Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 9 από 9
  1. 16-11-18 21:53 #1
    Το avatar του χρήστη Fataoulas

    Εγγραφή
    06-07-2012
    Περ.
    Zakynthos
    Μηνύματα
    2.213
    Προεπιλογή Fataoula's..... τραυματοlog
    (Απορω τοσα χρονια με τοσους τραυματισμους, πως και δεν εχω ανοιξει ακομα καποιο θεμα στη κατηγορια αυτη )


    Καπου ειχα αναφερει πριν μερικα χρονια για ενα πονο που ειχα στον αριστερο ωμο μου. Με προσοχη και ιππομονη περασε καπως και δεν με ταλαιπωρησε. Το προσεχα βεβαια, ουτε ιππερβολες, σωστο ζεσταμ κτλ κτλ.
    Πριν κανα μηνα λιππον, ενω επαιζα λιγα κιλα στο παγκο, ειχα ενοχληση στον αριστερο ωμο, κατι που συνεχιστηκε για 2-3 βρομαδες. Αν η ασκηση με ενοχλουσε, ειτε κατεβαζα κιλα η εκανα καποια αλλη.

    Πριν 10 μερες λοιπον, εκανα τη κινηση να πεταξω μια μικρη πετρα. Εκεινη τη στιγμη ενοιωσα εντονο πονο στο σημειο που με ενοχλουσε, και οπο περνουσαν οι μερς δεν ελεγε να σταματησει. Εκανα μαγνητικη, σημερα πηρα τα αποτελεσματα. Ηπια θλαση λεει, και μικρη επασβεστωση που ειναι και η αιτια του πονου.

    Με λιγα λογια, το αποτελεσμα ειναι

    Όνομα: mri.jpg Εμφανίσεις: 210 Μέγεθος: 143,9 KB


    Ντοτορε? Η γνωμη σου? Αν θες, εχω και το Cd με τις εικονες
    Είμαι απλά ένα αγόρι που στέκεται μπροστά σε ένα ταψί παστίτσιο,
    ζητώντας ένα πιρούνι...
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 16-11-18 23:09 #2
    Προεπιλογή
    Λοιπόν Δημήτρη.
    Ξεκινώντας απ τα βασικά δε βλέπω κάποια ρήξη μανσετας. Όπου μανσετα έχουμε ξαναπεί είναι οι 4 τένοντες μυών που συγκρατουν την κεφαλή του βραχίονιου σου. Ενας από αυτούς είναι ο υποπλατιος που λέει η μαγνητικη. Βεβαια καποια ρηξη του υποπλατιου δεν παρατηρειται στη μαγνητική. Έχουμε όμως ασβέστιο στον υποπλατιο. Και αυτό κάποιες φορές πιέζει. Και είναι αιτία και πόνου.

    Αυτός για να καταλάβεις στη μαγνητική περιγράφει μια ήπια φλεγμονη (μετατραυματικη) που βλέπει αλλά και το ασβέστιο που είναι "τυχαίο ευρημα".

    Δε διαβάζω κάπου για ενδεχόμενη στένωση υπακρωμιακου χώρου (ο χώρος στον οποίο πορευεται η μανσετα ανάμεσα στο ακρωμιο και την κεφαλή του βραχιονιου). Μια στενωση αυτού του χώρου πληροφοριακα μπορεί εκτός από πόνους να φθειρει τη μανσετα. Σε ακραίες φάσεις μπορει και να την κόψει. Γι αυτό πολλές φορές αρθροσκοπικα ή σε ανοικτό χειρουργείο κάνουμε διεύρυνση του υπακρωμιακου χώρου. Πως; Ναι με λιμα. Λίμαρουμε απλά. Αλλά στη δική σου μαγνητική δε διαβάζω κάτι τέτοιο άρα ξέχνα το.

    Βέβαια οπως σου εγραψα πιο πανω και το ασβέστιο που συγκεντρωνεται εκεί μπορεί να ασκεί πίεση και να πόνος άσχημα. Και το ασβεστιο από μόνο του μπορεί να δημιουργήσει αν είναι έντονο ήπια στένωση. Σε έντονες φάσεις το αφαιρούμε κι αυτό αρθροσκοπικα προς ανακούφιση του ασθενούς αλλά σε εσένα δεν είναι τίποτα το έντονο, άρα βγάλε το και αυτό από το μυαλό σου.

    Αυτό το ασβέστιο όπως και τη μείωση-στένωση του υπακρωμιακου χώρου τη βλέπουμε και στην απλή ακτινογραφία. Μια φλεγμονη μυος προφανώς και όχι πάρα μόνο στη μαγνητική.

    Στο δια ταύτα. Μια ωραία συντηρητική θεραπεία , με Ibuprofen 600mg πρωί μεσημέρι και βράδυ, μια γαστροπροστασια με Ompeprazol 20mg 1 φορά τη μέρα, για 6-8 μερες, αποχή από την προπόνηση 3 εβδομάδες, πάγοθεραπεία αλλα θα έλεγα και κάποιες φυσικόθεραπείες 2-3 φορές την εβδομάδα για 3 εβδομάδες.

    Αυτή είναι η δικιά μου άποψη. Στα έγραψα όσο πιο κατανοητά για να μπεις λίγο στο νόημα. Περαστικά και μακάρι να μην ξαναπαρουσιαστει. Ότι θες μην τολμήσεις να ρωτήσεις.


    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 16-11-18 23:36 #3
    Το avatar του χρήστη Fataoulas

    Εγγραφή
    06-07-2012
    Περ.
    Zakynthos
    Μηνύματα
    2.213
    Προεπιλογή
    Προσκυνω ντοττορε

    Σε ευχαριστω και για τη διαγνωση και για το χρονο σου.

    (Αποχη τελειως απο γυμναστηρι η μπορει να παιζω μονο κατω κορμο? )
    Είμαι απλά ένα αγόρι που στέκεται μπροστά σε ένα ταψί παστίτσιο,
    ζητώντας ένα πιρούνι...
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 16-11-18 23:41 #4
    Προεπιλογή
    Εδώ θα σε στενοχωρησω.
    Να σου χαρίσω το τρέξιμο να μου χαρίσεις τα βαρη;;;
    Κατά τη δική μου άποψη αποχή είναι αποχή. Αν κάνεις leg extension και πάνω στο ζόρι τραβήξουν τα χέρια απ τους πλάγιος μοχλους ή κοιλιακούς στο διζυγο , δε θα ζόριστούν οι ωμοι;
    Προσωπικά θα άφηνα τα πάντα. Αλλά για να βρούμε μια μέση τομή κάνω πίσω σε λίγο αερόβιο.

    ...απ τα "υπόλοιπα" καμία αποχή... Ίσα ίσα!
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 17-11-18 10:18 #5
    Το avatar του χρήστη Fataoulas

    Εγγραφή
    06-07-2012
    Περ.
    Zakynthos
    Μηνύματα
    2.213
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Levrone Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδώ θα σε στενοχωρησω.
    Να σου χαρίσω το τρέξιμο να μου χαρίσεις τα βαρη;;;
    Κατά τη δική μου άποψη αποχή είναι αποχή.
    Δε με στεναχωρησες, για να το λες κατι (πολΥ) παρπανω ξερεις, και γι'αυτο ηθελα και τη συμβουλη σου. Αποχη λοιπον




    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Levrone Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...απ τα "υπόλοιπα" καμία αποχή... Ίσα ίσα!
    Ε ας χασω μερικες (χιλιαδες) θερμιδες λοιπον
    Είμαι απλά ένα αγόρι που στέκεται μπροστά σε ένα ταψί παστίτσιο,
    ζητώντας ένα πιρούνι...
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 26-11-18 19:49 #6
    Το avatar του χρήστη Fataoulas

    Εγγραφή
    06-07-2012
    Περ.
    Zakynthos
    Μηνύματα
    2.213
    Προεπιλογή
    Μικρο update

    Εκανα τη θεραπεια, ο πονος εχει εξαφανιστει εδω και μερικες μερες, προχθες ομως που χρειαστηκε να κανω τον υδραυλικο και επρεπε
    να σφιξω κατι ρακορ με δυναμη, ο ωμος μου με προειδοποιησε οτι πρεπει να προσεχω πολυ.

    Φυσιοθεραπειες δεν ξεκινησα ακομα, μες στη βδομαδα θα το κανονισω να κανω οσες μπορω.

    Και παλι ευχαριστω γιατρε


    (....+3 κιλα αυτες τις τελευταιες 20 μερες. Πρεπει να βαλω Logo στα χειλη μου, αλλο τροπο δε βλεπω )
    Είμαι απλά ένα αγόρι που στέκεται μπροστά σε ένα ταψί παστίτσιο,
    ζητώντας ένα πιρούνι...
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 26-11-18 20:07 #7
    Προεπιλογή
    Σταματα ρε τα ευχαριστώ!!!!!

    Μακάρι να περάσει εντελώς εύχομαι , ακόμα και σε σκληρή προπόνηση να μην ξαναπονεσεις.
    Αλλιώς έχω έναν σάρακα έπαε (εδω) να στον καλιμπραρω μια ολια (λιγο) ....



    ...τον ωμο
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 26-11-18 20:17 #8
    Το avatar του χρήστη Fataoulas

    Εγγραφή
    06-07-2012
    Περ.
    Zakynthos
    Μηνύματα
    2.213
    Προεπιλογή
    Βρε προκειμενου να περασει ο ωμος, κανε μου και αρθροσκοπηση χωρις αναισθητικο
    Είμαι απλά ένα αγόρι που στέκεται μπροστά σε ένα ταψί παστίτσιο,
    ζητώντας ένα πιρούνι...
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 26-11-18 23:33 #9
    Προεπιλογή
    Χχαχαχχαχαχα!!!! Και αυτό είναι δέσμευση!
    Αν κάποιος σκεφτεί τη φοβερή "αναπλαστικη" ικανότητα έχει το σώμα, θα μπορέσει να καταλάβει πόσο ευεργετική δράση έχει η προγραμματισμένη (σε συγκεκριμενα χρονικα διαστηματα) ή λογω ανάγκης (κόπωση, πόνος κτλ) αποχή.

    Ένα παραδειγμα είναι πχ η αρθροπλαστικη γόνατος. Με απλά ελληνικά να σου βάλουν καινούριο γόνατο. Αν δει κάποιος πόσο μεγάλο χειρουργείο είναι και τι δομές "αγγίζει" θα απορεί πολύ πως αυτός ο άνθρωπος σε 2 μέρες "κουτσοστεκεται ", σε 4 περπατάει , σε 12 έχει βγάλει και τα ραμματα και σε 3 μηνες θα τα χει ξεχάσει όλα. Το σώμα έχει πολύ μεγάλες "επαναρθωτικες " δυνατότητες. Αλλά θέλει και το χρόνο του.

    Έχω ξαναπεί, μια απ τις καλύτερες περιόδους στη ζωή μου (προπονητικα) ήταν όταν έκανα μια μυϊκη ομάδα σήμερα, και την άλλη μυϊκη ομάδα την έπαιζα μεθαύριο. Ένας κύκλος έκλεινε σε δέκα μέρες, μηνιαίως 3 αντί για 4 προπονητικους κύκλους, αλλά το όλο σκηνικό δούλευε ρολόι. Αν θυμάμαι καλά ο Dorian Yates έλεγε το "καλύτερα να χάσω προπόνηση πάρα γευμα".
    Απάντηση με παράθεση