ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.

Δεν ειμαι σιγουρος αν υπαρχει αναλογο αρθρο επι του θεματος,αλλα δεν βρικα κατι παρομοιο οποτε παραθετο ενα ενδιαφερον κειμενο που βρηκα!

Η Tabata είναι μια τεχνική προπόνησης υψηλής έντασης που έχει αποκτήσει μια πολύ μεγάλη βάση υποστηρικτών στον κόσμο.

Η μέθοδος είναι απλή. «Χτυπήστε» ολόκληρο το σώμα σας, χρησιμοποιώντας ελεύθερα βάρη ή το βάρος του σώματος (αν και με μηχανήματα επίσης μια χαρά είναι). Ξεκινήστε με 20″ πολύ υψηλής έντασης άσκηση με όσες επαναλήψεις χωράνε σε αυτό το χρονικό πλαίσιο. Το φορτίο είναι δικό σας θέμα! Στη συνέχεια, ξεκουραστείτε για 20 δευτερόλεπτα και πηγαίνετε στο επόμενο μηχάνημα. Κάντε μια γύρα από 8 διαφορετικά μηχανήματα και γυμνάστε όσες περισσότερες μυϊκές ομάδες μπορείτε μέχρι να έχετε ολοκληρώσει οκτώ ασκήσεις πολύ υψηλής έντασης. Ξεκουραστείτε για να πιειτε λίγο νερό και να ανακτήσετε την ενέργεια σας, και στη συνέχεια επαναλάβετε. Συμπληρώστε 2 έως 5 κύκλους, ανάλογα με το επίπεδο της φυσικής σας κατάστασης και σιγουρευτείτε ότι έχετε εξαντλήσει πλήρως τα ενεργειακά σας αποθέματα. Θα πρέπει να προπονείστε με αυτό το πρωτόκολλο από 3 έως 5 φορές την εβδομάδα, αν και με 4 προπονήσεις είστε μια χαρά!

Η ΤΑΒΑΤΑ προσαρμόζεται ανάλογα με το επίπεδο φυσικής κατάστασης του καθενός. Οι ασκήσεις, το φορτίο, οι επαναλήψεις και γενικά όλη η ένταση της προπόνησης μπορεί να ρυθμιστεί ώστε να ταιριάξει απόλυτα στις ανάγκες και την αντοχή του καθενός.

ενα παραδειγμα για ΤΑΒΑΤΑ με βαρη σε στυλ κρος φιτ...φυσικα μπορουμε να κανουμε ΤΑΒΑΤΑ και σε γυμναστηριο με οτι βαρη θελουμε!

https://youtu.be/n5LbbftRaDs

εγω προσοπικα το κανω με τα βαρη και μπορω να πω οτι εχω ενθουσιαστει!
περιμενω γνωμες και αποψεις σας επι του θεματος!