Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 7 από 7
  1. 31-03-19 00:28 #1
    Προεπιλογή Καλησπερα σας, θα ηθελα την βοηθεια σας.
    Καλησπερα σας, ειμαι νεο μελος, αλλα αρκετα μπερδεμενη και δεν ξερω που παν τα 4 ειλικρινα.... Δεν εχω ασχοληθει με γυμναστικη περα απο 1 μηνα γυμναστικης που εκανα πριν 1 χρονο..και αυτο με βαρια καρδια διοτι ο γυμναστης που ειχα με εκανε να αισθανθω πολυ ασχημα οταν του ειπα αυτο που θελω να πετυχω...Του ειπα οτι θελω να φτασω σε επιπεδο bikini fitness (δεν θελω να κατεβω σε αγωνες και τετοια,απλα θα μου αρεσε να εχω ενα καληγραμμο κορμι και υγιη για μενα προσωπικα) και ο τυπος εβαλε τα γελια λεγοντας μου οτι ποτε δεν θα το καταφερω αυτο οτιδηποτε και να κανω, διοτι ειμαι αρκετα παχουλη και δεν θα εχει νοημα να μπω σε αυτη την διαδικασια..και να κανω μονο λιγο αεροβιο μπας κ χασω κανα κιλο αλλα να μη περιμενω πολλα πολλα. Φυσικα εγω απογοιτευτικα, εφυγα απο το γυμναστηριο μετα απο 1 μηνα, δεν ξαναεπιχειρησα να κανω κατι για αυτο γιατι πιστευα οτι αν παω σε αλλο γυμναστηριο θα μου πουν παλι τα ιδια, και τα παρατησα...Τοτε ημουν 110 κιλα. Αρα ειμαι ενα ατομο αγυμναστο, το μονο που κανω ειναι μια διαιτα με διαιτολογο εχω φτασει στα 92 κιλα , εχω υψος 1,68 και διαβαζοντας σας εδω στο φορουμ βρηκα και αλλους με παρομοια κιλα με τα δικα μου που θελουν να γυμναστουν και ετσι πηρα λιγο τα πανω μου και σκεφτομαι να πιασω το ονειρο μου απο τα μαλλια και να παω σε ενα γυμναστηριο ξανα... ομως με εχετε μπερδεψει λιγο με οσα αναφερετε για διατροφες, προσπαθησα να υπολογισω και το BMR μου αλλα το λινκ με το ζιπ δεν λειτουργει που το εχετε ανεβασει σε αλλο θεμα. οποτε με εναν προχειρο υπολογισμο απο το http://www.calories.com.gr/ μου βγαζει 2039.52 θερμίδες και 1539.52 θερμίδες για να χασω μισο κιλο την εβδομαδα. να σημειωσω οτι η διατροφολογος μου εβγαλε οτι εχω ποσοστο λιπους επανω μου 45% αλλα δεν θυμαμαι ποσο μυικο ιστο μου ειχε βρει παντως ηταν πολυ χαμηλο. Ο λογος που σας γραφω ειναι γιατι ειμαι απιστευτα μπερδεμενη και δεν ξερω απο που να αρχισω για να εκπληρωσω τον στοχο μου. Θελω να πω... μηπως πρεπει να βρω εναν personal trainer? και αν ναι, εκεινος δινει και διατροφη μαζι? Εχω τοσες πολλες ερωτησεις να σας κανω βασικα.... που δεν ξερω τι να πρωτογραψω... Ενας διατροφολογος μπορει να βγαλει διατροφη βασισμενη στο BMR και με βαση το οτι θελω να ξεκινησω γυμναστικη? ξερω οτι πρεπει να δουλεψω σκληρα αλλα δεν ξερω απο που να αρχισω...
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 31-03-19 03:04 #2
    Προεπιλογή
    Jein καλός ήρθες στην παρέα μας
    Ειναι πολυ λογικό να εισαι μπερδεμένη με τόσες μαζεμένες πληροφορίες μην σε ανήσυχη θα βρεθεί η άκρη,δεν θελω και δεν αξίζει να σχολιάσω την απαράδεκτη συμπεριφορά του μπετοβλακα που ειχε την ιδεα οτι ειναι γυμναστής.
    Εσυ αν το θελεις πολυ,πραγματικα πολυ,δε θα σταματήσεις για κανένα λόγω να κυνηγάς το όνειρο σου,δεν ειναι εύκολο,θελει θυσίες, θελει μεγαλη υπομονή,για αυτο θα πηγαινεις βήμα βήμα μικρούς στόχους καθε φορα ετσι ώστε να ειναι πιο εύκολο να τους πιάσεις,θα βλέπεις αλλαγές πάνω σου,ισως μικρές στην αρχη αλλα αυτο δειχνη οτι γίνεται δουλειά,θελει μεγαλη επιμονή ,θελει μεγαλη συνέπεια σε προπονηση και σε διατροφη,ξερω δεν ειναι εύκολο,θα υπάρχουν πολλές φορες που θα απαγοήτευτης θα θελεις να τα παρατήσεις,εσυ ομως εχεις ενα στόχο που θελεις να κερδίσεις.
    Ξεκινά την προπονηση με αντίστασης (βαρη),κανε αεροβιο μετα απο τα βαρη για 20'-30' σε ενα ρυθμό που να νοιωθεις οτι δεν καταπιεζεσε,για personal trainer που ρωτάς ειναι λιγο δίκοπο μαχαίρι δλδ που θα πέσεις,εσυ που δεν γνωρίζεις ομως πως θα αξιολογήσεις αυτα που θα σου πουν στα γυμναστηρια που θα πας να ρωτήσεις ?
    Γνωμη μου ειναι να ξεκίνησης χωρις personal,και στην πορεία το βλέπεις πως θα παει και ανάλογα πρατης.
    Στο θέμα τις διατροφης τωρα,λοιπών άκου αφού πηγενεις σε διατροφολόγο συνεχεισε την διατροφη που σου εχει δώσει ειναι μια βάση η συζήτησε μαζι του/της οτι θα βάλεις και το γυμναστηριο στην καθημερινότητα σου,για να μπορει να κανει αλλαγές αν κρίνει οτι χρειάζεται,ξεκινά ετσι και μην εχεις άγχος,ολα γίνονται.
    Καλη συνέχεια και εδω είμαστε για να τα λεμε.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 31-03-19 05:04 #3
    Προεπιλογή
    Σε ευχαριστώ πολύ για την απαντηση σου μου δίνεις θάρρος να ξεκινήσω. Την Δευτέρα θα πάω σε ένα γυμναστήριο στην γειτονιά μου να κάνω το πρώτο βήμα (αύριο είναι κλειστό αχαχα). Η αλήθεια είναι ότι εδώ στην γειτονιά μου το έχει το γυμναστήριο ένας bodybuilder με βραβεία και ιστορίες οπότε θα κάνω το βήμα να του μιλήσω μήπως με συμβουλέψει και εκείνος... Ουφφ
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 31-03-19 09:52 #4

    Εγγραφή
    17-02-2019
    Περ.
    Ηράκλειο Κρ
    Μηνύματα
    94
    Προεπιλογή
    Απαράδεκτη η συμπεριφορά του γυμναστή. Μην τον αφήσεις να σε επηρεάσει. Ξεκίνα δυνατά και θα τα καταφέρεις σιγα σιγα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 31-03-19 10:18 #5
    Γηράσκω αεί διδασκόμενος
    Το avatar του χρήστη Χαράλαμπος

    Εγγραφή
    12-04-2013
    Περ.
    Κόρινθος
    Μηνύματα
    1.445
    Προεπιλογή
    Τον γυμναστή θα τον δικαιολογούσα μόνο αν γέλαγε επειδή θα του έλεγες ότι θέλεις να φτιάξεις σώμα σε επίπεδο bikini fitness μέχρι το καλοκαίρι για τα πρώτα μπάνια. Από 'κει και περα όταν δεν θέτεις χρονικά όρια , μακροπρόθεσμα όλα είναι εφικτά αρκεί να κοπιάσεις και να κάνεις θυσίες για να πετύχεις αυτά που επιθυμείς.

    Η πλειοψηφία των personal trainer έχουν λίγο περισσότερες γνώσεις απο εσένα οπότε θέλει λίγο προσοχή ποιος θα σε καθοδηγησει ώστε να μην πάνε τα χρήματα σου στραφι και απογοητευτεις και νομίζεις στην τελική ότι δεν το έχεις και τα παρατησεις, αλλά άλλοι είναι αυτοί που δεν τον έχουν και θα έπρεπε να τα παρατησουν ώστε να μην παίρνουν στο λαιμό τους τον κοσμο.

    Καλή επιτυχία!
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 31-03-19 15:22 #6
    Το avatar του χρήστη mono AEK

    Εγγραφή
    25-10-2011
    Περ.
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    452
    Προεπιλογή
    Υπάρχουν πολλοί που ετοιμάζουν αθλητές για αγώνες, η πλειοψηφία τους δε παίρνει λεφτά και σου δίνει συμβουλές για διατροφή και προπόνηση και η αμοιβή τους συνήθως είναι να αγοράζεις συμπληρώματα από αυτούς καθώς 9 στους 10 έχουν μαγαζί με συμπληρώματα

    Εγω θα σου έλεγα να ξεκινήσεις με έναν τέτοιον
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 31-03-19 15:38 #7
    Προεπιλογή
    Οπως ακριβως στα λενε τα παιδια ....Θεληση, προσπαθεια ,επιμονη ,υπομονη ,κοπος ,σταδιακοι εφικτοι στοχοι ...οι γνωσεις κ το πως ανταποκρινεται το σωμα σου ερχονται σιγα σιγα κ στο τελος θα δεις τα καλυτερα συμφωνα με ολα αυτα κ τις οποιες δυνατοτητες εχει το σωμα σου μεχρι να πιασει ''νταβανι".
    Old School
    Απάντηση με παράθεση