Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 4 από 4
  1. 09-10-18 00:50 #1

    Εγγραφή
    09-10-2018
    Περ.
    Κομοτηνη
    Μηνύματα
    3
    Προεπιλογή Σπάσιμο κλείδας και αποκατάσταση.
    Γεια σας παιδιά. Πριν κάνα 5μηνο είχα ένα τροχαίο με αποτέλεσμα να μείνω με μια σπασμένη κλείδα !
    Κόλλησε φυσιολογικά χωρίς εγχείρηση. Κάνω όλες τις κινήσεις του χεριού που έκανα και πριν χωρίς κάποιο πόνο η θέμα. Και εδώ είναι που θέλω την βοήθεια σας ! Ο γιατρός μου είπε να αρχίσω χαλαρά γυμναστική και όλα θα είναι όπως πριν ,απλά με κάποια μείωση δύναμης περιπου 10%. Ο γυμναστής που μίλησα μου είπε ότι θα γυμνάσουμε πρώτα τους γύρω μύες και μετά όλα θα είναι κομπλέ ! Έχουμε κάποιον παθών η κάποιον που γνωρίζει για να πάρω ακόμα καμια γνώμη ?
    Ευχαριστώ για την βοήθεια !
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 09-10-18 10:17 #2
    Προεπιλογή
    Γειά χαρά φίλε. Παθών δεν είμαι αλλά άποψη μπορω να έχω.
    Στο θέμα. Η αποκατάσταση ενός κατάγματος γενικά θέλει 6-8 εβδομάδες. Απ τη στιγμή που δε χρειαστηκες χειρουργείο, και απ τη στιγμή που όλα τα κάνεις φυσιολογικά χωρίς προβλήματα, και βρίσκεσαι ήδη 5 μήνες μετά το καταγμα άρα κάπου 20 εβδομάδες, μπορείς να μπεις κανονικά στην προπόνηση σου.
    Δε βρίσκω κακό αυτό που λέει ο γυμναστής το να γυμνασεις λίγο συντηρητικά την περιοχή πριν παίξεις πιο σκληρά. Δεν πιστεύω οτι το 10% λιγότερη δύναμη που λέει ο γιατρός θα φανεί και στην πράξη (εκτός αν ήταν σχήμα λογου).
    Αυτό που θα σου συνιστουσα εγώ είναι στις 8 εβδομάδες μετά τη διάγνωση-ατύχημα να έκανες μια ακτινογραφία να δούμε ότι έδεσε ωραία, ή αν δεν το έκανες να την κάνεις πριν ξεκινήσεις τα βάρη για τα καλά. Ξαναλέω. Έναν απλό έλεγχο και τίποτα περισσοτερο να ξέρουμε ότι αυτή η "αμαρτια" έκλεισε και με σιγουριά να κάνεις την προπόνηση σου.
    Από κει μαι πέρα εφόσον στην ακτινογραφία είναι όλα εντάξει παίξε άφοβα, δε θα συμβεί το παραμικρό.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 09-10-18 12:02 #3
    Προεπιλογή Σπάσιμο κλείδας και αποκατάσταση.
    Καλημέρα φίλε μου ! Εγώ είχα τροχαίο με σπάσιμο κλειδας! Εμένα ήταν συντριπτικο καταγμα όποτε ήταν λίγο δύσκολο ! Συντηρητικά το έφτιαξα και εγώ χωρίς χειρουργείο ! Μετά από 5-6 μήνες ξεκίνησα πάλι κολύμβηση και μετά από ένα 10μηνο ξεκίνησα και βάρη ! Όπως σου είπε και ο γιατρός levrone από πάνω μου δε θα έχεις κάποιο θέμα εφόσον έχει κολλήσει σωστά ! Αν έχεις τη δυνατότητα να κάνεις ένα μήνα κολύμβηση σε κάποιο κολυμβητήριο και να φας καλά ώστε να δυναμώσουν οι ώμοι και οι γύρω μυς της κλειδας καλό θα ήταν ! Αν πάλι δεν έχεις αυτή τη δυνατότητα κάνε ενδυνάμωση με βάρη για λίγο και μετά μπες κανονικά όταν θα νιώθεις το σημείο δυνατό !
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 10-10-18 00:32 #4

    Εγγραφή
    09-10-2018
    Περ.
    Κομοτηνη
    Μηνύματα
    3
    Προεπιλογή
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας παιδιά ! Θα κάνω προληπτικά μια ακτινογραφία για να τσεκάρω ότι όντως κόλλησε εντελώς.
    Τράκαρα Μάιο και ξεκίνησα να κολυμπάω Ιούλιο για αποκατάσταση χωρίς να αντιμετωπίσω κανένα θέμα !
    Οπότε ξεκινάω χαλαρά και βλέπω πως πάει !
    Απάντηση με παράθεση