Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 8 από 8
  1. 03-02-19 01:45 #1
    Προεπιλογή "Θα χαλάσουν οι μύες σου εαν γυμνάζεσαι κάθε μερα"
    Καλησπέρα σας,
    Προσφάτα, ειχα μια συζήτηση στο γυμναστήριο με έναν απο τους μεγαλύτερους σε ηλικία και "εμπειρότερους" γυμναστές.Για να μην τα πολυλογώ ,μου είπε οτι το να πηγαίνω στο γυμναστήριο 4-5 φορες την εβδομάδα ειναι πάρα πολυ και οτι θα δημιουργήσω σοβαρό πρόβλημα στους μυες, μπορει μάλιστα να αρρωστήσουν, οπως είπε. Μιας και η λεξη "αρρωστήσουν" μου φάνηκε πολύ περιεργή, τον ρωτήσα παραπάνω πληροφορίες και εαν ήξερε το όνομα της "αρρώστιας" στην οποιία αναφερόταν, "δεν την θυμάμαι", μου απάντησε.
    Έχω ακουστά την ραβδομυόλυση, η οποία βέβαια μου φαίνεται λίγο σπάνια περιπτώση, λέτε ωστόσο να εννοούσε αυτήν;
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 03-02-19 01:49 #2
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    ισως να εννουσε αυτη..αλλα ειναι ακραιο κ πρεπει να ζοριστεις πολυ για να φτασεις εκει.
    απο την αλλη δεν θα εδινα κ πολυ σημασια, τα λεγομενα του δεν βγαζουν κ πολυ νοημα..αν καποιος δεν μπορει να σου εξηγησει με απλα λογια τι θελει να πει, μαλλον δεν εχει ιδεα για τι πραγμα μιλαει.
    τον προσπερνας κ πας παρακατω..
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 03-02-19 09:56 #3
    Προεπιλογή
    Με 4-5 προπονησεις....ειμαστε ολοι "αρρωστοι" τοτε Κ σε βαθος χρονου...τεζα.
    Προφανως θα εννοουν να μη το παρακανει κανεις ανα περισταση ,για καλυτερη μυικη ανναρωση κ αποκατασταση.
    Old School
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 03-02-19 12:31 #4
    Προεπιλογή
    Δηλαδη ολοι αθλητες που κανουν στιβο, κολυμβηση κλπ κανουν 3 φορες τη βδομαδα γυμναστικη? Ραβδομυολυση παθαινεις αν εισαι αγυμναστος και ξαφνικα πας στο γυμναστηριο και το τσακισεις. Κανει κακο στα νεφρα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 03-02-19 12:53 #5
    Γηράσκω αεί διδασκόμενος
    Το avatar του χρήστη Χαράλαμπος

    Εγγραφή
    12-04-2013
    Περ.
    Κόρινθος
    Μηνύματα
    1.445
    Προεπιλογή
    Επίσης, ο συνδυασμός κακής διατροφής με το παραπάνω που έγραψε ο cult. Η ραβδομυοληση είναι πολυπαραγοντικό θέμα υπερπροπονησης (μη επαρκής χρόνος ανάρρωσης), απότομης αύξησης έντασης και όχι προοδευτικης υπερφόρτωσης και κακής διατροφής.

    Αλλά όπως έγραψε ο beefmeup είναι σπάνιο να συμβεί καθώς λίγοι κάνουν ακραία πράγματα...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Χαράλαμπος : 03-02-19 στις 13:00
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 03-02-19 14:56 #6
    The Banned
    Το avatar του χρήστη lila_1

    Εγγραφή
    14-11-2009
    Περ.
    Εὐλόγησον
    Μηνύματα
    6.079
    Προεπιλογή
    επαγγελματίας με Α κεφαλαίο
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 10-02-19 19:30 #7
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη psonara

    Εγγραφή
    13-01-2010
    Περ.
    αμαλιαδα
    Μηνύματα
    2.404
    Προεπιλογή
    το θεωρω φαιδρο αυτο που ισχυριζεται.η εκγυμναση σε συνδυασμο με διατροφη μονο καλα αποτελεσματα εχει να δωσει και υγεια επισης.εγω δηλαδη 10 χρονια που τα πραττω ολα αυτα με πειθαρχια και συνεπεια χωρις διαλειμμα θα επρεπε να ειχα αποδημησει εις Κυριον.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 19-02-19 23:12 #8
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.801
    Προεπιλογή
    το έχουμε ξαναπεί το θέμα στο φόρουμ και έχει αναλυθεί , γιατι αυτός ο μύθος οτι οι μυς θα καούν κρατάει χρόνια , θα χαλάσουν , θα καούν και ένα σωρό άλλες μπούρδες
    Οι μυς δεν καίγονται απλα καταβολίζονται σε περιπτώσεις έντονης άσκησης σε συνδιασμό με ελλειπή διατροφή όπου και δεν αναρρώνουν
    Ειδικα μερικοί χαλβάδες που με το μυαλό τους μόνο νομίζουν ξεσκίζονται στην προπόνηση , ειδικά αυτοι δεν έχουν ούτε τα άντερα να τους φτάσουν στα όρια τους , πόσο μάλιστα να τους "αρρωστήσουν" η να τούς "κάψουν"
    Μάλλον τα λένε μερικοί γυμναστές για να αραιώσουν λίγο στο γυμναστήριο και να μην έχουν πολύ ζαλούρα στο κεφάλι τους

    ακόμη και καθε μέρα να θέλει κάποιος να γυμναστει βεβαίως και μπορεί βγάζοντας ένα ανάλογο πρόγραμμα και σωστα ταξινομημένες οι μυικές ομάδες , ώστε να γυμνάζετε και να αναρρώνει σωστα χωρίς να υπάρχει μια μόνιμη κούραση και ατονία , λόγω έλλειψης αποκατάστασης

    Διαβάζοντας όλα αυτα αναρωτιέμαι τι έγινε και πλέον όλοι έγιναν τόσο ευαίσθητοι και τόσο εύκολα αρρωσταίνουν τους μυς τους , σε περιπτώσεις πρωταθλητισμού και έντονων προπονήσεων πάλι δύσκολα να το πάθει κάποιος γιατι τρέφετε σωστα και ακολουθεί πρόγραμμα με ελεγχόμενη ένταση και όγκο προπόνησης , οπότε και πάλι λίγο δύσκολα να το πάθει
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση