Καλησπέρα και απο εμένα.

Ονομάζομαι Πένυ, είμαι 29 ετών, 1.58 ύψος και 53 κιλά. Σας παρακολουθώ αρκετά χρόνια αλλά είναι η πρώτη φορά που πραγματοποιώ εγγραφή.

Αν και αθλούμουν απο μικρή, προσφάτως - εδώ και ένα μήνα - έχω ξεκινήσει να ασχολούμαι με τα βάρη με personal trainer. (για αρχή ώστε να μάθω τις σωστές εκτελέσεις των ασκήσεων. Θα κάνω 30 ώρες και μετά θα συνεχίσω μόνη μου.)

Κάνω βάρη 3 φορές την εβδομάδα Δευτέρα - Τετάρτη - Παρασκευή απο 1 ώρα (χωρίς τους κοιλιακούς και το ζέσταμα) και Τρίτη - Πέμπτη - Σάββατο απο 1 ώρα αερόβιο (μισή ώρα διάδρομο, ένα τέταρτο ποδήλατο και ένα τέταρτο ελλειπτικό).

Το πρόβλημα μου είναι η διατροφή. Γενικά απο πάντα ήμουν λιγόφαγη, αυτό που λέμε "ξέχασα να φάω". Έτρωγα μόνο οταν έφτανα να πεινάσω και στο παρελθόν είχα φτάσει και στα 45 κιλά, κάτι που πλέον έχω ξεπεράσει.

Ξεκίνησα πρωτείνη της ON την κλασσίκη και έχω παραγγείλει και αμηνοξέα.

Σας γράφω μια τυπική διατροφική μου ημέρα ώστε να με συμβουλέυσετε. Έχω την εντύπωση πως θρέφομαι πολύ λίγο σχετικά με την ενέργεια που καταναλώνω αλλά και με τις διατροφές που διαβάζω εδω μέσα. Προσπάθησα να βρώ και τα μακρος μου ανεπιτυχώς....Αν θα μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει θα το εκτιμούσα βαθύτατα.
Η αλήθεια είναι πως φοβάμαι να αυξήσω πολύ απότομα τις θερμίδες μου - δεν ξέρω αν χρειάζεται και όλας.

Πρωινό: 1 μπανάνα και καφέ

Μεσημεριανό: Κάποια πρωτείνη (κοτόπουλο, μοσχάρι..) με σαλάτα ή πατάτες ή ρύζι

Πρίν την προπόνηση: 1 γιαούρτι και 1 ρυζογκοφρέτα

Μετά την προπόνηση: Ρόφημα πρωτείνης με γάλα και 1 μπανάνα

Βραδινό: Tόνο με σαλάτα και μερικούς ξηρούς καρπούς ή δύο αβγά βραστά


Κάθε συμβουλή καλοδεχούμενη!

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά