Θέμα: Τρέξιμο

Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 5 από 5
  1. 13-02-19 00:33 #1
    Προεπιλογή Τρέξιμο
    Καλησπέρα σε όλους! Έχω διαβάσει αρκετά για το τρέξιμο τελευταία και όλοι λένε πως βοηθάει στην απώλεια βάρους. And here comes the problem. Δίνω ξανά πανελλήνιες και ξυπνάω νωρίς. Σκεφτόμουν, μιας και δε βγαίνω, το πρωί πριν ξεκινήσω διάβασμα να πηγαίνω για λίγο τρέξιμο, να κινούμαι λίγο, ίσως βοηθούσε. Δεν είμαι ιδιαίτερα αθλητική αν και θα ήθελα να είμαι παραπάνω (πήγα κικ μποξινγκ το καλοκαίρι και ήταν υπέροχα). Το πρόβλημα είναι πως είμαι πολύ αδύνατη και δε θέλω σε καμία περίπτωση να χάσω βάρος. Αν τρωω πιο πριν, θα είναι καλύτερα σε αυτό το κομμάτι? Έχετε να μου προτείνετε κάτι άλλο?
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 13-02-19 15:33 #2
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.536
    Προεπιλογή
    Καλησπέρα.
    Αν τρως πριν, θα είναι δύσκολο να τρέξεις.
    Το σωστό είναι να κάνεις την άσκησή σου και κατόπιν να φάς ένα πλούσιο πρωινό (όχι σαβούρες ) ώστε να αναπληρώσεις τις καύσεις σου.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 13-02-19 17:02 #3
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Polyneikos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα.
    Αν τρως πριν, θα είναι δύσκολο να τρέξεις.
    Το σωστό είναι να κάνεις την άσκησή σου και κατόπιν να φάς ένα πλούσιο πρωινό (όχι σαβούρες ) ώστε να αναπληρώσεις τις καύσεις σου.
    Καλησπέρα, ευχαριστώ πολύ!
    Πλούσιο πρωινό θεωρείται το τοστ με τυρί γαλοπούλα και ένα ποτήρι γάλα?
    Αν τρέχω με εντελώς άδειο στομάχι (μετά από βραδινό ύπνο) υπάρχει κίνδυνος αδιαθεσίας κτλ?
    Να σας δώσω ένα χρονοδιάγραμμα. Κοιμάμαι 12 και ξυπνάω γύρω στις 6, 6:30. Σκεφτόμουν να έτρεχα ως τις 7- 7:15 και να γυρνούσα σπίτι μετά, να φάω και κατά τις 8 να ξεκινήσω διάβασμα
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 14-02-19 19:25 #4
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη psonara

    Εγγραφή
    13-01-2010
    Περ.
    αμαλιαδα
    Μηνύματα
    2.404
    Προεπιλογή
    καλησπερα και καλη επιτυχια στις εξετασεις σου.βασικαμπερδευετηκα γιατι στο πρωτο ποστ γραφεις οτι εισαι πολυ αδυνατη καιδεν θελεις να χασεις κιλα και μετα οτι θελεις ν'αρχισεις τρεξιμο για απωλεια λιπους.ειναι λιγο αντιφατικα αυτα.
    το κικ μποξινκ ειναι καλη εκγυμναση και συνδυαζει μαζι και την αεροβια.αφου σου αρεσει,θα ηταν καλο,οταν μπορεσεις να ξαναξεκινησεις.
    τωρα οσο για το αθλητικο σωμα που ανεφερες,θα σου πω οτι η εκγυμναση με αντιστασεις ειναι καταλυτικος παραγοντας.χτιζει κυριολεκτικα το σωμα του καποιος με τα βαρη και το "σκαλιζει",οπως αυτος θελει με διατροφη και συνεπεια και εννοειται θελει χρονο.
    τωρα αν επιμενεις για πρωινο αεροβιο,θα σου προτεινα να τρως κατι ελαφρυ πριν και μετα ενα πλουσιο πρωινο αφου δεν εισαι εμπειρη σε αυτο.εγω
    για πχ κανω καθε πρωι τρεξιμο στο διαδρομο μου νηστικη μετα τρωω και μετα παω για προπο.αλλα αυτο το πραττω πανω απο 10 ετη οποτε το σωμα το θεωρει πλεον τροπο ζωης...και κατι δεδομενο.
    οποτε εσυ φαε πρωτα κατι ελαφρυ οπως ενα ροφημα πρωτεινης και ενα φρουτο η' ενα χυμο και μια φετα με ταχινι και μελι η' οτιδηποτε αλλο σου αρεσει και μετα αφου επιστρεψειςφαε κανονικα.το τοστ θα το ειχα σαν δεκατιανο και σαν πρωινο θα ειχα κατι πιο συνθετο.μπορεις βρωμη με γαλα και φρουτα η' βρωμη με αυγα και χυμο η' 2 τοστ και χυμο.επιλογες υπαρχουν αναλογα με τα γουστα.
    ελπιζω να βοηθησα.ο,τι χρειαστεις εδω ειμαστε.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 14-02-19 19:54 #5
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο psonara Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπερα και καλη επιτυχια στις εξετασεις σου.βασικαμπερδευετηκα γιατι στο πρωτο ποστ γραφεις οτι εισαι πολυ αδυνατη καιδεν θελεις να χασεις κιλα και μετα οτι θελεις ν'αρχισεις τρεξιμο για απωλεια λιπους.ειναι λιγο αντιφατικα αυτα.
    το κικ μποξινκ ειναι καλη εκγυμναση και συνδυαζει μαζι και την αεροβια.αφου σου αρεσει,θα ηταν καλο,οταν μπορεσεις να ξαναξεκινησεις.
    τωρα οσο για το αθλητικο σωμα που ανεφερες,θα σου πω οτι η εκγυμναση με αντιστασεις ειναι καταλυτικος παραγοντας.χτιζει κυριολεκτικα το σωμα του καποιος με τα βαρη και το "σκαλιζει",οπως αυτος θελει με διατροφη και συνεπεια και εννοειται θελει χρονο.
    τωρα αν επιμενεις για πρωινο αεροβιο,θα σου προτεινα να τρως κατι ελαφρυ πριν και μετα ενα πλουσιο πρωινο αφου δεν εισαι εμπειρη σε αυτο.εγω
    για πχ κανω καθε πρωι τρεξιμο στο διαδρομο μου νηστικη μετα τρωω και μετα παω για προπο.αλλα αυτο το πραττω πανω απο 10 ετη οποτε το σωμα το θεωρει πλεον τροπο ζωης...και κατι δεδομενο.
    οποτε εσυ φαε πρωτα κατι ελαφρυ οπως ενα ροφημα πρωτεινης και ενα φρουτο η' ενα χυμο και μια φετα με ταχινι και μελι η' οτιδηποτε αλλο σου αρεσει και μετα αφου επιστρεψειςφαε κανονικα.το τοστ θα το ειχα σαν δεκατιανο και σαν πρωινο θα ειχα κατι πιο συνθετο.μπορεις βρωμη με γαλα και φρουτα η' βρωμη με αυγα και χυμο η' 2 τοστ και χυμο.επιλογες υπαρχουν αναλογα με τα γουστα.
    ελπιζω να βοηθησα.ο,τι χρειαστεις εδω ειμαστε.
    Καλησπέρα, ευχαριστώ πολύ τόσο για την ευχή όσο και για την απάντηση!
    Δεν θέλω να χάσω κιλά (μη τρέχω και στα νοσοκομεία μετά ) σε καμία περίπτωση. Ίσως η αναφορά μου σε ένα τοστ πχ σε παρεμψε στο οτι θέλω να χάσω λίπος. Λάθος μου, απλά γενικά δεν τρώω πολύ το πρωί. Ας πούμε ως τώρα πίνω ένα γάλα
    Σκέφτηκα το τρέξιμο, μιας και θα αρχίσω πιο εντατικό διάβασμα και δε βγαίνω ούτως ή άλλως πολύ, για να "ξεφεύγω" λίγο και να εννοείται να αθλούμαι. Δεν είναι τόσο χρονοβόρο ίσως να πηγαίνω για λίγο το πρωί, από αυτή την άποψη
    Το κικ το έχω στο μυαλό μου να το αρχίσω ξανά, όταν με το καλό τελειώσω τις εξετάσεις
    Απάντηση με παράθεση