Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 4 από 4
  1. 23-11-18 21:39 #1
    Question Πονος στην ωλενια πλευρα το αριστερου καρπου.
    Καλησπερα!
    Τον ιουνι που μας περασε εκανα. Tricep pushdown με ισια μπαρα και δεν θυμαμαι ακριβώς τι εκανα αλλα τραβηχτηκε ο ωλενιος τενοντας (νομιζω ετσι λεγεται) στον καρπο. Εκτοτε οποτε κανω γυμναστικη και ιδιαιτερα ασκησεις push με ποναει στο εξωτερικο ανω τμημα του καρπου. Εχω παει τρεις φορες σε γιατρο. Την πρωτη μ πε ξεκουραση και ναρθηκας με ελασμα αλλα δε εκανε δουλεια .την δευρερη με εστειλε για μαγνητικη η οποια βρηκε ελαχιστη ενδοαρθρικη συλλογη. Την τριτη απλα μ πε οτι δεν εχω κατι σοβαρο και να σταματησω να κανω ασκήσεις που καταπονουν το καρπο, κατι που το θεωρω αδιανοητο αφου δεν μπορω να με φανταστω χωρις γυμναστήριο. Ετσι εχουν περασει 5 μηνες απο τον αρχικο τραυματισμο που νομιζω οτι επεφερε το προβλημα και, δεν εχω βρει λυση. Ισως καποιος που να ειχε παρομοιο προβλημα να μου εδινε καμια ιδεα για το τι να κανω. Ευχαριστώ πολυ εκ των προτέρων!
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 23-11-18 22:18 #2
    Προεπιλογή
    Γεια σου φίλε και περαστικά.
    Ακριβή απάντηση στο ερώτημά σου δεν έχω απλά να σου κάνω μια ερώτηση θέλω.
    Εκτός απο το γιατρό ή ο γιατρός σου σε παρέπεμψε σε κάποιο φυσικοθεραπευτή;

    Σαν άτομο δυστυχώς έχω τραυματιστεί πολλές φορές και όχι μόνο από βάρη. Είχα βαρεθεί όλους τους γιατρούς απλά να λένε αντιφλεγμονώδη και ξεκούραση.
    Με το που ξεκίναγα προπόνηση μετα απο 15 μέρες πάλι τα ίδια....

    Για ένα τρυαματισμό στον ώμο μέχρι και χειρουργείο μου έλεγαν ...
    Εκείνη την περίοδο πήγαινε η μητέρα για το αυχενικό της σε φυσιοθεραπευτή. Και λεω δε τον ρωτάω να δω.
    Μόνο που δεν του ήρθε εγκεφαλικό όταν του είπα ότι μου πρότειναν χειεουργείο.

    Από τότε δε έχω πατήσει ποτε το πόδι μου σε γιατρό. Αμέσως στο φυσιοθεραπευτή ο οποίος και με τις γνώσεις που κατέχει μπορει να σε κατευθύνει και πως να κάνεις κάποιες ασκήσεις για να μην καταπονείσαι κτλ. Στην περίπτωση σου από ότι καταλαβαίνω έγινε απο λάθος τεχνική στην πίεση;

    Βέβαια και εδώ πρέπει να βρεις άτομο που έχει γνώσεις. Γι αυτό ρώτα γνωστούς κτλ να σου προτείνουν.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 23-11-18 22:31 #3
    Προεπιλογή
    Ευχαριστώ πολυ να σαι καλα
    Ο γιατρος μου πε πως δεν χρειαζεται φυσικοθεραπεια και ουτε αντιφλεγμονώδη γιατι ειμαι 17 απλα μου πε χαρακτηριστικά "μην κανεις αυτη την κολοασκηση τα πουσ απσ" και γενικα να μην το καταπονω. Τι να πει κανεις
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 24-11-18 02:41 #4
    Προεπιλογή
    Καλησπέρα μπορεί να ειναι χίλιαδυο. Προσπάθησε να κάνεις πάγοθεραπεια μετά από δυνατές προπονήσεις άμα. Κανείς πους απς φρόντισε να έχεις τους καρπούς σου σε ευθεία και όχι σε ορθή γωνία αυτό γίνεται μόνο με της ειδικές λαβές. Δοκίμασε περικαρπιο ειδικό για βάρη καθώς και ιμάντες για τα πουλ τουλάχιστον μέχρι να υποχορησει ο πονος. Και εννοείται καλό ζέσταμα πριν την προπονηση στους καρπούς σου.


    Στάλθηκε από το FIG-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Απάντηση με παράθεση