Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 3 από 3
  1. 14-12-18 09:19 #1
    Προεπιλογή Μεταπροπονητικο γευμα - Απορίες
    Καλησπέρα Χρήστο.
    Συγχαρητήρια για αυτή την στήλη.
    Σημαντικο να βλεπουμε αποψεις απο επαγγελματιες.

Θελω την αποψη σου για:
    1) λενε..... φάτε "αμέσως" μετά την προπόνησή σας - υπαρχει τελικα αυτο το μεταβολικό παράθυρο των 45 λεπτων μετα την προπονηση?

2) λενε... Τρώτε μαζί πρωτείνη και υδατάνθρακα στο μεταπροπονητικό γεύμα.
    Κάποτε λέγανε οτι οι υδατάνθρακες από μόνοι τους ήταν αρκετοι για την αναπλήρωση του γλυκογόνου μεταπροπονητικά
    Άλλοι έλεγαν ότι η πρωτείνη μετά την προπόνηση ήταν περισσότερο σημαντική
    Τι ισχύει?

3) Ισχύει οτι τις μέρες προπόνησης πρεπει το γεύμα μετα την προπόνηση να είναι το μεγαλύτερο θερμιδικά και με τον περισσοτερο υδατάνθρακα σε σχέση με τα υπόλοιπα?

4) μεταπροπονητικό ρόφημα είναι καλύτερα ή κανονικό γεύμα
    Απάντηση με παράθεση

2. 14-12-18 15:50 #2
    IFBB Pro Athlete
    Το avatar του χρήστη Chris Pistolas

Προεπιλογή
    Καλησπέρα και σε ευχαριστώ πολύ! Το "αναβολικό παράθυρο" των 30-45 λεπτών δεν ειναι τόσο απόλυτο κατά τη γνώμη μου, καλό θα ήταν όμως να φας με τη πρώτη ευκαιρία. Οι υδατάνθρακες, ειδικά αυτοί με ψηλό γλυκαιμικο δείκτη, είναι αρκετοί για να αναπληρώσουν το γλυκογονο. Αλλά χρειάζεσαι και τη πρωτεΐνη μετά τη προπόνηση σίγουρα, οπότε καλό θα ήταν να έχεις και υδατάνθρακα και πρωτεΐνη στο μεταπροπονητικο γεύμα. Το γεύμα πριν και μετά τη προπόνηση πρέπει να είναι τα πιο ψηλά σε θερμίδες (από υδατάνθρακες κατα βάση) γιατί θα χρησιμοποιηθούν στη προπόνηση ως πηγή ενέργειας πριν, και για αναπλήρωση γλυκογονου μετά. Όσον αφορά το μεταπροπονητικο γεύμα πολλοί προτιμούν συμπλήρωμα πρωτεΐνης λόγω ευκολίας μετά το γυμναστήριο όπως επίσης και για τη γρήγορη αφομοίωση, γρηγορότερη από αυτή του στερεού φαγητού. Να σου πω την αλήθεια όμως έχω δει επιτυχία και σε εμενα και στους πελάτες μου και με ρόφημα και με στέρεο γεύμα. Οπότε ούτε αυτό είναι απόλυτο. Μπορείς να τα δοκιμάσεις και τα 2 και να παρακολουθήσεις πιο σου δουλεύει καλύτερα.
    IFBB Pro
    Απάντηση με παράθεση

3. 14-12-18 20:21 #3
    Προεπιλογή
    Ευχαριστω παρα πολυ
    Απάντηση με παράθεση