Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 6 από 6
  1. 03-11-18 21:43 #1
    Προεπιλογή Βοήθεια με διατροφή !
    Καλησπέρα σε όλους

    Είμαι 19 χρόνων 1,75 και 80 κιλά περίπου
    Έχω ξεκινήσει γυμναστήριο εντατικά .. Ολοκλήρωσα την δεύτερη εβδομάδα τώρα , με πιασίματα μετά την προπόνηση κτλ
    3 φορές την εβδομάδα βάρη ...μισή ώρα αερόβια μετά από κάθε προπόνηση + άλλη μια μέρα μόνο αερόβια για 1 ώρα περίπου
    Με την διατροφή έχω ένα θέμα
    Κάποιες μέρες τρώω σπίτι μου ότι μαγειρεύει η μάνα μου και κάποιες άλλες στη σχολή ή παραγγέλνω κανένα μαγειρευτό σπίτι !
    Δεν μπορώ να διατηρήσω κάποιο συγκεκριμένο προγραμμα
    Παρ όλα αυτά προσπαθω να αποφεύγω τα τηγανητά , τη ζάχαρη κτλ
    Σκέφτομαι να ξεκινήσω μια πρωτεΐνη για να με βοηθήσει να ισορροπησω
    Αρχικά ποια θα μου προτείνατε;;
    Θέλω όσο πιο καθαρή γίνεται , και κάπως οικονομική
    Έχω διαβάσει ότι οι whey είναι πολύ καλές
    Θα κάνει δουλειά ώστε να χάσω κάποιο λίπος και να ανέβω σε μυική μάζα πιο γρήγορα ;;
    Μπορώ να την παίρνω μόνο τις μέρες που κάνω προπόνηση ή πρέπει όλες;;
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Doukass : 03-11-18 στις 21:46
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 04-11-18 00:39 #2
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Doukass Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σε όλους

    Είμαι 19 χρόνων 1,75 και 80 κιλά περίπου
    Έχω ξεκινήσει γυμναστήριο εντατικά .. Ολοκλήρωσα την δεύτερη εβδομάδα τώρα , με πιασίματα μετά την προπόνηση κτλ
    3 φορές την εβδομάδα βάρη ...μισή ώρα αερόβια μετά από κάθε προπόνηση + άλλη μια μέρα μόνο αερόβια για 1 ώρα περίπου
    Με την διατροφή έχω ένα θέμα
    Κάποιες μέρες τρώω σπίτι μου ότι μαγειρεύει η μάνα μου και κάποιες άλλες στη σχολή ή παραγγέλνω κανένα μαγειρευτό σπίτι !
    Δεν μπορώ να διατηρήσω κάποιο συγκεκριμένο προγραμμα
    Παρ όλα αυτά προσπαθω να αποφεύγω τα τηγανητά , τη ζάχαρη κτλ
    Σκέφτομαι να ξεκινήσω μια πρωτεΐνη για να με βοηθήσει να ισορροπησω
    Αρχικά ποια θα μου προτείνατε;;
    Θέλω όσο πιο καθαρή γίνεται , και κάπως οικονομική
    Έχω διαβάσει ότι οι whey είναι πολύ καλές
    Θα κάνει δουλειά ώστε να χάσω κάποιο λίπος και να ανέβω σε μυική μάζα πιο γρήγορα ;;
    Μπορώ να την παίρνω μόνο τις μέρες που κάνω προπόνηση ή πρέπει όλες;;
    Ειναι λογικό να εισαι πιασμένος,σιγα σιγα αυτο το φαινόμενο θα αρχίσει να φεύγει,αλλα δεν θα εξαφανίστη εντελώς,ακομα και μετα απο τρία χρονια αν κανεις σοβαρή προπονηση παλι παίζει να πιαστείς.
    Στο θέμα της διατροφης το δεν μπορω δεν το καταλαβαινω,λόγω εποχής και καταστάσεων παρα πολλοί τα βγάζουν δύσκολα αυτο ομως δε σημαίνει οτι πρεπει να τα παρατάμε αλλα να κινούμαστε έξυπνα δεν ειναι ανάγκη να κλειδώνουμε πρεπει να είμαστε πιο ευέλικτη,οποτε σε αυτη την περίπτωση ναι θα φας το φαγητό που εχει στο σπιτι,δεν νομίζω καθε μερα να εχει τηγανιτα η λαδερά η μουσακά που στην τελική δεν θα πάθεις τίποτα αν φας μια φορα την βδομάδα αλλα λογικά θα εχει και κοτοπουλο και κρέας και όσπρια και αυγά και πράσινα και φρούτα οποτε που ειναι το προβλημα με το σπιτικό φαγητό ,πουθενά μάλλον.
    Οταν τρως στη λέσχη και εκει απο όσο γνωρίζω μπορεις να φας 'καθαρα',οταν παραγγέλνεις απο εξω αντί για μαγειρευτό πάρε κατι σε ψητό,απλα ειναι τα πράγματα λύσεις υπάρχουν.
    Για το θέμα της πρωτεινης που ρωτάς αυτη την στιγμη πραγματικα δε σου χρειάζεται δε στο λέω ετσι το ενόω δώσε τα χρήματα να αγοράσεις στήθος κοτοπουλο μοιρασε το σε μερίδες και βάλτο στην κατάψυξη να εχεις να τρως,γιατι σαν την στερεά τροφή τίποτα δε συγκρίνετε.
    Οντως η πρωτεΐνες whey isolate ειναι καλες,αλλα σε καμία μα καμία περίπτωση δε θα σε βοηθήσει να χάσεις λίπος ουτε να βάλεις μαζα αυτη ειναι η αλήθεια.
    Αυτο που θελω να σου πω κλείνοντας ειναι καθαρα δίκη μου γνωμη οχι συμβουλή,φάε καλα και όσο πιο καθαρα μπορεις,λόγο καταστάσεων,σήκωσε βαρη,κανε αεροβιο,κοιμήσου καλα και ολα θα έρθουν με τον καιρό.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 04-11-18 02:08 #3
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Δημητρης 1924 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειναι λογικό να εισαι πιασμένος,σιγα σιγα αυτο το φαινόμενο θα αρχίσει να φεύγει,αλλα δεν θα εξαφανίστη εντελώς,ακομα και μετα απο τρία χρονια αν κανεις σοβαρή προπονηση παλι παίζει να πιαστείς.
    Στο θέμα της διατροφης το δεν μπορω δεν το καταλαβαινω,λόγω εποχής και καταστάσεων παρα πολλοί τα βγάζουν δύσκολα αυτο ομως δε σημαίνει οτι πρεπει να τα παρατάμε αλλα να κινούμαστε έξυπνα δεν ειναι ανάγκη να κλειδώνουμε πρεπει να είμαστε πιο ευέλικτη,οποτε σε αυτη την περίπτωση ναι θα φας το φαγητό που εχει στο σπιτι,δεν νομίζω καθε μερα να εχει τηγανιτα η λαδερά η μουσακά που στην τελική δεν θα πάθεις τίποτα αν φας μια φορα την βδομάδα αλλα λογικά θα εχει και κοτοπουλο και κρέας και όσπρια και αυγά και πράσινα και φρούτα οποτε που ειναι το προβλημα με το σπιτικό φαγητό ,πουθενά μάλλον.
    Οταν τρως στη λέσχη και εκει απο όσο γνωρίζω μπορεις να φας 'καθαρα',οταν παραγγέλνεις απο εξω αντί για μαγειρευτό πάρε κατι σε ψητό,απλα ειναι τα πράγματα λύσεις υπάρχουν.
    Για το θέμα της πρωτεινης που ρωτάς αυτη την στιγμη πραγματικα δε σου χρειάζεται δε στο λέω ετσι το ενόω δώσε τα χρήματα να αγοράσεις στήθος κοτοπουλο μοιρασε το σε μερίδες και βάλτο στην κατάψυξη να εχεις να τρως,γιατι σαν την στερεά τροφή τίποτα δε συγκρίνετε.
    Οντως η πρωτεΐνες whey isolate ειναι καλες,αλλα σε καμία μα καμία περίπτωση δε θα σε βοηθήσει να χάσεις λίπος ουτε να βάλεις μαζα αυτη ειναι η αλήθεια.
    Αυτο που θελω να σου πω κλείνοντας ειναι καθαρα δίκη μου γνωμη οχι συμβουλή,φάε καλα και όσο πιο καθαρα μπορεις,λόγο καταστάσεων,σήκωσε βαρη,κανε αεροβιο,κοιμήσου καλα και ολα θα έρθουν με τον καιρό.



    Ευχαριστώ παρά πολύ για την απάντηση σου.
    Δεν ειπα ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα με το φαγητό σπίτι ή στη σχολή ή κάτι τέτοιο
    Απλά εννοούσα ότι δν μπορώ να έχω ένα στάνταρ προγραμμα με κοτόπουλο το μεσημέρι ας πούμε κάθε φορά κτλ
    Κατά τ αλλά απλά προσέχω
    Θα φάω και μια φορά απέξω ας πούμε , θα πιω και ένα ποτό μια φορά αλλά μέχρι εκεί !!

    Πρωτεΐνη λες να μην πάρω επειδή είναι αρχή ακόμα ;;
    Το ότι δν μου προσφέρει τίποτα που λες , νομίζω δεν ισχύει ..
    Οι περισσότεροι περνούν έστω πρωτεΐνη
    Διάβασα ότι πρέπει να παίρνεις αρκετά γραμμάρια σε σχέση με το βάρος σου , σε συμδιασμο με μια ήπια διατροφή είναι δύσκολο να μαζευτούν αυτά τα γραμμάρια πρωτεΐνης
    Μήπως είναι αναγκαία ;;
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 04-11-18 15:33 #4
    Γηράσκω αεί διδασκόμενος
    Το avatar του χρήστη Χαράλαμπος

    Εγγραφή
    12-04-2013
    Περ.
    Κόρινθος
    Μηνύματα
    1.445
    Προεπιλογή
    Το τι κάνουν οι "περισσότεροι" γενικά δεν πρέπει να μας νοιάζει πολύ. Οι περισσότεροι καπνίζουν, άρα πρέπει να καπνίζουμε και οι υπόλοιποι;

    Φυσικά δεν συγκρίνω την whey με το τσιγαρο, αλλά ήθελα να σου δώσω ένα παράδειγμα έστω και ακραίο.

    Αν έχεις έλλειψη πρωτεϊνης από το κανονικό σου φαγητό, φυσικά και θα σε βοηθήσει σαν συμπλήρωμα και ΜΟΝΟ. Όποτε έχεις χαμηλή περιεκτικότητα σε πρωτεϊνη συμπληρώνεις απο εκεί..
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Χαράλαμπος : 04-11-18 στις 15:42
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 04-11-18 15:38 #5
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη TheWorst

    Εγγραφή
    12-12-2010
    Μηνύματα
    5.059
    Προεπιλογή
    Αν η διατροφη σου δεν ειναι οκ , η πρωτεινη δε θα σου λυσει το προβλημα. Αν πρεπει να διαλεγεις αναμεσα σε σκονη και στερεη τροφη , σε ειπε ο Δημητρης τι να διαλεξεις.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 04-11-18 17:01 #6
    Προεπιλογή
    Θα μπορούσατε να μου προτείνετε κάποια πρωτεΐνη whey?? Σύμφωνα με τις εμπειρίες σας
    Μια καθαρή και κάπως οικονομική

    Επίσης κάτι άλλο
    Τι θα τροφές θα μου προτείνατε για να συμπληρώσω τα γεύματα που μπορώ να αλλάξω;;
    Δηλαδή πρωινό , απογευματινό σνακ κτλ ;;
    Απάντηση με παράθεση