Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 6 από 6
  1. 07-12-18 19:44 #1

    Εγγραφή
    07-12-2018
    Περ.
    Ηράκλειο Κρ
    Μηνύματα
    15
    Προεπιλογή Διατροφή για χάσιμο λίπους και μυική ενδυνάμωση
    Καλησπέρα σε όλους.
    Είμαι 28 ετών,1.80 113 κιλά.και (ξανα)ασχολούμε με βάρη εδώ και τρείς εβδομάδες,μετά απο παύση 5 ετίας.
    Απο 19 έως 22 ετών,ασχολιόμουν εντατικά,με αναγκαστικά διαλείματα τότε,λόγω στρατού.
    Θα μπορούσα να θεωρηθώ "προχωρημένος αρχάριος".
    Εχω ασχοληθεί αρκετά σε επίπεδο διαβάσματος,ενημέρωσης και βασικών γνώσεων.
    Απόφασισα πριν 3 εβδομάδες,μέσα σε μια νύχτα να ξανα ασχοληθώ full time με το άθλημα μετά απο αυτη τη τεράστια διακοπή,η οποία είχε γίνει για ψυχολογικούς και προσωπικούς λόγους.
    Έχω αρκετά παραπάνω κιλά αλλα επίσης και κάποια βάση μυικής μάζας που έμεινε ολα αυτά τα χρόνια.
    Απο τη πρώτη προπόνηση,είδα πρηξίματα και μυικό διαχωρισμό.
    Έφτιαξα ένα πλάνο προπόνησης 4 ημερών (ΔΕΥ-ΤΡ ΠΕΜ-ΠΑΡ)
    βασισμένο σε κλασσικές ασκήσεις,8 εως 10 επαναληψεις.
    Άρσεις θανάτου,σκουότ,πάγκου κτλ. με 30 λεπτά αερόβια


    Θα ήθελα λοιπόν την γνώμη σας στο πλάνο διατροφής μου,που σαν στόχο έχει την απώλειο λίπους,την μυική ενδυνάμωση και απόκτηση μυικής μάζας,όσο αυτό είναι πιθανό,δεδομένης της υποθερμιδικής δίαιτας.

    Ξύπνημα : 1 λιποδιαλύτη lipo 6 black της Nutrex και μισή ώρα μετά : 1 scoop whey iso zero σε 300ml γάλα 1%.
    40gr βρώμη με νερό,ζαχαρίνη και κανέλα.

    2ο 250gr κοτοπουλο/μοσχαρι/σολομο/τονο/ομελετα 4 ολοκληρα αυγα σε αντικολλητικο με ελαχιστο λαδι
    με 1 κουπα βραστο ρυζι.
    Σαλατα με μια κουταλια της σουπας ελαιολαδο.

    Πριν τη προπονηση 1 λιποδιαλυτη
    και κατα τη διαρκεια 5gr bcaa διαλυμενα σε νερο

    Μεταπροπονητικο 1.5 scoop Whey iso (30gr πρωτεινη) σε νερο.

    Βραδινο ( 1 ωρα μετα το shake)
    Ίδιο με μεσημερι,παντα με διαφορετικη πηγη πρωτεινης απο οτι το μεσημερι.

    Πριν τον υπνο
    Γιαουρτι 2% με Μια χουφτα αναλατους αψητους ξηρους καρπους (καρυδια,αμυγδαλα κτλ) και 5gr bcaa διαλυμενα σε νερο.

    Επιπλεον αυτων,1 πολυβιταμινη daily pack της Biotech,χωρισμενη σε μεριδες κατα τη διακεια της ημερας για καλυτερη αποροφηση.

    1 φορα την εβδομαδα,οσπρια σαν δυο κυριως γευματα,μαζι με ενα ολοκληρο αυγο βρασμεμο σαν εξτρα πηγη πρωτεινης

    Καθε κυριακη,cheat day.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 08-12-18 13:43 #2
    Kris Dim follower
    Το avatar του χρήστη thegravijia

    Εγγραφή
    31-07-2008
    Μηνύματα
    6.708
    Προεπιλογή
    γιατι βασιζεσαι τοσο στα συμπληρωματα..
    ξεκινα ετσι αν κ νομιζω εχεισ πολυ λιγα λιπαρα
    ισως θελει μεσα στην βδομαδα να εχεισ 1-2 μερες με υψηλο υδατανθρακα για να την παλεψεις
    εγω θα σου προτεινα επειδη εισαι πολλα κιλα μολισ κολησεις με αυτη που κανεις να ξεκινησεις κετογονικη
    bigger weights mean more mass.
    http://mdtv.musculardevelopment.com/...view/1935/218/
    Watch as Kai Greene lets his emotions do the talking about how feels homesick
    http://www.youtube.com/watch?v=Y7CqVPKbQ3cRonnie
    Ronnie Coleman 8X Mr Olympia
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 08-12-18 15:50 #3

    Εγγραφή
    07-12-2018
    Περ.
    Ηράκλειο Κρ
    Μηνύματα
    15
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο thegravijia Εμφάνιση μηνυμάτων
    γιατι βασιζεσαι τοσο στα συμπληρωματα..
    ξεκινα ετσι αν κ νομιζω εχεισ πολυ λιγα λιπαρα
    ισως θελει μεσα στην βδομαδα να εχεισ 1-2 μερες με υψηλο υδατανθρακα για να την παλεψεις
    εγω θα σου προτεινα επειδη εισαι πολλα κιλα μολισ κολησεις με αυτη που κανεις να ξεκινησεις κετογονικη
    Το παρατήρησα και εγώ,όταν έφτιαξα τη διατροφή.
    Αλλά η iso whey είναι άριστος τρόπος για να παίρνω πρωτείνη χωρίς τα λιπαρά και τις περιττές θερμίδες.

    Τι αλλαγή θα πρότεινες ως προς τα γεύματα? Τι θα άλλαζες?
    Εννοώ,για να μην βασίζομαι τόσο στο συμπλήρωμα.

    Να συμπληρώσω οτί βγαζω σκληρές προπονήσεις,χωρίς ζαλάδες και ίσα ισα ανεβαίνω σιγα σιγα σε δύναμη,βδομάδα με τη βδομάδα. Ηδη κάνω κωπηκατική αλτήρα 22κιλα και άρσεις θανάτου 70 κιλά με μόλις δεύτερη προπό. Πάντα με άριστη τεχνική,ζώνη.
    Κάθε συμβουλή πολύτιμη!!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 08-12-18 18:35 #4
    Kris Dim follower
    Το avatar του χρήστη thegravijia

    Εγγραφή
    31-07-2008
    Μηνύματα
    6.708
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Αλέξανδρος2018 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το παρατήρησα και εγώ,όταν έφτιαξα τη διατροφή.
    Αλλά η iso whey είναι άριστος τρόπος για να παίρνω πρωτείνη χωρίς τα λιπαρά και τις περιττές θερμίδες.
    η ισο σε σχεση με τισ κανονικες whey ειναι αριστος τροπος να πληρωνεις λιγο πιο ακριβα την πρωτεινη
    κοιτας το 1% της συνολικης εικονας ετσι . φτιαξε τ υπολοιπο 99


    Τι αλλαγή θα πρότεινες ως προς τα γεύματα? Τι θα άλλαζες?
    Εννοώ,για να μην βασίζομαι τόσο στο συμπλήρωμα.
    τσεκαρε το αρθρο απο κατω

    Να συμπληρώσω οτί βγαζω σκληρές προπονήσεις,χωρίς ζαλάδες και ίσα ισα ανεβαίνω σιγα σιγα σε δύναμη,βδομάδα με τη βδομάδα. Ηδη κάνω κωπηκατική αλτήρα 22κιλα και άρσεις θανάτου 70 κιλά με μόλις δεύτερη προπό. Πάντα με άριστη τεχνική,ζώνη.
    Κάθε συμβουλή πολύτιμη!!!
    κωπιλατικες με αλτηρα η κατι πρεσες ποδιων κτλ ειναι πολυ καλες ασκησεις για υπερτροφια αλλα ειναι παπαgιλιδικες ασκησεις οσο αφορα την δυναμη - για δυναμη θ κοιτασ αρσεις παγκο καθισματα
    https://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?5923-%CE%94%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%B7-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%B1%CF%81%CF%87%CE%B1%CF%81%CE%B9%CE%BF%CF%85%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%BF%CF%87%CE%B9-%CE%BC%CE%BF%CE%BD%CE%BF

    https://www.bodybuilding.gr/forum/sh...anual-by-Devil

    καλα κουραγια στη διαιτα
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη thegravijia : 08-12-18 στις 18:44
    bigger weights mean more mass.
    http://mdtv.musculardevelopment.com/...view/1935/218/
    Watch as Kai Greene lets his emotions do the talking about how feels homesick
    http://www.youtube.com/watch?v=Y7CqVPKbQ3cRonnie
    Ronnie Coleman 8X Mr Olympia
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 09-12-18 01:44 #5
    Banned
    Εγγραφή
    20-11-2018
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    12
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Αλέξανδρος2018 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σε όλους.
    Είμαι 28 ετών,1.80 113 κιλά.και (ξανα)ασχολούμε με βάρη εδώ και τρείς εβδομάδες,μετά απο παύση 5 ετίας.
    Απο 19 έως 22 ετών,ασχολιόμουν εντατικά,με αναγκαστικά διαλείματα τότε,λόγω στρατού.
    Θα μπορούσα να θεωρηθώ "προχωρημένος αρχάριος".
    Εχω ασχοληθεί αρκετά σε επίπεδο διαβάσματος,ενημέρωσης και βασικών γνώσεων.
    Απόφασισα πριν 3 εβδομάδες,μέσα σε μια νύχτα να ξανα ασχοληθώ full time με το άθλημα μετά απο αυτη τη τεράστια διακοπή,η οποία είχε γίνει για ψυχολογικούς και προσωπικούς λόγους.
    Έχω αρκετά παραπάνω κιλά αλλα επίσης και κάποια βάση μυικής μάζας που έμεινε ολα αυτά τα χρόνια.
    Απο τη πρώτη προπόνηση,είδα πρηξίματα και μυικό διαχωρισμό.
    Έφτιαξα ένα πλάνο προπόνησης 4 ημερών (ΔΕΥ-ΤΡ ΠΕΜ-ΠΑΡ)
    βασισμένο σε κλασσικές ασκήσεις,8 εως 10 επαναληψεις.
    Άρσεις θανάτου,σκουότ,πάγκου κτλ. με 30 λεπτά αερόβια


    Θα ήθελα λοιπόν την γνώμη σας στο πλάνο διατροφής μου,που σαν στόχο έχει την απώλειο λίπους,την μυική ενδυνάμωση και απόκτηση μυικής μάζας,όσο αυτό είναι πιθανό,δεδομένης της υποθερμιδικής δίαιτας.

    Ξύπνημα : 1 λιποδιαλύτη lipo 6 black της Nutrex και μισή ώρα μετά : 1 scoop whey iso zero σε 300ml γάλα 1%.
    40gr βρώμη με νερό,ζαχαρίνη και κανέλα.

    2ο 250gr κοτοπουλο/μοσχαρι/σολομο/τονο/ομελετα 4 ολοκληρα αυγα σε αντικολλητικο με ελαχιστο λαδι
    με 1 κουπα βραστο ρυζι.
    Σαλατα με μια κουταλια της σουπας ελαιολαδο.

    Πριν τη προπονηση 1 λιποδιαλυτη
    και κατα τη διαρκεια 5gr bcaa διαλυμενα σε νερο

    Μεταπροπονητικο 1.5 scoop Whey iso (30gr πρωτεινη) σε νερο.

    Βραδινο ( 1 ωρα μετα το shake)
    Ίδιο με μεσημερι,παντα με διαφορετικη πηγη πρωτεινης απο οτι το μεσημερι.

    Πριν τον υπνο
    Γιαουρτι 2% με Μια χουφτα αναλατους αψητους ξηρους καρπους (καρυδια,αμυγδαλα κτλ) και 5gr bcaa διαλυμενα σε νερο.

    Επιπλεον αυτων,1 πολυβιταμινη daily pack της Biotech,χωρισμενη σε μεριδες κατα τη διακεια της ημερας για καλυτερη αποροφηση.

    1 φορα την εβδομαδα,οσπρια σαν δυο κυριως γευματα,μαζι με ενα ολοκληρο αυγο βρασμεμο σαν εξτρα πηγη πρωτεινης

    Καθε κυριακη,cheat day.
    Μην παιρνεις αμινοξεα κατα την διαρκεια της προπονησης. Επισης κοψε τους λιποδιαλυτες . Τα μονα που δουλευουν δεν ειναι νομιμα. Και τρωγε καμια σαλατα 'η 2 φρουτα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 09-12-18 14:40 #6

    Εγγραφή
    07-12-2018
    Περ.
    Ηράκλειο Κρ
    Μηνύματα
    15
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Ch@os Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μην παιρνεις αμινοξεα κατα την διαρκεια της προπονησης. Επισης κοψε τους λιποδιαλυτες . Τα μονα που δουλευουν δεν ειναι νομιμα. Και τρωγε καμια σαλατα 'η 2 φρουτα.
    Έχω γράψει οτι τρωω σαλατα,δυο φορες τη μερα μαζι με καθε κυρίως γευμα.
    Γιατι να μην παιρνω αμινο κατα τη διαρκεια?
    Τα bcaa βοηθουν τον οργανισμο να μην μπαινει σε καταβολισμο και η ληψη κατα τη διαρκεια ειναι απο τις πλεον διαδεδομενες.
    Λιποδιαλυτη γιατι να τον κοψω? Εχει χρωμιο που βοηθα στη καλη λειτουργια του θυροειδη μαζι με αλλες ουσιες οπως επισης αρκετη καφεινη και γκουαραν για να με βοηθα να κανω δυνατες προπονησεις.
    Απάντηση με παράθεση