Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 5 από 5
  1. 13-10-18 14:16 #1
    Thumbs up Θέλω (και πρέπει) να αρχίσω σωστά!
    Καλησπέρα σας!
    Γράφω το θέμα στις γενικές συζητήσεις, διότι έχω τρομακτικά μεγάλες και βασικές απορίες οι οποίες ανήκουν σχεδόν σε όλες τις κατηγορίες του forum. Οπότε για να μη σας κουράζω με 10 διαφορετικά θέματα, ας παραθέσω τις απορίες μου εδώ.

    Για αρχή, θα σας δώσω μια εικόνα του τρόπου ζωής μου. Είμαι 31 ετών. Ζυγίζω 73 κιλά, έχω ύψος 1,75, δεν γυμνάζομαι πλέον καθόλου, έχω κάνει χρόνια προπόνησης (judo, πάλη) αλλά ποτέ γυμναστική με βάρη. Μέχρι και το 2013, ζύγιζα 60 κιλά, και λόγω καθιστικής ζωής και επαγγέλματος (προγραμματιστής είμαι), σε ένα χρόνο έφτασα στα κιλά που είμαι τώρα. Φυσικά ως αποτέλεσμα λήψεως των κιλών αυτών, άρχισα να έχω κοιλιά και η γενική "χαλαρότητα" είναι πλέον εμφανής.

    Και Ω ΘΕΟΙ, το πήρα απόφαση! Ξεκίνησα γυμναστήριο!

    Όπως όλοι γνωρίζουμε όμως, είναι δύσκολο να βρεις άνθρωπο που να σε πάρει στα σοβαρά. Αποτέλεσμα της προηγούμενης φράσης είναι να χρισημοποιώ τα όργανα του γυμναστηρίου με μια μικρή βοήθεια για την σωστή στάση του σώματος από κάποιον γνωστό (επίσης πελάτη), και τον ευχαριστώ γι αυτό. Όμως κανείς εκ του προσωπικού δεν δείχνει να ενδιαφέρεται για να βοηθήσει, αν δεν είσαι γυναίκα (σουτ, το ξέρετε ότι έτσι είναι)..

    Με τα πολλά, άρχισα γυμναστική με βάρη την προηγούμενη εβδομάδα, βάζοντας στο πρόγραμμά μου κυκλικές ασκήσεις (ασκήσεις για τα πάντα την ίδια μέρα, αντί να σπάω τις ασκήσεις σε ημέρες και μυικές ομάδες). Επίσης, έχοντας μια πολύ μικρή εμπιρεία από συμπληρώματα διατροφής και επειδή πραγματικά λόγω δουλειάς έχω τη δυνατότητα να φάω μία με δύο φορές την ημέρα, έβαλα στο πρόγραμμα ένα γνωστό συμπλήρωμα αύξησης μάζας με αρκετά μεγάλη περιεκτικότητα σε πρωτεϊνη (αυτό ντε, το γνωστό το πράσινο... μη λέμε ονόματα).

    Έχω όμως βασικές, πολύ βασικές απορίες ρε παιδιά...

    Όπως:
    - Ως εντελώς αρχάριος, πόσες φορές την εβδομάδα έχει νόημα να προπονούμαι και πόσες να αναρρώνω?
    - Τις επαναλήψεις και τα σετ, πρέπει να τα ακολουθώ κατά γράμμα ή πρέπει να το κρίνω από τις αντοχές μου?
    - Εχω ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΑ αδύναμα χέρια, σε σημείο που αν κολυμπήσω 3 λεπτά έχω πεθάνει. Τι προτείνετε για ενδυνάμωση των χεριών?
    - Λαμβάνοντας τις θερμίδες και την πρωτεϊνη (με τη χρήση συμπληρώματος) που δεν έχω δυνατότητα να λάβω από την πραγματική τροφή, κάνω σωστά ή λάθος?
    - Η ανάρρωση είναι απαραίτητη, ή μπορώ να γονατίσω στην προπόνηση (γιατί το έχω πάρει και λίγο πατριωτικά, δεν με αντέχω άλλο έτσι)?
    - Και επιτέλους ρε παιδιά... επιτέλους... ένας άνθρωπος να μου πει πώς μπορώ να έχω την κοιλιά που είχα! Δεν είναι κάτι τραγικό το πως είμαι τώρα, αλλά δεν ήμουν έτσι. Και με ενοχλεί!

    Έγραψα πολλά όμως και θα βαρεθείτε!!!

    Ευχαριστώ!
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 14-10-18 17:46 #2
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    ρωτας πολλα πραγματα που ειναι λιγο δυσκολο να απαντηθουν ολα σε ενα ποστ..
    αρχικα πρεπει να ορισεις καποιους στοχους που μπορει να εχεις πανω στο κομματι των προπονησεων..πχ, σε ενδιαφερει η εικονα του σωματος σου, η σε ενδιαφερει περισοτερο η δυναμη?
    υπαρχουν διαφορετικες προσεγγισεις για αυτα..

    οποτε πανω στο πρωτο που ρωτας, αναλογα τι ειδους προπονησεων κανεις..αλλοι θα σου πουν ετσι, αλλοι αλλιως..απλα να ξερεις οτι η καθημερινοτητα δεν ειναι ενα αποστηρωμενο περιβαλον, για να παρεις απαντηση τυπου "1 μερα η 2 μερες", αλλα εχει να κανει με διαφορους αλλους παραγοντες..τι τρως, τι δραστηριοτητες αλλες εχεις, τι υπνο κανεις κλπ.

    το δευτερο που ρωτας ειναι σχετικο και αυτο..για μυικη υπετροφια καλο ειναι να κανεις ενα ευρος απο 7-10, για δυναμη ειναι λιγοτερες..οποτε παλι αναλογα το σετ, την υναμη που σου βγαινει εκεινη την ωρα κλπ..το να χασεις μια επαναληψη γιατι δεν σου βγηκε δεν εχει κ πολυ σημασια αν κανεις κατι συστηματικα κ χρονια..σταγονα στον ωκεανο ειναι.

    τα χερια προπονουνται εμμεσα απο τις αλλες μεγαλυτερες μυικες ομαδες που θα κανεις, οποτε με τον καιρο θα παρουν κ αυτα..εναλλακτικα μπορεις να τα βαζεις 2 φορες τη βδομαδα, εξτρα.

    φυσικα κ ειναι απαραιτητη η αναρρωση.

    τι εννοεις με το τελευταιο?
    αεροβια χρειαζεται με υποθεμιδικη διατροφη κ προπονησεις με βαρη κ οι κοιλιακοι θα φανουν με τον καιρο οσο θα πεφτεις σε λιπος..αυτος ειναι ο τροπος δεν υπαρχει κατι αλλο να σου πει καποιος.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 14-10-18 20:50 #3
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο beefmeup Εμφάνιση μηνυμάτων
    ρωτας πολλα πραγματα που ειναι λιγο δυσκολο να απαντηθουν ολα σε ενα ποστ..
    αρχικα πρεπει να ορισεις καποιους στοχους που μπορει να εχεις πανω στο κομματι των προπονησεων..πχ, σε ενδιαφερει η εικονα του σωματος σου, η σε ενδιαφερει περισοτερο η δυναμη?
    υπαρχουν διαφορετικες προσεγγισεις για αυτα..

    οποτε πανω στο πρωτο που ρωτας, αναλογα τι ειδους προπονησεων κανεις..αλλοι θα σου πουν ετσι, αλλοι αλλιως..απλα να ξερεις οτι η καθημερινοτητα δεν ειναι ενα αποστηρωμενο περιβαλον, για να παρεις απαντηση τυπου "1 μερα η 2 μερες", αλλα εχει να κανει με διαφορους αλλους παραγοντες..τι τρως, τι δραστηριοτητες αλλες εχεις, τι υπνο κανεις κλπ.

    το δευτερο που ρωτας ειναι σχετικο και αυτο..για μυικη υπετροφια καλο ειναι να κανεις ενα ευρος απο 7-10, για δυναμη ειναι λιγοτερες..οποτε παλι αναλογα το σετ, την υναμη που σου βγαινει εκεινη την ωρα κλπ..το να χασεις μια επαναληψη γιατι δεν σου βγηκε δεν εχει κ πολυ σημασια αν κανεις κατι συστηματικα κ χρονια..σταγονα στον ωκεανο ειναι.

    τα χερια προπονουνται εμμεσα απο τις αλλες μεγαλυτερες μυικες ομαδες που θα κανεις, οποτε με τον καιρο θα παρουν κ αυτα..εναλλακτικα μπορεις να τα βαζεις 2 φορες τη βδομαδα, εξτρα.

    φυσικα κ ειναι απαραιτητη η αναρρωση.

    τι εννοεις με το τελευταιο?
    αεροβια χρειαζεται με υποθεμιδικη διατροφη κ προπονησεις με βαρη κ οι κοιλιακοι θα φανουν με τον καιρο οσο θα πεφτεις σε λιπος..αυτος ειναι ο τροπος δεν υπαρχει κατι αλλο να σου πει καποιος.
    Ευχαριστώ πάρα πολύ! Μόνο από μία απάντηση βρήκα στο φόρουμ πληροφορίες με την ορολογία που χρησιμοποίησες για να μου απαντήσεις (μην ξεχνάτε ότι είμαι άσχετος με το αντικείμενο παιδιά, συγνώμη αν κουράζω). Ομολογουμένος μου είναι δύσκολο να ακολουθήσω οποιαδήποτε διατροφή, καθότι τρώω μία με δύο φορές τη μέρα και συνήθως κάτι από έξω λόγω περιορισμένου χρόνου. Οπότε δεν βλέπω να χάνω από την κοιλιά σύντομα.

    Ευχαριστώ και πάλι!
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 14-10-18 21:03 #4
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη TheWorst

    Εγγραφή
    12-12-2010
    Μηνύματα
    5.059
    Προεπιλογή
    Φιλε μεχρι να διορθωσεις αυτα με τη διατροφη θα σου ειναι δυσκολο . Και 2 φορες τη μερα να τρως θεμα δεν υπαρχει , ειναι αυτα που τρως και το ποσο το σημαντικο. Πρεπει να διαβασεις λιγο στο φορουμ και να ακολουθησεις καποιο πλανο και να δεις πως παει το πραγμα. Υπαρχουν λυσεις , το θεμα ειναι να τις ενταξεις στην καθημερινοτητα σου
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 14-10-18 21:11 #5
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο cdoc` Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ πάρα πολύ! Μόνο από μία απάντηση βρήκα στο φόρουμ πληροφορίες με την ορολογία που χρησιμοποίησες για να μου απαντήσεις (μην ξεχνάτε ότι είμαι άσχετος με το αντικείμενο παιδιά, συγνώμη αν κουράζω). Ομολογουμένος μου είναι δύσκολο να ακολουθήσω οποιαδήποτε διατροφή, καθότι τρώω μία με δύο φορές τη μέρα και συνήθως κάτι από έξω λόγω περιορισμένου χρόνου. Οπότε δεν βλέπω να χάνω από την κοιλιά σύντομα.

    Ευχαριστώ και πάλι!
    ριξε μια ματια εδω

    Διατροφη για αρχαριους και οχι μονο...

    Απάντηση με παράθεση