Θέμα: Carb Cycling

Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 6 από 6
  1. 02-01-19 15:59 #1
    Προεπιλογή Carb Cycling
    Χρήστο καλησπέρα και καλή χρονιά!
    Έχω διαβάσει για την κυκλική ληψη υδατανθράκων- carb cycling και έχω σκεφτεί να την δοκιμάσω κάνοντας 3 ημέρες χαμηλή λήψη υδατανθράκων (κυρίως το πρωι και μετά την προποπόνηση) και 1 ημέρα υψηλή , αυτο που λένε re-feed.
    Ποιά είναι η γνώμη σου για αυτή την τακτική και αν έχεις δοκιμάσει κάτι τέτοιο με αποτελέσματα πανω σου;
    Ευχαριστώ που θα ασχοληθείς.
    Απάντηση με παράθεση

2. 05-01-19 19:57 #2
    IFBB Pro Athlete
    Το avatar του χρήστη Chris Pistolas

Προεπιλογή
    Καλησπέρα, καλή χρονιά και συγγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση λόγω εορτών.
    Το carb cycling είναι μια πάρα πολύ καλή μέθοδος που εφαρμόζεται κυρίως στη δίαιτα και ο στόχος είναι να κρατάς ψηλά το insulin sensitivity και να έχεις τη καλύτερη δυνατή λιποδιαλυση. Η συχνότητα των high days εξαρτάται από τη κατάσταση που βρίσκεσαι όπως και η ποσότητα των carbs. Μια καλή αρχή θα ήταν να κάνεις 3 low days και 1 high day με τα λιπαρά ελαφρώς αυξημενα στη low day και η πρωτεΐνη σταθερή. Ελπίζω να σε βοήθησα.
    IFBB Pro
    Απάντηση με παράθεση

3. 10-01-19 08:57 #3
    Προεπιλογή
    Χρηστο σε ευχαριστώ για την απάντησή σου και καλή χρονιά!
    Αν θεωρητικά είμαι σε μια διατροφή 2500 θερμίδων με 45% υδ (~1125 cal) - 40% πρ (~1000cal)- 15 % λιπ (~375cal), πόσο με παίρνει να πέσω στους υδατάνθρακες στις low carb ημέρες χωρίς να flatάρω (κάνω και σχετικα χειρωνακτική εργασία) και επίσης τι ανέβασμα να έχω στην high carb; Ευχαριστώ για τις συμβουλές σου
    Απάντηση με παράθεση

4. 12-01-19 16:46 #4
    IFBB Pro Athlete

Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Shape-X Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χρηστο σε ευχαριστώ για την απάντησή σου και καλή χρονιά!
    Αν θεωρητικά είμαι σε μια διατροφή 2500 θερμίδων με 45% υδ (~1125 cal) - 40% πρ (~1000cal)- 15 % λιπ (~375cal), πόσο με παίρνει να πέσω στους υδατάνθρακες στις low carb ημέρες χωρίς να flatάρω (κάνω και σχετικα χειρωνακτική εργασία) και επίσης τι ανέβασμα να έχω στην high carb; Ευχαριστώ για τις συμβουλές σου
    Καλή χρόνια! Με τα ποσοστά που μου δίνεις καταναλώνεις 280γρ υδατανθράκων τη μέρα. Χωρίς να ξερω το σώμα σου και απαντώντας τελείως γενικά θα πω ότι τις low days μπορείς καταναλώνεις μέχρι 140-150γρ carbs και τις high days μπορείς να καταναλώνεις μέχρι 380-400γρ carbs ανάλογα το μεταβολισμό και τη κατάσταση που βρίσκεσαι τη δεδομένη στιγμή. Με αυτά τα γραμμάρια θεωρώ πως μπορείς να ξεκινήσεις και από εκεί και πέρα ανάλογα με το πως πας κανείς αλλαγές.
    IFBB Pro
    Απάντηση με παράθεση

5. Χθες 18:43 #5
    Προεπιλογή
    Χρήστο σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.
    Στις low carbs day, η σωστότερη αναλογία θεωρείς είναι γύρω στα 50 γρ το πρωί & τα υπόλοιπα ~100 μετά την προπόνηση (υπόψιν είναι αργά το απόγευμα) για να κάνω μια καλή ανάρρωση μεταπροπονητικά ή να πράξω το αντίστροφο μιας και τις πρωινές ώρες λόγω δουλειάς απαιτείται ενεργεια; Εκεί λίγο έχω μια αμφιβολία, αν θα μπορουσες να με βοηθήσεις.
    Απάντηση με παράθεση

6. Χθες 20:29 #6
    IFBB Pro Athlete

Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Shape-X Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χρήστο σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.
    Στις low carbs day, η σωστότερη αναλογία θεωρείς είναι γύρω στα 50 γρ το πρωί & τα υπόλοιπα ~100 μετά την προπόνηση (υπόψιν είναι αργά το απόγευμα) για να κάνω μια καλή ανάρρωση μεταπροπονητικά ή να πράξω το αντίστροφο μιας και τις πρωινές ώρες λόγω δουλειάς απαιτείται ενεργεια; Εκεί λίγο έχω μια αμφιβολία, αν θα μπορουσες να με βοηθήσεις.
    Πάντα προτιμώ οι περισσότεροι υδατάνθρακες τις μέρας να είναι γύρω από την προπονηση,δηλαδή πριν και μετά. Στα αλλα γεύματα θα στηριζόμουν πιο πολύ στα λιπαρά.
    IFBB Pro
    Απάντηση με παράθεση