Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 19
  1. 18-03-19 22:52 #1
    Προεπιλογή "Ωράριο" Συμπληρωμάτων
    Αυτή την περίοδο παιρνω πρωτείνη (Muscle Meal Hardcore από Sci-MX), κρεατίνη (Monohydrate από Sci-MX) και τέλος αμινοξέα (Ultra Amino 5100 από Ηi Tec Nutrition).

    Ξεκινάω τη μέρα μου με 1 scoop πρωτείνης 60' πριν το πρωινο, 1 scoop 60' πριν την προπόνηση, 1 scoop αμέσως μετα την προπόνηση, 1 scoop πριν τον ύπνο. (υπάρχει περίπτωση να πάρω και πέμπτη δόση μεσα στη μερα)
    Παίρνω 2 ταμπλέτες αμινοξέων αμέσως πριν την προπόνηση και αλλες 2 αμέσως μετα την προπόνηση. Τέλος, παίρνω 5gr κρεατίνης περιπου μισή ώρα μετα την προπόνηση.

    Ηθελα να ρωτήσω αν κάνω κάτι λάθος γενικα και ειδικά με τη λήψη της κρεατίνης.. (τρώω πλήρες γευμα 60' μετα την προπόνηση και αφου εχω παρει αμινοξεα, πρωτεινη και κρεατίνη). Μπορώ να πινω στο ιδιο shaker αναμεμειγμενη την πρωτείνη με την κρεατίνη;
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 19-03-19 00:28 #2
    Προεπιλογή
    κάτσε φιλε, παιρνεις 4 σκουπ την μέρα πρωτείνη????
    eat clean, TRAIN HARD, get ripped
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 19-03-19 01:18 #3
    Προεπιλογή
    Έλα σοβαρά τώρα πες αλήθεια πλάκα κάνεις έτσι
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 19-03-19 01:37 #4
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη TheWorst

    Εγγραφή
    12-12-2010
    Μηνύματα
    5.059
    Προεπιλογή
    Πολυ σκονη βρε παιδι μου
    Τα 5 γρ κρεατινης λιγα μου φαινονται εκτος αν δεν παιρνεις ολο το χρονο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 19-03-19 02:01 #5
    Προεπιλογή
    Δημητρης 1924
    Έλα σοβαρά τώρα πες αλήθεια πλάκα κάνεις έτσι
    οχι δεν κάνω
    kostas kou
    κάτσε φιλε, παιρνεις 4 σκουπ την μέρα πρωτείνη????
    yes

    κάποια διόρθωση ή παρατήρση.. παίζει ή θα αρκεστούμε στους σαρκασμους;
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 19-03-19 02:31 #6
    Προεπιλογή
    φιλε κάνεις λάθος, δεν ξερω τι τρως μέσα στην ήμερα, αλλα ποιος σου ειπε να παίρνεις 4 σκουπ??? φαε το κοτοπουλάκι σου, τα αυγά σου, και γενικότερα φαι και απο σκόνη πρωτεΐνης πάρε ενα μετα την προπόνηση.
    eat clean, TRAIN HARD, get ripped
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 19-03-19 03:38 #7
    Προεπιλογή
    kostas kou
    φιλε κάνεις λάθος, δεν ξερω τι τρως μέσα στην ήμερα, αλλα ποιος σου ειπε να παίρνεις 4 σκουπ??? φαε το κοτοπουλάκι σου, τα αυγά σου, και γενικότερα φαι και απο σκόνη πρωτεΐνης πάρε ενα μετα την προπόνηση.
    Η διατροφή μου είναι γεμμάτη απο κοτοπουλάκια και αυγά... Μπορείς σε παρακαλώ να μου εξηγησεις γτ 4 scoop θεωρούνται υπερβολικά;
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 19-03-19 07:53 #8
    Προεπιλογή
    γιατί αν η διατροφή μου είναι γεμάτη απο κοτοπουλάκια και αυγά δεν χρειάζεσαι ΚΑΘΌΛΟΥ σκόνη πρωτεΐνης, υπερκαλύπτεις την ποσότητα που χρειάζεσαι.
    Έστω πχ οτι είσαι 90 κιλα (δεν ξερω τα στατς σου και κάλο θα είναι να μας τα αναφέρεις) Αν τρως αυγά, κοτόπουλο και γενικά τροφές πλούσιες σε πρωτεΐνη και καλύπτεις τα 180-200 γραμμάρια που χρειάζεσαι μέσα στην μέρα σου, δεν υπάρχει λόγος να καταναλώνεις τόση σκόνη.
    Ποιος στο είπε να παίρνεις 4 σκουπ?
    eat clean, TRAIN HARD, get ripped
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 19-03-19 08:15 #9
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.562
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο posotikh Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η διατροφή μου είναι γεμμάτη απο κοτοπουλάκια και αυγά... Μπορείς σε παρακαλώ να μου εξηγησεις γτ 4 scoop θεωρούνται υπερβολικά;
    Ολα ειναι σχετικά και αλληλοσυνδεόμενα μεταξύ τους.
    Π.χ. μια ώρα πριν την προπόνηση δεν έχει τόσο μεγάλη αξία να πάρεις ένα ρόφημα, θα μπορούσες να αρκεστείς στα αμιονοξέα.
    Στο βραδυνό γεύμα θα μπορούσες να είχες μια καζείνη πχ, αν μιλάμε υποχρεωτικά για συμπλήρωμα.
    Το θέμα είναι να υπάρχει μια ισορροπία -κυρίως- ακόμα και ένα ορθολογικό πλάνο στο supplementation.
    Ποιες είναι οι ημερήσιες θερμίδες, τα μακρος που κυνηγάς και τι ποσότητα πρωτείνης μαζεύεις συνολικα;
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 19-03-19 13:48 #10
    Προεπιλογή
    Ολα ειναι σχετικά και αλληλοσυνδεόμενα μεταξύ τους.
    Π.χ. μια ώρα πριν την προπόνηση δεν έχει τόσο μεγάλη αξία να πάρεις ένα ρόφημα, θα μπορούσες να αρκεστείς στα αμιονοξέα.
    Στο βραδυνό γεύμα θα μπορούσες να είχες μια καζείνη πχ, αν μιλάμε υποχρεωτικά για συμπλήρωμα.
    Το θέμα είναι να υπάρχει μια ισορροπία -κυρίως- ακόμα και ένα ορθολογικό πλάνο στο supplementation.
    Ποιες είναι οι ημερήσιες θερμίδες, τα μακρος που κυνηγάς και τι ποσότητα πρωτείνης μαζεύεις συνολικα;
    Οι ημερησιες θερμιδες μου ειναι 2200+. Η διατροφη μου αποτελείται απο βρώμη, αυγά, κοτόπουλο ή μπιφτεκι κοτοπουλο με ρυζι (2 τετοια γευματα/ημερα), 1 σαλατα, φυστικοβουτυρο και ξηρους καρπους. Θα ηθελα να αυξησω και αλλο τις θερμιδες μου αλλα ειναι αδυνατο για μενα να φαω παραπανω. Αν και οι φωτο ειναι παλιες, σε γενικες γραμμες ειμαι καπως ετσι. https://bodybuilding.gr/forum/showth...n-Before-After 1.70μ 64 kg.

    Αν τρως αυγά, κοτόπουλο και γενικά τροφές πλούσιες σε πρωτεΐνη και καλύπτεις τα 180-200 γραμμάρια που χρειάζεσαι μέσα στην μέρα σου
    Δεν μπορώ να φαω 5 μεριδες κοτοπουλο και 10 αυγα σε μια μερα

    Ας το πιασουμε απο την αρχη και σωστα το θεμα. Παιρνω 3 συμπληρωματα οπως προείπα. Κρεατίνη, πρωτείνη και αμινοξεα. Ποια ειναι η σωστη χρηση τους; Οφείλω να αναφέρω εδώ (χωρις να θελω να κανω τον εξυπνο) πως οι αναζητησεις στο google λενε για 3 scoop τη μερα. Οκ παιρνω αλλο 1 δ νομιζω να ειναι τοσο δραματικο..
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 19-03-19 15:10 #11
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη TheWorst

    Εγγραφή
    12-12-2010
    Μηνύματα
    5.059
    Προεπιλογή
    Φιλε ποιος σου ειπε οτι θελεις 5 μεριδες κοτοπουλο και 10 αυγα. Εισαι κατω απο 70 κιλα , τοση πρωτεινη να παιρνεις νοημα δεν εχει ετσι κι αλλιως. Απο κει και περα τι και που διαβασες οτι θελεις τοση πρωτεινη δε ξερω , ισως στα ιδια μερη οπου διαβασες για τα 3 σκουπ τη μερα. Αυτο συμπληρωνει τη διατροφη απλως και αν δε μπορεις να φας, αλλα παντα να προτιμας το στερεο φαι. Ποση πρωτεινη θες να παρεις τελικα , τι σκοπευεις;
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 19-03-19 16:29 #12
    Προεπιλογή
    Σύμφωνα με το examine.com (ενα site-"wiki" που εχει σαν θεμα τα συμπληρώματα, την υγεια κ τη διατροφη) χρειαζόμαστε 1,8 με 2,6 gr πρωτείνης όταν θελουμε αύξηση μυικότητας. Συγχρονες έρευνες (συμφωνα με το site, εχει και τις πηγες στο κατω μέρος) λένε πως ακόμα και τα 3,3 gr πρωτεινης ανα κιλό έχουν καλυτερα αποτελέσματα στο bulking καθώς παίρνουμε λιγότερο λίπος.
    πηγη : https://examine.com/nutrition/how-mu...n-do-you-need/ (τσέκαρε το σημείο που λέει για muscle gain).
    TheWorst
    Φιλε ποιος σου ειπε οτι θελεις 5 μεριδες κοτοπουλο και 10 αυγα.
    Μπορείς να μου πεις φιλε πως κάποιος "φυσιολογικός" άνθρωπος 80 κιλών θα πάρει 264 gr πρωτείνης ανα ημέρα με κοτόπουλο και αυγά; (80kg x 3,3 gr=264 gr πρωτείνη)
    Απο κει και περα τι και που διαβασες οτι θελεις τοση πρωτεινη δε ξερω , ισως στα ιδια μερη οπου διαβασες για τα 3 σκουπ τη μερα.
    Για την ιστορία στο google το βρήκα το examine.

    Όπως προείπα, δεν θέλω να κανω τον έξυπνο. Έκανα ενα post στο forum για τη σωστη ληψη των σκευασμάτων που παίρνω. Αντ'αυτού φτάσαμε στα "κάτσε φιλε, παιρνεις 4 σκουπ την μέρα πρωτείνη????", "Έλα σοβαρά τώρα πες αλήθεια πλάκα κάνεις έτσι", "ισως στα ιδια μερη οπου διαβασες για τα 3 σκουπ τη μερα." Έχω όλη την καλή διάθεση να διορθώσω το πρόγραμμα μου και να μάθω απο κάποιον που θα μου εξηγησει με αρχη μεση κ τελος τι κάνω λάθος ή τι κάνω σωστά.
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 19-03-19 17:49 #13
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο posotikh Εμφάνιση μηνυμάτων

    Ηθελα να ρωτήσω αν κάνω κάτι λάθος γενικα και ειδικά με τη λήψη της κρεατίνης.. (τρώω πλήρες γευμα 60' μετα την προπόνηση και αφου εχω παρει αμινοξεα, πρωτεινη και κρεατίνη). Μπορώ να πινω στο ιδιο shaker αναμεμειγμενη την πρωτείνη με την κρεατίνη;
    ναι φιλε μπορεις, ολοι το ιδιο κανουμε.
    περαν τουτου, για τα δικα σου δεδομενα κ απο τη στιγμη που λογικα θες να βαλεις κιλα πανω σου, υπολογισε την πρωτεινη χ2, του σωματικου σου βαρους κ θα εισαι οκ..το examine που αναφερεις, εχει αναφορες σε κατωτερο κ ανωτερο οριο, οποτε ο καθενας αναλογα τα δικα του δεδομενα τα προσαρμοζει αυτα..παντως αν εισαι 64 κιλα πανω απο 150γρ πρωτεινης δεν σου χρειαζονται, αυτη ειναι η αποψη μου...αν εκανες υποθερμικη, εκει θα το βλεπαμε διαοφορετικα..

    τωρα για το αν ειναι πολλα τα σκουπ η οχι, θα ηθελα να τονισω οτι ο καθενας δουλευει οπως βολευεται, δεν υπαρχει κατι καλο η κακο σε αυτο, απο τη στιγμη που κυνηγας μακρος θα τα παρεις οπως σε βολευει καλυτερα, απο το να μην τα παρεις καθολου..αυτο λεει η λογικη, τα υπολοιπα ειναι γραφικοτητες, σορυ.
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 19-03-19 18:36 #14
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο posotikh Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν μπορώ να φαω 5 μεριδες κοτοπουλο και 10 αυγα σε μια μερα

    Ας το πιασουμε απο την αρχη και σωστα το θεμα. Παιρνω 3 συμπληρωματα οπως προείπα. Κρεατίνη, πρωτείνη και αμινοξεα. Ποια ειναι η σωστη χρηση τους; Οφείλω να αναφέρω εδώ (χωρις να θελω να κανω τον εξυπνο) πως οι αναζητησεις στο google λενε για 3 scoop τη μερα. Οκ παιρνω αλλο 1 δ νομιζω να ειναι τοσο δραματικο..
    φίλε 100γρ κοτόπουλο εχουν περίπου 30 γρ πρωτεΐνης, ενα αυγό έχει 5-6γρ.
    Φάε 5 ασπράδια την ημερα, 2 φιλέτα παρε 2 σκουπ απο την πρωτεΐνη που εχεις και εισαι κομπλέ, ειναι υπερβολή τα 4 σκουπ.
    Eγω πχ παιρνω ενα σκουπ την μέρα μετα την προπόνηση, ειμαι 86 κιλα και συνήθως ξεπερνάω τα γραμμάρια πρωτεΐνης που χρειάζομαι.
    Βεβαία όπως βολεύεται ο καθένας μας
    eat clean, TRAIN HARD, get ripped
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 20-03-19 02:06 #15
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη TheWorst

    Εγγραφή
    12-12-2010
    Μηνύματα
    5.059
    Προεπιλογή
    Δες τι ειπε ο μπιφ και να προσθεσω οτι θες το πολυ 130 γρ πρωτεινης , που ειναι πολυ λιγοτερο απο αυτο που φανταζεσαι . Ειδικα αμα θες να βαλεις μαζα ειναι υπεραρκετα μη σου πω.. Ακομα και σε cut να εισαι 2χ γρ πρωτεινη εχω και ειμαι οκ, δεν βλεπω διαφορα απο 2.5 (κυριως πρακτικα οσον αφορα την μυικη μαζα), δεν νομιζω και 3χ να βαλω να δω διαφορα. Υπαρχει και περιπτωση με ακομα λιγοτερη πρωτεινη να τη βγαλεις, κατι που θα δοκιμασω συντομα. Μιλαω για καπου 90 -100 γρ πρωτεινη για μενα , που κουβαλαω 20 κιλα μυς παραπανω απο σενα. Απλα σου δινω ιδεες και να σε βαλω σε σκεψη αν πραγματικα χρειαζεσαι τοση πρωτεινη.
    Οσον αφορα ερευνες παρα πολλες υπαρχουν με αθλητες ποδηλασιας εχω δει και με "bodybuilders" που στη μια το συμπερασμα ειναι οτι τα 1.2 γρ ειναι αρκετα (καπου 80 γρ για σενα) και στην αλλη 1.6 (καπου στα 110 γρ για σενα) . Ακομα και στο φορουμ υπαρχει ωραια μελετη αν δε κανω λαθος που μιλαει για 1.5 γρ πρωτεινης / σβ και οτι ειχαν οι συμμετεχοντες στην ερευνα θετικη ισορροπια αζωτου
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία