Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 4 από 4
  1. 02-03-19 11:03 #1
    Προεπιλογή Ερωτήσεις για πλάνο διατροφής
    Γεια σας παιδιά!

    Ειμαι 25 χρονών υψος 1,78 και 61 κιλά περίπου.Στο παρελθόν έχω κάνει πολλές απόπειρες να αλλάξω το σώμα μου(να πάρω όγκο) αλλά όλες πήγαιναν μέχρι ένα σημείο απογοητευόμουν και τα παράταγα.Το περισσότερο που έφτασα ήταν τα 72 κιλά. Το πρόβλημα νομίζω ήταν πάντα η διατροφή μου.Έχω ξεκινήσει εδώ και 2 μήνες γυμναστική στο σπίτι(μονόζυγο, push ups, βαράκια) κι ενώ έχω δει μεγάλη διαφορά έχω χάσει κι όλας κιλά.Μάλλον επειδή έκοψα τα γλυκά έχασα αρκετό λίπος και το πήρα σε μυς.Θέλω την βοήθειά σας στο εξής. ας πούμε οτι ξεκινάω να πηγαίνω γυμναστήριο 3 φορές την εβδομάδα και μία για τρέξιμο σύνολο 4 μέρες γυμναστικής. Οι θερμίδες που υπολόγισα οτι πρεπει να λαμβανω ημερησιως για να παρω ογκο ειναι 1921. Τα γεύματα μου μέσα στην ημέρα πόσα θα πρέπει να είναι και τι τύπου γεύματα; πόσα με υδατανθρακα, πρωτεινη κλπ τις μερες που κανω γυμναστική και τις μερες που δεν κανω. Ετσι ωστε να φτιαξω ενα πλανο με γευματα και να μου πειτε αν ειναι σωστο.

    Μεχρι τωρα παντως το στανταρ γευμα μου ειναι το πρωινο που αποτελειται απο 100γρ βρωμης γαλα μια μπανανα μισό σκουπ πρωτείνης και κανελα.

    Σας ευχαριστώ εκ των προτερων.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 02-03-19 11:18 #2
    Το avatar του χρήστη mono AEK

    Εγγραφή
    25-10-2011
    Περ.
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    452
    Προεπιλογή
    Φίλε μου διάβασε αυτό και θα σου λυθούν όλες οι απορίες

    https://www.bodybuilding.gr/forum/sh...χάριους
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 05-03-19 12:05 #3
    Προεπιλογή
    Σ ευχαριστώ φίλε μου για την άμεση απάντηση.

    Έφτιαξα το παρακάτω πλάνο να μου πείτε την γνώμη σας.

    1ο γευμα:7:30πμ 100γρ βρωμης με γαλα,κανελα,2 κουταλιες μαυρες σταφιδες, 1 μπανανα, 1 κουταλια μελι και ενα σκουπ πρωτεινης (whey)

    2ο γευμα: 11:30-12:00 2 τοστ με 4 φετες γαλοπουλα καπνιστη, 2 κουταλιες της σουπας κοτατζ, 2 φετες τυρι του τοστ και λιγη κετσαπ ή μουστάρδα και 10 αμύγδαλα

    3ο γεύμα: 15:00-16:00 Ομελετα με 4 ασπραδια και 1 ολοκληρο αυγό, 2 φετες γαλοπούλα, καλαμπόκι, μανιτάρια, λίγο γάλα και 2 κουταλίες της σούπας παρμεζάνα

    4ο γεύμα: 1 σκουπ πρωτείνης whey (μετά την προπόνηση)

    5o γεύμα: Ότι υπάρχει εκείνη την μέρα στο σπίτι που θα είναι
    Μακαρόνια με σάλτσα και τυρί ή φακές,φασολάκια,φασολάδα,γεμιστά,μουσακά,κοτόπουλο με ρυζι, σπανακόρυζο,γιουβαρλάκια κλπ

    6ο γεύμα: σαλάτα με καλαμπόκι,1 γιαούρτι 2%, μουστάρδα, σκορδο και λίγο μέλι.

    Ουσιαστικά το 5ο γεύμα θα είναι και το μεγάλο μετά την προπόνηση αλλά επειδή το πρόγραμμα της δουλειάς μου είναι μεταβλητό κάθε βδομάδα άλλες μέρες μπορεί να πηγαίνω πρωί στο γυμναστήριο και άλλες βράδυ.Αν πάω πχ βράδυ τι θα πρέπει να φάω μετά πέρα απο το σκουπ της πρωτείνης;
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 05-03-19 12:07 #4
    Προεπιλογή
    Στόχος είναι αρχικά να πηγαίνω 3 φορες την εβδομάδα γυμναστήριο κι αν μπορέσω να τις αυξήσω συν τις κυριακές αεροβια άσκηση που θα είναι είτε τρέξιμο είτε sup και windsurf τωρα που ανοιγει ο καιρός.
    Απάντηση με παράθεση