπου αλλού; Γιατί μετά ουσιαστικα θα είναι σα να κάνω υπερθερμιδική διατροφή και όχι ισοθερμιδική.

    Δεν έχω ψαχτεί για pwo απλά ήθελα κάτι να με τονώνει πριν τη προπόνηση. Θα δω με τις μπάρες πως θα πάει και αν θα έχω ενέργεια. Μετα θα κάνω πάλι μια δοκιμή με την καφείνη απο τη στιγμή που θα έχω φάει τις μπάρες. Τύπου να παίρνω μια κάψουλα 200μγ μετά το μεσημεριανό. Μα δω πως θα πάει και ανάλογα αποφασίζω.

    Λέω σε κανα 10μερο που θα χω μπει τελείως δυνατα να ξεκινήσω και τα 5γρ κρεατίνη μεταπροπονητικά. Ίσως να με βοηθήσει και αυτό λίγο.

    ΥΓ. Κοίτα να δεις Δημήτρη. Γη της επαγγελίας πουθενά δεν υπάρχει. Και κακά τα ψέματα αν δεν μας έβρισκε η κρίση λίγοι θα φεύγαμε απλά για λίγο εμπειρία και καριέρα έξω. Τι να κάνουμε...μας αρέσει η ανοργανωσιά χαχαχ
    Αν ξεκινας προπονηση π.χ. στης 1700 καλό είναι να τρως την μπάρα και 16:00 _16:15 δηλαδή περίπου καμιά ώρα με 45' το πολύ,αν πρόκειται για άλλο στέρεο γεύμα 1ώρα +
    Στα video που υπάρχουν για τις μπάρες στα περισσότερα συνήθως λένε ακριβώς πόσες θερμιδες βγαίνει η κάθε μπάρα ανάλογα με τα υλικά που χρησιμοποιεις,οπότε αυτό το βλέπεις και ανάλογα κίνησε στο θέμα θερμίδων έτσι ώστε να μην ξεφυγεις,
    Η καφεΐνη το pre τα bcaa κλπ για να δουλέψουν καλύτερά καλό είναι να μην έχουμε φάει πριν καλύτερα με άδειο στομάχι για να έχουν καλύτερη απορρόφηση γιατί η πέψη επιβραδύνει αρκετά την απορρόφηση τους.
    Καλό είναι την κρεατίνη αν την παίρνεις χωρίς κάτι άλλο μαζί, να την παίρνεις με υδατανθρακα υψηλού γλυκαιμικου δείκτη π.χ.με λίγο χυμό,για καλύτερη αφομοίωση λόγο γρήγορης απελευθερωσης ινσουλίνης,αν την βάζεις μαζί με την whey τότε βάζεις νερό γιατί η whey εχει μεσα μια μικρή ποσότητα υδατανθρακα που χρειάζεται να υπάρχει.

    Υ.Γ. Η αλήθεια είναι ότι γη της επαγγελίας δεν υπάρχει στο απόλυτο πουθενά,αλλά δυστυχώς εδώ και πολλά χρόνια προ κρίσης,αλλά και τώρα με την κρίση που έχει γίνει καραμέλα ότι φταίει για τα πάντα , και σίγουρα και στα επόμενα χρόνια οποία καί αν είναι η εξέλιξη των πραγμάτων εμείς ήμασταν, είμαστε και θα είμαστε ένα κράτος μπο@#¥$λο και η ανοργανωσιά ειναι έλλειψη παιδείας,γιατί αν υπήρχε παιδεία δεν θα υπήρχε κρίση,είναι μεγάλο το θέμα και βγήκαμε off topic.
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 02-09-18 22:48 #15
    Προεπιλογή
    Καταρχήν πιστεύω να είχατε ένα καλό σκ.
    Λοιπόν τροποποίησα τα ποσοστά στη διατροφή μου και πλέον έχουμε για την ισοθερμιδική μου:

    2200cal - 30%P (165gr) - 30%F (74gr) - 40%carbs (220gr)

    Πρωινό/Γ1
    80γρ βρώμη
    5 αυγά
    γάλα καρύδας ή αμυγδάλου
    κανέλα

    Γ2
    100γρ φιλέτο
    70γρ ρύζι
    ελαιόλαδο
    λαχανικα

    Γ3
    μπάρα πρωτείνης - 15γρ πρωτείνη/25γρ υδατ

    Γ4/μεταπροπονητικό
    100γρ φιλέτο
    80γρ ρύζι
    1 μπανάνα + 5γρ κρεατίνη

    Γ5
    100γρ φιλέτο
    ελαιόλαδο
    λαχανικά/σαλάτα

    Γ6
    250γρ γιαούρτι 12%π-0.5%λ
    40γρ αμύγδαλα

    Η διατροφή με μια απόκλιση έλαχιστων θερμίδων είναι ακριβώς όπως τα ποσοστά που έχω θέσει παραπάνω.
    Οπου φιλέτο εννοώ κότα,ψάρι,μοσχάρι, ψαρονέφρι,σολωμό,τόνο πιο σπάνια
    Ο υδατάνθρακας ζυγιζεται άβραστος,π.χ. τα 100 γρ ρύζι μου βγαίνουν περίπου 270γρ βρασμένο.
    Υδατάνθρακα κατά κύριο λόγω ρύζι, πατάτα. Πιο σπάνια μακαρόνι ολικής, ρεβύθια, όσπρια.

    Το Γ3 δεν ξέρω μήπως τελικά καταλήξω απλά ένα σέικ πρωτείνης και μια χούφτα κουάκερ, να το κατεβάζω να τελειώνω. Ούτε να παιδέυομαι να φτιάχνω μπάρες κτλ. Και οι έτοιμες είδα φουλ στα γλυκαντικά είναι.
    Θα δω πως θα πάει με αυτό το σνακ μαζι συν το ότι θα ξεκινήσω και την κρεατίνη και πιστεύω να ανέβει η ενέργεια. Αλλιώς όσο θα χειμωνιάζει κιόλας και θα νυχτώνει και από νωρίς θα έχω μεγάλο θέμα.

    Στην Ελλάδα έπαιρνα το τοταλ 2% που ήταν τούμπανο. Εδώ τα γιαούρτια είναι τύπου ελληνικά με 15% λιπαρά...οπότε καταλήγω στο ''γιαούρτι'' που γράφω πάνω το οποίο δε ξέρω κατα πόσο είναι πραγματικό γιαούρτι

    Τώρα γυμνάζομαι 3 φορές την εβδομάδα. Από μέσα σεπτέβρη θα έχω χρόνο για 5 προπονήσεις

    Θα δω τι θα δείξει και η ζυγαριά και ανάλογα ξαναπροσαρμόζω.

    ΥΓ. Δε το συνεχίζω Δημήτρη γιατί έχεις δίκιο, είμαστε οφ εδώ. Ίσως σε νέο θέμα στις γενικές το ανοίξω κάποια στιγμή να έχω και κάτι να κάνω τις κρύες νύχτες που έρχονται δειλά δειλά εδώ
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη andreas_sto : 02-09-18 στις 22:51
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία