Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 10
  1. 29-10-18 12:34 #1
    Προεπιλογή Πρόβλημα στις Κάμψεις.
    Καλησπέρα παιδιά θέλω να κάνω μια ιδιαίτερη ερώτηση..
    Είμαι 1.76 σε ύψος και 176 κιλά. Άρχισα διατροφή και βάρη. Ωστόσο ένα πρόβλημα που έχω είναι οι κάμψεις.
    Δεν μπορώ να πάρω καμία. Αν δοκιμάσω να πάρω έστω και μια θα πέσω απευθείας κάτω.

    Το να παίρνω την στάση αλλά να κρατιέμαι χωρίς να κατεβαίνω, η το να κατεβαίνω αλλά να μην σηκώνομαι πάλι (καθώς δεν μπορώ) θα με γυμνάσει? Θα με βοηθήσει κάπως η χαμένος χρόνος?
    Ξέρω ότι είναι αρκετά περίεργη η ερώτηση μου αλλά πραγματικά θα ήθελα να πάρω 2-3 γνώμες. Ξέρω ότι αν κάνεις 5 και το κάψεις θα φτάσεις να κάνεις και 10 και 20 κλπ.
    Τι γίνετε όμως στην περίπτωση που δεν μπορείς να κάνεις καμία και απλά κάθεσαι η έστω κατεβαίνεις και όλας. Αυτό βοηθάει στο να κάνεις μετά 1-2-3? Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nikolaos92 : 29-10-18 στις 12:39
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 29-10-18 12:57 #2
    Γηράσκω αεί διδασκόμενος
    Το avatar του χρήστη Χαράλαμπος

    Εγγραφή
    12-04-2013
    Περ.
    Κόρινθος
    Μηνύματα
    1.445
    Προεπιλογή
    Είναι και αυτή μία μορφή άσκησης που ονομάζεται ισομετρική (δηλαδή οι μύες εργάζονται με στατικό τρόπο χωρίς να μεταβάλλεται το μήκος τους). Έτσι λειτουργεί και η άσκηση κοιλιακών που ονομάζεται "σανίδα". Δεν είναι άσκηση υπερτροφίας των μυών να ξέρεις η ισομετρική...απλά βοηθάει στη δύναμη, στην ικανότητα αντοχής κ.λπ.

    Επομένως, εξαρτάται από τους στόχους του καθενός για το αν είναι χάσιμο χρόνου κάθε μορφή άσκησης.

    Μακροπρόθεσμα θα σε βοηθήσει, μαζί με την απώλεια βάρους και την ενδυνάμωση του κορμού να εκτελείς κανονικές κάμψεις.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 29-10-18 13:33 #3
    Προεπιλογή
    Σε ευχαριστώ πολύ Χαράλαμπε!
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 29-10-18 15:51 #4
    Το avatar του χρήστη mono AEK

    Εγγραφή
    25-10-2011
    Περ.
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    452
    Προεπιλογή
    βασικα υπαρχει καλυτερος τροπος απτο να στεκεσαι απλα για να φτασεις στο στοχο σου

    μπορεις να κανεις καμψεις και να ακουμπας στα γονατα ή να κανεις ορθιος σε ενα τοιχο και σιγα σιγα να πεφτεις προς τα κατω αυξανοντας τη κλιση

    γκουγκλαρε καμψεις για αρχαριους και θα βρεις επιλογες
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 29-10-18 20:31 #5
    Προεπιλογή
    Ευχαριστώ "Μόνο Άεκ". Δοκίμασα αυτό με τα γόνατα που είπες, σε αυτό βγάζω επαναλήψεις αν και λόγο κυλλών πεθαίνω στον πόνο (στα γόνατα) αλλά its ok αντέχετε!
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 29-10-18 20:57 #6
    Γηράσκω αεί διδασκόμενος
    Το avatar του χρήστη Χαράλαμπος

    Εγγραφή
    12-04-2013
    Περ.
    Κόρινθος
    Μηνύματα
    1.445
    Προεπιλογή
    Βάζεις κανένα μαξιλάρι ώστε να μην εφάπτεις τα γόνατα απευθείας σε σκληρό πάτωμα;
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 29-10-18 21:19 #7
    Προεπιλογή
    Όχι απευθείας πλακάκι το κάνω, σωστή παρατήρηση δεν το σκέφτηκα καν
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 20-11-18 01:09 #8
    Banned
    Εγγραφή
    20-11-2018
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    12
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Nikolaos92 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα παιδιά θέλω να κάνω μια ιδιαίτερη ερώτηση..
    Είμαι 1.76 σε ύψος και 176 κιλά. Άρχισα διατροφή και βάρη. Ωστόσο ένα πρόβλημα που έχω είναι οι κάμψεις.
    Δεν μπορώ να πάρω καμία. Αν δοκιμάσω να πάρω έστω και μια θα πέσω απευθείας κάτω.

    Το να παίρνω την στάση αλλά να κρατιέμαι χωρίς να κατεβαίνω, η το να κατεβαίνω αλλά να μην σηκώνομαι πάλι (καθώς δεν μπορώ) θα με γυμνάσει? Θα με βοηθήσει κάπως η χαμένος χρόνος?
    Ξέρω ότι είναι αρκετά περίεργη η ερώτηση μου αλλά πραγματικά θα ήθελα να πάρω 2-3 γνώμες. Ξέρω ότι αν κάνεις 5 και το κάψεις θα φτάσεις να κάνεις και 10 και 20 κλπ.
    Τι γίνετε όμως στην περίπτωση που δεν μπορείς να κάνεις καμία και απλά κάθεσαι η έστω κατεβαίνεις και όλας. Αυτό βοηθάει στο να κάνεις μετά 1-2-3? Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.
    Κανε πιεσεις στηθους με αλτηρες και επισης μπορεις να κανεις μισες επαναληψεις στις καμψεις (το μισο της κινησης θα ειναι απο το πατωμα εως το μισο του υψους)
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 20-11-18 15:32 #9
    Προεπιλογή
    Αν διαβάζω σωστα(1.76 και 176 κιλα) ,καταλαβαίνω ότι οι καμψεις δεν χρειάζεται να σε ανησυχούν ακόμη.Βαλε τον εαυτό σου σε ένα καθημερινό πρόγραμμα γυμναστικής (περπάτημα, γρήγορο βάδισμα,διατάσεις, βασικές ασκήσεις με βάρη) και σε συνδυασμό με ένα καλό διατροφικό πλάνο θα δεις ότι όλα θα έρθουν μόνα τους.καλη συνέχεια!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 21-11-18 01:50 #10
    Banned
    Εγγραφή
    20-11-2018
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    12
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Ch@os Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κανε πιεσεις στηθους με αλτηρες και επισης μπορεις να κανεις μισες επαναληψεις στις καμψεις (το μισο της κινησης θα ειναι απο το πατωμα εως το μισο του υψους)
    Edit: το αναποδο ηθελα να πω για το ευρος κινησης.
    Απάντηση με παράθεση