Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 7 από 7
  1. 15-09-18 04:25 #1
    Προεπιλογή Γνώμες και συμβουλές...
    Γεια σας και παλι.
    θα ήθελα να μου πειτε την γνωμη σας για μερικα θέματα που εχω...
    καταρχας ειμαι 42 και αρχισα το γυμναστήριο 1 χρόνο τωρα , για λογους ανάγκης επειδή δουλευω ολο νυχτα τα 2 τελευταία χρόνια και ειχα αρχίσει να ειμαι σαν ζομπι...δλδ σερνόμουν ολη μερα και ένιωθα πολυ κουρασμένος και αδύναμος οσο και αν κοιμόμουν.
    Το αποτέλεσμα ειναι οτι με εχει βοηθήσει σε πολυ μεγαλο βαθμο και νιωθω αλλος άνθρωπος!
    στο παρελθόν εκανα πολεμικές τεχνες και το να παω απλα γυμναστήριο, μου φαινοταν βαρετο...αλλα τωρα το εχω λατρέψει και ασχολούμαι πιο θερμα με το θεμα!
    θα ηθελα την γνωμη σας στο κατα ποσο ειναι καλο να σχολαω 6 το πρωι και να πηγαινω στις 7 για μια ωρα στο γυμναστήριο...αυτη ειναι η μονη ωρα που με βολευει αλλα δεν ξερω κατα ποσο ειναι καλο να κανεις προπόνηση μετα απο ξενύχτη , και αυτο σε καθημερινή βαση.αν και ως τωρα νιωθω μια χαρα!
    επισεις 1 χρονο εκανα τα κλασικά προγράμματα κονσερβα που μου εδιναν εκει...αλλα τωρα κανω μονος μου πιο προσεγμένα και κοιτάω τι μου ταιριάζει περισσότερο μιας και εχω ενα θεμα με την βουβωνοκοιλη που πρεπει κάποια στιγμή να κανω εγχείρηση...
    Σας παραθετω το προγραμμα που βρηκα και διαμορφοσα για να κανω τωρα με σκοπο να το κανω 2 φορες την βδομάδα ετσι ωστε να πηγαίνω 4 φορές !
    θα ήθελα τις απόψεις σας και προτάσεις βελτιώσεις.
    επίσης να αναφέρω οτι ολο αυτο το κάνω σαν Προπόνηση Μεταβολικής Αντίστασης ,δλδ με ελάχιστα ως καθόλου διαλείμματα ανάμεσα τους

    Όνομα: 2day program - Αντιγραφή.jpg Εμφανίσεις: 509 Μέγεθος: 102,8 KB
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 15-09-18 10:06 #2
    Προεπιλογή
    Η αλήθεια ειναι οτι ο βραδινός ύπνος δεν αναπληρώνεται με τίποτα,αλλα αν υπάρχουν υποχρεώσεις που σε αναγκάζουν εκείνη την ωρα να δουλεύεις,τοτε απλα κανεις υπομονή και προσαρμοζεις όσο μπορεις ολα τα υπόλοιπα.μεσα στη μερα,αυτο ισχύει και για την προπονηση,το να πηγαινεις στο γυμναστηριο καπάκι απο ξενύχτι δεν ειναι και το καλητερο,αλλα αν δεν εχεις άλλη ωρα τοτε ok τουλάχιστον να μην εισαι νυστικος,ειναι προτιμότερο απο το καθόλου.
    Το προγράμμα που εχεις βάλει αν το κανεις δυο φορες την βδομάδα,και μετα απο την δουλειά το θεωρώ πολυ "βαρη" και για να βγει σε μια ωρα το τρεχεις με πολυ μικρά η καθόλου διαλείμματα,αυτο πιστεύω οτι ειναι λάθος γιατι σε βάθος χρόνου θα σε κουράσει στην καλητερη η θα σου βγάλει τραυματισμό στην χειρότερη ,πρεπει να κανεις διαλείμματα ανάμεσα στα σετ κοντα στο 1',εκτός και αν κανεις super set κάποιες ασκήσεις οχι ολες,οποτε εκει πηγαινεις απο την μια κατευθείαν στην άλλη.
    Πάμε στο προγράμμα,αυτο που θα έκανα εγω ειναι.
    Μ1η. Στήθος-ώμοι-2φαλοι.
    Πιεσεις στον παγκο (επικλινή η ίσιο) με μπάρα η αλτηρες
    Κρος οβερ η πεκ ντεκ
    Πλαγιές έκτασεις ωμών
    Που οβερ
    Εκτασεις σκυφτός για πισω ώμους
    Κάμψεις αλτηρων 10-12 το καθε χερι super set με κάμψεις σφυριά 10-12 το καθε χερι δλδ αφού τελειώσεις με τις κάμψεις καπάκι χωρις διάλειμμα παιζεις σφυριά η με τα ιδια κιλά η ρίχνεις λιγω για να βγουν σωστά οι 10-12 επανάληψης,αν θες εισαι όρθιος η σε επικλινή παγκο.
    Κάμψεις στραβομπαρας στο μαξιλάρι κλειστή λαβη λιγα κιλά πολλές επανάληψης μέχρι αποτυχίας.
    Πήχης καθε δευτερη προπονηση οχι συνέχεια ειναι υπερβολικό για τους πήχης,και εδω δυο super set 10-15 επανάληψης
    Δεν βάζω μπροστά ώμους γιατι οι μπροστινή μοίρα των ωμών είδη εχει δουλέψει με τις πιεσεις πάγκου και με το πουλ οβερ,αν ομως θελεις να βάλεις πιεσεις ωμών ετσι για να σου φύγει ο καημός θα έβαζα πιεσεις αρνολντ μέτρια κιλά,μετα απο τις σκυφτές εκτασεις για τους πισω ώμους.

    Μ2-πόδια-πλάτη -3φαλα.
    Σκουοτ
    Εκτασεις τετρακεφαλων-λεγκ εξτένσιον 15αρες με κράτημα 4-5"
    Μηριαια δικέφαλα
    Γάμπες
    Death lifts θα πρότεινα ρουμανικές (με τεντομενα πόδια)γιατι είδη εχεις παίξει πόδια οποτε θα βοηθούσε να στρεσάρεις όλη την πισω πλευρά απο γάμπες μέχρι πλάτη-τραπεζοειδεις.
    Τ bar
    Έλξης στην τροχαλια ίσια λαβη
    Χαμηλή κοπηλατικη λαβη v
    Εναλλακτικά μπορεις να βάλεις την v λαβη στις λέξεις τροχαλιας απο ψιλά και την ίσια λαβη στην χαμηλή καπηλατικη φέρνεις την μπάρα (ίσια λαβη)στο ύψος του στομαχιού.
    Πιεσεις τροχαλιας με ίσια λαβη η με σχοινί
    Γαλλικές στον παγκο.
    Για τος πήχης σου τα ειπα
    Κοιλια και Ραχιεους 2-3 φορες την βδομάδα καλα ειναι αλλα δεν χρειάζονται υπέρ βολές 2ασκησεις κοιλια απο 2-3 σετ και 2-3σετ για ραχιεους εισαι κομπλε.
    Οποτε μπορεις βάλε αεροβιο η μετα τα βαρη η σε μερες που εχεις οφ απο τα βαρη,το ζέσταμα δεν μετράει.
    Εναλλακτικά θα μπορούσες να δεις και προγράμματα full body για 3φορες την βδομάδα η upper lower που μπορεις να το κανεις 4μερο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 15-09-18 14:35 #3
    Προεπιλογή
    Σε ευχαριστώ πολύ Δημήτρη για τις προτάσεις σου.
    Το πρόγραμμα είναι μεν λίγο βαρύ αλλά το βγάζω σε μια ώρα μαζί με 10 λεπτά διάδρομο και κοιλιακούς.
    Φυσικά δεν θα το κάνω πάνω από μήνα και μετα θα παω σε κάτι πιο χαλαρό, ίσως σε 3ημερο full body όπως λες ή σε split uper lower 4ημερο και μετά από κάνα 3μηνο να πάνω πάλι αυτό το πρόγραμμα...
    Επίσης θα δοκιμάσω και τις παραλλαγές που προτείνεις.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Crusader : 15-09-18 στις 14:42
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 16-09-18 09:24 #4
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Crusader Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ευχαριστώ πολύ Δημήτρη για τις προτάσεις σου.
    Το πρόγραμμα είναι μεν λίγο βαρύ αλλά το βγάζω σε μια ώρα μαζί με 10 λεπτά διάδρομο και κοιλιακούς.
    Φυσικά δεν θα το κάνω πάνω από μήνα και μετα θα παω σε κάτι πιο χαλαρό, ίσως σε 3ημερο full body όπως λες ή σε split uper lower 4ημερο και μετά από κάνα 3μηνο να πάνω πάλι αυτό το πρόγραμμα...
    Επίσης θα δοκιμάσω και τις παραλλαγές που προτείνεις.
    Κοίτα να δεις αν βλέπεις ότι τραβάει και δεν σε κουράζει σε βάθος χρόνου το κρατάς,είναι αυτό που λέμε ότι δουλεύει δεν το πειράζουμε,απο εκεί και πέρα κάνεις αλλαγές και βλέπεις τί σου ταιριάζει καλύτερα σε σένα,αυτό το πρόγραμμα που κάνεις τώρα μπορείς να το πας και 4 μέρες αλλά επειδή είναι βαρύ μπορείς να κάνεις την Μ1 βαριά (το πόσο βαριά εσύ το ξέρεις) και όταν ξανακάνεις την Μ1 για δεύτερη φορά μέσα στην βδομάδα να ρίξεις κιλά και να δώσεις ένταση με μικρότερα διαλείμματα η με super set η με 3set (3set διαφορετικών ασκήσεων καπάκι χωρίς διάλειμμα, για την ίδια μυϊκή ομάδα η για δύο διαφορετικές μυικες ομάδες) Η με drop set, το ίδιο και με την Μ2.
    Με βάση το πρόγραμμα που ακολουθείς έκανα κάποιες παρεμβάσεις κατά την δική μου άποψη,στο πως θα το έτρεχα εγώ,από εκεί και πέρα σίγουρα παίρνει και άλλες αλλαγές π.χ να παίζεις τους πίσω ώμους και τους πλαγιους,μαζί με την πλατη,να βάλεις 2φαλα 3φαλα μαζί ίδια μέρα,έχει πολλά,κράτα για την ώρα αυτό που κάνεις και στην πορεία εδώ είμαστε να τα λέμε, καλή διάθεση να υπάρχει και όλα γίνονται.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 17-09-18 00:56 #5
    Προεπιλογή
    Δημητρη,Σε ευχαριστώ για τις συμβουλές!
    έκανα 2 παρόμοια προγράμματα για να τα κανω εναλλάξ ανα βδομάδα. το ενα ειναι περίπου αυτό που ειχα και το αλλο ειναι αυτο που μου πρότεινες.
    τώρα οπως λες και εσυ, θα δω τι δουλεύει και για ποσο θα το κανω αυτο...ισως κανα 2 μηνώ το πολυ και μετα κατι αλλο να υπάρχει ποικιλία!
    επίσης θα ήθελα και γνώμες για το κατα ποσο οι ασκήσεις οπως άρση θανάτου, κωπηλατική Τ ,κτλ, με επηρεάζουν στην βουβωνοκήλη
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες   
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 18-09-18 01:18 #6
    Προεπιλογή
    Η αλήθεια είναι ότι είναι πολλές οι ασκήσεις που πρέπει να αποφεύγονται μέσα σε αυτές είναι και αυτές που ανέφερες,γνώμη μου είναι ότι αυτός που θα σου δώσει μια τεκμηριωμένη απάντηση και με γνώμονα σε τι κατάσταση είναι το πρόβλημα με την βουβωνοκηλη είναι μόνο ο γιατρός που σε παρακολουθεί η κάποιος αθλητιατρος για το λόγο ότι έχει αρκετή εμπειρία με αθλητές και το σίγουρο είναι ότι τέτοιου είδους προβλήματα τα έχει δει πολλές φορές,θέματα που έχουν να κάνουν με την υγεία τα λύνει μόνο ο γιατρός, αυτή είναι γνώμη μου.

    Υ.Γ. εγώ λέω την γνώμη χωρίς αυτό να σημαίνει ότι είναι και σωστή 100%, εγώ δεν δίνω συμβουλές δεν είμαι γυμναστής δεν είμαι γιατρός,τις συμβουλές τις αφήνω για άλλους που είναι "γκουρού" έχουν κληρονομικό χάρισμα και είναι πολύ δυστυχώς ,ο Θεός να μας φυλάει.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 19-09-18 02:11 #7
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Δημητρης 1924 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υ.Γ. εγώ λέω την γνώμη χωρίς αυτό να σημαίνει ότι είναι και σωστή 100%, εγώ δεν δίνω συμβουλές δεν είμαι γυμναστής δεν είμαι γιατρός,τις συμβουλές τις αφήνω για άλλους που είναι "γκουρού" έχουν κληρονομικό χάρισμα και είναι πολύ δυστυχώς ,ο Θεός να μας φυλάει.


    Απάντηση με παράθεση