Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 3 από 3
  1. 14-09-18 10:58 #1
    shake Γυμναστική και βουβωνοκήλη
    Χαιρετώ το φορουμ.Είμαι 18 χρονών,δεν έχω κλείσει εβδομάδα στο gym και σχεδόν ταυτόχρονα ο γιατρός μου βρήκε μια μικρή-προς ελάχιστη- κήλη(βουβωνοκήλη) η οποία φυσικά δεν σχετίζεται με το gym.Ειμαι αρκετα λεπτος και χρειαζομαι οπωσδηποτε καμια 10ρια κιλα το λιγοτερο(ισως ευθυνονται και αυτα για την κηλη σε καποιο βαθμο και με το να τα αυξησω μπορει και να βοηθησει απο οτι μου ειπε ο γιατρος).Μου ειπε να αποφυγω μεγαλα βαρη και κυριως ασκησεις που ξεκινουν απο χαμηλα(οπως deadlifts,squats κλπ) γιατι καποια λαθος τεχνικη μπορει να προκαλεσει προβλημα και καλο ειναι να φυλαγομαι(γενικοτερα απο το powerlifting αν τα λεω σωστα).Γενικά μου ανεφερε οτι η ενδυνάμωση και καποιες ασκησεις κανουν και καλο και οτι γενικα δεν θα εχω θεμα με τις περισσοτερες ασκησεις με βαρη.Σκεφτηκα(ακομα στο ψαξιμο ειμαι) οτι το να γυμνάζω μεμονωμένα ομάδες με ελεύθερα βάρη και καθιστός θα ήταν ότι πρέπει.Κατά τη γνώμη σας ποιες ασκήσεις πρέπει να ακολουθήσω/αποφύγω;Μονόζυγο και dips λέτε να πειράζουν(αν και θα δω αν με ενοχλεί και θα το σταματήσω);Αν είχε κάποιος παρόμοια εμπειρία θα ήθελα να ακούσω τι έκανε με το συγκεκριμένο θέμα.Επίσης δεν πρεπει να παρω αποτομα κιλα αλλα σταδιακα.Εχω διαβασει και τα αρθρα του φορουμ και γενικοτερα γυρω απο την διατροφη και την εκγυμναση και εχω μια γενικη ιδεα για το τι πρεπει να κανω.Στοχος μου για τωρα ειναι να βαλω κιλα και δυναμη και επειτα να τα διατηρησω αφου μου αρεσουν κυριως αθληματα αντοχης(κολυμβηση,τρεξιμο,ποδηλατο κλπ) σαν εκτομορφικος(ψηλολιγνος).Γενικά σκεφτομαι να συνεχισω με ενα κυκλικο για κανα μηνα και μετα να μπω στον ογκο(υπερτροφια) μεχρι να παρω τα κιλά που χρειάζομαι και μετα βλέπουμε.Δεν βιάζομαι για αποτελέσματα αλλά να μην κάνω και τουρισμό...Ποια η γνώμη σας γύρω από το ζήτημα;Καλα τα σκεφτομαι;
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 14-09-18 19:32 #2
    Προεπιλογή
    Πρεπει να αποφυγεις όλες τις ασκησεις που αυξανουν σημαντικα την ενδοκοιλιακη πίεση. Δηλαδη, καθισματα, πρεσσα για ποδια, αρσεις, και γενικα καταλαβαινεις ποιες ειναι αυτες οταν τις εκτελεις. Αυτη η αυξηση της πιεσης συμβαινεις στις περιπτωσεις που πρεπει να συσπαστουν ολοι οι μυς της κοιλιας για να υποστηριξουν τον κορμο , τη σπονδυλικη στηλη ουσιαστικα. Γενικά οι περισσοτερες ειναι ασκησεις που αφορουν το κατω μερος του σωματος. Ποδια θα γυμνασεις κυριως με ασκησεις απομονωσης δηλαδη. Επισης αποφευγε να σηκωνεις βαριους αλτηρες απο κατω. Τωρα το ασκησιολογιο της γυμναστικης με βαρη ειναι τεραστιο οποτε θα πρεπει να ψαχτες.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη cult : 14-09-18 στις 19:37
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 15-09-18 09:36 #3
    Προεπιλογή
    Ετσι οπως τα λες...βεβαια αναρωτιεμαι πως θα σηκωνω τους αλτηρες αφου μονο κατω μπορω να τους αφηνω...
    Απάντηση με παράθεση