Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 7 από 7
  1. 25-10-18 18:41 #1
    Προεπιλογή Γυμναστική και αντοχες
    καλησπερα, ειμαι 1.88 και περιπου 105 κιλα.

    απο μικρος ειχα μεγαλη δυσκολια στην ασκηση γιατι η ανασα μου δεν μου επιτρεπει και πολλα οσο αναφορα την αεροβια. μιας και εχω ασθμα .

    εχω μπει σε ενα προγραμμα για να μπορω να το βγαζω και αυτο ειναι με το στατικο ποδηλατο , οχι το κλασσικο αλλα αυτο που κεθεσε , του τεμπελη που λενε ..

    βγαζω γυρω στα 60 λεπτα μετριας δυσκολιας , χωρις ιδιετερη κουραση στην ανασα, διαλυματικα ανα 20 λεπτα ,

    ανα τα 20 αυτα λεπτα κανω καπιες ασκησεις στα μηχανηματα , οπως μονοζυγο και καποια βαροι ,


    το ξερω ειναι μπακαλιστικο λιγο , αλλα οι αντοχες μου αυτο μου επιτρεπουν μιας και στον διαδρομο στα 5 λεπτα ζαλιζομαι απο την ανυπαρξια ανασας..

    τι προτεινετε οσο αναφορα την προπονηση μου , βλεπω μικρη βελτιωση οσο αναφορα την κατασταση μου αλλα και στο σωμα μου ,,, δεν με χαλαει που ειναι αργη η αλαγη , αλλα καθε βοηθεια θα ηταν καλη
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 25-10-18 19:33 #2
    Προεπιλογή
    Ποσο καλα ελεγχεται το ασθμα σου? παρακολουθεισαι απο πνευμονολογο και παιρνεις αγωγη γι αυτο? καπνιζεις? πιθανον να σε βοηθησει το να χασεις καποια κιλα, αλλα απο αυτα που λες νομιζω οτι το ασθα σου δεν ελεγχεται καλα!
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 25-10-18 19:55 #3
    Προεπιλογή
    εχω χρονια να το κοιταξω μιας και τα τελευταια χρονια που ειχα κανει εξετασεις και με εβλεπε ο γιατρος ηταν ολα καλα , ισως να φταιει οτι επειδη απο τοτε δεν μου επετρεπε να γυμναστω , πλεον οι αντοχες μου να ειναι λιγες απο αυτο .. το σιγουρο ειναι οτι δεν εχω αντοχες ουτε 400αρι σε χαλαρο ρυθμο να βγαλω .. αλλα το ποδηλατο κανει δουλεια στον χρονο που το κανω και με τα 3 20αλεπτα ? η τζαμπα το παλευω , φοβαμαι οτι αν δεν γινει δουλεια θα τα παρατησω απο την απογοητευση μου
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 27-10-18 12:17 #4
    Προεπιλογή
    Όμως το ότι δυσπνοείς μετα απο 5' ασκησης οπως λες, δεν ειναι φυσιολογικο επειδη εισαι αγυμναστος , αλλα οφειλεται στο ασθμα σου. Οταν το ασθμα ειναι ρυθμισμενο σωστα μπορεις να κανεις τη γυμναστικη που κανει ολος ο κοσμος. Απ οτι καταλαβα δεν παιρνεις κανενα φαρμακο, αλλα μαλλον θα επρεπε. Κατα τη γνωμη μου αυτο πρεπει να κοιταξεις, και όχι να βρεις ενα ''ειδικό'' προγραμμα επειδη εισαι αγυμναστος!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 28-10-18 16:37 #5
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.536
    Προεπιλογή
    Φιλε, το ότι έχεις χρόνια να το κοιτάξεις, σημαίνει ότι πιθανον επαναπαύτηκες αλλά όπως βλέπεις θέλει διαχείριση.
    Καλό είναι να προγραμματισεις μια επίσκεψη καθώς η λύση μπορεί να είναι απλή με μια τακτική αγωγή.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 12-06-21 16:39 #6
    Προεπιλογή
    Καλησπερα φίλε! Το άσθμα αν είναι σε έξαρση πρέπει να το ελεγχεις. Πήγαινε σε κάποιο γυμναστήριο να ξεκινήσεις προπόνηση εκει. Θα σε ελέγχουν και δεν θα έχεις άγχος για το άσθμα! Με έναν personal trainer για αρχή που θα σε βαλει σε ρυθμό και θα σου πει 5 πραγματα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 15-06-21 10:33 #7
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Chris0202 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πήγαινε σε κάποιο γυμναστήριο να ξεκινήσεις προπόνηση εκει. Θα σε ελέγχουν και δεν θα έχεις άγχος για το άσθμα!
    Μιλάς σοβαρά τωρα?
    Απάντηση με παράθεση