Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 7 από 7
  1. 10-12-18 19:40 #1
    Προεπιλογή Body Recomposition - Εφικτό;
    Καινούργιο μέλος στο forum , είδα την στήλη του Xρήστου Πιστόλα, έκανα εγγραφή για να την εγκαινιάσω!
    Είμαι 24 χρ. ασχολούμαι 3 χρονια με το γυμναστήριο, σίγουρα με αρκετά λάθη και παραλείψεις που προσπαθώ να διορθώσω στην διατροφή και την προπονηση.
    Είμαι 1.80, 84 κιλά αλλά όχι με τις ιδανικές αναλογίες.
    Τα χέρια μου είναι λεπτότερα απο τον κορμό μου, τα ποδια γυμνασμένα, όχι όμως πολύ γεματα (επαιζα ερασιτεχνικά ποδοσφαιρο στα εφηβικα μου χρόνια) και στην κοιλιακη χώρα έχω ένα μικρό μαξιλαράκι. Γενικά θέλω δουλειά.
    Το θέμα μου είναι που θέλω να ρωτησω τον Χρήστο, με την εμπειρία του, αν μπορώ να χάνω λίπος και παράλληλα να κερδίζω μύς , αυτό που διαβάζω ως Body Recomposition (; ) και αν ναι, κατά πόσο μπορώ για αυτον τον στόχο να είμαι υπερθερμιδικά, καθώς γενικά θέλω να βάλω μυς για το ύψος μου (η τελικά αυτό θα φρενάρει την λιποδιάλυση
    Ελπίζω να μην κουρασα (πολύ). Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
    Απάντηση με παράθεση

2. 10-12-18 22:45 #2
    IFBB Pro Athlete
    Το avatar του χρήστη Chris Pistolas

Προεπιλογή
    Καλησπέρα Dext. Σε ευχαριστώ πολύ για την εγγραφή και το ενδιαφέρον σου για τη καινούρια μου στήλη. Λοιπόν, το body recomposition που αναφέρεις πιστεύω πως είναι εφικτό. Ίσως η καύση λίπους και η αύξηση μυϊκής μάζας να πάρει λίγο παραπάνω καιρό βέβαια, αλλά γίνεται. Το θερμιδικό σου πλεόνασμα θα πρέπει να είναι σχετικά μικρό, κοντά στη συντήριση σου και θα πρέπει να κάνεις αερόβια άσκηση τουλάχιστον 4 φορές την εβδομάδα γύρω στα 30 λεπτά τη φορά, εκτός από τη προπόνηση με βάρη που προτείνω να είναι 4 με 5 φορές εβδομαδιαίως. Στόχος είναι να κρατήσεις την ευαισθησία σου στην ινσουλίνη όσο πιο ψηλά γίνεται για να μπορέσεις να έχεις ψηλά τους υδατάνθρακες για όλη τη διάρκεια αυτής της περιόδου. Με αυτόν τον τρόπο θα καταφέρεις να βάλεις μυϊκή μάζα και να καθαρίσεις από λίπος. Αν ακολουθήσεις αυτά που έγραψα είμαι σίγουρος πως θα πετύχεις τον στόχο σου!
    IFBB Pro
    Απάντηση με παράθεση

3. 11-12-18 10:51 #3
    Προεπιλογή
    Eυχαριστώ για την άμεση απάντηση!
    Προς το παρόν έχω μια αναλογία 40% πρ - 40% υδ. - 20 λιπ. Να μειώσω λίγο την πρωτεϊνη αυξάνοντας τον υδατάνθρακα ή απλά να συμπληρώσω λίγο τον υδατάνθρακα σε αυτη την διατροφή (σε 1-2 γεύματα);
    Επίσης θα ήθελα την γνώμη σου για την αεροβική , πλην του 30λεπτου, αν θα πρέπει να κάνω πρωϊνή με άδειο στομάχι και κατά πόσο με βοηθάει τελικά ουσιαστικά ή μερικές φορές αν πρέπει να κάνω HIIT με αυξομειώσεις στον διάδρομο. Ευχαριστώ Pro
    Απάντηση με παράθεση

4. 11-12-18 20:44 #4
    IFBB Pro Athlete

Προεπιλογή
    Τα ποσοστά των macros είναι οκ. Κοίταξε να έχεις τον περισσότερο υδατάνθρακα γύρω από τη προπόνηση σου, μετά στο πρωινό σου και μετά στα υπόλοιπα σου γεύματα. Η αερόβια καλό θα ήταν να γινεται το πρωί με άδειο στομάχι. Αν αυτό δεν είναι εφικτό τότε η επόμενη καλύτερη στιγμή μέσα στη μέρα ειναι αμέσως μετά τη προπόνηση με βάρη. Δεν είμαι υπέρ του HIIT. Θεωρώ ότι πρέπει να είναι από τα τελευταία σου "όπλα". Ελπίζω να σε βοηθήσα αρκετά!
    IFBB Pro
    Απάντηση με παράθεση

5. 11-12-18 20:46 #5
    Το avatar του χρήστη fazer

Περ.
    volos
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Chris Pistolas Εμφάνιση μηνυμάτων
    . Στόχος είναι να κρατήσεις την ευαισθησία σου στην ινσουλίνη όσο πιο ψηλά γίνεται για να μπορέσεις να έχεις ψηλά τους υδατάνθρακες για όλη τη διάρκεια αυτής της περιόδου.
    με ποιον τροπο κραταμε την ευαισθησια στην ινσουλινη ψηλα?
    Απάντηση με παράθεση

6. 11-12-18 21:06 #6
    IFBB Pro Athlete

Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο fazer Εμφάνιση μηνυμάτων
    με ποιον τροπο κραταμε την ευαισθησια στην ινσουλινη ψηλα?
    Με το να μην ξεφύγουμε πολύ σε λίπος και να είμαστε όσο το δυνατόν περισσότερο σίγουροι ότι οι υδατάνθρακες που καταναλώνουμε μέσα στη μέρα χρησιμοποιούνται σωστά από το σώμα μας. Επίσης το αερόβιο βοηθάει πολύ σε αυτό. Έτσι θα μπορέσεις να έχεις σταθερή πρόοδο που μακροχρόνια θα σε βοηθήσει να πετύχεις τους στόχους σου!!!
    IFBB Pro
    Απάντηση με παράθεση

7. 12-12-18 10:19 #7
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Chris Pistolas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα ποσοστά των macros είναι οκ. Κοίταξε να έχεις τον περισσότερο υδατάνθρακα γύρω από τη προπόνηση σου, μετά στο πρωινό σου και μετά στα υπόλοιπα σου γεύματα. Η αερόβια καλό θα ήταν να γινεται το πρωί με άδειο στομάχι. Αν αυτό δεν είναι εφικτό τότε η επόμενη καλύτερη στιγμή μέσα στη μέρα ειναι αμέσως μετά τη προπόνηση με βάρη. Δεν είμαι υπέρ του HIIT. Θεωρώ ότι πρέπει να είναι από τα τελευταία σου "όπλα". Ελπίζω να σε βοηθήσα αρκετά!
    Σε ευχαριστώ για τις συμβουλές σου Χρήστο. Θα τις εφαρμόσω!
    Καλές προπονήσεις να έχουμε!
    Απάντηση με παράθεση