Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 9 από 9
  1. 29-09-18 21:12 #1
    Προεπιλογή Αμινοξέα BCAA's
    θελω να ρωτησω κάποια πράγματα το πρώτο από τη κατάλαβα τα αμοινοξέα κάνουν περίπου την ίδια δουλειά με την πρωτεΐνη έτσι? και δεν έχω καταλάβει τη είναι τα 2:1:1 και τα 8:1:1 ενώ έχουν την ίδια τιμή
    αποτι διαβαζω λετε οτι ειναι πεταμα χρηματων δεν αξιζει δηλαδη?
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη petrosmak : 29-09-18 στις 21:19
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 29-09-18 21:50 #2
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.562
    Προεπιλογή
    Tα 2:1:1, 4:1:1 ή 8:1:1 είναι η αναλογία Λευκίνης - Ισολευκίνης -Βαλίνης με την Λευκίνη να είναι παντα σε μεγαλύτερες αναλογίες.
    Η πρωτεϊνη είναι μια αλυσίδα-προφίλ πολλών αμινοξέων που αφου την πιείς διασπώνται.
    Τα BCAAs ΔΕΝ είνα πέταμα χρημάτων φυσικά, είναι ένα χρησιμο εργαλείο για έναν ανθρωπο που γυμνάζεται απαιτητικά.
    Φυσικά αν δεν πάρει κάποιος BCAA δεν σημαίνει ότι βγαίνοντας θα πέσει κάποιος κεραυνός πάνω του ( ) αλλά σαφώς βοηθούν στον αναβολισμό ειδικά μετά την προπόνηση.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 29-09-18 23:53 #3
    Προεπιλογή
    All Nutrition Bcaa 2:1:1 pure (500 gr) πηρα αυτην να δοκιμασω να δω τι λεει η bcaa, γυμναστήριο πηγαινω 5 φορες την βδομαδα και σαββατοκυριακο ξεκουραση,δεν ηθελα να παω για πρωτεινη,κανω δυνατη προπονηση ξερω θα με πειτε δεν χρειαζονται αυτα απο τωρα και τετοια αλλα μαρεσει να δοκιμαζω πραγματα(18 ειμαι)
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη petrosmak : 30-09-18 στις 00:02
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 30-09-18 23:54 #4
    Προεπιλογή
    Εχώ BCAA's με αναλογία 2:1:1 που πέρνω μετά την προπόνηση μαζί με γλουταμίνη. Αν βάλω και κρεατίνη αλληλεπιδρά αυτή με την γλουταμίνη;. Χρησιμοποιώ BCAA's μετά την προπόνηση διότι δεν μου κόβουν την όρεξη όσο η πρωτείνη και κάνω καλύτερα γεύματα. Και τέλος θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ να πέρνω και γλουταμίνη πριν τον ύπνο; Δηλαδή θα πρέπει να σπάσω την δόση των 5gr ή να πέρνω 5 μετά την προπόνηση και 5 ή και λιγοτερο το βράδυ πριν τον ύπνο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 01-10-18 13:43 #5
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη sobral

    Εγγραφή
    26-01-2011
    Περ.
    Chania, Crete
    Μηνύματα
    3.615
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο legi200 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχώ BCAA's με αναλογία 2:1:1 που πέρνω μετά την προπόνηση μαζί με γλουταμίνη. Αν βάλω και κρεατίνη αλληλεπιδρά αυτή με την γλουταμίνη;. Χρησιμοποιώ BCAA's μετά την προπόνηση διότι δεν μου κόβουν την όρεξη όσο η πρωτείνη και κάνω καλύτερα γεύματα. Και τέλος θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ να πέρνω και γλουταμίνη πριν τον ύπνο; Δηλαδή θα πρέπει να σπάσω την δόση των 5gr ή να πέρνω 5 μετά την προπόνηση και 5 ή και λιγοτερο το βράδυ πριν τον ύπνο.
    Όχι δεν αλληλεπιδρά μπορείς κάλλιστα να το κάνεις. Επίσης η γλουταμίνη χρησιμοποιείται παραδοσιακά πριν τον ύπνο (σχετίζεται με την αυξητική ορμόνη). Η δοσολογία πάει αναλόγως το σωματικό βάρος, την ένταση της προπόνησης κτλ αλλά συνήθως κυμαίνεται μεταξύ 5-15γρ. ημερησίως. Μπορείς να βάλεις 5γρ μετά την προπόνηση και άλλα 5 πριν τον ύπνο.
    Visit my website here ➡ https://iqfitness.gr/
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 01-10-18 16:05 #6
    Προεπιλογή
    εμενα λεει 10γρ δηλαδη να το κανω και εγω 5πριν την προπονηση και 5 μετα την προπονηση; 10 λεει στην δοσολογια εννοω
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 01-10-18 21:19 #7
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη NASSER

    Εγγραφή
    24-05-2008
    Περ.
    Planet Earth
    Μηνύματα
    13.706
    Προεπιλογή
    Τα αμινοξέα (συμπεριλαμβανομένου και της γλουταμίνης) μπορούν να καταναλώνονται πριν την προπόνηση, κατά την διάρκεια της προπόνησης και μετά την προπόνηση. Προσωπικά φροντίζω πριν την προπόνηση να είμαι νηστικός τουλάχιστον για δυο ώρες και γιαυτό πριν καταναλώνω μια δόση BCAA με γλουταμίνη και ταυρίνη και ένα pre workout και κατά την διάρκεια της προπόνησης έχω BCAA με ηλεκτρολήτες. Μετά την προπόνηση καταναλώνω πρωτείνη isolate με επιπρόσθετη γλουταμίνη. Εννοείται θα είμαι πινασμένος και ευχάριστα καταναλώνω μετά το πιο βασικό γεύμα την ημέρα προπόνησης.
    Nasser Ammari
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 02-10-18 00:23 #8
    Προεπιλογή
    Πηγαίνω γυμναστήριο 2,5 ώρες μετά το μεσημεριανό αλλά και πάλι νοιώθω ότι δεν έχω αρκετή ενέργεια και γύρω στα 35-40 λέπτα βλέπω ότι πέφτει η απόδοση παρόλο την καλή διατροφή. Στην αρχή θεωρούσα ότι ήταν απο τις καθημερινές προπονήσεις γι'αυτο και σκέφτηκα τα αμινοξέα αλλά και πάλι δεν έιδα ιδιαίτερη διαφορά. Με βοήθησαν μόνο στο να κάνω πιο μεγάλο γεύμα μετά την προπόνηση. Δεν δοκίμασα βέβαια να τα καταναλώνω μέσα στην προπόνηση. Θεωρώ ότι η γλουταμίνη είναι αρκετή για την ώρα και το επίπεδο μου. Αλλά δεν ξέρω τι άλλο μπορώ να δοκιμάσω γιατί με τα νιτρικά δεν τα πάω και καλά
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 02-10-18 01:28 #9
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη TheWorst

    Εγγραφή
    12-12-2010
    Μηνύματα
    5.059
    Προεπιλογή
    Η ενεργεια που λες μεσα στη προπονηση δεν εχει σχεση με τα αμινοξεα.. Σημαντικη ειναι η ψυχοσωματικη σου κατασταση , αλλα θα σου προτεινα να ανοιξεις αλλο θεμα στο οποιο περιληπτικα να μας πεις περι τα διστροφης , προπονησης αλλα ισως και καποια χαρακτηριστικα πραγματα απο την καθημερινοτητα σου που ισως επιρεαζουν. Απο bcaa αμα εχεις πολυ εμμονη εγω θα επαιρνα 8:1:1 ή 10:1:1 γιατι εχουν περισσοτερη λευκινη. Βεβαια δεν εχω θετικη εντυπωση για τα bcaa πολυ , για αυτο απλα σου δινω το βελτιστο κατ εμε
    Απάντηση με παράθεση
     

Tags for this Thread