Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 16 έως 21 από 21
  1. 07-03-19 12:45 #16
    Προεπιλογή
    Αν με ρώταγε κάποιος προσωπικά για το πόσα σετ να κάνει χωρίς να έχω καμία άλλη πληροφορία δεν θα μπορούσα να του πω γιατί εγώ δεν θεωρώ αυτονόητο σε τι επίπεδο και σε τι κατάσταση είναι αυτός που ρωτάει τέλος πάντων όμως αυτή είναι προσωπική τοποθέτηση.
    Αν ερχόταν κάποιος που είναι αρχάριος και δεν έχει καμία επαφή με τα βάρη θα του έλεγα να ξεκινήσει μόνο με πολυαρθρικες βασικές ασκήσεις μαθαίνοντας σιγά σιγά πρώτα απ'ολα σωστή τεχνική χωρίς κιλά και εν συνεχεία σταδιακά να αυξάνεται η επιβάρυνση αυτό για 3-4 μήνες,καμία άσκηση απομόνωσης ούτε Σπλιτ ούτε όλο το σώμα ούτε πάνω κάτω τπτ μόνο βασικές ασκήσεις (άρσης θανάτου -καθίσματα με μπάρα -πιέσεις πάνω από το κεφάλι για ώμους με μπάρα (στρατιωτικές) -πιέσεις πάγκου -διζυγο- μονόζυγο) αυτά για να φτιάξει δυνατή βάση και μετά πάμε παρακάτω.

    Μιλάμε για το ποστ του Fighter _me που παρόλο λέμε λέμε αυτός αγνοείται ενώ έπρεπε να πει μια κουβέντα γιατί δεν είναι λογικό να ανοίγεις ένα θέμα που υποτίθεται ότι σε ενδιαφέρει να πάρεις κάποιες γνώμες και μετά χαμένος,μήπως και πολύ ασχοληθήκαμε λέω τώρα!!!!!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 09-03-19 23:48 #17
    Προεπιλογή
    Συγγνώμη που δεν ήμουν παρών στην συζήτηση (λόγω ενός απροόπτου), διάβασα όλες τις απαντήσεις και ευχαριστώ όλους που ασχολήθηκαν με το θέμα μου.
    Να τα πάρω λοιπόν από την αρχή... Σαν επίπεδο δεν είμαι αρχάριος μιας και γυμνάζομαι χρόνια απλά όχι εντατικά... Αυτή την περίοδο όπως και για ένα χρόνο ακόμα τουλάχιστον θα μπορώ να είμαι συνεπής στην προπόνηση μου 6 φορές την εβδομάδα, θεωρώ πως δεν είμαι αρχάριος αλλά όχι και κάποιος ειδικός φυσικά... Εννοείται πως εστιάζω στην σωστή τεχνική και όχι στο να σηκώνω πολλά κιλά με λάθος τρόπο.
    Ο λόγος που ρώτησα τον αριθμό των σετ είναι γιατί αρχικά βλέπω ανάπτυξη στα χέρια μου μεγάλη,που είναι λογικό σαν μικρές μυικες ομάδες, αλλά γνωρίζω άτομα με κατώτερο επίπεδο στα χέρια και πολύ ανώτερο στο στήθος και πλάτη (χρόνια φίλοι μου και γνωστοί) και με διάλογο μαζί τους δεν κατέληξα κάπου.
    Ακουσα βέβαια από αρκετούς πως παίζω γενικά πολλά σετ την εβδομάδα αλλά αν παίξω λιγότερα φεύγω από το γυμναστήριο και δεν νιώθω τόσο εξαντλημένος η πιασμένος... Οπότε ανέβασα τα σετ... Και εννοείται παίζω όσο πιο βαριά μπορώ με την σωστή τεχνική πάντα.
    Ίσως το θέμα να είναι απλά γονιδιακό και να έχω καλύτερα χέρια από ότι τα υπόλοιπα, δεν ξέρω.
    Ένας άλλος λόγος που έκανα την ερώτηση είναι γιατί παντού ακούω πως ένας φυσικός χρειάζεται να γυμνάζεται εντατικά για να δει αποτέλεσμα και συγκεκριμένα δύο φορές την εβδομάδα κάθε μυική ομάδα... Από την άλλη όταν γυμνάζω πρώτη φορά μέσα στην εβδομάδα μια μυική ομάδα μπορώ να παίζω κάποια κιλά περισσότερα από ότι την επόμενη φορά μέσα στην βδομάδα λόγω καλύτερης ξεκούρασης λόγω μιας μέρας κενής ενδιάμεσα.
    Οπότε αναρωτήθηκα μήπως κάνω πολλα σετ και κουράζομαι ακόμα και αν δεν το καταλαβαίνω όταν φευγω από το γυμναστήριο? Μήπως πρέπει να μειώσω τα σετ? Μήπως να αλλάξω το πρόγραμμα και να κάνω μια φορά την εβδομάδα κάθε μυική ομάδα? Μήπως την μία φορά να παίζω πιο πολύ δυναμη και την άλλη να αυξανω τις επαναλήψεις και να είναι πιο χαλαρά?
    Δεν βρήκα δλδ άκρη... Ακόμα δεν ξέρω τι θα μπορούσε να λειτουργήσει καλύτερα πάνω μου και για αυτό ρώτησα.

    *(Το 4χ4 εννοούσα 4 ασκήσεις από 4 σετ η καθεμία)
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 10-03-19 00:03 #18

    Εγγραφή
    17-02-2019
    Περ.
    Ηράκλειο Κρ
    Μηνύματα
    94
    Προεπιλογή
    Εγω οταν ξεκίνησα αρχισα με 3 σετ. Δεν θυμαμαι ποσο καιρο αλλα νομιζω μετα απο 2 ή 3 μήνες ο γυμναστης μου εδωσε νεο πρόγραμμα με 4 σετ. Νομίζω παίζουν περισσότερο ρολο οι ασκήσεις.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 10-03-19 00:40 #19
    Προεπιλογή
    Βάλε το πρόγραμμα που κάνεις αναλυτικά γράψε και την διατροφή σου στην αντίστοιχη ενότητα για να έχουμε πιο ξεκάθαρη εικόνα.
    Έχεις σκεφτεί ότι ίσως να μην τρως σωστά η αρκετά και γι'αυτο το λόγο δεν έχεις πρόοδο ? Τα χέρια εκτός του ότι είναι μικρή μυϊκή ομάδα δουλεύουν πάντα ακόμα και όταν φορτώνουμε η ξεφωρτωνουμε τα κιλά. Από θέμα ύπνου πώς τα πας κοιμάσαι καλά και όσο χρειάζεται ?
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 10-03-19 17:32 #20
    Προεπιλογή
    Θα τα γράψω αν είναι πιο αναλυτικά ναι... Πάντως μέσα στη μέρα συμπληρώνω 160γρ πρωτεΐνης, 220 γρ υδατάνθρακες και καμιά 40 γρ λιπαρά.
    Σχετικα με τον ύπνο ναι κοιμάμαι αρκετά καλά, ένα 8-9 ωρο σίγουρα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 17-04-19 22:06 #21
    DimitrisPamp.
    Guest
    Προεπιλογή
    Γεια σας και από εμένα παιδιά!
    Θα προσπαθήσω να απαντήσω στην απάντηση σου όσο πιο απλά μπορώ. Το "ιδανικό σενάριο" για κάποιον σχετικά αρχάριο (προπονούμενο λιγότερο από 10 χρόνια) είναι να κάνει διπλές τουλάχιστον προπονήσεις την εβδομάδα, ας πούμε Push/Pull/Legs. Ας πάρουμε ως παράδειγμα τους τετρακέφαλους. Θα γυμνάζεις τετρακέφαλους τις ημέρες των ποδιών. Θα κάνεις 8 sets την εβδομάδα άρα 4 ανά προπόνηση και κάθε εβδομάδα θα ανεβάζεις τα sets έτσι ώστε την τέταρτη εβδομάδα να μην ξεκουράζονται οι τετρακέφαλοι σου από προπόνηση σε προπόνηση και μετά θα κάνεις Deload για μια εβδομάδα. Αυτό ξανά και ξανά με κάποιες διαφορές και άλλες φάσεις. Τώρα όσο για τις επαναλήψεις θα πρέπει τα πιο πολλά σου sets να είναι 8-12 αυτό δεν σημαίνει πως δεν θα έχεις sets των 5,15,20 αλλά δεν θα κατέχουν μεγάλο χώρο στη προπόνηση ας πούμε το 10%-20% εκτός και αν έχεις προσέξει εσύ προσωπικά πως τα sets των 5 ή των 15 δουλεύουν καλύτερα για εσένα.
    Ελπίζω να σε βοήθησα! Για παραπάνω πληροφορίες: *****

    ***Καποια προσωπικα στοιχεια σβηστηκαν, δεν λειτουργει με αυτο το τροπο το forum.MODS TEAM***
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12