Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 16 έως 23 από 23
  1. 14-03-19 16:15 #16
    Προεπιλογή
    Η Σκολιωση δεν έχει να κάνει.
    Και ποιος μίλησε για φλεγμονη;

    Εγώ είπα τον υπερηχο γιατι; Αυτό που πιάνεις δεν είναι κόκκαλο. Το ξεκαθαρισαμε. Είναι μια δομη. Τώρα εσύ λες είναι σκληρο. Εγώ δεν έχω άποψη. Αν είναι για παράδειγμα ένα πρηξιμο, αν είναι ένα λιπωμα, αν είναι μια διογκωση των μαλακών μορίων (αν το "κρέας εκεί είναι πρησμενο" για να στο πω απλα), πριν τη μαγνητική μπορούμε να κάνουμε ένα υπερηχο. Αυτό είπα σαν ιδέα.

    Θέλω όμως να γράψω και κάτι. Και ας το διαβάσουν κι άλλοι ίσως φανώ κακός αλλά δεν πειράζει. Ρωτάω λοιπόν:
    Βλέπετε γιατί κανείς δε σας παίρνει στα σοβαρα;
    Είσαι και πονας τόσον καιρό. Και κάνεις βάρη. Και πας σε ένα γιατρό. Και κάνεις ακτινογραφία, τρως την ακτινοβολία. Πας να κάνεις μαγνητική, αυτό κοστίζει. Και να την κάνεις. Να δούμε τι είναι. Αλλά είναι δυνατόν σε μια φάση ψαξιματος να μη σταματάς εντελώς την προπονηση; Δηλαδη αδιάφορο αν σε πονάει η άσκηση που κάνεις ή όχι. Δεν είναι ανάγκη να σε πονάει σε αυτό το σημείο για να τη σταματήσεις. Τόσοι άλλοι μύες περνάνε γύρω τριγύρω. Αν δεν αφήσεις λίγο χρόνο να ηρεμήσει το σώμα πως θα έχουμε μια άποψη;

    Αλλά είναι αστείο, που πάτε σε γιατρούς και θέλετε ένα κάρο εξετάσεις, και υπάρχουν γιατροί που τις γράφουν, (δε γ.....ται το ταμείο πληρώνει) και προπόνηση να σταματήσετε δε θέλετε. Τέλοσπάντων. Δεν πάει αποκλειστικά σε εσένα αυτό, αλλά το ίδιο κάνεις και εσύ.

    Σαν έναν που ήρθε χτες (ξανά και ξανά και ξανά, όχι ο ίδιος, αλλά υπάρχουν πολλοί τετοιοι) και μου λέει γιατρέ πονάει η μέση αλλά εγώ χάπια παύσιπονα δεν παίρνω. Λέω ωραία πήγαινε σπίτι και κάνε προσευχές. Μου κάνει το ίδιο.

    Τεσπα. Κάνε τη μαγνητικη να δούμε τι θα βγει. Και έλα αν θες να τη συζητήσουμε. Ελπίζω και νομίζω θα είναι καθαρή.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 14-03-19 17:57 #17
    Το avatar του χρήστη mono AEK

    Εγγραφή
    25-10-2011
    Περ.
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    452
    Προεπιλογή
    Κοίτα δε παρεξηγουμε αλλά υπάρχει και ο αντίλογος

    Λύση στο πρόβλημα θεωρείς ότι είναι να κόψω τα βάρη?
    Δηλαδή αν πόναγε το πόδι μου η λύση είναι να κόψω το περπάτημα?

    Λύση είναι πως θα γίνω καλά για να κάνω βάρη
    Αν αυτό προϋποθέτει κάποια αποχή ναι θα την κάνω

    Τεσπα κατάφερε να δει ορθοπεδικος την ακτινογραφία μου επιτέλους (δε μπόρεσα να πάω λόγω δουλειάς) και μου είπε ότι υπάρχει συμπίεση δίσκου ανάμεσα σε 1ο με 2ο σπονδυλο και εκεί οφείλεται ο πόνος

    Ή δικιά του θεραπεία ήταν να κόψω τα βάρη εντελώς και για πάντα, σόρυ αλλά αυτό εγώ δε το θεωρώ λύση
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 14-03-19 19:28 #18
    Γηράσκω αεί διδασκόμενος
    Το avatar του χρήστη Χαράλαμπος

    Εγγραφή
    12-04-2013
    Περ.
    Κόρινθος
    Μηνύματα
    1.445
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο mono AEK Εμφάνιση μηνυμάτων

    Λύση στο πρόβλημα θεωρείς ότι είναι να κόψω τα βάρη?
    Δηλαδή αν πόναγε το πόδι μου η λύση είναι να κόψω το περπάτημα?
    Αυτό το παράδειγμα είναι λίγο άκυρο. Αν πονάει το πόδι σου άλλο να το περπατήσεις και άλλο να το βάλεις σε έντονη προσπάθεια να σηκώνει βάρη. Όπως και με τη σπονδυλική στήλη, άλλο να την κινείς και άλλο να την καταπονεις με μεγάλα φορτία.

    Αυτό που ήθελε να πει ο γιατρός, νομίζω , είναι ότι όταν ξεκινάει ένα προβλημα καλό είναι να σταματάει η προπονηση για να δούμε αν καλυτερεύσει η κατάσταση. Αλλά όταν παρουσιάζεται ένα προβλημα καλό είναι να σταματάμε για να μην επιδεινωθεί απο την προπόνηση.

    Σου εύχομαι περαστικά .
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 14-03-19 20:18 #19
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο mono AEK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κοίτα δε παρεξηγουμε αλλά υπάρχει και ο αντίλογος

    Λύση στο πρόβλημα θεωρείς ότι είναι να κόψω τα βάρη?
    Δηλαδή αν πόναγε το πόδι μου η λύση είναι να κόψω το περπάτημα?

    Λύση είναι πως θα γίνω καλά για να κάνω βάρη
    Αν αυτό προϋποθέτει κάποια αποχή ναι θα την κάνω

    Τεσπα κατάφερε να δει ορθοπεδικος την ακτινογραφία μου επιτέλους (δε μπόρεσα να πάω λόγω δουλειάς) και μου είπε ότι υπάρχει συμπίεση δίσκου ανάμεσα σε 1ο με 2ο σπονδυλο και εκεί οφείλεται ο πόνος

    Ή δικιά του θεραπεία ήταν να κόψω τα βάρη εντελώς και για πάντα, σόρυ αλλά αυτό εγώ δε το θεωρώ λύση
    Δεν έγραψα κάπου να κόψεις τα βάρη. Αλλά σε κάθε θεραπεία, θέλουμε να είμαστε "καθαροι"από εξωτερικούς παράγοντες. Αν πονάει το χέρι και σου δίνω παυσιπονα αλλά εσύ κάνεις βάρη ξέρεις τι θα μου πεις; Δε σε πιάνει το παυσιπονο. Βγάζουμε έτσι συμπερασμα;

    Κάνε μια απόχη 2 εβδομάδες να δούμε. Ξαναλέω. Δε γίνεται να κάνεις όλες τις εξετάσεις και να μην έχεις σταματήσει προπόνηση.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 15-03-19 10:14 #20

    Εγγραφή
    17-02-2019
    Περ.
    Ηράκλειο Κρ
    Μηνύματα
    94
    Προεπιλογή
    Νομίζω οτι αυτο που σου λεει ο γιατρος μας ειναι απλή λογική. Ασε λιγο το σώμα να ξεκουραστεί για να δούμε την διαφορά στο πόνο. Ο γιατρος μας το καλο σου θέλει. Το καταλαβαίνω το πάθος σου για την γυμναστικη αλλα μερικες φορες πρεπει να σταματάμε για λιγο. Εγω εκανα κάποιες εγχειρήσεις και αναγκαστικα σταματησα. Τωρα γυμναζομαι κανονικα. Σου εύχομαι να μην ειναι τιποτα σοβαρο. Περαστικα φίλε μου.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 15-03-19 11:23 #21
    Το avatar του χρήστη mono AEK

    Εγγραφή
    25-10-2011
    Περ.
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    452
    Προεπιλογή
    παιδες υπηρξε μια παρανοηση

    δεν ειπα οτι ο levrone ειπε να κοψω τα βαρη

    ειπα οτι ο ορθοπαιδικος που ειδε την ακτινογραφια το μονο που ειπε ειναι να κοψω τα βαρη μια για παντα για να μην επιδεινωθει η κατασταση χωρις να προτεινει καμια θεραπεια, χωρις να αιτιολογησει αυτο που προτεινε και χωρις να διευκρινισει αν κανοντας το αυτο θα σταματησει και ο πονος

    υ.γ. ειχα σταματησει για μια βδομαδα μαζι με τα αντιφλεγμονωδη που επαιρνα και αν υπηρξε βελτιωση ηταν αμελητεα
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 17-09-20 12:23 #22
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Levrone Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η Σκολιωση δεν έχει να κάνει.
    Και ποιος μίλησε για φλεγμονη;

    Εγώ είπα τον υπερηχο γιατι; Αυτό που πιάνεις δεν είναι κόκκαλο. Το ξεκαθαρισαμε. Είναι μια δομη. Τώρα εσύ λες είναι σκληρο. Εγώ δεν έχω άποψη. Αν είναι για παράδειγμα ένα πρηξιμο, αν είναι ένα λιπωμα, αν είναι μια διογκωση των μαλακών μορίων (αν το "κρέας εκεί είναι πρησμενο" για να στο πω απλα), πριν τη μαγνητική μπορούμε να κάνουμε ένα υπερηχο. Αυτό είπα σαν ιδέα.

    Θέλω όμως να γράψω και κάτι. Και ας το διαβάσουν κι άλλοι ίσως φανώ κακός αλλά δεν πειράζει. Ρωτάω λοιπόν:
    Βλέπετε γιατί κανείς δε σας παίρνει στα σοβαρα;
    Είσαι και πονας τόσον καιρό. Και κάνεις βάρη. Και πας σε ένα γιατρό. Και κάνεις ακτινογραφία, τρως την ακτινοβολία. Πας να κάνεις μαγνητική, αυτό κοστίζει. Και να την κάνεις. Να δούμε τι είναι. Αλλά είναι δυνατόν σε μια φάση ψαξιματος να μη σταματάς εντελώς την προπονηση; Δηλαδη αδιάφορο αν σε πονάει η άσκηση που κάνεις ή όχι. Δεν είναι ανάγκη να σε πονάει σε αυτό το σημείο για να τη σταματήσεις. Τόσοι άλλοι μύες περνάνε γύρω τριγύρω. Αν δεν αφήσεις λίγο χρόνο να ηρεμήσει το σώμα πως θα έχουμε μια άποψη;

    Αλλά είναι αστείο, που πάτε σε γιατρούς και θέλετε ένα κάρο εξετάσεις, και υπάρχουν γιατροί που τις γράφουν, (δε γ.....ται το ταμείο πληρώνει) και προπόνηση να σταματήσετε δε θέλετε. Τέλοσπάντων. Δεν πάει αποκλειστικά σε εσένα αυτό, αλλά το ίδιο κάνεις και εσύ.

    Σαν έναν που ήρθε χτες (ξανά και ξανά και ξανά, όχι ο ίδιος, αλλά υπάρχουν πολλοί τετοιοι) και μου λέει γιατρέ πονάει η μέση αλλά εγώ χάπια παύσιπονα δεν παίρνω. Λέω ωραία πήγαινε σπίτι και κάνε προσευχές. Μου κάνει το ίδιο.

    Τεσπα. Κάνε τη μαγνητικη να δούμε τι θα βγει. Και έλα αν θες να τη συζητήσουμε. Ελπίζω και νομίζω θα είναι καθαρή.
    γΙΑΤΡΕ Με ολο το σεβασμο αλλα εφοσον ο τραυματισμος ειναι στη μέση ποιο το προβλημα να κανει ασκησεις στα χέρια και στο πάνω μέρος της πλάτης; ωμους κ στηθος;

    προφανως ο φιλος μας ισως το παρακανε στις άρσεις κ τα καθισματα. Κοβει αυτες τις 2 ασκησεις κ κομπλε. Εμενα οσους γυμναστες εχω ρωτησει μου εχουν πει θα κάνεις ασκησεις που ΔΕΝ σε ενοχλουν ακομη και αν η ενοχληση ειναι στο χέρι που ολοι ξέρουμε οτι μετά δεν μπορεις να κανεις ΤΙΠΟΤΑ.

    Προσωπικα εχω κ εγω θεματακια με τα χερια μου κατα καιρους κ καταλαβαινω οτι αυτα για να περάσουν 100% οπως λένε θέλουν κανα χρονο εκτος γυμναστηριου. ΠΟΥΘΕΝΑ αλλου δεν εχω προβλημα ουτε ωμους ουτε ποδια ουτε μέση ... τα χέρια φαινεται και ειδικα οι δικεφαλο-τρικεφαλοι μου βγηκαν προβληματικοι. Τι πρέπει να κανω δηλαδη....Πρακτικα κανεις απο εμας δεν μπορει να το κάνει αυτο. Να μεινει πανω απο 2-3 μηνες εκτος.

    Και δεν θέλει και δεν μπορεί. Καλως ή κακως ανηκουμε σε μια κατηγορια ανθρωπων που ΘΕΛΕΙ να πηγαινει γυμναστηριο. Και εγω μετανιωνω που δεν μπηκα σε αυτη τη φάση απο τα 20 μου που το σωμα ειναι πιο ΔΕΚΤΙΚΟ στα φορτια και η αναρρωση ειναι γρηγοροτερη.

    Τέλος Μαρτιου που εκλεισαν τα γυμναστηρια ειχα ενοχλησεις στο δικεφαλο αριστερά. Έκατσα 2 μηνες..... ΞΕΚΟΥΡΑΣΗ. Μετα ξεκινησα σιγα σιγα το Μαιο λάστιχα και τον Ιουνιο ... Απο τον Ιουλιο ξεκινησα σιγα σιγα κάμψεις και μετά γυμναστηριο πάντα πολυ ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΑ. Δηλαδη τα 45 κιλά στο πάγκο τα κανω τωρα εδω και 1 μηνα. Απλα ανεβάζω επαναληψεις 1-2 σε καθε προπονηση - τα κανω πιο αργα κτλπ και ειμαι 83 κιλά δηλαδη μη τρελαθω και τελειως.

    Τωρα πάλι ο δικεφαλος ενοχλει. Δηλαδη τι αλλο πρέπει να κάνουμε να μεινουμε κανα 2 χρονια εκτος; δεν ξερω τι διαολο συμβαινει και καθυστερουν τοσο πολυ αυτες οι αναρωσεις... χερι να ειχες σπάσει πιο γρηγορα θα έφτιαχνε. Με συγχωρεις.

    Στη τελικη να πάμε να μας αλλαξουν τένοντες να τελειωνουμε ;D

    Με συγχωρεις δεν θελω να αμφισβητησω την θέση σου αλλα μια και ειπες να μας τα πεις να τα πουμε κ εμεις να ξέρετε τι σκεφτομαστε οταν παμε στο γυμναστηριο ενω δεν "πρεπει". Να εισαι καλά.

    Εγω θα συνεχισω να κανω προπονηση πάντως. Εστω και με λιγα κιλά.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη KostasFit : 17-09-20 στις 12:28
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 18-09-20 10:18 #23
    Προεπιλογή
    Γειά χαρά φίλε και καλώς ήρθες κιόλας.
    Κώστα πολλές φορές οι μύες συνεργάζονται.
    Δικέφαλα να κάνεις , ένα κλέψιμο (που λέει ο λόγος) να πας να κάνεις , με τη μέση θα τραβήξεις.
    Το λέω για το φίλο από πάνω με το πρόβλημα στη μέση.
    Και γενικά αυτό που είχα γράψει τότε έχει το νόημα ότι δεν μπορείς να αναγνωρίζεις ένα πρόβλημα , να περιμένεις ένα πακέτο εξετάσεων , ίσως και μία λύση από έναν γιατρό αλλά ταυτόχρονα η ιδέα της προσωρινής αποχής να μη σου λέει κάτι. Πρέπει όλο το πακέτο να "δουλέψει" για να δούμε τι αποτέλεσμα θα έρθει. Αυτό εννοούσα.
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12