Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 9 από 9
  1. 26-03-19 13:44 #1
    Προεπιλογή Σετ και επανηληψεις
    Καλησπέρα παιδιά, έχω μια απορία με το πρόγραμμα μου.. Καταρχήν να να πω ότι είμαι 29 ετών, 1.78 ύψος και γύρω στα 90 κιλά.. Λοιπόν παντα κάτι έκανα με γυμναστική, 2 χρόνια πυγμαχία, τρέξιμο στο βουνό με το σκύλο μου απλά ετρωγα ότι πιο σαβούρα υπήρχε και ότι νάναι ώρες.. Με απότελεμστα να έχω αρκετό ποσοστού λίπους γύρω στο 24% και μερικά παραπάνω κιλα
    Έχω ξεκινησει κανα μήνα γυμναστηριο και ήδη έχω χασει 3-4 κιλα και το πιο σημαντικο από όλα έιναι ότι εχω φτιάξει τη διατροφή μου.. Τρώω 4 φορές σίγουρα κια αποφεύγω γλυκά τηγανιτά και ύδατανθρακες γενικά. Σαν συμπλήρωμα παίρνω νιτρικό για να. Μου δώσει Ενα boost(ίσως έκανα βλακεια που το πήρα αλλά anyway)

    Το θέμα μου είναι ότι ο γυμναστης μου έβγαλε ένα προγραμμα που κατά την δική μου άποψη είναι λίγο περίεργο και ίσως εξαντλητικό.. Σχέδον Σε όλα 4 σετ Χ 12επαναληψεις.. Μόνο εμένα μου φαινονται πολλες 48 επαναλήψεις για κάθε άσκηση?

    *για κάθε μυική ομαδα έχω 4 ασκήσεις
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 26-03-19 18:07 #2
    Προεπιλογή
    Γειά χαρά φίλε,μου ακούγεται κάπως περίεργο πώς το ποσοστό του σωματικού σου λίπους είναι γύρω στο 24% γιατί με πυγμαχία που είναι φουλ αεροβιο σαν άθλημα και με τρέξιμο στο βουνό πιστεύω ότι είναι πολύ το 24, αλλά ok εσύ ξέρεις καλύτερα.
    Στο θέμα της διατροφής να μην αποφεύγεις τους υδατάνθρακες πρέπει να έχεις υδατάνθρακες σε καθημερινή βάση,γενικά τους υδατάνθρακες τους έχουν δαιμονοποιηση ότι παχαίνουν κλπ κλπ ενώ δεν είναι έτσι ακριβώς τα πράγματα.
    Το νιτρικό καλά έκανες και το πήρες βοηθάει στην προπόνηση αλλά καλό είναι να μην το παίρνεις κάθε μέρα γιατί το συνηθίζει ο οργανισμός και δεν δουλεύει όπως στη αρχή,γιαυτό να παίρνεις νιτρικό τις μέρες που δεν νοιωθεις καλά που είσαι πιο κουρασμένος γενικά τις μέρες που νοιωθεις πιο down, επίσης μπορείς να το βάλεις για το extra boost όσο δίνει ένα νιτρικό τις μέρες που έχεις βαριές προπόνησης πχ πόδια.
    Πιστεύω ότι το πρόγραμμα που σου έδωσαν είναι το κλασσικό φασόν που δίνουν σε όλους,χωρίς όμως να λέει κάτι αυτό ότι δεν μπορεί να κάνει την δουλειά του.
    Εγώ δεν πιστεύω ότι είναι πολλά τα σετ οι επαναλήψεις και οι ασκήσεις ,αν ήταν να αλλάξω κάτι θα το έκανα στην προπόνηση χεριών ( 2φαλα -3φαλα) και αντί για 4 ασκήσεις 4 σετ χ12 θα έβαζα 3 ασκήσεις από 2 σετ χ12.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 26-03-19 18:40 #3
    Προεπιλογή
    Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.. Φίλε μου η διατροφή μου ήταν το χειρότερο που μπορείς να φανταστείς... Έκανα 1 με 2 γεύματα την ημέρα και το τελευταίο ηταν παντα βράδυ πριν κοιμηθώ... Από πίτσες σουβλάκια κρέπες βαφλες κια γενικά ετρωγα υπερβολικά πολύ πριν κοιμηθώ. Γιατί δεν μπορούσα να κοιμηθώ αν δν ετρωγα
    . Μου έπεφτε το ζάχαρο? Δεν ξέρω κάτι δν πήγαινε καλά.. Μέχρι που αποφάσισα να τρωω σαν ανθρωπος κια 1. 5 μήνα τα παω καλά και έχω δει τεράστιες διάφορες και στο σώμα μου κ στο πως λειτουργεί πλέον

    Όσο αναφορά τη προπόνηση και τα σετ προβληματιζομαι γιατί με 12 επαναλήψεις δεν μπορώ να αυξήσω κιλά.. Για παράδειγμα στο peck deck όπως κια για τη πλάτη παιζω 35-40 κιλά κια ανάρωτιεμαι δν είναι λίγα? Είμαι 90 κιλά άνθρωπος δεν είναι λίγα τα 35 με 40 κιλα?
    Δεν ξέρω ίσως. Το σκέφτομαι λάθος
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 26-03-19 18:51 #4
    Γηράσκω αεί διδασκόμενος
    Το avatar του χρήστη Χαράλαμπος

    Εγγραφή
    12-04-2013
    Περ.
    Κόρινθος
    Μηνύματα
    1.445
    Προεπιλογή
    Σε ασκήσεις απομόνωσης τύπου πεκ-ντεκ δεν μπορούν να αυξηθούν δραματικά τα κιλά γιατί συμμετέχουν λιγότεροι μύες. Κράτα υψηλές επαναλήψεις για ασκήσεις απομόνωσης και χαμηλές επαναλήψεις σε βασικές ασκήσεις τύπου σκουότ κ.λπ. ώστε να προοδεύεις στα κιλά που σε αυτές τις ασκήσεις είναι εφικτό επειδή συνεργάζονται περισσότεροι μύες.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 26-03-19 19:00 #5
    Προεπιλογή
    Ναι κατάλαβα.. Ευχαριστώ πολύ για τις απαντησεις
    Και κάτι ακομα αυτό το πρόγραμμα το κάνω τώρα 1.5 μήνα.. Πόσο καιρό να το κρατήσω??κανα 2 μηνο ακόμα?
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 26-03-19 19:06 #6
    Γηράσκω αεί διδασκόμενος
    Το avatar του χρήστη Χαράλαμπος

    Εγγραφή
    12-04-2013
    Περ.
    Κόρινθος
    Μηνύματα
    1.445
    Προεπιλογή
    Όσο βλέπεις ότι σου δουλεύει και προοδεύεις το κρατάς. Δεν υπάρχει λόγος να αλλάξεις πρόγραμμα έτσι απλά για να αλλάξεις. Αυτή η τακτική συνήθως σε πάει πίσω παρά μπροστά.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 26-03-19 19:35 #7
    Προεπιλογή
    Α οκ γιατί που διάβασα εδώ μέσα ότι πρπει να αλλάζει ανά κάποιο χρονικό διάστημα..
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 26-03-19 23:13 #8
    Προεπιλογή
    Ότι δουλεύει το κρατάμε είναι σα να έχεις μια μηχανή που μπορεί να είναι παλιά αλλά είναι τσακμακι δουλεύει πένα και κανείς μία χαρά την δουλειά σου ούτε την σκαλιζεις ούτε την αλλάζεις
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 28-03-19 20:03 #9
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη psonara

    Εγγραφή
    13-01-2010
    Περ.
    αμαλιαδα
    Μηνύματα
    2.404
    Προεπιλογή
    θα συμφωνησω απολυτα.οταν ενα προγραμμα αποδιδει τοσυνεχιζουμε.οταν βλεπουμε πλεον οτι μενουμε στασιμοι και το σωμα λειτουργει μηχανικα,τοτε μπορουμε να προβουμε σε αλλαγες.επισης οι αλλαγες αυτες δεν ειναι υποχρεωτικο να ειναι ολοκληρωτικες.δηλαδη μπορεις να κανεις μικρες διαφοροποιησεις στο προγραμμα χωρις να το αλλαξεις εξ'ολοκληρου.μπορεις να το κρατησεις σαν πλανο και ν'αλλαξεις ασκησεις η' να παιξεις με σετ και επαναληψεις.καποια μικρα τρικ μπορει να ενεργοποιησουν παλι την εξελιξη του σωματος...
    Απάντηση με παράθεση