Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 2 από 2
  1. 20-02-19 00:47 #1
    Προεπιλογή Βοήθεια για Απώλεια Βάρους-Λίπους
    Παιδιά καλησπέρα σας!

    Νέος και εγώ στην παρέα σας, καλώς σας βρήκα! Θα ήθελα λίγο τα φώτα σας.

    Είμαι 30 ετών, 1.87 ύψος. Εδώ και 6 μήνες έχω μπει σε πρόγραμμα αδυνατίσματος από διαιτολόγο, καθώς μετά από διάφορες δυσάρεστες περιστάσεις που πέρασα είχα πάρει τα προηγούμενα 2-3 χρόνια γύρω στα 30 κιλά. Δυστυχώς κάνω πλήρως καθιστική δουλειά και ζωή χωρίς να γυμνάζομαι καθόλου.

    Όταν ξεκίνησα τη διατροφή πριν 6 μήνες ήμουν στα 128 κιλά. Επειδή έκανα και λιπομέτρηση τότε είχα 31,1% λίπος (39,7 κιλά), νερό σώματος 50,2% (64,2 λίτρα) και μυική μάζα 38,4% (49 κιλά). Σήμερα έχω πέσει 20 κιλά κάτω στα 108 και επειδή έκανα τη δεύτερη λιπομέτρηση τα νέα νούμερα είναι 29% λίπος (31,6 κιλά), νερό σώματος 50,9% (64,2 λίτρα) και μυική μάζα 39,6% (43,2 κιλά).

    Πολύ σύντομα το καθημερινό μου πρόγραμμα διατροφής είναι το εξής:
    Πρωινό: Ένα τοστ μόνο με μια φέτα τυρί (δυστυχώς είναι απέξω άρα τυρί ΜΕ λιπαρά)
    Δεκατιανό: Ένας ελληνικός καφές 1 ζάχαρη μαύρη
    Μεσημεριανό: Κυρίως φαγητό κοτόπουλο/κρέας/σούπα/ψάρι σκέτο μόνο με σαλάτα
    Απόγευμα: Ένας καφές 1 ζάχαρη
    Βραδινό: Μια μπάρα δημιτριακών digestive
    Πριν τον ύπνο: 1 μπανάνα και 2 μικρά παξιμαδάκια ολικής με 2 τυράκια χαμηλών λιπαρών (αναγκαστικό γεύμα γιατί κοιμάμαι ξημερώματα και δεν αντέχω νηστικός)

    Ο προβληματισμός μου λοιπόν βρίσκεται στο γεγονός ότι ενώ τα κιλά που έχω χάσει μου φαίνονται απίστευτα καλά για το χρονικό διάστημα που κάνω το πρόγραμμα, με προβληματίζει πολύ ότι η απώλεια στο λίπος είναι πολύ μικρή. Έχω στόχο να χάσω άλλα 10-15 κιλά, αλλά θέλω να τα χάσω "σωστότερα" χάνοντας περισσότερο λίπος και εδώ είναι που θέλω τα φώτα σας! Πρώτον η πρόοδος μου μέχρι τώρα σας φαίνεται καλή; Και κυριότερον: Πέραν του προφανούς ότι πρέπει να βάλω στη ζωή μου άσκηση, τι πιστεύετε ότι πρέπει να βελτιώσω/αλλάξω για να έχω καλύτερα αποτελέσματα;

    Συγνώμη εκ των προτέρων αν σας ζάλισα με την πολυλογία μου!
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 20-02-19 12:36 #2
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    δεν ξερω αν ειναι μικρη η μεγαλη, αλλα απο τη στιγμη που εχεις διατηρησει στα ιδια επιπεδα πανω κατω τη μυικη σου μαζα κ εχεις πεσει τοσα κιλα σ.β. ειναι μια χαρα.
    η διατροφη σου, δεν ειναι κ ο,τι καλυτερο, αλλα στη φαση που εισαι μονο κ μονο που ειναι υποθερμδικη σου κανει μια διαφορα την οποια κ ειδες στην πραξη.
    σαν ασκηση, καλυτερα ξεκινα με απλα πραγματα, αεροβια σιγουρα, κ ενα προγραμμα γυμναστικης full body,κ οταν πεσεις εκει που θες εστιαζεις σε κατι πιο συγκεκριμενο.
    τελος, μην μπλεκεις με αριθμους κ ποσοστα μετρησεων, θα χασεις την μπαλα..οσο χανεις βαρος, εισαι οκ..αν τωρα παραλληλα κανεις κ γυμναστικη, μαζι με μια διατροφη με επαρκεια πρωτεινης για να διατηρησεις το μυικο ιστο σου, δεν θες κατι αλλο.
    Απάντηση με παράθεση