Θέμα: Γεια χαρά!

Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 8 από 8
  1. 28-01-19 17:25 #1
    Προεπιλογή Γεια χαρά!
    Καλησπέρα! Ήρθε η ώρα μου να γίνω κι εγώ μέλος και να βοηθηθώ περισσότερο από σας! Η κατάσταση μου: Έχω ασχοληθεί 2-3 χρόνια με τη γιόγκα και το τελευταίο εξάμηνο έχω ξεκινήσει προπόνηση με βάρη και ποδήλατο. Είμαι 1.56 και 58 κιλά. Δεν έχω κάποιο συγκεκριμένο στόχο, το κάνω περισσότερο για την υγεία μου και ύστερα γιατί δείχνει καλύτερο το σώμα μου. Θα ήθελα όμως να κάνω μια ερώτηση και ας μου πει κάποιος αν υπάρχει αντίστοιχο θέμ ώστε να ρίξω μια ματιά. Με τη λίγη γυμναστική που έκανα είδα ότι έχασα δέκα κιλά και δε μου είχε αρέσει καθόλου αυτό. Τα ξαναπήρα όταν σταμάτησα την προπόνηση για κάποιο διάστημα και μετά από προσπάθεια. Η ερώτηση ειναι: Τι να κάνω για να μη ξαναχάσω τόσα κιλά; Να κόψω το ποδήλατο; Να τρώω παραπάνω; Επίσης είχε μειωθεί αρκετά ο πωπός μου και ούτε και αυτό μου άρεσε. Η διαφορά ήταν αισθητή και στον καθρέφτη και στη ζυγαριά. Θέλω να συνεχισω τη γυμναστική χωρίς όμως να έχω τόση απώλεια. Το πρόγραμμα μου είναι το κλασσικο του γυμναστηρίου. Κάνω μπράτσα, πωπό, μηρούς, πλάτη όλα. Το φαγητό άστατο. Απλώς προσπαθώ να τρώω υγειινά αλλά δε το κάνω. Θα φάω τη σαβούρα μου. Θα με βοηθούσαν οι απόψεις σας. Ευχαριστω!
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 28-01-19 19:29 #2
    Γηράσκω αεί διδασκόμενος
    Το avatar του χρήστη Χαράλαμπος

    Εγγραφή
    12-04-2013
    Περ.
    Κόρινθος
    Μηνύματα
    1.445
    Προεπιλογή
    Καλησπέρα και καλώς ήρθες!

    Νομίζω πως η απάντηση είναι μέσα στο ποστ σου. Προφανώς, έχασες κιλά και...μειώθηκε ο πωπός σου, γιατί έτρωγες όπως πριν ξεκινήσεις την γυμναστική με αποτέλεσμα να καταναλώνεις περισσότερες θερμίδες (από τη γυμναστική) χωρίς να τις αναπληρώνεις.

    Η γυμναστική και ειδικά η προπόνηση με βάρη θέλει και μία ισορροπημένη διατροφή για να μην αρχίσει ο οργανισμός να...τρώει τις σάρκες του.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Χαράλαμπος : 28-01-19 στις 19:32
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 28-01-19 19:51 #3
    Προεπιλογή
    Καλός ήρθες στην παρέα μας
    Το πιο πιθανό για το θέμα απώλειας κιλών είναι η διατροφή που κάνεις και από θέμα ποιότητας αλλά και σε ποσότητα φαγητού, αυτό το κομμάτι είναι αρκετά συμαντικο οπότε πρέπει να δώσεις την ανάλογη προσοχή.
    Καλή συνέχεια!!!!!!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 28-01-19 23:05 #4
    Προεπιλογή
    Δε το είχα συνειδητοποιήσει και ήταν τόσο απλό. Θα προσπαθήσω να τρώω περισσότερο όμως εφόσον προσπαθώ να κόψω τη σαβούρα μάλλον θα πρέπει να φάω ακόμη περισσότερο. Η αλήθεια είναι πως τρώω το μισό φαγητό από ότι θα έπρεπε. Παραδείγματος χάριν σήμερα έφαγα δύο φιλέτα σολωμό, δύο πατάτες και ενά μισο γιαούρτι με βρώμη και μαρμελάδα. Αν συνεχίσω έτσι σίγουρα θα χάσω κιλά μιας και αποφάσισα να ασχοληθώ κάπως πιο σοβαρά. Θα μπω να διαβάσω για διατροφές και λοιπά μιας και έκανα την εγγραφή μου. Με βοηθησατε να καταλάβω το αυτονόητο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 28-01-19 23:17 #5
    Προεπιλογή
    Οτι ειπε ο Δημητρης ....να τρως οσο πρεπει αλλα Σωστα
    Καλως ηρθες
    Old School
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 29-01-19 11:03 #6
    Γηράσκω αεί διδασκόμενος
    Το avatar του χρήστη Χαράλαμπος

    Εγγραφή
    12-04-2013
    Περ.
    Κόρινθος
    Μηνύματα
    1.445
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Monika Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το φαγητό άστατο. Απλώς προσπαθώ να τρώω υγειινά αλλά δε το κάνω. Θα φάω τη σαβούρα μου. Θα με βοηθούσαν οι απόψεις σας. Ευχαριστω!
    Και η "σαβούρα" έχει θέση στο στομάχι μας για εμάς τους μη αγωνιστικούς αθλητες. Πόσο μάλλον σε εσένα που χάνεις κιλά και είναι δύσκολο να πάρεις μιας και πρόκειται για τροφές ενεργειακά πυκνές και είναι πιο εύκολο να συμπληρώσεις τις θερμίδες σου. Απλώς θα πρέπει να υπάρχει μέτρο (όπως σε όλα τα πράγματα "παν μέτρον άριστον" που λέγανε και οι αρχαίοι σοφοί)) για να μην είναι επιζήμιο και για την εμφάνιση αλλά κυρίως και για την υγεία.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 12-06-19 17:26 #7
    shake Επέστρεψα!
    Γεια σας, γεια σας! Λοιπόν είμαι στην ευχάριστη θέση να ανακοινώσω ότι όχι μόνο δεν έχω χάσει κιλά, αλλά έβαλα 2-3 (αυτό φαίνεται στη ζυγαριά και στα ρούχα, όλοι μου λένε πως φαίνομαι αδυνατισμένη)! Η αλήθεια είναι ότι τρώω πάρα πολύ αλλά έχω κόψει την σαβούρα. Δε ζυγίζω το φαγητό μου. Σήμερα παρήγγειλα πρωτείνη αρακά γιατί έχω σκοπό να κόψω τα ζωικά παράγωγα και το θεώρησα απαραίτητο (?) Πλέον έχω αρχίσει να βλέπω πιο σοβαρά τη φάση και θέλω να χάσω λίγο λιπάκι, ώστε να φανεί πιο γραμμωμένο το σώμα μου. Έχω αρχίσει το τρέξιμο στο διάδρομο για κανένα εικοσάλεπτο και συνεχίζω κανονικά με τα βάρη. Οι απορίες μου λοιπόν είναι: α) Τι μπορώ να κάνω ώστε να χάσω λίπος πιο εύκολα; Έχω διαβάσει πως είναι καλό να κάνω αερόβια νηστική και βάρη φαγωμένη. Εγώ όταν πάω στο γυμναστήριο συνδιάζω και τα δύο. Άρα να τρώω πριν ή όχι; β) τον τελευταίο καιρό δεν πιάνομαι. Αυτό σημαίνει πως πρέπει να δυσκολέψω το πρόγραμμα μου; γ) Είναι προτιμότερο να αυξήσω τις επαναλήψεις ή τα κιλα; δ) Το ψωμάκι και τα ζυμαρικά σε ποια ποσότητα επιτρέπονται; Τα τρώω όλα ολικής αν έχει σημασία. ε) την πρωτείνη πρέπει να την πίνω με κρύο νερό; Έχει οδηγίες η συσκευασία; Για να σας προλάβω, διαβάζω συχνά διάφορα θέματα που με αφορούν αλλά είναι όλα τόσα πολλά. Α! Και κάτι τελευταίο! Έχω διαβάσει εδώ πως ο πωπός δε μεγαλώνει με τα βάρη αλλά αν έχεις λίπος. Εγώ έχω αρκετό λιπος(είμαι στα όρια του ανώτατου φυσιολογικου και γι΄αυτό αποφάσισα να χάσω λίγο). Ισχύει αυτό; Δηλαδή αν χάσω λίπος αλλά συνεχίσω με βάρη ο πωπός θα μικρυνει ; Σημειώνω ότι γενικά πάντα αποθηκεύω λίπος κυρίως σε μπούτια και πωπό/
    Δέχομαι κάθε συμβουλή, κράξιμο και είμαι διαθέσιμη να απαντήσω σε όσες λεπτομέρειες θα βοηθήσουν! Ευχαριστώ πολύ πολύ!
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 13-06-19 00:01 #8
    Το avatar του χρήστη Madd_Chadd

    Εγγραφή
    26-09-2010
    Περ.
    serres
    Μηνύματα
    3.844
    Προεπιλογή
    If you eat like a girl you look like a girl!!!
    Απάντηση με παράθεση