Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 3 από 3
  1. 08-09-18 04:37 #1
    Προεπιλογή ΚΑΘΟΔΗΓΗΣΗ ΣΕ ΒΑΡΗ
    Καλησπέρα σας παιδιά!

    Είμαι 20 χρονών και ήδη πηγαινω γυμναστηριο για 5-6 μήνες, αλλά κάνω ασκησεις με βαρη μονο για τις μικρες μυικες ομαδες, δηλαδη για δικεφαλα, τρικεφαλα, ωμους.

    Για τις αλλες μυικες ομαδες τις μεγαλες, (πλατη, στηθος κλπ) δεν κανω βαρη, αλλα αρκουμαι σε μονοζυγο, μηχανηματα κλπ.

    Οι λόγοι που το κανω αυτο ειναι οι εξης :

    - Φοβαμαι να ασχοληθω με τις ασκησεις που απαιτουν πολυ βαρος (πχ πιεσεις, κωπηλατικες κλπ), μηπως κανω κατι λαθος και παθω καμια ζημια. Διοτι κακα τα ψεματα " μια λαθος κινηση μπορει να σου προκαλεσει ζημια αν δεν εισαι εμπειρος

    - ΔΕΝ έχω απο πανω μου (τουλαχιστον για τους πρωτους μηνες) καποιον γυμναστη που να μου δειχνει την εκτελεση των ασκησεων ακριβως οπως πρεπει και να με διορθωνει επιτοπου. Δηλαδη να μου πει πως θα καταφερω να απομονοσω το στηθος στις πιεσεις η την πλατη στις κωπηλατικες κλπ.

    Αν εχω ενα ατομο διπλα μου , εμπειρο , τοτε αυτοματα σημαινει οτι δεν θα φοβηθω τα βαρη καθως θα με ελεγχει και θα αποκτησω μια σωστη τεχνικη.
    Ειδικα ομως στο γυμναστηριο που παω, αν και Ειναι ΜΕΓΑΛΟ, εχει ολα τα μηχανηματα κλπ, οχι μονο δεν εχω γυμναστη απο πανω μου, αλλα ακομη και αν του ζητησω βοηθεια μπορει να ερθει μετα απο πολυ ωρα γιατι εχει πολυ κοσμο και οι γυμναστες ειναι λιγοι.

    Να ενημερωσω πως ΕΧΩ οικονομικη ευχερεια, που σημαινει οτι μπορω ανετα να πληρωσω πολλα παραπανω λεφτα για γυμναστηριο ή ακομα και για καποιον σαν personal trainer που να με καθοδηγει, τουλαχιστον για τους πρωτους μηνες αν οχι για συνεχεια. ΕΤΣΙ θα πετυχω και καλυτερη τεχνικη για να μην παθω ζημια στην μεση και θα βελτισωσω πιο γρηγορα το σωμα μου.

    Πειτε μου τις γνωμες σας παρακαλω, τι απο τα κατω να κανω?

    1) Να παω σε ενα γυμναστηριο που να μην εχει πολυ κοσμο και ας πληρωνω ακριβοτερα (ο γυμναστης δεν θα ειναι απο πανω μου, αλλα οποτε τον χρειαστω θα ερχεται αμεσως)
    2) Να μεινω στο γυμναστηριο που εχω που εχει Τεραστια ποικιλια, αλλα δεν εχω καποιον που να με ελεγχει.
    3) Υπαρχει καποιος σαν personal trainer, που να τον πληρωνω (τουλαχιστον για ενα χρονικο διαστημα, πχ 1-2 μηνες) και να μου μαθει αναλυτικα τις σωστες τεχνικες στις ασκησεις και να ερχεται μαζι μου στο γυμναστηριο?

    Σας ευχαριστω πολύ.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 11-09-18 11:16 #2
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    καλημερα φιλε..
    ο φοβος σου δεν ειναι δικαιολογημενος.
    αρχικα γιατι παντου πλεον υπαρχουν βιντεο με τον σωστο η λαθος τροπο να εκτελει καποιος μια ασκηση, αλλα ακομα κ παλι να εχεις αποριες μπορεις να ρωτησεις εδω μεσα, κ να παρεις διευκρινησεις απο ατομα με μεγαλυτερη εμπειρια απο σενα.
    κ μετα γιατι οταν ξεκινας κατι που δεν εισαι σιγουρος πως γινεται σωστα, ξεκινας απο μια βαση η οποια σιγουρα δεν ειναι τα πολλα κιλα που λες..ξεκινας με χαμηλα κιλα να μαθεις σωστα την τεχνικη κ μετα ανεβαζεις μονος σου, βασιζομενος στην εμπειρια που θα αποκτισεις πανω στην ασκηση...ολοι το ιδιο καναμε καποτε, κανεις δεν ξεκινησε γνωριζοντας.
    γυμναστες απο πανω σου δε χρειαζεσαι, ουτε personal..αλλα αυτο ειναι καθαρα δικο σου καπελα, αν επιλεξεις να το φορεσεις..λογικα στο γυμναστηριο που πας θα εχει ατομα που συνεργαζονται κ μπορουν να κανουν personal, οποτε ρωτα να σου πουν.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 11-09-18 13:40 #3
    Προεπιλογή
    Αν 5-6 μηνες πας γυμναστηριο και κανεις μονο χερια, ειναι 5-6 μηνες ΣΤΡΑΦΙ. Δεν ειναι τοσο ευκολο να τραυματιστουμε, γιατι μεχρι να βαλεις κιλα τα οποια μπουρουν να σε τραυματισουν θα εχεις μαθει τις ασκησεις. Επισης οι περισσοτεροι τραυματισμοι στα γυμναστηρια ειναι τραυματισμοι υπερχησιας (καταχρησης κοινως) το οποιο δεν εχει να κανεις με το αν ξερεις την κινηση η οχι. Ακομα χειροτερα, το οτι δεν εχεις μπει στην περιεργεια να δουλεψεις εστω μονο με μηχανηματα σημαινει οτι ο personal trainer ειναι μονοδρομος για σενα τουλαχιστον για ενα 6μηνο μεχρι να ξεπαρεις και να ξεπερασεις τους φοβους σου. Βρες personal trailer.
    Απάντηση με παράθεση