Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 7 από 7
  1. 22-10-18 15:01 #1
    Προεπιλογή Ξαφνικά κόλλησα στην δίαιτα
    Καλησπέρα, είμαι 1.84, 30 ετών και έχω ενάμισι μήνα (ήμουν 100 κιλά) που ξεκίνησα υποθερμιδική δίαιτα 1300 θερμίδων. Παρότι ξεκίνησα καλά με απώλεια 6 κιλών σε ένα μήνα και δέκα μέρες μετά κόλλησα στα 94 κιλά με τάση προς τα πάνω. Δεν μπορώ να καταλάβω τι φταίει και τι πρέπει να αλλάξω σίγουρα δεν θέλω να πέσω κάτω από τις 1300 θερμίδες γιατί νομίζω είναι ανθυγιεινό. Ευχαριστώ Προκαταβολικά
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 22-10-18 16:05 #2
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη TheWorst

    Εγγραφή
    12-12-2010
    Μηνύματα
    5.059
    Προεπιλογή
    Ανεβασε θερμιδες , μπορεις να ποσταρεις και τη διατροφη σου ωστε να ριξουμε μια ματια. Βαλε γυρω στις 2000 θερμιδες και απο κει και περα μετα απο 2-3 εβδομαδες μπορεις να κανεις καποιες αλλαγες, που βεβαια εξαρταται και σε τι κατασταση βρισκεσαι τωρα , αν εχεις πολυ λιπος αυτος ειναι ο τροπος.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 23-10-18 12:16 #3
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TheWorst Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ανεβασε θερμιδες , μπορεις να ποσταρεις και τη διατροφη σου ωστε να ριξουμε μια ματια. Βαλε γυρω στις 2000 θερμιδες και απο κει και περα μετα απο 2-3 εβδομαδες μπορεις να κανεις καποιες αλλαγες, που βεβαια εξαρταται και σε τι κατασταση βρισκεσαι τωρα , αν εχεις πολυ λιπος αυτος ειναι ο τροπος.
    Ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση αλλά με πιο σκεπτικό να ανεβάσω τόσο πολύ τις θερμίδες από την στιγμή που κόλλησα και δεν χάνω; Για να μπουστάρω τον μεταβολισμό μου;

    Το γενικό μοτίβο της διατροφής μου είναι το εξής:

    Πρωί
    2 Τοστ γαλοπούλα,τυρί και αυγό

    Μεσημεριανό
    Λευκό κρέας με σαλάτα και ελάχιστο υδατάνθρακα

    Βραδινό
    oilfree Σαλάτα(ντομάτα, κρεμμύδι) με τόνο σε νερό

    Άσκηση 3 φορές την εβδομάδα (7 χιλιόμετρα αερόβια-τρέξιμο)

    Tα σωματομετρικά μου σύμφωνα με την ζυγαριά παρότι είναι σίγουρα επισφαλής η μέτρηση με αυτό τον τρόπο είναι τα εξής:

    Weight: 94.25 Kg
    Body Fat: 28.2%
    Body Water: 51.8%
    Skeletal Muscle: 46.4%
    Muscle Mass: 64.29 Kg
    Bone Mass: 3.38Kg
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Rigo : 23-10-18 στις 12:27
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 24-10-18 08:25 #4
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.562
    Προεπιλογή
    Μια εξήγηση: Μείωσες πολύ τις θερμίδες και το σώμα σου "κατέβασε" ταχύτητες στις καύσεις για να επιβιώσει με τα μίνιμουμ που του δίνεις. Είναι τα πιο συνήθη λάθη.
    Γεμισε λίγο το πρωϊνό σου με κουάκερ, μερικούς καρπους, καμια μπανάνα, αύξησε λίγο τους υδατάνθρακες στο μεσημεριανο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 25-10-18 00:00 #5
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Polyneikos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια εξήγηση: Μείωσες πολύ τις θερμίδες και το σώμα σου "κατέβασε" ταχύτητες στις καύσεις για να επιβιώσει με τα μίνιμουμ που του δίνεις. Είναι τα πιο συνήθη λάθη.
    Γεμισε λίγο το πρωϊνό σου με κουάκερ, μερικούς καρπους, καμια μπανάνα, αύξησε λίγο τους υδατάνθρακες στο μεσημεριανο.
    Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση απλά είχα την απορία για το πως κόλλησα τόσο νωρίς,
    Πχ διαβάζω για επιθετικά πρωτόκολλα με υποθερμιδικές δίαιτες που ο άλλος χάνει 12 κιλά σε ένα μήνα και δημιουργήθηκε η απορία πως δεν κολλάει ο μεταβολισμός σε αυτές τις περιπτώσεις...
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 25-10-18 09:50 #6
    Το avatar του χρήστη mono AEK

    Εγγραφή
    25-10-2011
    Περ.
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    452
    Προεπιλογή
    αυτο ακριβως που σου ειπε ο πολυνεικος και τα αλλα παιδια

    αυτα που διαβαζεις μπορει σε καποιον να δουλευουν και σε καποιον αλλον οχι

    οπως και να εχει αν θες ενα σωστο καλο και κυριως μονιμο αποτελεσμα δε χρειαζονται υπερβολες αλλα να μαθεις να τρεφεσαι σωστα
    αυτο ειναι διατροφη και οχι διαιτα
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 31-12-18 04:01 #7
    Το avatar του χρήστη GyM=life

    Εγγραφή
    31-10-2010
    Περ.
    Switzerland
    Μηνύματα
    685
    Προεπιλογή
    Οπως λεει ο φιλος απο πανω καποιοι κολλανε καποιοι οχι .εγω προσωπικα 2 μηνες π εκανα διαιτα δεν κολλησα ποτε πολυ κανα δυο μερες μπορει γτ ο οργανισμος βαραγε καμπανακι αλλα μια δυο μερες κι ξεκολαγα.δεν εκανα κατι για αυτο απλα ξεκολαγα.αλλα παντα μπορεις να βοηθησεις κ εσυ παιξε λιγο με τις θερμιδες καθε μερα να τον ξεγελασεις για να αρχισει να καιει.
    Failure is not the worst thing in the world...the very worst is not to try...
    Απάντηση με παράθεση