Θέμα: Penny's log

Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 46 έως 59 από 59
  1. 14-06-19 13:00 #46
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    μετα απο 15 λεπτα δεν μπορεις να επεξεργαστεις καποιο ποστ, θα το σβησω εγω.

    για τα ποδια που ρωτας, η μονη λυση ειναι να βαλεις συχνοτερες προπονησεις ποδιων για να τα ανεβασεις στο επιπεδο που θες. δεν υπαρχει κατι αλλο.
    το να κανεις παραπανω αεροβιες για να μικρυνουν τα χερια, δεν ειναι καλη λυση..γενικα αν βλεπεις οτι καπου παιρνεις πιο ευκολα απο καπου αλλου, αραιωνεις τις προπονησεις εκει.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 14-06-19 13:46 #47
    Προεπιλογή
    Καλησπέρα Beef!

    Ναι καταλαβαίνω τι εννοείς, αλλά δεν γίνεται να τις αραιώσω, αφού κάνω μόνο μια φορά τη βδομάδα κάθε μυική ομάδα.
    Μου φαίνεται πιο λογικό να προσθέσω και 2η ημέρα ποδιών και μάλλον αυτό θα κάνω, σε ευχαριστώ!
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 14-06-19 18:49 #48
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη psonara

    Εγγραφή
    13-01-2010
    Περ.
    αμαλιαδα
    Μηνύματα
    2.404
    Προεπιλογή
    καλησπερα penny και καλη επανοδο.σχετικα με τα ερωτηματα σου
    1)ναι να πινεις την πρωτεινη μετα το τελος ολης της εκγυμνασης(βαρη και αεροβια).
    2)σχετικα με το πιασιμο που ανεφερες,δεν σχετιζεται παντα με τα κιλα.αλλωστε το σωμα συνηθιζει και γι'αυτο το λογο το πιασιμο ειναι ιδιαιτερα αισθητο σε αρχαριους η' οταν γυμναζομαστε μετα απο καιρο.απλα εσυ θα κοιτας να υπαρχει προοδος στις προπονησεις σου και αυτο θα το κρινεις με γνωμονα τα σετ,την ενταση,τα κιλα,τις τεχνικες,τα τεμπο και οχι αν εχεις πιαστει.επισης ν'ανεβαζεις κιλα σταδιακα και οχι για να πιαστεις γιατι μπορει να προκαλεσεις τραυματισμους.γενικα πρεπει να ειμαστε προσεκτικοι,γιατι δεν ειμαστε ατρωτοι και στο λεω εκ πειρας.
    3)σχετικα με τα χερια,προτεινω να ελαττωσεις τις προπονησεις και να τις εκτελεις ισα για συντηρηση.η επιπλεον αεροβια δεν θα βοηθησει σε τιποτα.επισης στα ποδια μπορεις να τα χωρισεις σε μπροστα και πισω αφου θα τις 2 προπονησεις με λιγοτερες ασκησεις και πιο ευστοχες τεχνικες και κιλα.θελει τροπο.
    αλλωστε ολο μας το σωμα δεν ανταποκρινεται το ιδιο.αλλος αναπτυσσει πιο ευκολα τα ποδια,αλλος τα χερια κτλ.αυτο ειναι γενετικο και θελει παραπανω προσπαθεια.αλλωστε οι λιποαποθηκες του εκαστοτε ανθρωπου ειναι διαφορετικες.για πχ αν καποιος θελει να βαλει κιλα στα ποδια και οι λιποαποθηκες του ειναι στην κοιλια,τοτε τα περισσοτερα κιλα θα μπουνε πρωτα στην κοιλια και μετα στα ποδια.απλα οι ασκησεις με αντιστασεις δινουν ενα ερεθισμα για πιο ομοιομορφη κατανομη.
    ελπιζω να σε βοηθησα.ο,τι χρειαστεις εδω ειμαστε.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 14-06-19 20:41 #49
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Penny90 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα Beef!
    Καλησπερα Πεννυ, κ καλη βραδια

    τα χερια ειναι μυστηριο τρενο, η θα παιρνουν ευκολα η καθολου..αφου τα κανεις ολα απο μια φορα, μην κανεις χερια μονα τους, η κανε καθε 2η βδομαδα για αρχη, γιατι ετσι κ αλλιως γυμναζονται οταν κανεις ολες τις αλλες ομαδες εμμεσα..
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 14-06-19 23:45 #50
    Το avatar του χρήστη liveris

    Εγγραφή
    27-06-2012
    Περ.
    winter is coming
    Μηνύματα
    3.504
    Προεπιλογή
    καλησπερα, δεν παιζει ρολο ποτε θα παρεις την πρωτεινη ειτε πριν την προπονηση ειτε μετα ειτε μετα απο 2 ωρες δεν εχει σημασια αυτο που πρεπει να κοιτας ειναι η συνολικη ημερησια προσληψη
    αυτο που πρεπει να κανεις ειναι 3 προπoνησεις full body(ολο το σωμα) και να δωσεις εμφαση στα ποδια .
    ετσι οπως το κανεις δεν προκειτε να δεις σοβαρη προοδο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 18-06-19 11:54 #51
    Προεπιλογή
    Καλημέρα και ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

    Η αλήθεια είναι πως για το διάστημα που ασχολούμαι συνεχίζω να βλέπω πρόοδο και δεν θεωρω ακόμα πως έχω κολλησει. Άσχετα αν κάποια σημεία στο σώμα μου πάιρνουν πιο αργά απο άλλα.
    Καταλαβαίνω τη λογική του full body, αλλα δεν είμαι σίγουρη κατα πόσο προλαβαίνει το σώμα να αναρρώσει. 3ήμερο σπλίτ κάνω, κάτι αρκετά συνηθισμένο - δε πάω και μια φορά τη βδομάδα Και αν τώρα προσθέσω και 2η μέρα πόδια, θα πηγαίνω 4.

    Το 3ήμερο που ήμουν στο εξοχικό έτυχε να κάνω προπόνηση σε ένα φίλο που έχει διάφορους αλτήρες και μπάρες στο σπίτι του. Τα όργανα ήταν περιορισμένα και έτσι έκανα κάτι σαν "full body". Μου άρεσε σαν ιδέα και μετά ήμουν πρισμένη παντού (ωραία αίσθηση), απλα δε ξέρω κατά πόσο είναι εφικτό να πάιζω μέρα παρά μέρα σκουωτ πχ.
    Εκτός κ αν στα full body προγράμματα σπάμε τις βασικές ασκήσεις σε διαφορετικές ημέρες - κάτι τέτοιο υποψιάζομαι.

    Μου φάνηκε πάντως αρκετά απαιτητικό αν σκεφτείς πως φερνεις σχεδόν όλο το σώμα σε κόπωση + τα μικρά διαλλέιματα ανάμεσα στις ασκήσεις.

    Θα ήθελα να ακούσω παραπάνω γνώμες.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 18-06-19 15:25 #52
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    μπορεις να κανεις upper/lower 4 φορες τη βδομαδα..2 ποδια κ 2 ανω κορμο..τις ασκησεις θα τις εναλλασεις κυριως στις προπονησεις ανω κορμου, μπορεις να κανεις 2 ασκησεις για καθε ομαδα τη φορα ετσι..για ποδια μπορεις να κανεις καθισματα σε καθε προπονηση ετσι, δεν υπαρχει θεμα αν βλεπεις κ το σηκωνει το σωμα σου.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 18-06-19 17:27 #53
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη psonara

    Εγγραφή
    13-01-2010
    Περ.
    αμαλιαδα
    Μηνύματα
    2.404
    Προεπιλογή
    αν βλεπεις προοδο σε αυτο που κανεις μεχρι τωρα,μην το αλλαξεις και οταν το βαρεθει το σωμα σου και δεν βλεπεις εξελιξη,κανεις τις απαραιτητες αλλαγες.ο,τι δουλευει επανω μας δεν το πειραζουμε.αλλωστε το καθε σωμα ειναι διαφορετικο και κατι που δουλευει σε μενα μπορει να μην δουλευει σε σενα....οποτε σκεψου και αναλογως πραττεις.
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 11-07-19 12:12 #54
    Προεπιλογή
    Update.

    Μετά απο σχεδόν ένα μήνα και έχοντας προσθέσει και δεύτερη ημέρα ποδιών μέσα στην εβδομάδα επιτέλους υπάρχει πρόοδος και στα πόδια.

    Έχω ένα θέμα με τους ώμους, μου βγαίνουν μπροστά (κύφωση). Φταίει φυσικά και η καθιστική εργασία που κάνω και αναγκαστικά στο 8ωρο καμπουριάζω ασυναίσθητα.
    Κάποιες φορές που κάνω ώμους ή deadlifts με χτυπάει ένα τσίμπιμα/κάψιμο μπροστά στο στήθος δεξιά (ευτυχως ) και μάλλον είναι απο την δεξιά ωμοπλάτη που με χτυπάει μπροστά. Ένα γυμναστής μου είπε πως θα πρέπει να κάνω ασκήσεις πλάτης με ανοιχτή λαβή για να ισιώσουν και ασκήσεις για την πίσω πλευρά των ώμων. Ισχύει αυτο; Mόνο με το πιλάτες είχα δει διαφορά - πλέον όμως το έχω σταματήσει και κάνω μόνο βάρη.
    Η πλάκα είναι πως έχω και λόρδωση και ενώ έχω κοιλιακούς δεν φαίνονται λόγω λάθος στάσης σώματος. Μόλις ισιώνω - όπως θα έπρεπε να είμαι κανονικά - τσααακ να τα τα τετραγωνάκια. Τι μπορώ να κάνω για να ισιώσω επιτέλους;;;

    Ασκήσεις που κάνω για πλάτη:

    1. Eμπροσθολαίμιες τροχαλία ανοιχτή λαβή
    2. Εμπροσθολάιμιες τροχαλία κλειστή ανάποδη λαβή
    3. Χαμηλή κοπηλατική με V λαβή
    4. Μονόπλευρη κοπηλατική με αλτήρα στον πάγκο
    5. και κανα μηχάνημα

    Μου είπε να κάνω ανάποδο peck deck. Θα βοηθήσει λέτε;

    Για ώμους δεν κάνω ιδιαίτερα πράγματα επειδή ακριβώς φοβάμαι για την ωμοπλάτη

    1. πιέσεις με αλτήρες καθιστή
    2. εμπρόσθιες άρσεις με δίσκο
    3. πλάγιες εκτάσεις με αλτήρες

    Επίσης πρόσφατα και κατα τύχη έμαθα πως έχω πρόπτωση μιτροειδούς βαλβίδας! Ο καρδιολόγος μου είχε πει πως δεν κάνει να σηκώνω πολλά βάρη - δεν είχα ξεκινήσει ακόμα τα βάρη! Συνεχίζεις μου λέει κανονικά τις δραστηριότες σου, δεν σε κρατάει σε τίποτα πίσω εκτός κ αν θες να πας για πρωταθλητισμό - που δεν γίνεται.

    Προφανώς και δεν πάω για κανένα πρωταθλητισμό, αλλά στα σκουωτ έχω φτάσει πλέον τα 40 κιλά και η καρδιά βαράει σαν τρελή μετά απο κάθε σετ και έχω αρχίσει και το σκέφτομαι λίγο. Ποιά είναι η γνώμη σας;

    Ευχαριστώ
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Penny90 : 11-07-19 στις 12:26
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 11-07-19 15:03 #55
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Penny90 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η πλάκα είναι πως έχω και λόρδωση και ενώ έχω κοιλιακούς δεν φαίνονται λόγω λάθος στάσης σώματος. Μόλις ισιώνω - όπως θα έπρεπε να είμαι κανονικά - τσααακ να τα τα τετραγωνάκια. Τι μπορώ να κάνω για να ισιώσω επιτέλους;;;
    δυστυχως τπτ...κ γω το στην ιδια κατηγορια ειμαι..με τον καιρο κ με την προυποθεση οτι θα πεσεις λιγο ακομα σε λιπος θα φανουν περισοτερο προφανως, αλλα η σταση θα παραμεινει ιδια, δεν αλλαζει, οποτε δεν μπορεις να κανεις κ πολλα για αυτο...παλι σαν εικονα θα χανεις εκει καπως λογω στασης.

    αν μπορεις, τσεκαρε λιγο τους παλμους που ανεβαζεις στα καθισματα..ειναι λογικο αυτο να ανεβαζεις πολυ, γιατι ειναι μια ασκηση που απαιτει πολυ οξυγονο για να εκτελεστει, κ θα σε βοηθησει σιγουρα αν εχεις καλυτερη κατασταση στην αεροβια..αν δεις οτι ξεφυγεις πολυ στους παλμους, μιλα με τον γιατρο σου καλυτερα..πες του ποσους πιανεις κ ρωτησε τον τι και πως.
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 11-07-19 15:43 #56
    Προεπιλογή
    Γεια σου beef και σε ευχαριστώ για την απάντηση.

    Είναι κρίμα και άδικο να μην φαίνονται οι κοιλιακοί, τόσο κόπο έχουμε κάνει

    Πως μετράμε τους παλμούς; Ξέρω κάποια ρολογάκια που υπάρχουν για αυτό το σκοπό αλλα δεν έχω.

    Εμπειρικά σε ρωτάω μήπως ξέρεις αν για κύφωση/σκολίωση είναι καλύτερα οι ανοιχτές λαβές για πλάτη στη καθιστή τροχαλία και αν πρέπει να δίνω βάση στην πίσω πλευρά των ώμων;
    Όχι πως έχω τραγικό θέμα αλλά θέλω να το διορθώσω όσο γίνεται.
    Ισχύει αυτό που μου είπε ο γυμναστής; Όχι τιποτά άλλο, απλά είναι κ αρκετά αδύνατος για να τον εμπιστευτώ με κλειστά μάτια.

    Ευχαριστώ
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 11-07-19 16:11 #57
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    κοιτα ο πιο ευκολος τροπος ειναι αυτα τα smart band που αναφερεις..εχω κ γω ενα τετοιο κ βοηθαει, υπαρχουν κ φτηνες επιλογες χωρις να δωσεις ενα σωρο λεφτα..εγω το πηρα αρχικα για ρολοι γιατι γενικα δεν με βολευουν τα ρολογια, εχω κ δεν φοραω, ενω το band ειναι μικρο, ελαφρυ κ εχει κ αλλες χρησεις..το εχω τεσταρει κ σε μετρηση παλμων απο πιεσομετρο,κ εδειχναν τα ιδια..

    για το αλλο που ρωτας, επειδη εχω κ γω λιγο σκολιωση επισης, αλλα λογω της γυμναστικης πλεον δεν δειχνει πανω μου στο σωμα..
    μην κοιτας τις λαβες τοσο..καλο ειναι να τις εναλλασεις..μια ασκηση ανοιχτη, μια κλειστη κοκ..θα βοηθησει σιγουρα να μεγαλωσεις τους ωμους μαζι με το ευρος της πλατης, αν κ για τις γυναικες οι ωμοι ειναι δυσκολο σημειο να μπαλαρουν κ να "δειξουν" σε συγκριση με τους αντρες..αλλα οκ, οπως ολα αν το δουλεψεις θα δεις σιγουρα διαφορα σε σχεση με το αν τους αφησεις στην τυχη τους...ωμους 3 ασκησεις θες, πιεσεις, πλαγια ανοιγματα κ προβολες..μπορεις να κανεις κ σκυφτη ανοιγματα για την "πισω μοιρα", αλλα οκ περισοτερο συμπληρωματικη ειναι αυτη..μην ξεχνας οτι οι ωμοι παιρνουν κ απο το στηθος, οποτε δεν θελουν κ πολλα επειδη ειναι αρκετα μικρη ομαδα μυων.

    για τους κοιλιακους εχεις δικιο, ειναι κριμας κ αδικος, με το που θα πιεις νερο η θα φας, κ θα φουσκωσεις μπαμ, εξαφανιοζνται αν δεν "πατηθεις"
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 04-02-22 01:48 #58
    Cool
    Καλησπέρα!

    Φτάσαμε λοιπόν στο 2022.

    Προπονήσεις συνεχίζω κανονικά, από το 2019 που άνοιξα το log, έως σήμερα, 3-4 φορές την εβδομάδα, ανάλογα τα ωράρια που δουλεύω.

    Εχω ανέβει αρκετά στα κιλά που σηκώνω και έχω βάλει και κιλά πάνω μου.
    (Άξιζει να σημειωθεί πως έκοψα και το κάπνισμα!!)

    Το ερώτημα τώρα είναι το εξής.
    Ενώ έχω δυναμώσει αισθητά, εχω κάνει μύες και το καταλαβαίνω, αυτό όμως είναι κάτι που δε φαίνεται όσο θα ήθελα. Πιστεύω πως έχει έρθει και για μένα η ώρα να κάνω cut, αλλά δε ξέρω πώς.
    Και εξηγούμε. Πως κόβω θερμίδες; Και αν κόψω, πως θα βγάζω δυνατές προπονήσεις χωρίς να τρώω καλά; Να συνεχίσω να τρώω και να αυξήσω αερόβιο; Πως γίνεται αυτό το "κόψιμο" τέλος πάντων;;
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 04-02-22 03:13 #59
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.801
    Προεπιλογή
    Μόνη σου έδωσες και την απάντηση , είναι μια συνάρτηση αυτων που ανέφερες και πίστεψέ με είναι εύκολο πράμα αν υπάρχει θέληση και σωστος προγραμματισμός
    Το ζήτημα είναι να έχει κάποιος μυς να τους χτίσει δηλαδή ,(εσύ το κατάφερες) γιατι οι μυς θα γραμώσουν , αν είσαι ερημια τι να γραμώσεις τα κόκκαλα?
    Το οτι θα υπάρχει μια πτώση στα τελευταία στάδια κοψίματος είναι νορμάλ , γι αυτο άλλωστε και σε αθλητες δύναμης πχ αρση βαρών αν 2 αθλητες σηκώσουν τα ίδια κιλά , κερδίζει ο ελαφρύτερος
    Πρόγραμμα γράμωσης δεν σημαίνει απαραίτητα λιμοκτονία, απλα σε πρώτη φαση καθαρίζεις την διατροφη , την κάνεις πιο ποιοτικη και μειώνεις θερμίδες και αυτο δεν συνεπάγεται οτι αμέσως θα πέσεις σε δύναμη , αλλα μια πτώση θα φανεί στα τελευταια σταδια και εξαρτάτε πόσο χαμηλά πρέπει να πέσεις σε λίπος
    Αν θές πχ να γίνει η φλούδα σαν ζελατίνα , εκεί τα πράματα δυσκολεύουν , αλλα θεωρω αυτο δεν είναι και το ζητούμενο σε μια γυναίκα , εκτός αν είναι αγωνιστικη σε χαρτ κορ κατηγορίες , αλλιως η γυναίκα πρέπει να έχει και ενα νορμάλ ποσοστο λίπους για να δουλέψει το ορμονικό της , γι αυτο λέμε χαριτολογώντας και κυριολεκτώντας η γυναίκα είναι πιο νόστιμη με λίγο λίπος
    Οπότε απλα είναι τα πράματα γίνετε το αυτονόητο μειώνοντας θερμίδες και κάνοντας υποθερμιδικη διατροφη και συγχρόνως πιο ποιοτικη και υγιεινή όσο αναφορα τα θρεπτικα συστατικα (τρώμε είδη υγιεινής που έλεγε και η αοιδός Αντζελα Δημητρίου)
    Και συγχρόνως βάζουμε στο πρόγραμμα μας την αερόβια , η οποία εκτός του οτι βοηθα στην μείωση λίπους , κάνει καλό στην υγεία και κυρίως στην καρδιά
    Είναι μεχρι να γίνει η αρχή και να μπεί ενα πρόγραμμα , μετα αν κρίνω απο την εμπειρία μου σε όσους έχουν μπεί στην διαδικασια και είδαν αποτελέσματα , τούς αρέσει το αποτέλεσμα τοσο πολυ που δεν θέλουν να ξαναβάλουν κιλά πάνω απο το νορμάλ
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234