Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 2 από 2
  1. 18-10-18 20:30 #1
    Exclamation Ωλενια νευριτιδα και βαρη
    Καλησπερα ..ασχολουμαι με την προπονηση με βαρη πολλα χρονια και τα τελευταια 2 χρονια ταλαιπωρουμαι απο την ωλενια νευριτιδα.. Στην αρχη δεν εδωσα ιδιαιτερη σημασια νομιζα οτι ισως ειχα καποια τενοντιτιδα η κατι παρομοιο.. προσπαθησα να το ξεκουρασω αλλα ματαια.. αυτο που ενιωθα στην αρχη δεν ηταν πονος αλλα με χτυπαγε κατι σαν ηλεκτρικο ρευμα στη περιοχη του αγκωνα οταν ασκουσα πιεση και τον λυγιζα( ιδιατερα στις γαλλικες πιεσεις και αργοτερα στις πιεσεις στηθους). ομως μπορουσα να κανω κανονικα προπονηση αποφευγοντας μερικες ασκησεις που ισως με επηρεαζαν.. με την παροδο του χρονου ομως τα συμπτωματα ηταν πιο εντονα (συνεχεια ενιωθα στο αγκωνα σαν να με χτυπαει ρευμα) και ενιω8α ιδιαιτερη αδυναμια στο χερι οποτε προσπα8ουσα να σηκωνω λιγο πιο πανω τον ωμο μου για να το προστατευω με κινδυνο να τραυματισω ακομα και τον ωμο.. απευ8υν8ηκα σε ορ8οπεδικο χειρουργο οποιος μ προτεινε να κανω μαγνητικη και ηλεκτρομυογραφημα και μ ειπε οτι το χειρουργειο ειναι μονοδρομος...τωρα πια δεν μπορω να κανω κα8ολου προπονηση εχει κοκκαλωσει ολη η πλευρα π με χτυπαει το νευρο ...
    εχει κανει καποιος παρομοιο χειρουργειο η ειχε παρομοιο προβλημα??
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 16-11-18 13:01 #2
    Προεπιλογή
    Τοχα παθει καιγω αυτο και μπορω να πω οτι είχα απελπιστει.Αρχικά με εποιασε μια μέρα στο άκυρο στο αριστερο χέρι και νομιζα οτι είχα καμια τενοντιτιδα στο τρικέφαλο αλλα τελικά ήταν το ωλένιο νεύρο.Μετα απο μια εβδομάδα με εποιασε καιστο δεξί και ετσι ξεκινησα φιλε μ ενα δικο μ research για το how the fuck this happened.Αρχικα μπορει να οφειλεται στη κακη σταση σωματος(ουτε καν) η στον πηχη σου(αυτο ειναι πιο λογικο btw) η σενα σημείο στο στηθος σ(παιζει).Για να τεσταρω σε ποιο σημείο έχει παγιδευτει το νεύρο σε εμένα εκανα το εξής.1.Μασαζ στον πηχη κατα το οπιο με αφησε ενα 20%.Μετα εβαλα2.θερμαντικη οπου σαν αποτελεσμα ηταν το ίδιο απλα μετα απο κανα δυωρο επανερχομουν στην προηγουμενη κατσταση.Δεν ήξερα πως να φτιαξω το προβλημα αλλα ήξερα απο που προερχεται.Μετα απο απειρα βιντεακια που λεγανε οτι μπλα μπλαμπλα φταιει ο τροπος ζωης μας και οτι καθεσαι το pc και λυγιζει τα χερια σ ετσι και σεποιανει ετσι που ο καθενας ελεγε το μακρι και το κοντο του καταλαβα οτι πρεπει να το δω μονος μου και λογικα.Λογικα για να με χτυπαει στον αγκωνα και να το νιώθω ετσι πρέπει να χαλαρωσω τους μυες στο πηχη γτήταν υπερβολικα σφιχτοι οπως σ είπα με μασαζ και το μόνο είδος στρετσ που τλκ βοηθησε στο οποίο βάζεις τα δαχτυλα σ σε μια επιφανεία με τη παλαμη σου να κοιταζει προς ταπάνω και φέρεις το χέρι σ προς τα μπροστά(δεν χρειάζεται να το πρακάνεις απλά κανεις ενα πολυ λαιτ στρετσ για μεγαλο χρονικο διαστημα).αυτη τη τακτικη τη χρησιμοποιησα στο μέλον πριν τη προπονηση οταν μ περασε οπότε keep that in mind(ακομα και αναμεσα στα σετ παντα στρετσ).Λοιπον και τωρα παμε επιτελους στη λύση του προβληματος που είναι αρκετα easy οσο παραδοξο καινα σ ακουγεται οπου βλεπεις αποτελεσμα σε μια μέρα(trust).
    Θα παςνα αγοράσεις kinesiotape και θα κόψεις ένα κοματι 7εκατοσταπεριπου πες.Αυτοτο κομματι φιλε μ θατο βαλεις λίγο πιο πάνω απο το αγκώνα σ στην εξωτερική πλευρα του πήχη πανω στο κόκαλο που θα είναι το πρώτο σημείο επαφής της ταινίας και θα το φέρεις προς το ''εσωτερικό μέρος '' του πήχη σ.Δενπρέπει να είναι σφιχτο ούτε χαλαρό,θα πρέπει να σου πιέζει το σημέιο υποδοχής που περνάει το νεύρο μεσα στο πηχη σε βαθμό 2-4/10 για να καταλάβεις και γενικά θα πρέπει να το προσαρμόσεις εσύ αναλογα οπως το αισθανεσαι.Αμα έχεις καποια απορια για το πως βαζουμε την ταινία θα στειλω φωτο*.
    Δευτερο κομματι είναι ο υπνος.Congratz τοσο καιρο ίσως κοιμοσουν λαθος.Μαλλον λυγιζες ασυναισθητα τους αγκωνες σου ή εσφιγκες τα χέρια σ οταν κοιμόσουν(might)οπότε πλέον φίλε μ θα κοιμάσαι με τα χερια σχεδον τεντομένα(ΣΧΕΔΟΝ).
    Η δικια μου ιστορια ηταν οτι πήγα σεναν γιατρο μου είπε οτι ίσως χρειαστει και χειρουργίο πραγμα που μ φαινόταν παράλογο αλλα δεν ήξερα τι να κάνω γτ μερα με την μερα χειροτερευε σε σημείο που δεν μπορουσα να σηκώσω το ΄χερι μου πάνω απο το ύψος του ώμου μ+οτι το είχα για ενα τετραμηνο στο αριστερο χερι και τωρα εποιανε το δεξι so....Δοκίμασα αυτα τα δυο πραματαπου σου είπα καιμπορω να πώ ότι μ πέρασε σε τρις μήνες τελέιως.Δεν χρειάεται να μπανεις σε διαδικασίες δοκίμασε αυτο που σου εγραψα καιμολις σε αφήνει σιγα σιγα δηλαδη ξεπριστει τονεύρο που πiστεψε με δεν θα πάρει πολυ αλλα φυσικα εξαρταται και απο τον βαθμο που το έχει καποιος,τοτες θα μπείς σιγα σιγα στα βάρη.Αν έχεις οποιαδηποτε απορία ρωτα ο΄τι θες καινα φοράς την ταινία ΟΛΗ ΜΕΡΑ.Stay calm
    Απάντηση με παράθεση