Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 31

Hybrid View

Προηγούμενο μήνυμα Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Επόμενο Μήνυμα
  1. 02-02-19 00:55 #1

    Εγγραφή
    07-12-2018
    Περ.
    Ηράκλειο Κρ
    Μηνύματα
    15
    Προεπιλογή Χαμηλή Τέστο.
    Καλησπέρα σε όλους.
    Διάβασα όσα θέματα μπόρεσα,αλλα καθώς η δικιά μου περίπτωση είναι μονάδικη,πιστέυω, εδω μέσα,θα ήθελα την γνώμη σας.
    Πρόσφατα διαγνώστηκα με χαμηλή τεστοστερόνη :195ng/dl σε γενική εξέταση αίματος έπειτα σε κανονικές ορμονικές πρωινες εξετάσεις 235ng/dl και σε επαναληπτικές,κατόπιν οδηγίας ενδοκρινολόγου,μια εβδομάδα μετά,275ng/dl. Στην τρίτη και τελευταία,είχα κλείσει 2 μήνες αυστηρής διατροφής και προπόνησης,μετα απο απουσίας 5 ετών λόγω δουλειάς και προσωπικών θεμάτων. Η διατροφή μου αποτελείται απο 5 γεύματα την ημέρα υψηλά σε πρωτείνη (αυγά,άπαχο βοδινό,στήθος κοτόπουλο,τόνο/Σολωμό) ,χαμηλά.σε υδατάνθρακα,πάνω απο 3 λίτρα νερό την ημέρα,καλά λιπαρά,whey(ON),άμινο bcaa& γλουταμίνη (scitec),λιποδιαλύτη(A5 Mental Hamster),πολυβιταμίνη(Anavite Gaspari) και τώρα τελευταία ενα φυσικό test booster της Mental Hamster,μιας μικρής εταιρίας απο Αγγλία,με DΑΑ/ΖΜΑ/Fenugreek/Mucuna pruriens/Prodioscin.Κατόπιν των αιματολογικών,έκανα μαγνητική ώστε να δούμε εάν η έλειψη οφειλόταν σε αδυναμία του αδένα του εγκεφάλου να δώσει εντολή παραγωγής τέστο,καθότι οι ομρόνες LH και FSH οι οποίες δίνουν την εντολή για παραγωγή τέστο ήταν ιδιαίτερα χαμηλές (FSH 1.4 με φυσιολογικές τιμές 1.5 έως 12.4 και LH 6.1 με φυσιολογικά 1.7 με 8.6.)
    Να σημειώσω ότι το σωματικό μου λίπος βρίσκεται στο 33% αλλα ήδη βρίσκομαι σε δίαιτα για κάψιμο σωματικού λίπους και χτίσιμο μάζας. 40 λεπτά αερόβια μέσης έντασης κάθε πρωί νυστικός (120-140 παλμούς) και μία ώρα βάρη,4 φορές την εβδομάδα.Δυνατές προπό με άρσεις θανάτου,Σκουότ κτλ.Εχω δεί ήδη σημαντική βελτίωση στα κιλά που σηκώνω αλλα και στον "καθρέφτη".
    Μετά απο όλο αυτό το σεντόνι,ώστε να έχετε μια πλήρη εικόνα,θα ήθελα τις πολύτιμες συμβουλές σας ως το ποιό θεωρείται το καλύτερο/ρα συμπληρώματα για την αύξηση της φυσικής τέστο. Δεν θα ήθελα να μπώ σε διαδικασία TRT,διότι είμαι ακόμη 29 ετών αλλα και διότι πιστεύω οτι χάνοντας κιλά θα είμαι σε πιο φυσιολογικά πλαίσια.
    Ως τότε όμως,θα ήθελα ενα ειλικρινές Booster που να με βοηθήσει. Το Pure alpha,της Mental Hamster,που παίρνω,μου έδωσε καλύτερο ύπνο,κάπως υψηλότερη τέστο (275 απο 235) και με βοήθησε,να ανέβω κιλά σε ασκήσεις.
    Όμως γνωρίζω οτι υπάρχουν πιο "δυνατά" και δοκιμασμένα προιόντα εκεί έξω. Διάβασα πολλά για Pro hormones (Halodrol κτλ) αλλα και για φυσικά.
    Κάθε βοήθεια,πολύτιμη!

    Υ.γ. Να προσθέσω οτι ακόμη μένουν κάποιες εξέτασεις για το τελικό πόρισμα απο την Γιατρό,όπως Κορτιζόλη (ήταν πάντα οριακά υψηλη,19.2) αλλα και μια ειδική εξέταση στο νοσοκομείο,η οποία θα δείξει εαν κάποιο μέρος του εγκεφάλου,δεν δίνει την εντολή. Υποθάλαμος ή Υπόφυση,εα κατάλαβα καλά.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Αλέξανδρος2018 : 02-02-19 στις 00:58
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 02-02-19 01:25 #2
    Weight Freak
    Το avatar του χρήστη billys15

    Εγγραφή
    29-07-2006
    Περ.
    Ptolemaida
    Μηνύματα
    3.918
    Προεπιλογή
    Οι προορμονες δεν ειναι για κανεναν λογο για εσενα στην περιπτωση που εισαι,διοτι ανετα θα χειροτερεψουν την κατασταση.Μια πολυ αποτελεσματικη λυση θα ειναι να χασεις αρκετο λιπος και θα ερθει αυτοματα η αυξηση τεστοστερονης.
    Επισης,θεωρω οτι δεν πρεπει να πεταξεις τα χρηματα σε tribulus,που υποσχεται αντιστοιχα πραματα.Δεν κανει κατι,ουτε καν για libido ειναι.

    Ισως καποιος γιατρος να σου δωσει φαρμακο τεστοστερονης που θα εχει το αποτελεσμα που θελεις,αλλα δεν ξερω αν ειναι προθυμος να το κανει,εαν το κανει ομως πρεπει να σ εχει υπο παρακολουθηση.

    Γενικα νομιζω οτι δεν πρεπει να σε πιανει πανικος,κακα τα ψεματα λυση υπαρχει.Χιλιαδες ατομα πανω στον κοσμο ειχαν αντιστοιχο θεμα και επανηλθαν,δεν χρειζεται ταραχη.Απλα αν θελεις πανε σε 2-3 διαφορετικους γιατρους να ακουσεις αποψεις,γιατι αυτος ο ενας που πας μπορει να εχει μια Α γνωμη και να ειναι λαθος.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 02-02-19 01:30 #3

    Εγγραφή
    07-12-2018
    Περ.
    Ηράκλειο Κρ
    Μηνύματα
    15
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο billys15 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι προορμονες δεν ειναι για κανεναν λογο για εσενα στην περιπτωση που εισαι,διοτι ανετα θα χειροτερεψουν την κατασταση.Μια πολυ αποτελεσματικη λυση θα ειναι να χασεις αρκετο λιπος και θα ερθει αυτοματα η αυξηση τεστοστερονης.
    Επισης,θεωρω οτι δεν πρεπει να πεταξεις τα χρηματα σε tribulus,που υποσχεται αντιστοιχα πραματα.Δεν κανει κατι,ουτε καν για libido ειναι.

    Ισως καποιος γιατρος να σου δωσει φαρμακο τεστοστερονης που θα εχει το αποτελεσμα που θελεις,αλλα δεν ξερω αν ειναι προθυμος να το κανει,εαν το κανει ομως πρεπει να σ εχει υπο παρακολουθηση.

    Γενικα νομιζω οτι δεν πρεπει να σε πιανει πανικος,κακα τα ψεματα λυση υπαρχει.Χιλιαδες ατομα πανω στον κοσμο ειχαν αντιστοιχο θεμα και επανηλθαν,δεν χρειζεται ταραχη.Απλα αν θελεις πανε σε 2-3 διαφορετικους γιατρους να ακουσεις αποψεις,γιατι αυτος ο ενας που πας μπορει να εχει μια Α γνωμη και να ειναι λαθος.
    Φιλε μου,καταρχας σε ευχαριστω για την κατατοπιστική και γρηγορη απαντηση!
    Ευτυχως εχω πεσει σε καλη γιατρο,η οποια ειναι προθυμη να με βαλει σε τεστο,υπο τη προυποθεση οτι θα βρεθει η ακριβης αιτια ωστε να εχει πληρη εικονα.
    Στη αρχη,ηθελα να μπω αμεσως,οταν ομως συνηδητοποιησα οτι το σοφο ειναι να βρω την αιτια και εαν μπορω να την διορθωσω,αλλαξα γνωμη.
    Ψαχνω ενα συμπληρωμα,που να με βοηθησει στη παραγωγη,της δικιας μου τεστο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 02-02-19 02:06 #4
    Weight Freak
    Το avatar του χρήστη billys15

    Εγγραφή
    29-07-2006
    Περ.
    Ptolemaida
    Μηνύματα
    3.918
    Προεπιλογή
    Αρα το οτι σου προτεινε κατι τετοιο,σημαινει ειναι ανοιχτομυαλη.Μπραβο της.
    Συμπληρωμα για ουσιαστικη επαναφορα της φυσικης τεστοστερονης στα φυσιολογικα δυστυχως δεν υπαρχει.Θεωρητικα η βιταμινη Ε σε βοηθαει σε κατι τετοιο,αλλα και παλι η αλλαγη που μπορει να προκαλεσει δεν νομιζω να ειναι αξιολογη.Εννοειται ομως οτι βοηθαει αλλου,αυτο ειναι αλλο θεμα.
    Αν ψαξεις στο ιντερνετ θα βρεις και για το DHEA οτι κανει μαγικα,αλλα και παλι μην ενθοσιαζεσαι.Μπορεις βεβαια να προτεινεις στη γιατρο σου να το δοκιμασεις και να δειτε μαζι τι γινεται.Προσωπικα δεν μπορω να εχω σοβαρη αποψη γιατι δεν το χω δοκιμασει.Γνωστος μου ομως υποσχεται οτι τον βοηθησε στη libido..ποιος ξερει.Το ιδιο λενε και για το tribulus και παλι με 3-4γρ καθαρης ουσιας τη μερα,εγω δεν ειδα κατι.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 02-02-19 02:11 #5

    Εγγραφή
    07-12-2018
    Περ.
    Ηράκλειο Κρ
    Μηνύματα
    15
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο billys15 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αρα το οτι σου προτεινε κατι τετοιο,σημαινει ειναι ανοιχτομυαλη.Μπραβο της.
    Συμπληρωμα για ουσιαστικη επαναφορα της φυσικης τεστοστερονης στα φυσιολογικα δυστυχως δεν υπαρχει.Θεωρητικα η βιταμινη Ε σε βοηθαει σε κατι τετοιο,αλλα και παλι η αλλαγη που μπορει να προκαλεσει δεν νομιζω να ειναι αξιολογη.Εννοειται ομως οτι βοηθαει αλλου,αυτο ειναι αλλο θεμα.
    Αν ψαξεις στο ιντερνετ θα βρεις και για το DHEA οτι κανει μαγικα,αλλα και παλι μην ενθοσιαζεσαι.Μπορεις βεβαια να προτεινεις στη γιατρο σου να το δοκιμασεις και να δειτε μαζι τι γινεται.Προσωπικα δεν μπορω να εχω σοβαρη αποψη γιατι δεν το χω δοκιμασει.Γνωστος μου ομως υποσχεται οτι τον βοηθησε στη libido..ποιος ξερει.Το ιδιο λενε και για το tribulus και παλι με 3-4γρ καθαρης ουσιας τη μερα,εγω δεν ειδα κατι.
    Ναι,αυτο που μου εκανε τη καλυτερη εντυπωση,ειναι οτι ψανχει σε βαθος να δει την αιτια και οχι απλα να γραψει μια τεστο και ολα καλα.
    Ειναι τοσα τα σκευασματα εκει εξω,εχω μπερδευτει.
    Animal Stak ειδα,καθαρο DAA ειδα,διαφορα πιο Underground ειδα, μονο απο εξωτερικο ειδα (Old school supplements,Kaged Muscle Ferodrox κτλ)..ο απολυτος χαμος!
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 02-02-19 04:26 #6
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Αλέξανδρος2018 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι,αυτο που μου εκανε τη καλυτερη εντυπωση,ειναι οτι ψανχει σε βαθος να δει την αιτια και οχι απλα να γραψει μια τεστο και ολα καλα.
    Ειναι τοσα τα σκευασματα εκει εξω,εχω μπερδευτει.
    Animal Stak ειδα,καθαρο DAA ειδα,διαφορα πιο Underground ειδα, μονο απο εξωτερικο ειδα (Old school supplements,Kaged Muscle Ferodrox κτλ)..ο απολυτος χαμος!
    ολα αυτα ειναι κατα τι γνωμη μου πεταμενα λεφτα... δοκιμασε καποιο φαρμακευτικο ΑΙ,
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nikosBMW : 02-02-19 στις 04:35
    Απάντηση με παράθεση