Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 3 από 3
  1. 23-01-19 16:48 #1
    Προεπιλογή Συμπληρωματα διατροφης.
    Καλησπέρα σε ολουςς!!Λέγομαι άρης και έχω ξεκινήσει απο τον μάϊο γυμναστική..Η ηλικία μου είναι 16.5 και τωρα τον μάρτιο κλείνω τα 17..Που θελω να σταθω λοιπον..Γενικα απο τοτε που ξεκινησα γυμναστηριο εχω δει σημαντικες αλλαγες στο σωμα μου οι οποιες εμενα δεν με πολυτρελαναν.Γενικα αυτο τον καιρο ψαχνω να δω εαν ειναι σωστο να αρχισω καποιο συμπληρωμα διατροφης αλλα δεν ξερω αν πρεπει και γενικα δεν ξερω καθολου εαν αυτο θα μου φερει παρενεργειες.Θελω ωστοσο να τονισω πως γενικα η δοατροφη μου ειναι αρκετα καλη δλδ πιστευω πως παιρνω την πρωτεινη που μου χρειαζεται..Απλα πως να το πω θελω να φουσκωσω λιγο, γενικαα παντως εχω κανει μια επαρκης γραμμωση.Αυτο που θελω απο εσας ειναι να μου πειτε τις αποψεις σας και εαν μπορω να κανω κατι αλλο για να δω την αλλαγη που πραγματικα θελω...
    Σας ευχαριστω πολυ
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 23-01-19 18:09 #2
    Προεπιλογή
    Αρη καταρχήν καλώς ήρθες στην παρέα μας
    Είναι πολύ λογικό να έχεις δει αλλαγές στο σώμα σου,αυτό είναι κάτι που συμβαίνει σε όλους τους αρχάριους,λες όμως ότι δεν σε τρέλαναν,μην ξεχνάς ότι ακόμα το σώμα σου αναπτύσσεται,οι μύες δεν έχουν ακόμα ωριμότητα,οι ορμόνες σου χορεύουν στο Θεό,και οι προσδοκίες σου σε αυτό που περίμενες να δεις για το διάστημα που γυμνάζεσαι είναι αρκετά μακριά.
    Δεν θα σου πω να πάρεις συμπληρώματα η όχι,αυτό είναι δικό σου θέμα, παρενέργειες με τα συμπληρώματα δεν υπάρχουν πάντα με λογική χρήση,και το depon είναι για τον πονοκέφαλο αλλά αν πάρεις μια χούφτα θα πας στο νοσοκομείο.
    Από ότι λες έχεις γενικά μια καλή διατροφή αρκετή σε πρωτεΐνη,αυτό όμως είναι πολύ γενικό, καλό θα ήταν να βάλεις την διατροφή σου στην ανάλογη ενότητα έτσι ώστε να μπορούμε να κάνουμε πιο ουσιαστική κουβέντα.
    Τώρα όσο αφορά τα συμπληρώματα πιστεύω ότι με μια πρωτεΐνη whey,με μονουδρικη κρεατινη, και μια πολυβιταμηνη,είσαι καλημενος,αλλά σου ξαναλέω ότι είναι δικό σου θέμα αν θα πάρεις συμπληρώματα,επίσης μην περιμένεις να δεις θαύματα,η πρωτεΐνη π.χ.ειναι φαγητό σε σκόνη δεν είναι κάτι το μαγικό,μην έχεις την λάθος αντίληψη ότι θα' φουσκωσεις 'δεν υπάρχει κάτι τέτοιο,αν θέλεις να δεις αλλαγές πρέπει να έχεις υπομονή, επιμονή και συνέπεια σε προπόνηση και διατροφή,το να 'φουσκωσεις' -να μεγαλώσεις θα έλεγα εγώ- η το να γραμμωσης είναι καθαρά θέμα διατροφής και τπτ άλλο,αν από ότι λες έχεις δει γράμμωση μέσα στο χρόνο που γυμνάζεσαι, λογικά θα ήσουν χαμηλά σε λίπος και η διατροφή σου θα ήταν χαμηλά σε θερμίδες οπότε δεν τρως όσο πρέπει για να 'μεγαλωσεις',αυτό όμως θα το δούμε στη ενότητα διατροφή.
    Καλή συνέχεια
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 29-01-19 15:35 #3
    Weight Freak
    Το avatar του χρήστη billys15

    Εγγραφή
    29-07-2006
    Περ.
    Ptolemaida
    Μηνύματα
    3.918
    Προεπιλογή
    Γεια σου Αρη!

    Μαζι με αυτα τα 3 που σου προτεινε ο φιλος παραπανω,προσθεσε και ωμεγα 3 για γενικοτερη υγεια κ καλη λειτουργια.

    Το κλειδι ειναι να εχεις ενταση στην προπονηση,ειτε αυτη ειναι χαμηλου ογκου ειτε υψηλου (πολλα ή λιγα σετ δλδ).Εχε υποψην οτι οσο λιγοτερα σετ εχεις,τοση περισσοτερη ενταση.Οποτε προσωπικα θα προτεινα να ξεκινησεις με λιγο περισσοτερα σετ,να μαθεις να προπονεισαι και σιγα σιγα με τα χρονια να ριξεις τα σετ κ να ανεβασεις ενταση.Επισης,παιζει ρολο το τι θες να κανεις με το λιπος σου.πχ εγω αντι να κανω διαδρομο σαν αεροβικη,προτιμω να ανεβασω σετ στα βαρη για να ριξω ή να κρατησω το λιπος στα επιπεδα που θελω.
    Τωρα απο διατροφη,αφου εσυ θες να δωσεις βαση σε μαζα,τοτε θα πρεπει να δωσεις βαση σε υδατανθρακα αρχικα,μετα πρωτεϊνη-λιπαρα.Κ ετσι συνδιαζεις ενταση σε προπονηση

    Κατι τελευταιο για να κλεισω.Στο σημειο που διαφωνω με το παραπανω post ειναι οτι οι ορμονες ναι μεν μπορει να ειναι στα ανεβασματα τους,αλλα δεν ειναι τοσο ψηλα οσο θεωρειται,κ επισης δεν ειναι βασικη δουλεια τους να ανεβαζουν μυικο ιστο ή να καινε λιπος,δουλεια τους ειναι η γενικοτερη αναπτυξη του ανθρωπου σαν ανατομια κ οργανισμος.Το λεω αυτο γιατι θελω να καταληξω στο οτι τα αποτελεσματα σου δεν θα εχουν καμια σχεση με το πως τα εχεις στο μυαλο σου,αλλα εξαρταται απο σενα αν εχεις υπομονη κ πεισμα ή αν τα παρατησεις.Εαν ομως ηταν μαγικα τα αποτελεσματα,θα εκανε ολος ο κοσμος βαρη για 3 μηνες,θα γινοταν κομματια και θα τα παρατουσε μετα.
    Απάντηση με παράθεση