Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 9 από 9
  1. 24-02-19 00:38 #1
    Προεπιλογή Τενοντίτιδα στον αγκώνα (ενόχληση)
    Καλησπέρα σε όλους ,

    Πρίν αρχίσω να γράφω θέλω να ενημερώσω οτι κανόνισα να πάω σε φυσιοθεραπευτή.

    Αρχικά νιώθω ενόχληση στον αγκώνα. Το θέμα είναι ότι μετα απο 2 χρόνια που είχα να πάω γυμναστήριο μόλις ξεκίνησα 1-2 βδομάδες και το ζόρισα λίγο με ξαναέπιασε η ενόχληση αυτή .
    Γενικά για διάφορους λόγους αναγκάστηκα να αρχίσω οτ γυμναστηρίο για μικρό χρονικό διάστημα και το ξανασταμάτησα. Και τις 2 φορές που το έκανα αυτό είχα την ίδια ενόχληση .

    Τέλος , σήμερα είναι η 4η μέρα που ξανάρχισα το γυμναστηρίο μετά απο 2 μήνες απουσίας απο την τελευταία μου προπόνηση και άρχισε να με ενοχλεί και πάλι.

    Να πω οτι βάζω πάγο και εχω δοκιμάσει και αντιφλεγμονώδη πριν 2 μήνες , αλλά δεν πρόλαΒα να δω αποτέλεσμα γιατί ξανασταμάτησα τις προπονήσεις λόγω δουλειάς.
    Επίσης στην καθημερινότητα μου δεν ειχα ποτέ πρόβλημα , ούτε σηκώνοντας βάρη.

    Έγραψα όλο αυτο για να μου πεί κάποιος αν είχε ποτε την ίδια εμπειρία , γιατί μου φαίνεται περίεργο και "σπαστικό" και απλά να μην αγχώνομαι μήπως και είναι τπτ χρόνιο

    Ευχαριστώ πολύ και συγγνώμη αν σας κούρασα με το τρόπο που τα έγραψα!
    Η σκληρη δουλεια σε πηγαινει εκει που η καλη τυχη μπορει να σε βρει
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 24-02-19 00:53 #2
    Προεπιλογή
    Αρχικά, το γεγονός πως έβαζες πάγκο και έπαιρνες αντιφλεγμονώδη δεν λέει πολλά καθώς το ζήτημα είναι να βρούμε την αιτιοπαθογένεια. Σε γενικές γραμμές, πρέπει να δεις αν έχεις έσω ή έξω επικονδυλίτιδα (θα στο βρει πολύ εύκολα ο φυσικοθεραπευτής σου) και να κάνεις ασκήσεις ενδυνάμωσης καθώς και να αποφεύγεις κάποιες συγκεκριμένες ασκήσεις. Οι τένοντες ανταποκρίνονται πολύ καλά στις χαμηλές αντιστάσεις για μεγάλη διάρκεια. Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να δουλεύεις ΑΠΕΙΡΑ λάστιχα (κλασικές εκτάσεις τρικεφάλων) με πολλές επαναλήψεις και πριν την προπόνηση και μετά και στο σπίτι. Οι τένοντες φθείρονται λόγω υπέρχρησης ειδικότερα από ασκήσεις που τους φθείρουν (ίσως διαφορετικές για τον καθένα). Συνήθως είναι οι γαλλικές πιέσεις ή ο πάγκος με λάθος τεχνική όταν ο πήχης δεν είναι στις 90 μοίρες σε σχέση με τον βραχίονα.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Christopherquad : 24-02-19 στις 00:57
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 24-02-19 01:03 #3
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Christopherquad Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αρχικά, το γεγονός πως έβαζες πάγκο και έπαιρνες αντιφλεγμονώδη δεν λέει πολλά καθώς το ζήτημα είναι να βρούμε την αιτιοπαθογένεια. Σε γενικές γραμμές, πρέπει να δεις αν έχεις έσω ή έξω επικονδυλίτιδα (θα στο βρει πολύ εύκολα ο φυσικοθεραπευτής σου) και να κάνεις ασκήσεις ενδυνάμωσης καθώς και να αποφεύγεις κάποιες συγκεκριμένες ασκήσεις. Οι τένοντες ανταποκρίνονται πολύ καλά στις χαμηλές αντιστάσεις για μεγάλη διάρκεια. Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να δουλεύεις ΑΠΕΙΡΑ λάστιχα (κλασικές εκτάσεις τρικεφάλων) με πολλές επαναλήψεις και πριν την προπόνηση και μετά και στο σπίτι. Οι τένοντες φθείρονται λόγω υπέρχρησης ειδικότερα από ασκήσεις που τους φθείρουν (ίσως διαφορετικές για τον καθένα). Συνήθως είναι οι γαλλικές πιέσεις ή ο πάγκος με λάθος τεχνική όταν ο πήχης δεν είναι στις 90 μοίρες σε σχέση με τον βραχίονα.
    Πολύ ωραία και ολοκληρωμένη απάντηση. Κυρίως πάω για να μου δείξει ασκήσεις να κάνω γιατί μόνος μου δεν έχω ιδέα.!! Άν δεν έχω κάτι πιο σοβαρό βέβαια. Το κυριότερο πρόβλημα είναι να μην μου πεί να σταματήσω το γυμναστηρίο κανα 2μήνο τώρα που αποφάσισα να το συνεχίσω και να μην το ξανασταματήσω
    Η σκληρη δουλεια σε πηγαινει εκει που η καλη τυχη μπορει να σε βρει
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 24-02-19 16:43 #4
    Προεπιλογή
    Δέσε κάπου το λάστιχο σε κάποιο ύψωμα και κάνε single arm tricep pushdowns ( google it) και με τις παλαμες να κοιτάνε τι ταβάνι και με τις παλάμες να κοιτάνε το πάτωμα.. πολλά σετ, πολλές επαναλήψεις, μεγάλη διάρκεια των σετ..ΚΑΙ πριν την προπόνηση ΚΑΙ μετά και τις μέρες ξεκούρασης στο σπίτι. Η βασικότερη δουλειά ενός φυσικοθεραπευτή δεν είναι να σε κάνει καλά, αλλά να σου δείξει πως να γίνεις καλά εσύ, μόνος σου με ασκήσεις. Εκεί απέχει ενας πραγματικό καλός φυσικοθεραπευτής από έναν απλό φυσικοθεραπευτή.. Μην παίζεις καθόλου βαριά σε ασκήσεις τρικεφάλων γενικότερα ( μόνο 12++ επαναλήψεις εως 20 και στα λάστιχα 30-100)
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Christopherquad : 24-02-19 στις 16:46
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 24-02-19 21:28 #5
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Christopherquad Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δέσε κάπου το λάστιχο σε κάποιο ύψωμα και κάνε single arm tricep pushdowns ( google it) και με τις παλαμες να κοιτάνε τι ταβάνι και με τις παλάμες να κοιτάνε το πάτωμα.. πολλά σετ, πολλές επαναλήψεις, μεγάλη διάρκεια των σετ..ΚΑΙ πριν την προπόνηση ΚΑΙ μετά και τις μέρες ξεκούρασης στο σπίτι. Η βασικότερη δουλειά ενός φυσικοθεραπευτή δεν είναι να σε κάνει καλά, αλλά να σου δείξει πως να γίνεις καλά εσύ, μόνος σου με ασκήσεις. Εκεί απέχει ενας πραγματικό καλός φυσικοθεραπευτής από έναν απλό φυσικοθεραπευτή.. Μην παίζεις καθόλου βαριά σε ασκήσεις τρικεφάλων γενικότερα ( μόνο 12++ επαναλήψεις εως 20 και στα λάστιχα 30-100)
    Ωραια θα τα τσεκαρω . !

    Ναι το ξερω , επειδη ειχα παθει και εξαρθρωση ωμου παλια ο φυσιοθεραπευτης το ιδιο μου ειπε . Εκανα εκει λιγες ασκησεις , μου εδειξε τα βασικα και μετα ολα σπιτι ! Θα αρχισω να κανω γιατι ραντεβου με τον φυσιοθεραπευτη εχω σε μια βδομαδα ...!!!

    Βαρη βεβαιως πολυ λιγα στα τρικεφαλα και γενικα οπου νιωσω λιγο ενοχληση!

    Ευχαριστω παρα πολυ
    Η σκληρη δουλεια σε πηγαινει εκει που η καλη τυχη μπορει να σε βρει
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 25-02-19 01:14 #6
    Γηράσκω αεί διδασκόμενος
    Το avatar του χρήστη Χαράλαμπος

    Εγγραφή
    12-04-2013
    Περ.
    Κόρινθος
    Μηνύματα
    1.445
    Προεπιλογή
    Χριστόφορε, σχετικά με τις γαλλικές εκτάσεις τρικέφαλων που ανέφερες παραπάνω. Είχα αισθανθεί κι εγώ μια ενόχληση πέρυσι στον αγκώνα ενώ έκανα βαριές εκτάσεις (6 επαναλήψεις ) με στραβομπαρα. Όποτε έκανα με πρηνή λαβή αισθανομουν την ίδια ενόχληση. Δοκίμασα να κάνω την άσκηση με ημιπρηνη λαβή (οι παλάμες να κοιτάνε μεταξύ τους) με ειδική μπάρα τρικεφαλων, μιας και είναι μια πιο φυσική κίνηση για την άρθρωση του αγκωνα και δεν αισθανομουν ενόχληση. Έτσι, συμπέρανα πως σε βαριά κιλά ίσως να παίζει ρόλο και η λαβή ώστε η άρθρωση να ανταπεξέρχεται καλύτερα .
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 25-02-19 01:37 #7
    Προεπιλογή
    Χαράλαμπε, ιδανικά οι γαλλικές πρέπει να γίνονται πίσω από το κεφάλι για μέγιστη ασφάλεια τενόντων/ συνδέσμων κλπ. Προσωπικά και βαριά κιλά για γαλλικές (50-60) πίσω από το κεφάλι δεν έχω νιώσει ποτέ ενόχληση..Με κλασικές γαλλικές κατα 90% ο μέσος άνθρωπος αργά ή γρήγορα, συνήθως γρήγορα, θα αποκτήσει τενοντοπάθειες στον αγκώνα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 25-02-19 10:43 #8
    Γηράσκω αεί διδασκόμενος
    Το avatar του χρήστη Χαράλαμπος

    Εγγραφή
    12-04-2013
    Περ.
    Κόρινθος
    Μηνύματα
    1.445
    Προεπιλογή
    Εννοείς όρθιος/καθιστός ή και ξαπλωτός αλλά αντί τα χέρια να είναι τελείως κάθετα είναι διαγώνια ώστε η μπάρα να μην κατεβαίνει στο μέτωπο αλλά πίσω από το κεφάλι;

    Πλέον, τα κάνω ξαπλωτός με διαγώνια τα χέρια (και όχι κάθετα) και όταν τα εκτελώ με 40 κιλά και με στραβόμπαρα δεν αισθάνομαι καμία ενόχληση.
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 25-02-19 11:23 #9
    Γηράσκω αεί διδασκόμενος
    Το avatar του χρήστη Χαράλαμπος

    Εγγραφή
    12-04-2013
    Περ.
    Κόρινθος
    Μηνύματα
    1.445
    Προεπιλογή
    Όνομα: IMG_20190225_102240.jpg Εμφανίσεις: 240 Μέγεθος: 56,7 KB

    Με τον δεύτερο τρόπο, διατηρείται επισης μια πιο συνεχή τάση στους τρικέφαλους, σε σχέση με τον πρώτο τρόπο.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Χαράλαμπος : 25-02-19 στις 11:36
    Απάντηση με παράθεση